HAAIILEMM K IIM EE II. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. VAN Bij dit Nommer behoort een Bijvoegsel. 28e Jaargang No. 24. Zaterdag 11 Juni 1887. :\vNyu^> Aan Landbouw, Gemeente- en Polder-Belangen gewijd. PLAATSELIJKE BERICHTEN. BUITENLAND. BINNENLAND. Abonnementsprij s J- H. de BUSSY, Rokin 60, Amsterdam. Prijs der Advertentien WEEKBLAD Per jaar, met Bijvoegsel franco per post. zonder Bijvoegsel 6.- 3. Enkf.le Nommers 15 Cent. ALEE TOEZENDINGEN, REDACTIE EN UITGAVE BETREFFENDE te adresseeren aan den Uitgever Hoofd-Agent: P. VAN CITTERT ZONEN, te Haarlem. win 1- 6 regels 75 Cent, elken regel moer 121/s Cent. Groote Letters naar plaatsruimte. Abonnementen en advertentien worden aangenomen door alle boekliandelarenpostkantorenbrievengaarders en postboden. Van verhuizing in de gemeente Haarlemmermeer, moet, vol- gens de algemeene politie-verordening, binnen veertien dagen ter Secretarie worden kennis gegeven, met opgaaf van de sectie en het huisnummer van het verlaten- en het betrokken perceel. Overtreding wordt gestraft met eene boete van 3. Deze kennisgeving kan ook per briefkaart worden gedaan. Het bureau van bevolking en van den burgerlijken stand is geopend van 9 tot 12 en van 1 tot 4 uur. De uitslag van de op Dinsdag 7 Juni 1887 door Dijkgraaf en Heemraden van den Haarlemmermeerpolder gehouden aanbe- steding voor het verdiepen van eenige togten in den Haarlem mermeerpolder is geweest als volgt: J. van den Heuvel Az, Haarlemmermeer, massa f 7579. A. den Breejen, Haarlemmermeer, perceel 1 f 1290.perceel 2 f 2640.perceel 3 1500.perceel 4 f 3000.W. Noordlioek, Nieuwmansdorp, perceel 1 f 889 perceel 2 /1890.perceel 3,/'1067.perceel 4,/'2375, rnassa_/'6221. G. de Vries, Haarlemmermeer, perceel 1 1192.perceel 2 f 2385 Op den 23n dezer zal te Hoofddorp de gewone jaarlijksche wolmarkt worden gehouden. Bij den landbouwer C. Kempenaar J 24 aan den Hoofdweg is in den nacht van 5 op 6 dezer een donker zwaitbonte big verdwenen. Het 3 jarig dochtertje van D. Henninck J J. Veldweg bij Aalsmeer, is j. 1. Vrijdag spelende in een sloot gevallen en ver- dronken. Dingsdag geraakte bij de brug te Hoofddorp een kind in een kinderwagen door het voortduwen en loslaten der wagen, te water, doch werd spoedig gered. BURGEJRLIJKE STAND van 1 tot 7 Juni 1887. OndertrouwdGeene. Gekuwd: J. Schoot met M. van Roosendaal, wed. A. Vink men C. M. Stokman; GeborenLijsbeth Gesiena, dochter van J. Haster en C. v. d. Vis; Bastiaantje Maria, dochter van P. Bogers en D. van Til- burg; Jan Geertje, dochter van B. Griekpsoor en N. v. d. Heiden Wilhelmus Cornell's, zoon van T. A. v. d. Riet en W.P. Kroe- zen; Cornelis, zoon van G. Resoort en M. v. d. Vis; Antje, dochter van H. van Liempt en J. GroeneveldMargaretha, dochter van G. Dekker en N. Duin; Neeltje Maria, dochter van P. Boogert en M. M. Vallentgoed; Thomas, zoon van J. Borst en A. K. Polhaar. Overleden-. Daniel, oud 9 jaar, zoon van J. Scholten en A. van der Peet; Geertje Splinter, oud 67 jaar, geh. met M. Nagte- gaal; Wilhelmina, oud 3 jaar, dochter van D. Hennink en M. van Kolfschoten; Simon, oud 3 maanden, zoon van J. Hui- berts en A. Vleerlaag. ENGELAND. Alsof Engeland aan een Home Rule kwestie nog Diet genoeg heeft, brengt de heer Gladstone een tweede op het tapijt, n.l. de Welshsche. Gedurende ettelijke dagen heeft de grijze Staatsman Wales afge- reisd, toespraken houdende waarvan schering en inslag was dat Wales een afzonderlijk land is en de bevolking een afzonderlijke natie. Het kan niet ontkend worden dat de heer Gladstone eenezonder- linge manier heeft om medetewerken tot de bevordering dereenheid van het Britsclie Rijk. Natuurlijk vielen zijn woorden in goede aarde en werd liij overal met geestdrift toegejuicbt, terwijl het gesehenken regende. Ook Lord Randolph Churchill heeft zich weder eens doen hooren en wat hij verteld heeft was wel geschikt om de Engelschen alles behalve prettig aantedoen Zooals men weet heeft Lord Churchill de loffelijke gewoonte de zaken bij den waren naam te noemen, en aldus deed hij ook in een rede door hem te Wolverhampton ge houden, waarin hij over leger en vloot sprak. Ondanks de reusachtige sommen die worden uitgegeven, zou een oorlog, zegt Lord Churchill, het land geheel onvoorbereid vinden. De bewapening der troepen is slecht, de transportmiddelen zijn onvoldoende en de vestingen, zelfs Malta, zijn niet behoorlijk uitge- rust. Hij betwijftlde of de vloot in staat zou zijn eene landing in het zuiden van Engeland te verhinderen, en of de Middellundsche Zeevloot tegen die der Fransehen opgewassen zou zijn. Hij deed daarom een beroep op het volk, opdat er een algemeen protest opga tegen de handelingen der militaire administratie. Zooals te voorzien was is de Fransche Regeering volstrekt niet geneigd de Egyptische overeenkomst goed to keuren. Do be- paling waardoor Engeland feitelijk het recht zou erlangen, Egypte elk oogenblik te bezetten, schijnt het groote struikelblok te zijn. De Sultan moet evenmin geneigd zijn aan de overeenkomst zijne goedkeuring te hechten. Na een debat van 8 uur, werd art. 3 der Iersche wet in bet Lagerhuis aangenomen. Hierbij wordt bepaald dat voor zekere ge vallen bijzondere juries beuoemd zullen worden. Het overziclit van de vraclitvaart dat de heer Thomas Su therland gaf in de haltjaarlijksche vcrgadering van de P. en O. Company, was stellig niet zeer opwekkend en toch was het ook niet ontmoedigend. Er is een ontzaglijke hoeveelheid lading te vervoe- ren, maar de toeneming van Britsclie scheepsruimte overschrijdt verre de aanwinst in den handd en daarbij komt de concurrentie van het buitenland, gesteund door de regeeringen van het continent. De strijd is dns scherper geworden en het wordt nu „de knapste blijft overwinnaar." De P. O. Company is echter besloten den strijd niet op te geven en voegt binnenkort vier nieuwe booten bij hare vloot, die drievierde millioen zullen kosten. Het verlies van de Tasmania heeft der Maatschappij 100,000 gekost, maar het is voor- zeker een goede tijding:, dat al de verliezen van de voorgaande tien jaren door een half percent over de boekwaarde van de vloot waren gedekt geweest. De heer Lucy, hoofdredacteur van de Daily News, het eenige der groote Engelsche bladen, dat zich voor Gladstone's Home-rule plan verklaarde, deelt mede, dat hij de leiding van dit blad neer- legt, ten einde zijn zetel in het Lagerhuis weer in te nemen. Naar men meent, zal de heer John Morley, minister voor Ierlaud in het kabinet-Gladst.one, nu de politieke leiding der Daily News op zich nemen. DUITSCHLAND. Ondanks zijn hoogen leeftijd heeft de Keizer de reis naar Holtnau gemaakt, om den eersten steen te leggen voor het kanaal dat de Noord- en Oostzeeiin zal verbinden, en waardoor de gevaarlijke weg benoorden Jutland om vermeden zal kunnen worden. Behoudens een lichte verkoudheid schijnt do reis den grijzen vorst goed bekomen te zijn. Minder gunstig blijven de geruchten luiden aar.gaande den gezond- heidstoestand van den Kroouprins. Wel heeft prof. Virchow, na een microscopisch onderzoek van een gedeelte gezwel, door prof. Mackenzie uit de keel genomen, verklaard dat de ziekte geen kanker is, maar toch is men niet gerust. De commissie voor de alcohol-belasting bepaalde het bedrag der na-belasting voor alien alcohol die zich op 1 Oct. in het vrije verkeer bevindt, op 30 pfennig. Het invoerrecht op arak, cognac en rum in vaten werd bepaald op 125 Mark en op de overige alcohol-soorten op 180 mark van at' den dag, waarop de wet wordt afgekondigd. De wet treedt den lsten October iu werking. In de steenkolenmijn Hibernia is weer een betreurenswaardig ongeluk gebeurd. Gisterennacht had er een ontploffing plaats waarbij meer dan 50 mijnwerkers den dood vonden. FRANKRIJK. De onthullingeu van generaal Leflo, en de tegon- spraak in de Nordd. Ally. Zeitung, houden nog steeds de aandacht bezig, vooral nu de Fransche generaal in de Figaro zijne bewering staande houdt, en zegt dat de Regeering eene nota in haar bezit heeft. waaruit de juistheid van het door hem medegodeelde blijkt. Do Figaro verlangt nu dat ook de Fransche regeering deze nota openbaar make, daar prins Bismarck in zijn blad alle diplomatieke stukken mededeelt, die hem kunnen dienen. In de laatste dagen werden aanhoudend onrustbarende geruch ten verspreid, over den toestand in Tonkin. Do Agence Haeas bevat thans een communique waarin deze geruchten ten stelligste tegen- gesproken worden. Overigens zou de Tonkin-kwestie reeds aanleiding hebben gegeven tot oneenigheid in den Ministerraad. De Minister van oorlog zou zich n.l. verklaard hebben voor ontruiming; wat hiervan waar is, zal later moeten blijken, doch gaat de generaal Ferron van zulk een plan zwanger, dan zijn zijne dagen als Minister geteld. Do minister van oorlog heeft aan de legercommissie medegedeeld, dat hij aan de Kamer machtiging zou vragen om alien die als kostwinners hunner familie verlof hadden voor eenige dagen in twee gedeelten onder de wapenen te roepon. Het aantal dier op te roepen dienstplichtigen bedraagt 250.000. RUSLAND. Bij dagorder van den minister van oorlog worden de reserve-manschappen der infanterio opgeroepen, en wel de mau- schappen der bevoorrechte klassen en de vrijwilligers der lichting 1882 en de manschappen der niet-bevoorrechte klassen der lichting 1877. De eersten worden opgeroepen tegen 15 Sept. en de tweede tegen 20 Sept, tot het houden van oefeniugen, welke hoogstens drie weken zullen duren. Een zeer gewichtige beslissing is in de jongstverloopen week in de Tweede Kamer gevallen; het betrof het welbekende art. 104, het onderwijs-artikel. Door den heer Schaepman wa3 voorgesteld art. 194 als volgt te lezen. „1. Het geven van onderwijs is vrii. „2. Het toezicht van de overheid op het onderwijs in het alge meen, de inrichting van het openbaar onderwijs en, voor zoo ver het lager en middelbaar onderwijs betreft, de aan den onderwijzer te stellen eischen van bekwaamheid en zedelijkheid, worden door de wet geregeld. „3. Het openbaar lager onderwijs wordt op zcodanige wijze in- gericht, dat ouders, voogden en verzorgers de gelegenheid niet ont- breke, om de kinderen die onder hunne macht zijn of aan hunne zorg zijn toevertrouwd, in het genot te stellen van voldoend lager onderwijs, waarbij hunne godsdienstige overtuigingen niet worden gekrenkt. „4 De kosten van het lager onderwijs, verstrekt aan kinderen van bedeelden of van hen die, ofschoon niet bedeeld, onvermogend zijn schoolgeld te betalen, worden naar een bij de wet vast te stellen maatstaf, aan iedere school door zoodanige kinderen bezocht, uit de openbare kassen vergoed. „5. De Koning doet van den staat van het hooge, middelbare en lagere onderwijs jaarlijks een uitvoerig verslag aan de Staten Gene raal geven." Hierop waren een viertal amendementen ingediend, waarvan dat des heeren Yos de Wael, in aansluiting aan een amendement der heeren de Beaufort, Kist en Mees, de strekking had de paragrafen 3 en 4 van het voorstel-Schaepmau te doen vervallen. Een amen dement van den heer Greeve had ten doel het nieuwe art. 194 weder te doen beginnen met de woordenHet onderwijs is een voorwerp van aanhoudende zorg der Regeering". Dit amendement werd met 45 tegen 39 stemmen aangenomen even als daarna het amendement Vos de Wael, terwijl het aldus gewij- zigde voorstel met 43 tegen 40 stemmen werd goedgekeurd. De geheele rechterzijde, met uitzondering van den heer Keuchenius stemde voor even als een zevental liberalen n. 1. de heeren De Ranitz, van Houten, Gleichman, Greeve, Sanders, Gildemeester en Hartogh. Door deze beslissing is een der meest gewichtige bepalingen van het oude art. 194 vervallen, n. 1. die, luidende dat de Staat overal voor voldoend lager onderwijs zorg draagt. Hoe echter zal de eerste

Weekblad van Haarlemmermeer | 1887 | | pagina 1