BINNENLAND. LANDB0UW. KERKELIJKE BERICHTEN. I Eerste Kamer. Tweede Kamer. De Bank van Amsterdam Bond van Katholieke Kiesvereenigingen WEEKBLAD VAN HAARLEMIvIERMEER NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. DUITSCHLAND. Iu de laatste dagen zijn er aanhoudend ge- ruchten in omloop, omtrent den minder gunstigen gezondsheidstoestand van den Kroonprins. Uit Berlijn eohter worden die geruchten ten stelligste tegen- gesprokeu, en verzekert men dat de Prins dagelijks van Potsdam, waar hij thans verblijf hondt, naar Berlijn komt. De Rijksdag heeft het ontwerp betreffende de suikerbelasting naar eene commissie verzonden. Nadat eenige wetsontwerpen van minder belang waren afgedaan, giug de vergaderiug tot 7 Juni uiteen. Bij de beraadslaging in den Rijksdag over het verleggen van de Duitsche stoomvnartlijn naar Genua als aanleghaven, beval de beer Bormann (conservatief) deze verandering aan. Hij vroeg tevens aan de regeering of het in hare bedoeling lag om Antwerpen te laten varen als aanleghaven. Hierop antwoordde de staatssecretaris Botticher: Antwerpen is in 1886 voor een jaar als westelijke aan leghaven gekozen en deze tijd loopt den 30 Juni ten einde. Het is thans onze plicht te onderzoeken, of onze belangen beter zullen gediend zijn met eene andere haven. Ik ben thans nog niet in staat dienaangaande eene bepaalde verklaring te geven; doeh ik kan niet nalaten bij deze gelegenheid in het licht te stellen, dat tot dusverre nog niet de geringste klacht over de keus van Antwerpen it den handelstand vernomen is. De thans aanhangige voordracht, utrekkende om den rijkskanselier bevoegdheid te geven de richting sder lijn in de Middellandsche Zee vast te stellen, staat niet in verband met de qaaestie aangaande Antwerpen als aanleghaven. Wij hebben spoedig na het vaststellen der lijn erkend, dat het allernoodzakelijkst is onverwachte hinderpalen, zooals b.v. ten tijde der cholera in het vorige jaar, door het veranderen van den koers te ontgam. RUSLAND. De Keizer en de keizorlljke familie hebben de reis naar het Kozakkenland gemaakt, waar zij met grooten luistor en veel geestdrift ontvangen zijn. Gisteren zijn zij behouden op Gatschina teruggekeerd, ongetwijfeld tot groote verademing van alle betrokken politie-autoriteiten. BELGIE. Wederom is in het Henegouwsche eene werkstaking op groote schaal uitgebroken, en ziet men met ongerustheid de dingen die komen moeten, tegemoet. Door de regeering is terstond een zeer krachtige houding aangenomen en zijn overal troepen heen- gezonden. Toch vreest men dat het evenals ten vorigen jaren, weder tot een bloedigen botsing zal komen tusschen de troepen en de werkstakers. Dames die door langdurig verblijf in Indie, de Hollandsche kook- kunst eenigszins verleerd mogten hebben, en die dezen zomer repa- trieeren, zullen een uitstekende gelegenheid hebben, zich weder op de hoogte van zaken te stellen, om aldus een gewenschte controle en kritiek te kuunen uitoefenen op de verrichtingen en bedrijven van Aaltje de zuinige keukenmeid. Op de Tentoonstelling van Voedingsmiddelen zullen nl. gedurende vier weken cursussen in de edele kookkunst gegeven worden, waar door Mevr. H. Alting Mees de zaak theoretisch zal worden onder- wezen, terwijl mej. O. A. Corver het „helder dit door een voorbeeld op" in praktijk zal brengen. Alle mannelijke wezen, zijn dankbaarheid verschuldigd aan de Ten- toonstellings-commissie voor liaar optreden in deze. Geen aange- brande soep, geen ongare aardappels meer, geen biefstuk als oude afgedankte leeren bottines, niets dan malsch eid zal ons deel zijn, en wee! de vrouw die voortaan haar man iets durft voorzetten, dat niet a point gebakkeu, gestoofd of gekookt is. Drie dagen zijn bestemd voor de dames en drie voor de dienst- bodem; alleen ben ik bang dat zoo'n meid die op de kook-univer- siteit geweest is, nog meer noten op haar zang zal hebben, dan een ordinaire keukenmeid, en de hemel weet, hoeveel er dat reeds zijn. In den regel zingt, zoo een prinses in alle registers even krachtig. Overigens belooft de Tentoonstelling die 15 Juni geopend wordt, dezen zomer the great attraction van Amsterdam te worden en zal zij ongetwijfeld van heinde en verre duizenden naar Amsterdam lokken. Van heinde en ver gesproken, verre van ons weg, te Paarlberg in den Oranje vrijstaat is een jeugdig landgenoot overleden, de heer T. L. Hemkes die aldoar zooals de N. R. Ct. meldt bij het gymnasiaal onderwijs werkzaam was. Dat de heer H. de echte dichter- lijke gaaf bezat, wordt bewezen door het volgende, naar onze mee- ning zeer schoone lied, dat geuoemd blad mededeelt: 't Geuzenvendel op den Thuismaxsch. Zij kwamen na jaren uit Brabant weerom Met vliegend vaandel en slaande trom, En zagen de zon bij het zinken, Op f duin van hun Vaderland blinken. Zoo rukken zij voort 't is de zee, die hen trekt Maar ginds, waar het gras hun gevallenen dekt, Is 't, of hun een //halt!" wordt geboden, En houden zij rust bij de dooden. „Komt, sla hier de trommel en steek de trompet! „Maar langzaam en statig, als zij 't een gebed, //En treed met ons vaandel naar voren; „Zij zullen het Prinsenlied hooren!" Zij zongen het, saam om den heuvel gescliaard, Met de hand aan den hoed, met de hand aan hot zwaard, En plechtig, ver in 't ronde Klonk 't lied van Aldegonde. Toen sprak nog de liopman een: //Brooders, Goenacht!" En 't vendel trok voort. Aan de kim, als een wacht, Verhieven Holland's duinen. In 't avondrood hun kruineu. Een andere, en zeer bekende figuur, is uit ons midden verdwe- nen, nl. de heer mr. P. Bluss6 van Oud-Alblas, het oudste lid der Tweede Kamer, en gedurende eenigen tijd Ministers van Financien in een der ministeries-Thorbecke. In hem verloor ons parlement een zijner meest bekwame, en werkzame leden en de liberale partij een barer meest geachte woord- voerders. De Eerste Kamer heeft met 30 tegen 2 stemmen goedgekeurd het onteigeningsontwerp voor de uitbreiding der haven- en sluis- werken van IJmuiden. Het ontwerp tot herziening van Hoofdstuk VIII der Grondwet (Defensie) is met 55 tegen 22 stemmen door de Tweede Kamer goed gekeurd. Daarna hebben de beraadslagingen over 2 van het ontwerp tot herziening van Hoofdstuk IX (W aterstaat) een aanvang genomen. Naar aanleiding van het verkoopen der Fransche krooojuweelen deelde een Indisch oud-gast ons mede, dat hij, in 1863 te Batavia zijnde, vernomen had, dat de Gouverneur-Generaal den grooten diamant, op den sultan van Bnndjermasin veroverd en die in de Java-Bank bewaard werd, aan den minister van kolonien gezonden had, om, zoo meende men althans, H. M. onze Koningin aangeboden te worden. Weet iemaud daaromtrent ook eenige bijzonderheden mede te deelen ArnhCt.) Door professor E. Thorold Rogers is een zeer interessant werk in het licht gegeven, getiteld *The first nine years of the Bank of England," enz. Aan een der meest belangrijke hoofdstukken getiteld //The great Experiment", en waarin de stichting der bank behandeld wordt, ontleenen wij het volgende Een ander ernstig gevaar was het verpletterende overwicht van de Bank van Amsterdam. Voor de oprichting van de Engelsche Bank bestonden er in Europa drie groote banken n. 1. die van Venetie, Genua en Amsterdam. Die van Venetie, was de oudste, en wordt gezegd reeds te dateeren van 1171. De Bank van Genua werd ge- grondvest in 1407, de Bank van Amsterdam in 1609. Alle hebben eene belangwekende geschiedenis, doch geen everanrt die van Amster dam. Zij verschilden wat, de inrichtiug betreft, zeer van de Engelsche Bank. De wissels gelek :n op cedullen, en machtigden tooner niet alleen de daarin uitsredrukte som te ontvangen, maar, in tlieorie ten minste, van de daarbij uitgedrukte munt. D.ivenant, een schrijver uit het oprichtings tijdperk der Engelsche Bank, zegt dat de Bank van Amsterdam geregeld 36.000.000 pond sterling aan dat papier in omloop had. De Londensche kooplieden lieten zich door een en ander echter niet ontmoedigen, en drie mannden na de oprichting der Engelsche Bank, stoiul haar papier genoteerd op 122. Het //Regelement voor den Provincialen Bond van Katholieke Kiesvereenigingen in Zuid- en Noord-Holland" zooals dit is vastgesteld in de te 's-Gravenhage gehouden vergaderiug, is verscheneu en aan de toegetreden Kiesvereenigingen toegezonden. De voornaamste, voor de buitenwereld van belang zijnde artikelen zijn volgens De Maasbode Art. 1. De Bond stelt zich ten doelSamenwerking en eenheid van richting bij de verkiezingen voor de Staten-Generaal en de Provinciate Staten onder de katholieken te bevorderen, met eerbiediging van de zelfstandigheid der kiesvereenigingen. Art. 7. Bij verkiezingen Ireedt het bestuur op om, in overeen- stemming met de plaatselijke omstandigheden, overleg te bevorderen bij de Katholieke Kiesvereenigen, en om zooveel mogelijk eene -ge wenschte samenwerking met andere partijen tot stand te brengen, alles met inachtneming van de besluiten der vergadering. Art. 10. De provinciale Bond sluit zich bij een Algemeenen Bond aan, tenzij blijke, dat de voor den laatste te ontwerpen statuten iu strijd zijn met de bepalingen van dit regelement. De overige artikelen zijn van huishoudelijken aard. Dingsdag den 7en Juni e.k. zal te 's Gravenhage in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen de Vijfde verga dering van het Nederlandsch Landbouw Comite worden gehouden. Aan het door den Secretaris, de heer Herm. F. Bultman uittebrengen versla.g ontleenen wij het volgende: Uit de bijlagen op dd notulen van de Vergadering op 1 Juni 1886 gehouden, blijkt reeds dat uitvoering is gegeven aan de besluiten die door u zijn genomen en het meent daar naar verwijzende zich van herhalingen te mog.en onthouden. Bij voortduring was uw Bestuur ijverig werkzaam om de remonteering van ons leger door inlandsche paarden voor te staan en daaraan de belangen van onze paardenfokkerij te verbinden. Dankbaar voor het te dezer zake verkregene, mag toch niet ontveinsd worden, dat een uitgebreider finan- cieele steun zeer wenschelijk zou zijn, opdat ook subsidien Voor de verbetering van het paardenras gegeven kunnen worden aan de Maatschappijen in die provincien waar tot lieden minder geschikte paarden voor de remonte worden geteeld. Het Bestuur acht de bevordering der belangen van de paardenteelt onder de belangrijke onderdeelen zijner werk- zaamheden. De rekening over 1886 toont een nadeelig slot. De ver- spreiding van de stukken van het Comite uitgaande in zeer ruimen kring is daarvan oorzaak. Het tekort kan op de rekening van 1887 worden gevonden. In de praktijk blijkt de moeilijkheid verbonden aan de inrichting van het geldelijk beheer ten opzichte van de samenwerkende maatschappijen deze toch maken hunne begrootingen in het loopende jaar voor het volgende, terwijl het Comite na afloop van het loopende jaar eerst de hoegrootheid der bijdragen over dat, alsdan afgeloopen, jaar kan bepalen. De uitgaven over 1887 zullen vermoedelijk niet be- langrijk zijn, misschien zou het overweging verdienen om eenig kasgeld te formeeren, wat bij verhoogde uitgaven in een volgend jaar ten goede zou komen. Wij veroorloven ons Uwe aandaclit hierop te vestigen en de voorlichting van Uwe vergadering in te roepen. De benoeming eener Staats Commissie, om in zake land bouw een advies uit te brengen, zal ons Comite vergunnen om af te wachten welke resultaten daarna worden verkregen. Ieder zal de belangstelling door s' lands regeering in den landbouw getoond en geopenbaard door de benoeming dier Commissie op hoogen prijs stellen toch meent ons bestuur er op te mogen wijzen dat de werkkring dier Commissie slechts eene tijdelijke is en dat gedurende het bestaan der Commissie wederzijdsche samenwerking stellig op prijs gesteld moet worden, daar en Commissie en Comite beide de bevordering van den Nederlandschen landbouw tot taak hebben. Uw bestuur gelooft dat het Comite zich tot een bescheiden optreden mag bepalen zoolang de werkzaamheden en het uitgebreid onderzoek der landbouwcommissie niet zijn afgeloopen. Het Landbouw-Comite zal waarschijnlijk dus in dit jaar zich moeten onthouden van het nemen van initiatief in veel omvattende zaken en zich bepalen om alleen urgente onder- werpen te behandelen. De noodzakelijkheid van eene vertegenwoordiging van alle landbouwmaatschappijen en een Comitd, 't zij op den tegenwoordigen voet, 't zij onder een eenigszins gewijzigden vorm, blijft ten voile van kracht en het bestuur vertrouwt dat een tijd van betrekkelijke rust er niet toe leiden zal, om later wanneer het noodig is, met minder kracht en energie op te treden dan tot heden het geval was. Uit de punten van bescbrijving voor de vergadering blijkt, dat er nog stof genoeg is voor bespreking. Wij twijfelen niet of daaruit zal iets goeds komen en de reden van bestaan van ons Comite billijken. Ter vergadering zullen de volgende puuten in behande- ling komen: 1°. Notulen. 2". Yerslag. 3°. Rekening en Verantwoording over 1886, begrooting voor 1887. 4°. Ingekomen stukken en voor zoover noodig, daarop besluiten. 5°. Yoorstel Zeeland luidende: Zal het Jaarlijkseh Verslag over den Landbouw in Nederland volkomen beantwoorden aan de bedoeling waarmede het wordt uitgegeven, dan is het noodig dat daarin vereenvoudiging worde gebracht. Zie Pag. 153, Med. en ber. 1886. 6°. Nederlandsche Landbouw-Courant. 7°. Voorstel Geldersch-Overijsselsche Maatschappij van Landbouw betreffende de vogelenwet. 8°. Voorstel Zeeland in zake contracten bij teelt van suikerbieten. 9°. Bespreking inzending Tentoonstelling Parijs in 1889. 10°. Verkiezing van een Secretaris. Zie Art. 11 der Statuten. 11°. Voorstellen na de verzending dezer oproeping ingekomen. Ned. Here. Gem. Beroepen: Te Kwakijk, J. Knappert, cand. te Amsterdam te Schswalum (Fr.), A. Wassenberg, cand. te Scheveningente Wad- dingsveen (cl. Gouda), J. Doorenbos te Oosterbierum (cl. Franeker) te Kruisland, C A. L. v Troostenburg de Bruin, te Erichem (cl. Tiel); te Vlaardingen (vac.-Van Rhijn), 11. H. Barger, te Leusdente Alsford, Appeltern (cl. Nijmegen), H. ten Kate; te Wapenvelde; te Terkaple, E. Kingma, te Rinsumageest en en Sijbrandahuis; te Oinmelanderwijk c, c. (cl. Winschoten) N. P. Van Es, aan den Iloorn op Tessel; te IJzendijke (cl. 'iiel), 11. Franssen, te Ankeveen (cl. Amsterdam); te Aalsmeer; J. Wisten, te Broek op Langendijk. AangenomenNaar Franeker, door J. Herderschee, te Borkeloo; naar Groningen, door S. D. v. Veen, te Dedemsvaart; naar Coeverden, door C. Verliagen, te Ee; naar Olde-en Ni;eholtpade (Fr.), door A. Nicolai; te Hogebeintum (Fr.); naar Aalsum en Wetsem, door J. van der Weide, te Windesheim; naar Oude- mirdum c. a. (Fr.), door G. Klaarhamer, te Montfoort. Bedankt: Voor Purmerland en Den Up, door F. T. Mazure, te Waal en Koog op Tessel; voor Diemen (cl. Amsterdam), Ph. Peter, te Serooskerke (op Walcheren); voor Cats, door A. een- huijsen, te Nederhorst-den-Berg; voor Blokzijl, door P. Moll, te Deutichem; voor Purmerland c. a. (cl. Edam), door F. T. De Mazure, te Waal en Koog op T. ssel. Ned. Ger. KerJc. Bedankt: Voor Rotterdam, door J. Vonk, te Oldebroek, en Ringnalda, te Harmelen. Christ. Ger. KerJc. Bedankt: Voor Stadsmusselkanaal en voor Enschede, door A. Yoogel, te Zalk.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1887 | | pagina 2