LANDB0UW. KERKELIJKE BERICHTEN. WEEKBLAD VAN HAARLEMMERMEER NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Verkiezing Tweede Kamer. Koloniaal Museum. Kilmer, de zaak op nemen? Zal men daar strijdensmoede en om des lieven vredes wille met de gecombineerde meerderheid der Tweede Kamer mede gaan? Ilet geval is areheel a inters. De overgroote meerderheid der libe- ralen in de Kamer was tegen de nu amgenomcn re.lactie, doch de afscheiding van een klein getal was, bij de verhouding der par- tijen, vojdoende, de schaal naar de andere zijde te dnen overslaan, In de Eerste Kamer vormen de leden der rechterzijde sleehts een kleine minderheid en hier zid dus cen zeer groot aantal liberalen moeten vdor stemmen, wil men een gelijke beslissing verkrijgen als in ons Lagerhuis. De meeste liberalen bladen, (de anti-liberale natuurlijk), zijn met de gevallen beslissing ingenomen. Niet alzoo de Nieuwe Rotterdamsche Courant. die de beslissing ten hoogste betreurt, en de zeven liber.de leden afvalligen noemt. Thans is de Kamer begonnen met de discussies over het kiesrecht, enin deze maferie is op het regeeringsartiktd, een amendement door de heeren Yan der Feltz c. s. vo'orgesteld, wairdoor het kies recht meerdere uitbreiding zou erlangen. De Minister Heemskerk heeft echter reeds te kennen gegeven, dat dit voor hem oriaanne- melijk is. Voor de vacature Deventer ontstaan door het overlijden van den heer Blusse zijn thans drie candidaten gesteld, nl. de heer Dijck- meester, door de liberale partij, de heer Rutger Jan Sehimmelpennitick, candidaat der Roomsch Katholieke en de heer Brantsen van de Zijp candidaat der anti-revolutionnaire partij. Het Koloniaal Museum te Hairlem ontving van den heer E. M. Holmes, directeur van het Museum d>r Pharmaceutical Society te Louden, een groote verzameling p'antaardige producten ten geschenke, grootendeels alkomslig van de Britscbe kolonien. Dr. De Loos, te Leiden, aan wien de Maatschappij van Nijverheid wegens zijne belangrijke scheikundige onderzoekingen ten behoeve van het Museum zooveel verp!icht is, heeft wederom niet minder dan 66 dezer voortbrengselen onderzocht en deelt in 't kort daarvan de voor de nijverheid meest we'enswaardige bijzonderheden mede in het Tijdichrift der Maatschappij, Mei-afl. Dit opstel van den heer De Loos sluit zieh aan bij de in eenige afleveringen gep'aatste artikclen van de heer Van Eelen, directeur van voornoemd Museum, over de „Co!inderies", waarin o. a. hulde wordt gebr.icht aan den scheuker van bovengenoemde verzameling. Van ds. De Loos zal eerLng ver-chijneu de be=chrijvende catalogus van alle in 't Kol. Museum uit West-Indie afkomstige stoffen, waar- onder ook van den heer Holmes pas ontvangen voortbrengselen van Britsch-Guiana. Burgemeester en wethouders van Haarlem hebben bij advertentie in de Haarlemsche Courant een verkbiring afgelegd, naar aanleiding der beschuldigingen d »or het raad-l.d, den heer mr. R. H. J. Gal- landat Huet, z o ten overslaan van den Burgemeester, als van hun collegi en den gemeenteraad, ing bracht tegen den architekt over de werken en gebouwen der gemeente, de ambt-naren, geplaatst aan het bureau van gemeentewerken, en den opzichter over de gemeente- reiniging. Na aanvoering van verschillende bekende punten luidt dat stuk vorder als volgt Overwegeude, dat aan B. en W. ook na kennis genomen te hebben van eene door den heer G llmdat Huet voornoemd in de opeubare raadsvergadering van 25 Mei jl. schriftelijk ge lane mededeeling betreffende den verkoop van grond ami het Waaigat, waarin een gemeente-riool zou zijn gelegen, en na inzage genomen te hebben van een schrijven van den kachelsmid W. van Cuijk alhier, betreffende het onderhoud van de kachels in de school aan het Molenpad, geeuszins gehleken is dat de bijzondere aanklachten tegen den geme nte-arehitect en den opziener over de gemeente-reiniging gegrond zijn, evenmin als de algemeene beschuldigingen, uitgebracht tegen de ambtenaren, verbonden aan het bureu van gemeentewerken overwegeude, dat alzoo het vertrouwen, hetwelk het dagelijksch bestuur der gemeente steeds gehid heeft en noodzakelijk behoort te hebben in de ambtenaren, die belast zijn met eenen arbeid, waarbij in de eerste plants eerlijkheid vereischt wordt, geenszins is geschokt, en dus het gnnslig oordeel onverzwakt is gebleven, dat B. en W. door eeu gestidig toezien op de ha ulelingen vai. dien ambtenaar bij het uitvoeren van vele opeubare werken, waarinede tounen gouds hemoeid waren, verkregen hidden overivegende, dat het scherpo toezicht, hetwelk de heer Gallandat Huet, volgeus zijne eigene verklar rig, gedurende vele jareri op de handelingen van den geineente-architect heeft gehouden, het gunstig oordeel van B. en W. bevesiigd, aange/.ien de tegen den architect ingefar i elite beschuldigingen on gegrond zijn bevonden overwegeude, dat het belong der gemeente me le brengt, dat de onomkoophaarheid en eerlijkheid barer ambtenaren boven alle ver- denking verheven zijn; Verklaren: dat hun vertrouwen in de eerlijkheid en onomkoopbaarheid van den gemeento-architect en de ambtenaren. verbonden aan het bureau van de gvmeeute-werken, benevens van den opzichter over de gemeentereiniging, is ongeschokt. zullende zo j in het b.lang der gemeente, als tot herstel in eer en goeden naain van de beschul ligde ambtenaren dit besluit door plaatsing in de Oprechte Haarlemsche Courant ter a'gemeene kenuis wordeu gebracht, terivijl een exemp'air zal worden uitgereikt aan den gemeente-architect, den opzichter over de gemecnte-reinigiug, aan den eerstg.nioemde tevens ter mededeeling aan de ambtenaren, geplaatst aan het bureau van gemeentewerken. Op do harddraverij met paird en chais te Heereveen is de prijs beha dd door Let p ard van S. Dijkstra (pikeur T. Nijeuhuis) te Follenga en de premie d >or dat van deu heer H. Houwstra te Oraujewoud (pikeur K. Hettenga). In deu stal van den sportsman luit. Metelerkamp is, na terugkeer van zijn Banibin van Bredi 11 April, eeue keelziekte nitge- brokende vosruin Lord Straihnairn is er am gestorven, meldt de Ned. Spot t. Ook het bekende renpaard Abbonncnt is doodziek en in elk geval voor de reubaan rerloreu. Zondag heeft te Berlijn de groote internationale wielerwed- strijd plants gehad, waarin onze landgenoot Kiderlen den prijs on den titel van champion van Europa op don driewieler moest verdedigen Hij begon evenwel met in den wedstrijd om het Europeesch meesterschap op de tweewieler te winnen. De baan van 10,000 M. lengte werd door hem in 23 minuten afgelegd. Ook bij den wedstrijd met den driewieler heeft Kiderlen de over- winning behaald. De baan van 5400 M. werd in 10 min. afgereden. De prijs bestaat uit 500, mark, eene gouden medaille en den ineester- schapstitel van Europa. Daarop volgde nog een wedloop van 30 kilometers, die mede door Kiderlen in 59 minuten met glans gewonnen werd. De eereprijs bestaat in eene gouden medaille, waard 100 mark, en eene groote zilveron. Nederlandscd Landbouwcomite. Het Nederlandsch Landbouwcomite, liield Dinsdag j.l. te 's-Gravenhagc eene vergadering. Zaken van dadelijk belang of van spoedeischenden aard zijn op die bijeenkomst niet behandeld. Trouwens daar was reden voor, zooals in het jaarverslag, door ons reeds vermeld, aan- getoond werd. De benoeming toch der staatscommissie om in zake landbouw een advies aan de Regeering uit te brengen, noopt het comite af te wachten wat door die staatscommissie zal worden verriclit. Zij wijst er echter in haar jaarverslag op, dat de werkkrmg dier commissie sleehts tijdelijk is, en dat gedurende het bestaan der commissie wederzijdsche samenwerking stellig op prijs ge steld moet worden, daar en commissie en comite de bevoidering van den Nederlandschen landbouw tot taak hebben. Een der punten, die ter vergadering besproken werden, was de zoogenaamde Vogelenwet. Een voorstel der Geldersch-Overijselsche Maatschappij van Landbouw om de klachten over de toepasing der vogelenwet aan een degelijk onderzoek te onderwerpen, en de uitkomslen daarvan ter kennis van de Regeering te brengen,gaf vooral den afgevaardigde der Zeeuwsche Maatschappij van Landbouw aanleiding, met de Geldersch-Overijsselsche Maatschappij de wer- king dier wet af te keuren, en ten krachtigste te ondersteunen het voorstel om eene commissie van onderzoek te benoemen. De, grondgedachte van het voorstel was, dat verandering van de toepassing der wet wenschelijk is, en daarnit te verwijderen al wat in de practijk onmogelijk is gebleken. De afgevaardigde van de G. O. Maatschappij kwam op tegen het maken van wetten als die op de vogeleu, welke gebleken zijn in de practijk te falen. De practijk toch van die wet achtte hij voor het grootste gedeelte van het land gelijk nul, omdat zij toch niet uitgevoerd wordt, wat alien eerhied voor den wetgever doet verdwijnen. Met ronde woorden behoorde daarom de aandacht der Regeering te worden gevestigd op de in de practijk onuitvoerbare maatregelen. De voorzitter wees, als een bewijs voor eene goede uitvoering der wet, op de vermeerdering van het aantal inusschen en kraaien, die echter zeer nadeelig zijn voor de graanteelt, in het algemeen dus voor den landbouw. Daarentegen ineende de heer Bultman, dat bij te groote vermenigvuldiging van schadelijk gedierte, meer dispensation door de commissarissen des Konings moesten verleend worden om die dieren te vernietigen. Er werd besloten een commissie te benoemen, om aan de landbouw-maatschappijen een questionnaire te stellen over de nadeelen en gunstige gevolgen, van de toepassing der vogelen- wet ondervonden, met machtiging zich in verbinding te stellen met die wetensehappelijke mannen, wier voorlichting zij meenen te moeten inroepen. Het denkbeeld van de, Zeeuwsche Maatsch. v. Landb. om te trachten in de contracten voor de levering der suikerpeen zoo- danige bepalingen te maken, dat de belangen van de verbouwers op practische wijze worden behartigd, werd alleen voor ver- wezenlijking vatbaar geacht, wanneer gerekend kon worden op samenwerking der fabrikanten znnder welke het in de practijk niet veel nut zou afwerpen. Niettemin werden de belangen, die de landbouw heeft bij contracten op suikergehalte, hoog aan- geslagen en op dien grond de maatregelen door eene commissie uit eene vergadering van belangstellenden in de suikerpeeenleelt aanbevolen. Doch zoolang de fabrikanten niet willen medewer- ken, zou, meende men, een besluit van deze vergadering weinig of niets baten. De wenschelijkheid van den maatregel werd wel erkend, doch de uitvoerbaarheid in de practijk onmogelijk geacht, daar het hier ook betreft eene quaestie van vraag en aanbod. Onder die omstandigheden meende men, ware het, het beste dat de vergadering zich onb;voegd verklaarde in deze haar oor deel uit te spreken. Besloten werd aan de Maatschappij te antwoorden, dat het comite het denkbeeld wenschelijk vindt, doch voor de uitvoer baarheid geen maatregel kan aangeven. Punt negen luidde Bespreking van de inzending ter Ten- toonstelling te Parijs in 1889. De vraag was, of het in het belang van den landbouw zou zijn, tot eene inzending van vee samen te werken, zoo noodig met steun van de Regeering hoewel officieel nog niets bekend was van rijkssubsidie. Ook al mocht de tentoonsteling niet doorgaan, werd het toch wenschel' k geacht, elke gelegenheid aan te grijpen om door colleciieve inzendingen de waarde van ons vee in het buiten- land bekend te maken. Bijtijds moesten dus maatregelen wor den genomen voor eene eerstvolgende colleciieve inzending op eene buitenlandsche tentoonstelling. Algemeen werd dit gevoelen gedeeld. Tevens werd de aan dacht gevestigd op de tentoonstelling te Kopenhagen in het volgende jaar. De wensch was dus, dat het bestuur van het landbouwcomite in deze diligent zou bl'jven en, zoodra zekerheid bestond dat eene flinke tentoonstelling zou worden gehouden, over te nemen maatregelen, ook wat regeeringssubsidie betreft, in overleg zou treden met de overige landbouwmaatsehappijen. Het hoofdbestuur der Holl. Maatschappij van Landbouw heeft zich met een adres tot den minister van binnenlandsche zaken gewend, met het verzoek, dat een ernstig onderzoek worde inge- steld naar de maatregelen, die zouden genomen kunnen wor den, om de voor den mensch zoo gevaarlijke en voor der. land bouw zoo schadelijke trichinenziekte onder de varkens tegen te gaan. Gedroogde vruchten. Omtrent de Fransclie methode van vruchten drogen, lezen wij in de New-Yorksche Merchant's Review het volgeude. De vruchten worden eerst zorgculdig gesorteerd volgens de grootte en den graad van rijpheid. Peren, annanassen en kweeperen worden geschild en uitgesn°deu, citroenen worden in vierdo parten gesueden en een maand lang in zeewater geweekt. en de pitten van abrikozen, kersen en perzikken worden voorzichtig uitgenomen. Zelfs deze voorknpige behandeling vereischt reeds een zekere mate van bedrevenhoid, omdat de vrucht, door het verwijderen der pit, zoowel wat vorm als samenhang be treft zoo min mogelijk moet lijden. Gemeenlijk wordt dit door vrouwen verricht, die daarmede 1 25 per dag verdienen. Nadat de vrucht deze behandeling heeft ondergaan, wordt zij ondergedompeld in kokend water, dat snel het vleesch doordringt, en het sap afscheidt en verdunt, dat daardoorbijna geheel verwijderd wordt. Vervolgens wordt de vrucht uit het water genomen en ge- droogd, waarna alleen het vaste deel van het vleesch overblijft. Deze behandeling moet eveneens met de uiterste zorg geschieden, en wordt de duur der onderdompeling in het heete water bepaald door de grootte en de meerdere of mindere rijpheid der vrucht. Blijven zij te lang ondergedompeld dan wordt het vleesch of te hard gekookt, of het blijft te droog en houtichtig. Worden zij te spoedig uit het water genomen, din beletten de sappen, die in de vrucht achterbleven dat later de suiker volkomen opgenomen wordt, en bij het eventueel doen ontstaan van gisting, doen zij het produkt alle waarde verliezen. Zoowel in dit, als in de andere stadiums der bereidingswijze, is ondervinding de eenige gids. Een geoefend werk- mnn ziet aan de kleur en het voorkomen van het vruchtvle'»sch of het juiste oogenblik om de vrucht uit het water te nemen daar is, en is hij hieiin doorkneed dan behoeft hij niet bevreesd te zijn, geen werk te kunnen krijgen of geen hoog loon te kunnen bedingen. Na deze bereidingswijze ondergain te hebben, worden sommige vruchten, b. v. abrikozen, weder iu twee of drie soorten gesorteerd, naar gelang vau den graad van zachtheid, die verkregen isdeed men dit niet dan zouden zij eene ongelijke hoeveelheid suiker opnemen, sommige zouden geheel vervormen, andere de gewenschte hoeveel heid suiker opnemen. Voor deze verschillende graden worden suiker-stroopeu met ver- schillenden graad van densiteit gebezigd; hoe znchter de vrucht, des te sterker moet de stroop zijn, welke voor het conserveeren wordt gebruikt. Voor Peren, citroenen en ananassen, welke hard en vast blijven, doet men het best stroop te nemen, met een densiteit van 18 tot 2o° terwijl dit bij abrikozen, pruimeu en vijgen van 30 tot 45° moet zijn. Na lat de vereischte stroop bereid is door oplossing van suiker in zuiver water, wordt de vrucht er in gedomp -Id en gedurende eenigen tijd met rust gelaten in groote aarden pannen, dieinwendig verglaasd zijn, en circa 8 gallons inhouden. De stroop dringt in het vleesch door, en verdringt en vervangt geleidelijk het nog ach- tergebleven vruchtensap. Dit neemt bij de vermenging met de doorzichtige mnssa, een soort vliezig, wolkachtig voorkomen aan, dat het teeken is dat het gistingsproces is begonnen. Wanneer dit een zekere hoigle bereikt heeft, worden de pmnen, die de stroop en de vruchten bevatten, boven een vuur geplaatst en tot het kookpunt verhit. Dit tempert de gisting en doet alle onzuiverheden ain de opper- vlakte komen, welke zoo noodig afgeschuimd kunnen word n. In- dien de stroop de vereischte densiteit bezit, zullen de vruchten op deze wijze behandeld, in circa 6 weken geheel met suiker doortrok- ken zijn, ge lurende welken tijd het bovenbedoelde verivarmings- procas gewoonlijk drie maal toegepist zal moeten worden. Wanneer aldus de vruchten geheel met suiker doortrokken zijn, worden zij uit de pannen genomen en in zuiver water afgew isschen om de liokkige zelfstandigheden, die er aan zijn blijven kleven, te verwijderen, waarna zij nog aan de twee volgende bewerkingen wor den onderworpen. Wanneer de vruchten ,,gegliceerd" moeten worden, dat is met een doorschijnonde laag bedekt, worden zij in een dikke, taaie suiker- stroop gedoopt, en in de buitenlucht snel gedroogd. Moeten daar entegen de vruchten gecristaliseord worden, dan worden zij in dezellde stroop gedoopt maar nu afgekoeld en langzaam gedroogd in een oven of in een kamer met een temperatuur van 90» F. Door deze 1 ngzaine afkoeling, cristaliseert de stroop waarmede de vrucht is bedekt, en neemt het gewone korrelige voorkomen aan. Hiermede is de bereidmg afgeloopeu. Indien deze behoorlijk geschiedt, dan zijn de vrucht»n bestand tegen transport naar elk klimaat, en zullen zij j iren lang goed blijven. Ned. lien. Gem. Beroepen te Hekelingen, J. A. T. Sperna Weilaud, te Dongen; (e Ezinge N. H. Kuiper, te Tinnalinge; le Zuid-Beierlaud, G. J. Klomp, te 'sGraveland (cl. Amsterdam); te Wittewierum, J. H. Offerhaus, te Westerenden; te Bunuik en Vecbten (cl, Wijk bij Duurstede), W. Brie', te Gorinchem; te Bennebroek, A. E. Ellerts de Haan, te Borger; te Wageningen, F. Kyften-

Weekblad van Haarlemmermeer | 1887 | | pagina 2