HAARLEMMEEMEEE. NIEUWS en ADYERTENTIEBLAD. VAN Bij dit Nommer behoort een Bijvoegsel. 28e Jaargang No. 22. Zaterdag 28 Mei 1887. Aan Landbouw, Gemeente- en Polder-Belangen gewijd. PLAATSELIJKE BERICHTEN. BUITENLAND. Abonnementsprijs J. II. de BIJSSY, Rokin 60, Amsterdam. Prijs der Advertentien Vergadering vail den Gemeenteraad van Haareminermeer WEEKBLAD Per jaar, met Bijvoegsel franco per post. a zonder Bijvoegsel Enkele Nommers 15 Cent. 6.- n 3. ALEE TOEZENDINGEN, REDACTIE EN UITGAYE BETREEEENDE te adresseeren aan den Uitgever Hoofd-Agent: P. VAN CITTERT ZONEN, te Haarlem. van 1- 6 regels 75 Cent, elken regel meer 121/j Cent. Groote Letters naar plaatsruimte. Abonnementen en advertentien worden aangenomen door alle boekliandelaren, postkantoren, brievengaarders en postboden. 9. 10. 11. 12. 13. 14. 15. OP Donderdag, 26 Mei 1887, des morgens ten 10 uur, ten Rsadhuize. Voarzitter de heer J. W. Lantzendorffer. Tegenwoordig alle leden. Behandelde onderwerpen 1. Ingekomen stukken en mededeelingen a. procesverbaal van kasopneming, 6. uitslag der gebouden aanbesteding van het onderhoudswerk aan de scholen, c. brief eener commissie, om bijdragen, tot oprigting van een proefstation tot onder- zoek van bouwmaterialen, d. Uitslag der verpachting van dorpswegen. 2. Het verslag omtrent den toestand der gemeente wordt den Raad aangeboden. 3. Benoeming eener Commissie voor de loting en bet onderzoek van Schutterpligtigen, benoemd de heeren P. Knaap en A. Pruissen. 4. Benoeming stembureaux voor de verkiezing van Raadsleden benoemd: le afdeeling de heeren A. J. G. Timmermans en B. Biesheuvel; 2e afdeeling de heeren P. Knaap, voorz. A. Suidgeest en N. van Reeuwijk. Yerzoek van H. A. van Westendorp, om eervol ontslag als onderwijzer aan School no. 4, Hoofddorp wordt verleend met ingang van 6 Juli 1887 en besloten een onderwijzer opteroepen met akte voor Frausch, op eene jaarwedde van 800. Yoorstel om de steenen grenspalen in de dorpen te doen plaatsen door een Landmeter wordt besloten eerst te onder- zoeken hoeveel de kosten daarvan zullen zijn. Bouwen braDdspuithuisje Bingdijk bij Halfwegvoorstel om het uit de hand te doen maken, wordt besloten de uitvoe- ring aan Burg, en Weth. over te laten waarvoor een cre- diet wordt toegestaan. Staten van restanten en oninbare posten wegens plaatselijke belastingen worden vastgesteld met eenige wijzigingen, en op spoediger afdoening van oude posten aangedrongen. Voordracht tot af- en overschrijving in de begrooting dienst 1886. Wordt gopdgekeurd. Yoorstel tot het aangaan eener tijdelijke geldleening wordt aangenomen. Suppletoire begrooting dienst 1887. Wordt goedgekeurd. Op ten schrijven van den Gemeente ontvanger, om vergoe- ding voor reiskosten op de zitdagen, wordt gunstig beschikt. De vraag van den beer de Breuk, waarom sommigen kas- teleins in bet vergunningsregt zijn verhoogd, wordt door den Yoorzitter toegelicht. Door den heer Evelein wordt aangedrongen om pogingen in het werk te stellen tot het bekomen van een vaste ge- neesheer in Wijk I. Het kohier van den Hoofdelijken Omslag dienst 1887 wordt in besloten vergadering behandeld. 5. 6. 7. De vraehtwagen van H. Jansen zou maandagmorgen doordien er een schichtig paard voor stood met passagiers in de kruis- vaart geraakt zijn indien niet een paar passagiers er bijtijds waren uitgesprongen om de wagen het omkantelen te beletten. Maandag 23 dezer des namiddags schrikte het paard, bespan- nen voor eerie groote vraehtwagen met vaste houten kap van Tates, bij het zien van zakken met kalk die op den Kruiswegstonden tusscheu den Spieringweg en de Cruquius zoodanig, dat de wagen met acht passagiers en goederen en paard in de vaart geraakten langs eene glooijing van pi. m. 7 meter. Eene vrouw is aan het hoofd nogal door glasscherven ge- wond, de anderen zijn er met de schrik en sommigen bovendien met een nat pak afgekomen. De voerman die onder de wagen geraakte had moeite zich te redden. BURGERLIJKE STAND van 18 tot 24 Mei 1887. Onderlrouwd-. J. Schoot met M. van Roosendaal, wed; A. Yink met C. M. Stokman. GetrouwdA. Huigen met J. Yerhulst; F. Moolenaar met A. de Jong. Geboren: Helena, dochter van J. Koelewijn en A. Nederveld Jacobus Eimbertus, zoon van J. Weststeijn en A. van de Stoel Maria, dochter van A. Verheul en M. SpeelmansMaria Wilhel- mina, dochter van F. Bijma en A. Kemp; Arie, zoon van J. de Ruijter en A. Goudswaard Leendert Bertus, zoon van W. v. 't Hof en J. Noorman; Gerard Johan, zoon van G. van Schaik en P. van Leeuwen; Henderika, dochter van G. van Tol en C. Kom; Hendrik Adrianus, zoon van J. Korthals en D. Rooze; Johanna, dochter van J. G. Branderhorst en H. Kooij; Jan, zoon van J. de Yries en M. Westbroek; Neeltje, dochter van J. Zoeteman, en G. de Yet; Pieter Karel, zoon van C. A. Yis en M. Grootes; Marinus Arie, zoon van J. Penning en A. SchoondermerkMaria, dochter van Elenbaas en F. Witte; Petrus Augustinus, zoon van F. Boele en M. L. de Ruijt Martinus, zoon van B. Rijgersberg en J. Spoor; Petrus, zoon van P. Boudewijn en L. TouwBastiaan, zoon van C. van der Horst en G. van EckMatthijs, zoon van J. A. Boeser en A. van Krimpen. Overleden: Anna, oud 10 weken, dochter van J. van War- merdam, en M. Broer; Gijsbert, oud 6 weken, zoon van H. Arendse en B. Camphorst; Johanna, oud 3 maanden, dochter van A. v. d. Assem en P. v. d. Groef; Pieternella, oud 17 dagen, dochter van P. Bouterse en L. Imanse; Leendert Yasten- hout, oud 44 jaar, geh. met C. Konings; Hugorina Langendoen, oud 26 jaar geh. met A. J. van Gameren. In den nacht van Zondag op Maandag hebben eenige bel- hamers het waarscbuwingsbord aan de brug te Hoofddorp los- gerukt en vernield. ENGELAND. Alle middelen om de behandeling der Iersche straf- wet te belemmeren zijn de tegenstanders der regeering welkom. Zoo trachtte de heer Labouchere de behandeling te vertragen door een interpellatie over de inlijving van Zoeloeland, doch de toeleg gelukte niet. De heer Holland herhaalde nogmaals, dat het geheele koninkrijk van Cetewayo nu bij het Britsche rijk was ingelijfd, behalve Tongo- land en het gedeelte, dat de Nieuwe Hollandsche Republiek verkreeg. Britsch-Zoeloeland heeft een uitgestrektheid van 8220 vierk. mijlen en het deel der boeren 2884 vierk. mijlen, in plaats van de 4232 vierk. mijlen, welke de Zoeloe's hun hadden atgestaan. Yoorloopig zal Zoeloeland niet bij Natal worden ingelijfd, maar als een afzon- derlijke kroonkolonie bestuurd worden. De meerderheid was tevreden met deze inlichtingen, verklaarde de discussie over Labouchere's voorstel gesloten en verwierp daarna dit voorstel met 280 tegen 142 stemmen. De Canadee. en geven op onverholen wijze te kennen dat zij van den heer O'Brien en zijne redevoeringen niet gediend zijn, en de krachtige hulp der politie is noodig om het leven van het Iersche parlementslid te beschermen. Ofschoon men hem dringend had aangeraden niet naar Hamilton te gaan, deed hij zulks toch en bijna ware hem dit slecht bekomen. Had men men hem op andere plaatsen met steenen en dergelijke projectielen bestookt, hier gebruikte men op Amerikaansche manier de revolver, doch gelukkig voor den heer O'Brien, werd hij niet geraakt. Minder fortuinlijk was de koetsier, die een kogel door den arm kreeg, zoodat een der leden van de Commissie van ontvangst de teugels in handen moest nemen. O'Brien zal Canada spoedig verlaten en via New-York naar Europa terugkeeren. Tusschen Engeland en Turkije is eindelijk eene regeling betref- fende de Egyptische kwestie tot stand gekomen, die in hoofdzaak als volgt lllidt 1. Engeland heeft zijn leger in 1890 uit Egypte terug te trekken. Mils de veiligheid van Egypte hierdoor geen gevair loopt. 2. Engeland heeft tot 1892 het oppertoezicht over het Egyptische leger. 3. Ten alien tijde behoudt Engeland het volstrekte recht om Egypte weder met zijn leger te bezetten in gevnl van binnenlandsche onlusten in Egypte, of wanneer tuschenkomst van een vreemde mogendheid dreigt. Om van kracht te worden moet dit tractaat echter eerst door de Mogendheden goedgekeurd worden, en er valt niet aan te twij- felen of deze, en vooral Frankrijk, zullen er zich met alle kracht tegen verzetten. mDe expeditie van Stanley is op 30 April van Stanley-Pool vertrokken in vier stoomschepen, die de Congo stroomopwaarts gingen. Een der schepen had eenige hulpbooten op sleeptouw. Alles ging naar wensch. De heer W. H. Smith verklaarde in de zitting van het Lager- huis, dat de Regeering geene officieele mededeeling heeft ontvangen aangaande eene voorgenomen verhooging der rechten op ijzer in Canada. Mocht echter het dienaangaande verspreid bericht waarheid bevatten, dan zou Engeland toch niet tusschenbeiden kunnen komen en moeten de belanghebbenden zich rechtstreeks tot de regeering van Canada wenschen. ERANKRIJK. Nog steeds is de ministerieele crisis niet opge- lost, en de twee groote struikelblokken waarop tot heden alle com- binaties schipbreuk leden zijn de heeren Clemenceau en Boulanger. Eerstgenoemde ontzegt zijn steun en die van zijn groep aan elk ministerie dat niet zijn programma belieft te volgen en laatstge- noemde zou men liever geen minister van oorlog meer zien, terwijl men hem aan den anderen kant ter wille van het leger en het Parijsche volk niet op zijde durft zetten. Tot tweemaal toe heeft de heer de Freycinet voor de opdracht tot vorming van een kabinet bedankt, on nu heeft de heer Duclerc de taak daartoe op zich genomen, doch is er nog niet in geslaagd een stel ministers bijeen te krijgen. Alsof de verhouding tegenover Duitschland nog niet gespannen genoeg ware, komt generaal Le Elo, in Figaro met offi icieele stukken bewijzen dat het alleen aan Rusland's tusschenkomst te danken is geweest, dat Duitschland in 1875, Frankrijk den oorlog niet heeft verklaard en wel enkel en alleen omdat het zich naar den zin van de Duitschers te spoedig en te krachtig herstelde van de in '70 toegebrachte slagen. Wel ontving de generaal in de Agence Havas een officieuse beris- ping, maar tegengesproken werd zijne mededeeling niet. Dat de zaak groote sensatie heeft gemaakt behoeft geen betoog, en zal de verbitte- ring tegen Duitschland niet doen afneraen. Brand der „0pera Comique." Heden nacht is Parijs door een groote ramp getroffen, die tal van slachtoffers heeft gekost. Terwijl n.l. de voorstelling in de Optra Comique in vollen gang was, barstte er op het achtertooneel brand uit die zich met snelheid uitbTeidde en waardoor, zooals helaas bij die gelegenheden bijna immer het geval is, een verschrikkelijke paniek ontstond. De toeschomvers die beneden zaten konden gemakkelijk het gebouw verlaten, maar zij die op de bovenste rangen plaats genomen hadden niet. Volgens het laatste telegram telde men 40 dooden en 110 gekwetsten. De Staatsraad heeft beslist dat het protest van prins Murat tegen zijne uitzetting uit het leger, wettig was, zoodat hij onmiddellijk weer op de ranglijst geplaats is. Het protest der prinsen van Orleans werd echter verworpen..

Weekblad van Haarlemmermeer | 1887 | | pagina 1