NIEUWS- en ADYERTENTIEBLAD. VAN Bij dit Nommer behoort een Bijvoegsel. 28e Jaargang No, 20. Zaterdag 14 Mei 1887. Aan Landbouw, Gemeente- en Polder-Belangen gewijd. PLAATSELIJKE BERICHTEN. BUITENLAND. B1NNENLAND. hvxarz/. Abonnementsprijs: 6.- J. H. de BYSSY, Rokin 60, Amsterdam. Hoofd-Agent: P. VAN CITTERT ZONEN, te Haarlem. Prijs der Advertentien Nederlandsche Bank. WEEKBLAD HAARLEMMERMEER. Per jaar, met Bijvoegsel franco per post. v zonder Bijvoegsel Enkele Nommers 15 Cent. n 3. ALLE TOEZENDINGEN, REDACTIE EN UITGAYE BETREFFENDE te adresseeren aan den Uitgever van 1- -6 regels 75 Cent, elken regel meer 121/a Cent. Groote Letters naar plaatsruimte. Abonnementen en advertentien worden aangenomen door alls boekhandelarenpostlcantoren, brievengaarders en postboden. Uitslag van de op Maandag 9 Mei 1887, door Dijkgraaf en Heemraden van den Haarleminermeerpolder gehouden aanbeste- ding voor het onderhoud der grindwegen is geweest als volgt G. van Essen te Haarlemmermeer. perceel 1 f 2090P. van Dijk te Haarlemmermeer, perceel 2 2000, perceel 3 ./2300; A. van Son te Haarlemmermeer, perceel 2 1840; H. Raap- horst tc Haarlemmermeer perceel 1 f 2237N. W. Warasteker te Haarlemmermeer, perceel 2 f 1925, perceel 4 f 2890; Kl. Basjes te Haarlemmermeer, perceel 3 J 2418; A. den Breijen te Haarlemmermeer, perceel 1 f 2350, pereeel 2 f 2250, per ceel 3 f 2650, perceel 4 3265. Massa 10515. De Herijk van maten en gewichten zal plaats hebben Te Hoofddorp ten huize van J. Boom, op Zaterdag 11 en Maandag 13 Juni van 84 uur. Te Nieuw-Vennep ten huize van J. Pasmooij, voor de be- woners van dat dorp en van Abenes, op Donderdag 9 en Vrijdag 10 Juni van 912 en 14 uur. Te Halfweg voor de buurt //de Lijndeir'op Dingsdag 14 Juni, van 103 uur. De ijkletter is X in gewonen drukvorm schuin gesteld. De verkiezing van een Notabel der Herv. gemeente Haarlem mermeer, in de plaats van den heer J. Z. 't Hooft, aftreding 31 Dec. 1887, zal plaats hebben op Donderdag 2 Juni a. s. van 48 uur. Woensdag 18 Mei e. k. zal te Hoofddorp de gewone jaar- lijksche Lammerenmarkt wordt gehouden. Naar men verneemt zullen deze week twee krankzinnigen uit deze gemeente naar een gesticht worden overgebracht. Donderdagmiddag geraakte het paard en de wagen van den koornmolenaar Koning van de vijf huizen te Hoofddorp in de Kruisvaart. Het paard werd er levend uitgehaald en het koorn was reeds bezorgd. Zondagmorgen is afgebrand de boerderij bevvoond door Mesman aan den Schalkwijkerweg nabij de ringvaart van Haarlemmer meer. Het vee is gered, man en vrouw waren ter kerk. De dienstboden hadden niet den tijd hun eigen kleeren te redden. rijdagmorgen ten 4 uur is in de ringvaart dezer gemeente nabij de Lijnden verdronken David Burgersdijk, nalatende vrouw en kinderen. BURGERLIJKE STAND van 4 tot 10 Mei 1887. Onderlrouwd: P. Molenaar met A. de Jong. GelrouwdE. A. L. Scbolts met S. Welp; P. Leendertse met A. van der Pad J. H. Warning met M. Splinter; D. Brouwer met T. Lewis: W. A. de Roor met P. Biemond; G. van Vugt met G. Groot; J. de Rooij met J. de Rooij, gesch. Geboren: Pieternella, dochter van P. Bouterse en L. Imanse; Johan Adolf, zoon van D. Wester en H. Nesslage; Antje, dochter van D. Langereis en C. de Vries; Dirk, zoon van K, van Wie- nngen en M. ogelaar; Willem Jan, zoon van C. Clement en L. Ilipse; Willem, zoon J. J. v. d. Leeden en H. Hegendoom Elisabeth, dochter van G. W. van Driel en A. de Waal ^bra- ham, zoon van P. Post en W. de Vos. OrerledenGerrit oud 4 jaar, zoon van P. van Wirdum en A. M. Kriebel; Maria Boeser oud 65 jaar. geh. met H. Holster; Wilhelmus George oud 16 dagen, zoon van C. van der Riet en M. G. Haffner; Cornelis oud 12 weken, zoon van S. Granneman en M. Beers. ENGELAND. Eindelijk is men er in geslaagd bet eerste kleine onderdeel van de Iersche wet, tot stand te brengen. De eerste alinea van de eerste paragraaf is aangenomen, en daardoor is de procureur- generaal gemachtigd door een magistraats-persoon een onderzoek te doen instellen naar eenige gepleegde misdaad, ook indicn er geen bepaalde persoon beschuldigd is. Wat de zaak tusschen Dillon en de Times betreft lieeft hetLager- huis met 317 tegen 233 stemmen uitgemaakt dat de privilegies van het Huis door het Times-artikel niet waren geschonden, zoodat de heer D. desverkiezende het blad nu voor den gewonen rechter kan vervolgen. Parnell heeft zich nu bereid verklaard een nader onder zoek te doen instellen naar de echtheid van den door de Times gepubliceerden brief. Een der beide partijen moet hier noodwendig een buitengewone brutaliteit bezitten. Ook in Canada is men wat betreit de Parnellisten niet gerust. De bekende Ier O'Brien heeft zich daarheen begeven, om een agitatie in het leven te roepen tegen den goeverneur, den markies van Landsdowne, die eenige pachters van zijne goederen in Ierland heeft doen verwijderen. Een ander bekend lid van het Lagerhuis, de heer Bradlaugh, heeft zijn oud hobby-horse, de eedsquestie, weder bestegen, en in vollen gallop een voorstel ingediend om den eed voor het Parlement en de rechtbank af te scliaffen, en te vervangen door een eenvoudige verklariDg. Veel kans om aangenomen te worden zal het wel niet hebben; daarvoor is de macht der geestelijkheid in Engeland nog te groot. FRANKRIJK. Se soumettre ou se demettre, de budget-commissie weg of de minister van Financien, ziedaar de vraag van den dag. En meer dan waarschijnlijk zal laatstgenoemde, de heer Dauphin, het slachtoffer worden van de zuinigheidswoede der budget-commissie. Met 25 tegen 5 stemmen nam de commissie een motie van orde aan, waarbij de voorgestelde bezuinigingen onvoldoende werden verklaard, en is dus een aanblijven van den Heer Dauphin, zoo goed als onmo- gelijk. A1 weder dus een ministerieele crisis in het vooruitzicht. De maritieme Tentoonstelling te Havre is met veel luister geopend en aan feestmalen, met de gebruikelijke ministerieele toe- spraken, is geen gebrek. De minister Goblet maakte van de gelegen- heid gebruik om o. a. nogmaals Frankrijk's vredelievende gezindheid te doen uitkomen, terwijl de Minister van Koophandel den wensch uitte, dat de vreomde naties, die aan deze tentoonstelling deelnemen, dat ook zullen doen aan de internationale expositie te Parijs in 1889. De kansen daarvoor staan echter niet gunstig, want thans heeft ook Engeland verklaard, zich van deelneming te zullen onthouden. Ten slotte is de heer Lamoureux toch genoodzaakt geweest de opvoeringen van Lohengrin te staken. De ongeregeldheden schij- nen ernstiger geweest te zijn, dan de eerste berichten deden vermoe- den. Trouwens, ons dunkt dat de heer L. wel vooruit bad kunnen berekenen wat gebeuren zou. Men mag voor muziek zooveel respect hebben als maar mogelijk is, maar er zijn zaken, die bij een gewoon sterveling toch sterker spreken, en daartoe behoort in de eerste plaats rassenhaat en de zucht om een geleden nederlaag te wreken. Weder valt een zeeramp te betreureu. Een der prachtige booten van de Compagme Transatlantique de Champagneis door de Ville de Rio in den grond geloopen tijdens een zware mist, en bij deze gelegenheid, zijn een zestigtal menschen omgekomen. Gelukkig kon men de Champagne nog tijdig op strand zetten, want anders was het getal slachtoffers nog veel grooter geweest. DUITSCHLAND. De wind waait harder dan ooit uit den pro- tectionistischen hoek, ondanks het verzet van den heer Eugen Richter en zijne volgelingen. Een voorstel van den heer Minnigerode, om de beschermende rechten op landbouw-producten enz. te verhoogen, vond bij de regeering een gewillig oor, en de voorgestelde alcohol- belasting waardoor men eeue vermeerdering der inkomsten met 96.400.000 mark verwacht, is verwezen naar eene commissie van 28 leden. De minister van financien betoogde vooraf nogmaals de noodzake- lijkheid der wet, ten einde de hoogere uitgaven des Rijks te kunnen bestrijden en de afzonderlijke Staten te ontlasten. Hij bestreed de bewering van den heer Richter, dat de wet een nationale strijdvraag in het leven zou roepen en slechts de schadeloosstelling der groote grondeigenaars beoogde. Zij heeft alleen ten doel de stokerijen voor ondergang te behoeden. RUSLAND. In de afgeloopen week is een wet afgekondigd, waarbij de invoerrechten op onbewerkt ijzer, op ijzer en staal en ijzer- of staalfabrikaten worden verhoogd. Te gelijkertijd wordt den ministers der domeiuen en van financien opgedragen zoodra mogelijk een wets- ontwerp gereed te maken tot het nemen van maatregelen, waardoor de in het westelijk gedeelte des Rijks bestaande ijzerindustrie wordt ondersteund en waardoor de oprichting van nieuwe smeltovens en ijzerfabrieken, die met buitenlandsche grondstoffen en buitenlandsche arbeiders werken, wordt voorkomen. BELGIE. De Kamer van Vertegenwoordigers heeft het wetsontwerp- Dumont, betreffende het invoerrecht op slachtvee en vleesch, in zijn geheel aangenomen, met 69 tegen 54 stemmen. Yijf leden namen geen deel aan de stemming. De Moniteur Beige bevat een koninklijk besluit, waarbij de onafhankelijke Congo-Staat wordt gemachtigd, in Belgie eene premie- leening uit te geven tot een bedrag van 150 millioen francs. SPANJE. Ook Spanje heeft, in navo'ging van ltalie, besloten zich aan de Roode Zee te vestigen. De Spaansche regeering heeft op korten afstand van Massowah van inboorlingen een strook grond gekocht, waar zij een haven zullen stichten. Was de stemming in de feestweek te Amsterdam recht feestelijk, die op de koffiemarkt is op het huidige oogenblik niet minder opge- wekt. Zalig zijn de bezitters, ik bedoel zij die op het oogenblik in het gelukxig bczit zijn van eenige duizendtallen balen van de geurige boon, wanneer zij ze ten minste voor enkele maanden kochten. Welk een rijzing! Nu is het maar de quaestie of men de juiste blik heeft op het gunstige oogenblik te verkoopenniet te snel en ook niet te lang wachten. Als er nu voor de suiker ook nog maar een beetje beteren tijd aanbreekt, dan zal men in Indie gelukkig ook weer eens wat ruimer kunnen ademhalen, en zullen de vette jaren van voorheen, weder eenigszins terugkeeren. Van den geval werd ons mededeeling gedaan, n.l. dat enkele dagen geleden een der Amsterdamsche liandelaars, door de rijzing der koffie-prijzen, op een dag de kleinigheid van zes bonderd duizend gulden verdiende! Ook in den Haag heerscht vreugde, en wel over de verrijzing uit zijn asch, van het in het vorige jaar afgebrande Kurhaus. De vreemdelingen zullen weder toestroomen naar het gastvrij Scheveningsch strand, en welvaart aanbrengen voor duizenden nering- doenden. Alle mogelijke voorzorgen zijn thans genomen om een ramp als die van het vorig jaar te voorkomen, en daartoe heeft men bij den bouw zooveel mogelijk gebruik gemaakt van ijzer en steen. Onze Indische vrienden die dezen zomer in het vaderland komen zullen zich dus weder in de zalen van het nieuwe Kurhaus kunnen vermeien. Daar zullen dan ook de heeren van de Tweede Kamer kunnen gaan uitrusten van de vermoeienissen der grondwet-discussies, die nog maar altijd voortduren. Hoofdstuk V (benoeming van de leden der rechterlijke macht) is aangenomen, nadat een amendement om voor leden van den Hoogen Raa 1, geen voordracht meer door de Kamer te doen opmaken, verworpen was. Dit recht is dus aan de Tweede Kamer gebleven. De beraadslagingen over Hoofdstuk VI pan de godsdienstzijn uitgesteld, nadat de heer Verniers van der LoefF, namens de groote meerderheid der liberalen verklaard had, dat het regeeringsvoorstel onaannemelijk was. De heer Heemskerk zal echter wel een bevredigende formule weten te vinden! Hij heeft voor lastiger dingen gestaan. In de Woensdag j. 1. gehouden vergadering van stemgerechligden aandeelhouders der Nederl. Bank heeft de President Mr. N. G. Pierson het verslag uitgebracht over het geeindigde boekjaar. De crediet-operatien waren belangrijk minder dan in 1885/86; de disconteeringen en beleeningen bedroegen te zamen 271 millioen,

Weekblad van Haarlemmermeer | 1887 | | pagina 1