LANDB0UW. KERKELIJKE BERICHTEN. RECHTZAKEN. WEEKBLAD VAN HAARLEMMERMEER NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij. Ned. Handelmaatschappij. of bijna 10 pCt. minder dan het vorige jaar. Het opereerend kapitaal was gemiddeld 20 millioen beneden het gemiddelde der laatste 20 jaren, dat 92 millioen bedroeg. De vermindering was algemeen, zoo bij de hoofdbank als bij de bijbank en de agentschappen. Aan disconteeringen is ruim 1 millioen rente ontvangen, of/330,000 minder dan in 1885/86; aan beleeningen is genoten f 1,160,000 of f 209,000 minder. Het gezamenlijk winstcijfer bedraagt2,489,500, waarvan/719,250 onkosten enz. afgegaan. "Van het saldo ad 1,770,000 werd op voorstel der directie besloten, /107 per aandeel uit te keeren. De heer H. H. Beels werd als directeur herkozen en tot commis- sarissen zijn herkozen Mr. J. G. Gleichman en Mr. J. H. Molkenboer. Zoodra het wetsontwerp tot yerlenging en wijziging van het Bank- octrooi door de Staten-Generaal is behandeld, zullen de aandeelhouders worden opgeroepep om over de voortzetting te beslissen. Het- dividend der Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij is vastgesteld op 60 per aandeel, van welk bedrag 1 Oct. reeds f 20 was uitbetaald. Volgens een bij de Nederlandsche Handelmaatschappij ont- vangen telegram is het dividend van de JavascheBank over 1886/87 vastgesteld op 6 pCt. of /30 Ind. Crt. per aandeel. De koninklijke familie vertrekt 16 dezer naar het buitenland. 's Oohtens 8 uur vertrekken H.H. M.M. van 't Loo, zullen eerst over Winterswijk tot het station Vrexen reizen en van daar per rijtuig naar Arolsen. Na een verblijf aldaar van eenige dagen zal de koninklijke familie naar Wildungen vertrekken. De opening der tentoonstelling van voedingsmiddelen is thans voor goed bepaald op 15 Juni e. k. Het onderwijs aan de kookschool is, naar wij vernemen, opgedragen aan mevr. II. Alting Mees te Londen en mej. O. A. Corver alhier. Onder de groote aantrekkelijkheden op de Voedingtentoonstel- ling zal eene geheel in stijl gemeubelde eetzaal behooren. Voor de gedekte tafel leveren de beste Nederlandsche huizen het porselein, glas, zilver, tafelgoed, enz. De meeste dezer voorwerpen worden opzettelijk voor deze inzending vervaardigd. Er komt ook een model-keuken. Het is nog niet zeker of wat daarin behoort door eene firma zal worden tentoongesteld, dan wel eene gezamenlijke inzending wordt. UlTZICHTEN VAN DEN GRAANBOUW. ten belangrijk artikel komt in de Quarterly Review voor over de uitzichten van den graanbouw in Europa en Amerika. De schrijver acht het volstrekt niet zeker dat de Britsche landbouwer ten ondergang gedoemd is. In 1885 is op grcnd van een onderzoek berekend, dat een met graan beteeld land gemiddeld f 240 per bunder productiekosten heeft. Sedert zijn echter de paehten gedaald en zij zullen nog lager worden. Ge- beurt dit in behoorlijke mate, wordt de oogst goed behandeld (het stroo maakt vaak dat de opbrengst winst geeft), de noodige verbeteringen aangebracht en de lasten matig gesteld, dan geeft een prijs van 8 h 9 per hectoliter winst. En behalve Indie, kan geen ander land z<5<5 goedkoop graan leveren. Het voor- beeld van Amerika bewijst het. Daar is de uitgestrektheid tarwe- land van 1880 tot 1886 met 400,000 bunders afgenomen, of- schoon de bevolking met 10 millioen is gestegen. Yolgens het officieel landbouwverslag der Unie over 1885 gaf de oogst van 1884 geen winst, waar niet 18 h 23 hectoliter per bunder werd verkregen. Slechts een staat (Colorado), met niet meer dan 47,000 bunder tarweland, gaf gemiddeld 18 hectoliter per bunder in 1884, een prachtig oogstjaar, en slechts vier staten bereikten nog maar J van hetgeen geacht wordt een winstgevende oogst te zijn. De gemiddelde prijs, welken de Amerikaansche land bouwer in 188486 voor zijn tarwe kreeg, was/50 per bunder, en dat is veel te weinig om zelfs onder de gunstigste omstan- digheden met voordeel te werken. Waar in Engeland de kosten J 240 per bunder zijn, is het niet aannemelijk dat men in Amerika met f 50 uitkomt. Ook in Nieuw-IIolland is de graanbouw verminderd van 925,000 hectaren in 188485 tot 790,000 in 188586; en de berichten over de graanboeren luiden niet gunslig. Ook in Canada is trots de ontginning van nieuwe gronden de uitgestrektheid bouwland sedert 1884 afgenomen. In 188485 bedroeg de uitvoer van daar slechts 250,000 hectoliter en de volgende oogsten waren veel kleiner, zoodat Canada thans zeker meer graan iuvoert dan uitvoert. Uit andere landen komen ge- lijksoortige berichten over het weinig winstgevende van den graanbouw bij de tegenwoordige prijzen. En dat het wat Britsch- Indie betreft anders is, wordt uitsluitend toegeschreven aan de lage goudwaarde van de ropij. ADRES-V EEH ANDEL De heer D. P. van Capelle, grondeigenaar en veehouder te Kapelle a/d IJsel, en ongeveer 200 anderen uit de gemeenten in den omtrek van Rotterdam, Gouda en Utrecht, alien belang- hebbenden bij den veehandel, hebben zich tot den minister van binnenlandsche zaken gewend met het volgend adres //Dat zij onlangs met vreugde begroetten de tijding, dat, ten gevolge der doeltreffende maatregelen, de Nederlandsche veestapel sedert geruimen tijd bevrijd is gebleven van besmettelijke vee- ziekten, als longziekte, enz. //dat zij met genoegen hebben gezien, dat de Nederlandsche regeering, bewust van den druk, welke op den Nederlaudschen uitvoerhandel rust, ten gevolge van bepalingen op den invoer van vee in Engeland sedert 1877 van kracht, bij het Engelsche gouvernement stappen heeft gedaan, om te verkrijgen de weder- openstelling van den vrijen onbelemmerden invoer; //dat zij echter met leedwezen hebben kennis genomen van de verklaring van lord John Manners, in de zitting van het Huis der Gemeenten dd. 28 Maart jl., waaruit blijkt, dat de Engelsche regeering heeft gemeend geene wijziging te moeten brengen in de op dit oogenblik van kracht zijnde bepalingen op den invoer van Nederlandsch vee, omdat het Nederlandsche gouvernement nog steeds toestond den doorvoer, door haar grondgebied, van Duitsche schapen, zoodat, hoe degelijk overigens de maatregelen moeten geacht worden, door Nederland genomen tot wering en vernietiging van besmettelijke veeziekten, zij aan de Engelsche regeering geen voldoenden waarborg op den duur kunnen geven tegen den invoer van besmet vee, zoolang de invoer van Duitsche schapen geoorloofd blijft; /'dat bij kon. besluit van 8 December 1870 SlblNo. 194) de inr en doorvoer van alle vreemd vee werd verboden, terwijl tevens bepaald werd, dat, wanneer bijzondere redenen afwijking van dat verbod noodzakelijk maken, zoodanige afwijking door Uwe Exc. zou kunnen worden toegestaan; //dat het ondergeteekenden voorkomt, dat het in geen enkel opzicht noodzakelijk is, nog langer dispensatie te blijven verleenen van genoemd konl. besluit integendeel, dat het, met het oog op de verklaring van de Engelsche regeering, in het belang van de welvaart van den Nederl. veehandel met Engeland bepaald dringend noodig wordt, dat bovengenoemd konl. besluit voortaan streng worde gehandhaafd, omdat bij de nauwgezette toepassing daarvan de wederopenstelling van den vrijen invoer in Engeland van Hollandsch vee zal kunnen worden verkregen; I/Redenen waarom zij Uwe Exc. eerbiediglijk doch dringend verzoeken, dat het Uwe Exc. moge behagen, de tot heden toe- gestane disper.satien van bovengenoemd konl. besluit in te trekken, en voortaan geene dispensation meer te verleenen, tenzij dit in het algemeen landsbelang bepaald noodzakelfik mocht zijn, en bij de Engelsche regeering wederom aaii te dringen op de opheffing van de bepaling van 1877 ten opzichte van ons vee." In den Gelderschen-Achterhoek staan over 't algemeen de gewassen, rogge. haver, enz. uitstekend, ofschoon alles later is dan gewoonlijkde vruchtboomen bloeien zonder uitzondering prachtig en beloven een overvloedigen oogst. Naar men uit de Betuwe schrijft, belooft dit jaar een zeldzaam fruitjaar te zijn. ooral de kersenboorngaarden. waarvan de Betuwe er honderden bij honderden telt, zijn een en al bloesem; elke boomgaard gelijkt een reusachtigen bloemruiker, die de lucht met de heerlijkste geuren vervult. Ook appel- en pruimeboomen staan in den rijksten bloei, en beloven een niet minderen overvloed. Perzik en abrikoos zijn reeds uitgebloeid, en de vrucht zit rijk aan het hout, hoewel hier en daar de bloesem geleden heeft van schrale oostenwinden en koude nachten. De verleden week gevallen regens hebben den fruitboomen veel goeds gedaan. Komt er nu warm en zonnig weer, dan lijdt het geen twijfel, of de verwachting op een zeldzaam rijk fruitjaar zal niet teleurgesteld worden. Ned. Herv. Gem. Beroepen: te Akkooi (cl. Zalt-Bommel) H. T. Barbas te Hol- landscheveldte St.-Nicolaasga c. a. A. Renier te Elspeet; te Rotterdam J. Vonk te Oldebroek en W. Ringnalda te Harmelen te Valkenburg J. J. Gobius du Sart te Nijkerk op de Veluwe; te Roordahuizum J. J. Keijzer te Tjallebert; te Blokzijl P. Moll te Deutichem; te 's-Gravemoer H. van Veen Jr. te Arkel; te Zwartsluis L. M. v. Noppen te Wijnjeterp c. a. Aangenomen naar Lippenhuizen door Th. du Saar te Terwolde. Bedanktvoor Deil c. a. door J. J. de Kat Angelino te Varik; voor Gouda door L. Heldring te Zandvoort; voor Kou- dum door J. G. Bruining te Workum; voor Soetermeer c. a. door D. .T. Karres te Bruinisse; voor Wijckel (cl. Sneek) door G. J. Barger te Driebergen (cl. Wijk); voor eiland Marken door C. Verhagen te Ee (cl. Dokkum); voor Heinkenszand door J. V. Hoek te Kapelle; voor Breedevoort J. van der Veen te Rossum (bij Tiel)voor IJzendoorn door F. W. J. Wolf te Odijk. Ned. Ger. Kerk. Beroepen: te Lemmer, Eesterga en Follega J. J. A. Ploos van Amstel te Reitsum. Christ. Ger. Kerk. Beroepen te In de Krim (Dedemsvaart) J. v, Haerincen te Vroomshoop; te Enschede A. Vogel te Zalk. R. C. Kerk. le Breda zal aan de Ginnekenstraat eene nieuwe R. C. Kerk (Lteve-Vrouwekerk) worden gebouwd in Gothischen stijl der XVe eeuw en met zeer rijke ornamentatie. De toren krijgt een hoogte van 90 M. 8 8 oor de rechtbank te Amsterdam, 5de Kamer, rechtdoende in strafzaken, stond terecht een onderwijzer in het boekhouden, wonende te s-Gravenhage. Verschillende ernstige misdrijven werden hem ten laste gelegd. Bekl. was van April 1885 tot October 1886 als boekhouder in dienst geweest bij de firma Blok en Zoon te Amsterdam. Hij was belast met een aanmerkelijk gedeelte der administrate van de zaak, zoomede met het innen van sommen gelds op ver- toon van door zijn patroons geteekende quitanties. Vijf malen nu zou de bekl. op deze wijze een som gelds ontvangen en niet verantwoord, maar ten eigen bate aangewend hebben. In de tweede plaats zon hij in Sept. 1886 een bedrag van/160 ver- duisterd hebben. De oude heer Blok heeft nl. eene dochter, die verpleegd wordt in het gesticht Meerenberg, De verplegings- kosten plachten door bemiddeling van de Ned. Bank overge- maakt te worden. Aan bekl. zou in Sept. jl, een bedrag van f 160 ter hand gesteld zijn, met opdracht het aan de Bank te hezorgen. Die opdracht, dus luidde de beschuldiging, was door bekl. niet uitgevoerd, maar het geld door hem ten eigen bate aangewend. In de derde plaats werd ten lhste gelegd, dat bekl., ten einde de verduisteringen waarvan hierboven melding werd gemaakt, te bedekken, verschillende posten in de boeken valschelijk opgeteekend had. In het afgeloopen najaar werd hij door zijne patroons ontslagen en nadat eene klacht tegen hem was ingediend, onderging hij op 19 Jan. jl. een verhoor voor den commissaris van politie De Klopper te 's-Gravenhage. Deze vroeg hem of hij de verschillende op quitantie ontvangene be- dragen verdnisterd had? Bekl. antwoordde ontkennend; hij had ze behoorlijk aan de firma afgedragen en ten bewijze daarvan legde hij deze eene quitantie van den volgenden inhoud over: //Ontvangen van den heeronzen boekhouder, de somma van f 348.19 voor ohtvangen, doch niet op het werkboekje gestelde posten. H. Blok Szn." De naam H. Blok Szn. was op een plakzegel geschreven en trok de aandacht van den commissaris, dewijl blijkbaar een oud plakzegel was gebezigd, waarop de handteekening slechts gedeel- telijk voorkwamBlok S. De letters H. en Zn. schenen er door een vreemde hand bijgevoegd te zijn. Het feit werd door de ter terechtzitting gehoorde deskundigen in dier voege ver- klaard, dat men gelijk bekend is bij onderteekeuing van een quitantie, op het plakzegel slechts een stuk van zijn naam plaatst, terwijl een gedeelte op de quitantie zelf komt te staan, Het plakzegel was dus denkelijk van eene oude quitantie afge nomen en op de den commissaris vertoonde kwijting geplakt. De bijgewerkte letters waren, naar de deskundigen raeenden, niet van de hand des heeren H. Blok Szn. Op den 2den Eebruari jl. werd de bekl. ter zake dezer quitantie opnieuw bij den heer De Klopper oDtboden. Ten bewijze dat hij de man niet was om vervalschte quitanties te produceeren, legde hij thans dezen ambtenaar over een door zijn patroon afgegeven certificaat, waarin deze een gunstige verklaring aflegde omtrent. het vgoed gedraw en de bekwaamheid" van den bekl. Naast det goede gedrag en die bekwaamheid werd ook gewaagd van //strikte eerlijkheid." Deze laatste twee woorden waren er bijgevoegd buiten mede- weten van den patroon, die uit goedhartigheid en ondanks het gebeurde, het getuigschrift toch afgegeven had. De bekl. ontkende op de tereehtzitting al wat hem ten laste gelegd was. De posten die hij voor de firma gelnd heeft, zijn behoorlijk afgedragen. De patroons ontkennen dit, doch zeer weifelend. Blijkbaar zijn zij van de boekhouding hunner zaak niet erg op de hoogte. Vandaar dat staande de zitting liun nieuwe boekhouder ontboden wordt, om inlichtingen te geven. Verder heeft bekl. in Sept. '86 geen /'160 ontvangen om die bij de Ned. Bank te storten. De patroons en hunne beide dienst- boden verklaren echter het tegendeel. M at de valsche quitantie bet'eft, houdt bekl. stokstijf staande dat de heer H. Blok Szn. haar wel degelijk geteekend heeft en dat de letters H. en Zn. ter dege echt zijn. De heer Blok ont- kent dit en de deskundigen steunen die ontkentenis door liun onderzoek. Aaugaande het getuigschrift beweert bekl. dat hij dit zelf geschreven en dat een der patroons het onderteekend heeft. Na lang aandringen zou deze den bekl. hebben toegestaan de woorden //strikte eerlijkheid" er bij te voegen. De heer Blok spreekt dit tegen. Na afloop van het langdurige getuigenverhoor was het woord aan het O. M., waargenomen door den subst.-off. van just. mr. Pleijte. In een uitgebreid betoog trachtte deze het bewijs van de schuld des bekl. te leveren. Alle punten der aanklacht waren z. i. behoorlijk gestaafd. Op deze gronden worden door hem drie jaren gevangenisstraf geeischt. Als raadsman had de bekl. ge- kozen den advocaat mr. D. Simons. Daar de tijd echter reeds verstreken was, werd diens pleidooi uitgesteld tot Donderdagavond 8 uur. Donderdagavond werd de zitting derhalve voortgezet. Alvorens den verdediger het woord werd verleend, onderging de bekl. nogmaals een verhoor, dat voornl. betrekking had op de wijze, waarop hij de balans en het rekening-courantbauk had saamge- steld. Heel duidelijk vond de rechtbank de zaak blijkbaar niet. Mr. D. Simons daarna de verdediging van zijn client voor- dragende, was van oordeel dat elk bewijs van de ten laste gelegde verduisteringen ontbrak. Wat de beweerde valschheden in de boeken aangaat, materieel ja, staan een paar vergissingen vast, ma r alle elementen van valschheid ontbreken ten eenenmale. En mocht er al valschheid bestaan, dan is zij in alien gevalle eene zg. intellectueele valschheid, die pi. met een beroep op de meest gevierde Duitsche criminalisten voor niet straf baar houdt. De andere punten der aanklacht acht pi. overigens eveumin bewezen. Op alle deelen acht hij derhalve eene vrijspraak nood zakelijk. Het O. M. zou op dit belangrijk pleidooi hebben moeten repliceeren, maar alvorens dit daartoe in de gelegenheid te stellen, verklaarde de v/orzitter dat de zitting een oogenblik geschorst werd. Na de heropening las de voorzitter een incidenteel vonnis voor, waarin overwogen werd, dat sommige punten nog duister btissaasattas

Weekblad van Haarlemmermeer | 1887 | | pagina 2