LANDB0UW. KERKELIJKE BERICHTEN. WEEK ft LA u VAX UAARLEALMERM&R. XIELWS- ADVERTEXTIEBLAD. Tjiomas. Postpakketdienst op Ned.-lndie. De Bandjermasinsche Diamant Tulpen. Bloemenspelen. Onze Veehandel met Engeland. Naar bericht wordt wenscht de Tweede Kamer nog voor het reces, de Tjiomas-zaak af te doen. Het Dagbl. van Zuid Holland bevatte het volgende bericht Onlangs werd bericht dat tusschen de maatschappij „Nederland" en den Min. van Waterstaat enz. een overeenkomst was gesloten betrekkelijk een in te voeren postpikkettendienst tusschen het moe- derland en Ned.-lndie. Met 15 Mei is de dienst van Batavia reeds aangevangen (het tijdstip uit Nederland is nog niet bepaald.) De Maatschappij verbindt zich tot het overbrengen, door middel harer stoomschepen, voor de reizen van Amsterdam nanr Batavia, Padang, Samarang en Soerabaya, en omgekeerd, van pakketten voor die plaatsen, zonder aangifte van geldswaarde, het gewicht van vijf kilogram niet te boven gaande, welke aan haar te Amsterdam tot dat einde door de Nederlandsche postadministratie zullen worden afgegeven, of omgekeerd, te Batavia, Samarang, Soerabaya en Padang door het publiek aan de kantoren van de agenten der Maatschappii -ter verzending naar Nederland of verder gelegen landen zullen be- zorgd worden. Voor zoover, gedurende een gedeelte van het jnar, de stoomschepen der Maatschappij niet naar Samarang varen, zullen de voor die plaats bestemde pakketten te Batavia worden afgegeven, om van daar met een andere onderneming naar hun bestemming te worden verzonden. De Maatschappij of haar agenten verzenden de pakketten met het eerstvertrekkeud stoomschip. De omvang der pakketten zal 20 dM8. en de afmeting van een hunner vakken 60 cM. niet moo-en te bovengaan. De maatschappij zal tevens verplicht zijn, met haar stoomschepen naar Batavia, Padang, Samarang en Soerabaya over te brengen of aldaar ter overbrenging naar Nederland aan boord te nemen de pakketten voor of van andere dan de genoemde plaatsen in Ned.-lndie. De Maatschappij belast zich met de vervulling der formaliteiten voor de inklaring en 'rijmaking van alle met de stoomschepen in Indie aangebracht wordende pakketten, alsmede met de betaling, voor rekening der geadresseeerden, van het eventueel verschuldigd in'voer- recht. Zij zal overigens de pakketten, zoodra mogelijk na aankomst, kosteloos bij de geadresseerden te Batavia, Padang, Samarang en Soerabaya doen bestellen. Het bij vooruitbetaling te kwijten port voor de pakketten uit Nederland voor Batavia, Padang, Samarang en Soerabaya en omgekeerd uit die plaatsen voor Nederland bedraagt J 0.85 voor een pakket tot een gewicht van 1 kilog. 1 35 voor een pakket van meer dan 1 tot 3 kilag. 1.85 voor eeu pakket van meer dan 3 tot 5 kilog, Dit port wordt voor pakketten uit de genoemde hoofdplaatsen met bestemming naar verder van Nederland gelegen landen verhoogd met 25 cent voor elk land buiten Nederland, dat in het vervoer betrokken is overeenkomstig de opgaven van de Ned. postadministratie. Bij terugzending van een pakket aan den afzender wordt opnieuw port geheven, dat ecbter alsdan van den nieuweu geadresseerde is in te vorderen, indien het voor de terugzending niet voldaan is. Van icel onderriohte zijde vernemen wij dat liet bericht, als zoude de dienst van Batavia reeds met 15 Mei een aanvang hebben genomen onjuist is. Dienaangaande is nog niets met zekerlieid vastgesteld. (De Bed.) Omtrent den diamant uit Indie, waarvan de Arnli. Ct. dezer dagen melding maakte, deelt zij nader het volgende mede: Onder de rijkssieradeu van Bandjermasin, die bij de inlijvingvan dat Kijk bij Nederlandsch-Indie zijn overgegaan, bevond zich een ruwe diamant vau ongeveer 70 karaat. De goeverneur-generaal zond dien in 1862 niet 1863 aan het Ministerie van Kolonien. De Minister van Binnenlandsche Zaken wilde het edelgesteente plaatsen bij de gelijksoortige voorwerpen in het Museum van Natuur- lijke Historic te Leiden. Vroegere pogingen om de stukken goud uit Aruba, daarin tentoongesteld, te stelen, deed den Minister aan den directeur, dr. Schlegel, vragen, of er voor den Borneoschen diamant maatregen van voorzorg tegen diefstal te nemen waron? De directeur bracht in het midden, dat het voor eene weten- schappelijke verzameling minder waarde heeft of een diamant groot is of klein, daar de kristalvorm van beide toch hetzelfde is. Met het oog op de geldelijke waarde en het voorgevallene met het goud van Aruba, gaf de directeur in overwegiug, den diamant niet te plaatsen in het Museum, maar liover te verkoopen en de opbrengst te besteden tot het aankoopen van voorwerpen, waardoor de weten- schap gebaat zou worden. Men meent dock de zegsman kan voor de waarheid niet instnan dat de diamant toen geplaatst is in de Nederl. Bank te Amsterdam. Zeker zal het wel zijn, dat hij nog niet verkocht is, en daarom meant de A. C. te mogen vragen, of daartoe in den geest van dr. Schlegel niet overgegaan moet worden. °P 86 jarigen leeftijd is j.l. Yrijdag te Weesp overleden de heer C. J. van Bouten, de verdieustelijke industrieel wiens fabrikaat de „Van Houten's Cacao" wereldbekend is. In de Tuinbouw-inrichting van de Heeren E. H. Krelage en Zoon te Haarlem aan den Kleinen Houtweg is op dit oogenblik weder even als in de beide voorgaande jaren geopend eene tentoonstelling van bloeiende late Tulpen onder tenten in vier pronkbakken geplant. Deze tentoonstelling wordt, tengevolge van het achterlijke seizoen, dit jaar eenige dagen later gehouden dan anders. In de planting der T'dpen zijn sedert het afgeloopen jaar weder een aantal verbeteringen gebracht, zoodat de tentoonstelling in elk opzicht de aandacht der liefhebbers verdient. De ruime tenten beslaan eene oppervlakte van meer dan 600 Men zijn fraai met bloeiende en onbloeiende gewassen versierd. Do grootste tent bevat twee bakken met Tulpen van die soorten, die vooral in Holland en Engeland in de vorige eeuw in den smaak waren en nog hier en daar gewaardeerd wordentwee andere bakken in eene kleinere tent bevatten de verzameling Lenglart- Tripier van Bijssel, (in 1885 aangekocht,) tulpen naar den Vlaam- schen smaak, die dichter staan bij de afbeeldingen der tulpen op de °ude schilderijen. In het geheel zijn meer dan 3000 Tulpen tentoon gesteld in ongeveer 1500 soorten of meer. De tentoonstelling is dagelijks geopend van 2 tot 4 uur des namiddags voor bewoners van Haarlem en omstreken, voor vreemde- lingen ook des voormiddags tusschen 10 en 12 uur. Zij is geopend zoolang de bloei duurt, op zijn laatst tot half Juni. Dit s Gravenhage wordt ons gameld dat de heer Van den Bergh, minister van waterstaat, handel en nijverheid, uiterlijk den lOen Juni naar Ems zal vertrekken om op aanraden van zijn genees- heer, een gezondheids kuur te ondergaan. De Minister moet bij zijn voornemen om wegens gezondheidsre- denen af te treden zijn gebleven, maar zijn aanvrage om ontslag eerst wenschen in te zenden zoodra er zekerheid bestaat dat een opvolger kan worden aaugewezeu. Tot dusver zijn wel reeds vele personen, onder anderen een bekwaam liberaal afgevaardigde ter Tweede Kamer, over het aannemen der portefeuille van Waterstaat gepolst, maar alien maakten bezwaar zich in de tegenwoordige om- standigheden met die taak te belasten. De bloemenspelen der middeneeuwen schijnen in eere hersteld te zullen worden. Het Amsterdarasche Studentenkorps stelt zich nl voor om ter gelegenheid van het 51ste lustrum op Woensdag den 22sten Juni in het \ondelpark een bloemenrit Rbloemencorso") te houden en daaraau den gebruikelijken bloemenstrijd („bataille de fleurs te verbinden. Een ieder die de bloemenfeesten te Nizza of te Weenen bijgewoond heeft, zal het zeker toejuichen dat men ook hier eens een dergelijk vroolijk feest zal pogen te geven. Maar daartoe is natuurlijk de medewerking der burgerij noodig. Zij moet dien dag met versierde rijtuigeu vol bloemeu enlieve meisjes in het park komen, want de toegeworpen bloemen moeten eene bestemmino- hebben harer waardis-. O De studenten vragen daarom aan de burgerij: mogen we op u rekenen voor ons feest, en am ons vragen ze eene aanbeveling. Wij achten die onnoodig. Studenten behooren tot die gelukkige bevoorrechten, wier wenschen steeds worden ingewilligd, hoeveel te meer nu zij steun en medewerking vragen om den eersten bloemen rit in Is edenand te doen gelukken; maar daarenbovenbij weifelende en zwaartillende vaders zal voor hen gepleit worden door lieve mondeu, beter en welsprekender dan wij dit zouden kunnen doen. Ze hebben de meisjes op hun hand, ze kunnen gerust zijn. dig. Hdbl.) Onder bovenstaand opschrift schrijft D. V. v. H. het volgende in het Juni nommer van het //Maandblad der Ilollandsche Maatschappij van Landbouw" Bij den gedrukten toestand waarin onze landbouw zich bevindt, bij de vele teleurstellingen die de landbouwers ondervinden, is het geen wonder dat iedere gelegenheid die zich opdoet om d'ien toestand te verbeteren, door de belanghebbenden met twee handen wordt aangegrepen. De veehandel was tot nog toe een van de takken van het bedrijf, die zich het best heeft staande gehouden, onze natuurlijke weiden zijn daarvoor de beste bron, indien slechts de vreemde- lingen ons vee willen en kunnen koopen. Hoewel wij ons niet door tegenspoed moeten laten ter neerslaan, daar de uitkomsten niet met zekerheid zijn te bepalen, is het toch niet te ontkennen, dat onze veehandel langs onze grenzen door vele beperkende maatregelen wordt belemmerd, en met nog andere in de toe- komst wordt bedreigd. Engeland, onze groote afnemer van vroegere dagen, heeft zijne havens voor ons vee in vrij verkeer gesloten; Duitschland hat niet anders dan voor zoo ver het daaraan behoefte heeft, ons fokvee toe, en vele zijn de formaliteiten waaraan de invoer onderworpen is; en Belgie waar thans de grootste hoeveelheid van ons vee heen gaat, zal weldra een inkomend recht heffen naar het levend gewicht. Zoo stonden de zaken toen onlangs in het Engelsche parle- ment op eene vraag, gedaan door een voorstander van den vrijen invoer van levensmiddelen, door de Regeering werd geantwoord, dat in Nederland wel geen besmettelijke veeziekte heerschte, maar dat toch uit de havens van Ylissingen in doorvoer uit Duitschland, ladingeu met schapen naar Engeland werden over- gebracht, en dat daarom de reden bleef bestaan om de beperkende maatregelen te bb'jveu handhaven, volgens welke het Neder landsche vee terstond bij de aankomst in de haven van Deptford moet worden afgemaakt. Op dit bericht zijn in Nederland van alle kanten stemmen opgegaan, er op aaudringende, dat de Regeering de dispensatie voor den doorvoer van schapen niet meer zou verleenen, want dat daarvan de vrije invoer van ons vee in Engeland zou afhangen. Ik zal de eerste zi n om mijne stem te voegen bij dat koor, indien het slechts blijkt, dat wij op die voorwaarde dat voorrecht kunnen verkrijsen, maar is dit wel zoo zeker, dat is de vraag die wij eerst moeten onderzoeken. Er bestaat in Engeland een college dat door de Regeering benoemd wordt, maar dat zi,'ne besluilen neemt onafhankelijk van de Regeering, genaamd de Privy council. Dit college belast met te waken voor de gezondheid van den veestapel, beslist eigenlijk oppermachtig, ik zou bijna zeggen willekeurig. Nu is het eene bekende zaak dat in Engeland en Schotland dezen winter de longziekte vrij sterk heeft geheerscht, en evenzoo het rotkreupel onder de schapen daar zeer veel wordt aangetroffen. Men kent die ziekten dus zeer goed, men weet dat ons vee gezond is en vrij van die besmettelijke ziekten, zoodat er eigen- lijk neen eene reden bestaat om het niet in het vrije verkeer toe te laten. En ten bewijze dat geen besmette schapen uit Nederland zijn ingevoerd, strekke dat al het vee bij aankomst in Engeland wordt gekeurd en dat op het verzoek door onze Regeering gedaan, om ingeval onder de uit Nederland ingevoerde schapen zich een geval van klauwzeer mocht voordoen, de zieke klauw ten bewijze naar 's Rijks veeartenijschool te Utrecht op te zenden, zulk eene klauw nooit is overgezonden. De vrees wordt daardoor onwillekeurig bij ons opgewekt, omdat vdor dat de doorvoer van schapen was toegestaan, en toen de longziekte reeds lang bij ons had opgehouden, toch de invoer van vee in het vrije verkeer in Engeland niet was toe gestaan, dat zoo de doorvoer uit Duitschland thans verboden wordt, aan de rechtmatige wenschen van Nederland toch niet zal worden voldaan, De weg dien de Regeering moet bewandelen schijnt mij als van zelf aangewezen. Daar de dispensatie slechts voor een bepaalden tijd is toegestaan, en die termijn, zoo ik goed ben ingelicht, spoedig zal eindigen, zou onze Regeering kunnen te kennen geven, dat zij bereid is geen nieuwe vergunning te ver leenen, indien de Engelsche Regeering de moreele zekerheid kan geven, dac, de Privy council in dat geval het verbod om ons vee in het vrije verkeer toe te laten, zal opheflen. Indien onze Regeering echter zonder eenige zekerheid den doorvoerhandel belette, zou dit het gevolg hebben, dat de Duitsche schapen over Antwerpen naar Engeland werden gevoerd, tot nadeel van onzen handel en zonder voordeel voor onzen landbouw. Er bestaat nog een ander middel, dat men aan de Engelsche Regeering zou kunnen voorstellen, indien deze ons vee gaarne ziet binnenkomen, en alleen de vrees voor besmetting haar be lette aan dat verlangen toe te geven. Men zou kunnen voor stellen dat de haven van Ylissingen voor een soort van besmette haven werd verklaard, dat al het vee dat van daar naar Enge land werd vervoerd, terstond in de haven van Deptford moest worden afgemaakt, maar dat het vee uit Amsterdam, Rotterdam en andere havens aangevoerd, in het vrije verkeer werd toegelaten. Indien Engeland ons genegen is, dat wil zeggen indien het ons vee noodig heeft en geen voorwendsel zoekt om het te weren, zou het gemakkelijk tot een van die voorstellen kunnen toe- treden, en wij zouden dan verplicht zijn aan de gestelde voor waarde toe te geven. Blijkt het echter dat men slechts een stok heeft gezocht om mede te slaan, dan zou het voorkomen van de wenschen, in het Engelsche parlement uitgesproken, Neder land al zeer weinig baten. Op onze Regeering rust dus de plicht om met tact zich van de gevoelens der Engelsche Regeering te vergewissen, en daarnaar te handelen. - Bij de te Maartensdijk a/d Tolakker gehouden stieren- keuring van wegen de afd. Utrecht van het genootschap voor landbouw en kruidkunde te Utrecht weid door 16 exemplaren medegedongen, waarvan 13 in 1886, 3 vdor 1886 geboren. De prijzen voor stieren in 1886 geboren werden toegekend: de le aan mr. P. II. R. van Rossem te de Bildtde 2e aan den heer E, Huiden te Maartensdijk, de 4e aan den heer A. v, d. Louw te Honswijk. Die voor stieren vdor 1886 geboren de le aan den heer H. van Soest te Maarsenbroekde 2e aan den heer W. A. Insinger te Lage-Vuursche. Ned. Herv. Gem. Beroepen: Te Buurse, J. Brandsma, cand. te Oldemarkte Lekkerkerk, A. van Oosten, te Avezaath; te Appeltern (cl. Nij- megen), H. ten Kate, te Wapenvelde; te Drumpt (cl. Tiel), W. J, Coenen, te Beuningen; te IJlhorst, A. E. Eilerts de Ilaan, te Borger; te Zierikzee, J. Muller, te Assendelftte Winterswijk A. W. L. Planten, te Wije; te Rozenburg E. W. J. Wolf, te Odijk. AangenomenNaar Haarloo en YVaterbroek door J. Brandsma, cand. te Oldemarkt, Bedankt: Y oor Tjerkgaast (cl. Heerenveen) A. Renier, te Elspeet (Veluwe); voor 's Gravenmoer, dr. H. van Veen te Arkel (bij Gorinchem); voor Warns door P. Eringa, te Birdaardvoor Valkenburg (cl. Leiden) door J. J. Gobius du Sart, te Nijkerk op de \eluwe; voor 's Gravemoer, door H. van Veen, te Spiik (bij Gorinchem.) lioopsgezinde Kerk. Beroepen: Te Arnhem S. Lulofs, te Koog aan de Zaan. Christ. Ger. Kerk. Beroepen: Te Nijmegen, A. H. Gezelle Meerburg, te Baarn; te Ilaarlemmermeer, G. A. Gezelle Meerburg, te Sappemeer; te Arum, Pera, te Scheemda. Aangenomen: Naar Ten Post (Groniugeu) door H. Bulder, te Aalden (cl. Koevorden); naar Oudekerk aan den Amstel, door A. de Vlieg, te Noordwijk aan Zee. R. C. Kerk. De bisschop van Haarlem heeft op den eersten Pinksterdag in de Kathedrale Kerk in eene toespraak zijne innige erkentelijk- loegebracht aan de geloovigen, voor hunne belangstelling ge durende zijne ziekte ondervonden. Hij begaf zicht meteenzijuer secretarissen naar het buitenland tot volkomen herstel zijner ge zondheid. Op den eersten Pinksterdag werd te Haarlem het nieuwe kerkgebouw van de Remonstrantsche Gemeente in gebruik ge nomen en ingewijd. Het oude gebouw, waar de Remonstrantsche

Weekblad van Haarlemmermeer | 1887 | | pagina 2