NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. VAN Bij dit Nommer behoort een Bijvoegsel. 28e Jaargang No. 23. Zaterdag 4 Juni 1887. Aan Landbouw, Gemeente- en Polder-Belangen gewijd. PLAATSELIJKE BERICHTEN. BUITENLANO. BINNENLAND. Abonnementsprijs J. H. de BUSSY, Rokin 60, Amsterdam. Hoofd-Agent: P. VAN C1TTERT ZONEN, te Haarlem. Prigs der Advertentien 1--6 regels 75 Cent, elken regel meer 121/j Cent. Tweede Kamer. W E E K B A D HAAELEMMERMEER. Per jaar, met Bijvoegsel franco per post. 6. zonder Bijvoegsel n 3. Enkele Nommers 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, REDACTIE EN UITGAVE BETREFFENDE te adresseeren aan den Uitgever van Groote Letters naar plaatsruimte. Abonnementen en advertentien worden aangenomen door alle boekhandelarenpostkantorenbrievengaarders en postboden. Op de veemarkt te Hoofddorp zijn den 2 Juni aangevoerd 84 lammeren. Den 2n dezer is de bliksem ingeslagen in de het vorig jaar nieuw gebouwde boerderij bewoond door G. W. van Vunren, KK 15 aan den Bennebroekerweg. Door spoedige hulp van eenige werklieden en later met be- hulp van een brandspuit is de brand gebluscht. Een tweede spuit behoefde geen dienst te doen. Een werkman is van het dak gevallen en heeft nog al eenige blessuren bekomen. Bij den landbouwer S. Granneman Spieringweg bij den Benne broekerweg zijn drie runderen door den bliksem gedood. Tot Notabel der hervormde gemeente Haarlemmermeer is met 21 stemmen gekozen S. van der Suijs. H. van Waadenberg verkreeg 5 stemmen, P. Klomp 1 stem. BURGERLIJKE STAND van 25 tot 31 Mei 1887. OndertrouwdR. Koedijker en M. Bak. GehuwdP. Bns met G. Klinkenberg; K. Goudriaan met G. Beers; A. Stout met A. van der Maarl; G. de Waal met G. Ruighaver. GeborenCatharina, dochter van D. Rits en W. N. Yasten- broekCornelia, dochter van C. van Groningen en A.J. Dege- naars; Dirkje, dochter van J. Kempenaar en A. KroonPieter, zoon van W. Grisnich en G. GroenveldHelena, dochter van J. Burghout en P. Houtkooper; Dingeman, zoon van J. C. Brandt en E. Compeeren; Willem Gijsbertus, zoon van B. van 't Riet en G. Boelen; Jan, zoon van J. Slagt en N. Schouten. Overleden-. Baatje, oud 11 maanden, dochter van H. van Vuuren en A. P van Willigen; Antonia, oud 21 maanden, dochter van O. C. Kooren en T. Robijn; Cornelia, oud 5 jaar, dochter van H. Prins en G. van Gerven; Johannes Teunis oud 6 weken, zoon van C. Hozee en A. Camfferman. ENGELAND. Nu de dag van Koningin Victoria's jubilee met rassche schreden nadert, beginnen de ontworpen feesten niet alleen te Londen, maar in geheel Engeland meer en meer de aandacht in beslag te ncmen. Tot de meest interessante nommers van het pogramma behooren de zeilwedstrijd met jachten, waarvoor zich reeds een zeventigtal mededingers hebben doen inschrijven, en de groote revue over de vloot welke te Spithead gehouden zal worden. Bij die gelegendeid zullen de gezamenlijke officieren der Britsche vloot Hare Majesteit twee scheepsmodellen in zilver aanbieden, n. 1. dat van een in 1837 en dat van een nu onlangs gebouwd stoomschip. Toch wordt de feestmuziek hier en daar door wanklanken ver- stoord. Zoo te Windsor waar een der raadsleden bij deurwaarders exploit protesteerde tegen het bekostigen der feesten uit de gemeente- lijke beurs. Dit behoort echter tot de uitzonderingen. Ondanks alle commissies, samenkomsten en onderzoekingen in loco, kan men de Afghaansche aaugelegenheden maar niet geregeld krijgen, en het heeft er veel van alsof, hetzij de Engelsche, hetzij de Russische Regeering deze zaak wel hangende wil houden, om er eventueel naar omstandigheden gebruik van te kunnen maken. Nu ten minste bericht Reuter weder dat de Engelsche regeering Eusland gebonden acht door de aangegane verplichting, om Afgha nistan te beschouwen als liggende buiten de grenzen waar het zijn invloed zou willen oefenen. Dienvolgens zal Engeland, welke om standigheden zich ook mochten voordoen, er niet in toestemmen met Rusland samen te gaan, voor de gemeenschappelijke regeling der Afghaansche aangelegenheden. Overigens schijnt het in Afghanistan nog alles behalve rustig te zijn en de strijd tusschen de oproerige Ghilzai's en de troepen van den Emir voort te duren. De tijdingen daaromtrent zijn zeer verwardvol- gens de Engelsche berichten bleven de troepen van den Emir over- winnaar, terwijl van Russische zijde wordt gemeld dat de Ghilzai's de overhand behielden en de bevolking van Herat op het punt staat zich bij hen aan te sluiten. Het getal mijnrampen is weder met een vermeerderd, door een ontploffing te Udston bij Glasgow, waarbij 7 5 arbeiders den dood vonden. DUITSCHLAND. De geruchten omtrent den gevaarlijken gezond- heidstoestand van den Duitschen Kroonprins blijken niet zoo onge- grond geweest te zijn als men eerst wel heeft willen doen gelooven. Integendeel. De vermoedelijke Duitsche troonopvolger schijnt een ziekte in de keelstreek te hebben, die het zelfs raadzaam heeft ge- maakt, het ad vies van een vreemd geneesheer interoepen. Daartoe heeft men een bekend Engelsch specialiteit op dat gebied, prof. Morell Mackenzie ontboden, en deze heeft de vrij vage verklaring afgelegd dat de toestand van den Kroonprins niet zoo zorgwekkend was, om niet te hopen door eene doelmatige behandeling, de kwaal in een niet te lang tijdsverloop te kunnen bedwingen. Gisterenavond ontstond te Hamburg brand op de Strandkaai en de Hiibenerkaai. Zes loodsen zijn vernield en het Engelsche schip City of Dortmund brandde geheel uit. Vele schepen, die in de nabijheid lagen, verloren hun tuig en masten. Na een uur scheen het gevaar voor verdere uitbreiding van den brand geweken. Tot dusver is nog niet gebleken, dat menschenlevens te betreuren zijn. De schade wordt geschat op eenige millioenen. FRANKRIJK. Tegen vele verwachting in, is het toch gelukt generaal Boulanger te ecarteeren, en een ministerie samen te stellen, zonder hem. De man die dit kunststuk heeft uitgehaald is de heer Rouvier, oud-minister van Gambetta, en dus opportunistisch repu- blikein. De samenstelliug van het nieuwe Kabinet is als volgt. Rouvier, voorzitter van den ministeraad, minister van financien en het post- en telegraafwezenFallieres, binnenlandsche zaken; Flourens, buitenlandsche zaken Spuller, onderwijs, fraaie kunsten en eeredienst; Mazeau, justitie; Perron, oorlog; Barbey, marine en kolonienHerc- dia, open bare werken; Dautresme, koophandel; Barbe, landbouw. Reeds dadelijk na zijn optreden werd het nieuwe Ministerie door de Gauclie Republicaine in de Kamer aangevallen, doch met behulp der rechterzijde werd een eenvoudige motie om over te gaan tot de orde van den dag, met groote meerderheid aangenomen. Het aftreden van generaal Boulanger heeft te Parijs reeds aan- leiding gegeven tot manifestaties, tegen het Ministerie, en tot de in- hechtenisneming van eenige belhamels. Ernstige ongeregeldheden hebben echter nog niet plaats gehad en naar gemeld wordt zal de gewezen minister van oorlog Parijs verlaten. De Regeering zal hem trouwens wel spoedig naar een of ander, min of meer van Parijs verwijderd punt zenden. Indien de generaal Boulanger al het denkbeeld eener staatsgreep gekoesterd moge hebben, dan heeft hij toch waarschijnlijk het gunstige oogenblik laten voorbijgaan De ramp der Opera Comique is nog steeds de groote zaak die Parijs bezig houdt, en de bijzonderheden die achtereenvolgens worden medegedeeld, zouden een steenen beeld tranen doen storten. Het aantal slachtoffers is met geen mogelijkheid te bepalen, aan- houdend worden nog lijken van onder de puinhoopen te voorschijn gebracht. Twee machinisten werden levend in een der kelders ge- vonden, doch beiden waren door den doorgestanen angst, krankzinnig geworden. Nu het kalf verdronken is, gaat men de put dempen, in het onderhavige geval bestaande in het sluiten van een drietal schouwburgen, n.l. de BouffesPalais Royal en Ambigu; zij die deze theaters kennen zullen de maatregel niet overbodig vinden. BELGIE. De werkstaking in Henegouwen kan als geeindigd beschouwd worden, en tegen veler verwachting zijn de Pinksterdagen zouder ernstige ongeregeldheden voorbij gegaan. Eenige rumoermakers werden te Brussel in hechtenis genomen en zijn reeds tot gevangenisstratfen van 8 dagen tot 1 maand veroordeeld. ITALIE. Naar aanleiding der jongste geruchten over eene mogelijke verzoening tusschen den Paus en den koning van Italie, heeft de Paus een rondschrijven gericht tot de Nunciussen, waarin hun wordt medegedeeld, dat ondanks de vredelievendheid des Pausen, de toestand niets is veranderd. Indien de Italiaansche regeering vrede wil sluiten met den Paus, is de Paus bereid daarover in onderhandeling te treden, mits op den grondslag van het herstel der wereldlijke macht. SPANJE. Het tarief van rechten in de Spaansche Antillen heeft eene verandering ondergaan. Er zijn thans twee categorieenrechten voor de landen die een handelstractaat hebben met Spanje, en rechten voor de landen die geen zoodanig tractaat hebben. De onderteekenaars van het bekende adres der Honderd, zijn het antwoord op de nota van beautwoording van den Minister van Kolo nien niet schuldig gebleven en hebben in een nieuw adres aan Z. M. den Koning betoogd dat de voorstelling van den Minister is optimis- tisch en geen juiste voorstelling geeft van den waren toestand van leger en vloot. Zij blijven Z. M. dus met aandrang wijzen op het gevaar dat ons als Koloniale mogendheid dreigt, indien niet de noodige maatregelen genomen worden. De man wiens naam zoo onafscheidelijk aan Atjeh en aan onze geheele Indische krijgsgeschiedenis verbonden is, de generaal van Swieten, mogt het voorrecht smaken in de afgeloopen week zijn 80en verjaardag te vieren. Ons over het meer of minder goede van 's Genernals optreden in Atjeh geen oordeel aanmatigende, zal een woord van hulde en eerbied bij het feest van dezen vieux de la vieille voorzeker niet misplaatst zijn. De benoeming tot den rang van legerkommandant, eens door van Swieten zoo roemrijk bekleed, van den generaal Haga, heeft de heer Perelaer aanleiding gegeven in het Rolt. Nbld. den Minister van Kolonien te verwijten dat, de gepensioneerde generaal Luijmes, die, zooals beweerd werd door den Gouverneur-Generaal was voor- gedragen, niet benoemd was, omdat hij het adres der Honderd mede had onderteekend. Het Handelsblad, hoewel de Minister in zijne houding tegenover het ades niet in bescherming willende nemen, komt tegen deze aantijging op, en verklaart uit zeer vertrouwbare bron vernomen te hebben dat de gepensioneerde generaal-majoor Luijmes door den Goeverneur-Geneaaal niet voor legerkommandant was voorgedragen. Een ander honderdtal „medeburgers" hebben zich tot Amsterdam's gemeenteraad gewend, ook met een adres; hoewel over een minder belangrijke zaak. Hier zijn het een honderdtal, ons alien welbekende, zwartgerokte of zwartgebuisde, witgedaste, gedienstige geesten, in den vorm van kellners, die, afwijkende van hunne gewone zwierige beleefdheid tegenover de schoone sekse, den gemeenteraad komeu betoogen dat zij door het meer en meer optreden van dames als kellnerin, verdrongen worden uit hunne betrekkingen. En niet alleen nemen zij de partij op voor zich zelf, neen zij gedenken ook hunne respectieve heeren en meesters, die volgens hen „de loop" kwijt raken, omdat die schalksche Hollanders, meilleur que leur reputation austere, liever een glaaske bier ontvangen uit de hauden van een Miinchener Made!, dan van een Nederlandschen Jan. Dies richteu zij tot het Gemeentebestuur het pleizierige verzoek „een onderzoek in loco te willen instellen omtrent de hoofdoorzaak hunner werkeloosheid. Waarmede een gemeenteraad al lastig gevallen wordt De Tweede Kamer is in zake grondwetsherziening bezig het groote punt te behandelen, n.l. art. 194, het onderwijs-artikel. Het vroeger medegedeelde voorstel Schaepman, ondervindt noch aan de rechter, noch aan de linkerzijde veel ondersteuning. Door den heer Yos de Wael is in de zitting van gisteren een amendement ingediend om de derde en vierde alinea te doen vervallen, waardoor het art. zou luiden: Het geven van onderwijs is een ontwerp van de aanhoudende zorg der Regeering. Het geven van onderwijs is vrij. Het toezicht van de overheid op het onderwijs in het algemeen, de inrichting van het openbaar onderwijs en, voor zoover het lager- en middelbaar onderwijs betreft, de aan den onderwijzer te stellen eischen van bekwaamheid en zedelijkheid, worden door de wet geregeld. De Koning doet enz. slot van het thans geldende art. 194.)

Weekblad van Haarlemmermeer | 1887 | | pagina 1