RECHTZAKEN. GEMENGDE BERICHTEN. WEEKBLAD VAN HAARLEMMERMEER. NIEtJWS en ADVERTENTIEBLAD. belt, te Hoevelake (cl. Arnhem); te Helder, H. v. d. Hoeven, te Hoogwoud; te Noordeloos c. a. G. Klaarbamer, te Montfort, te Lopikerkapel, J. A. J. Vermeer, cand. te Zwollete Purmer- land, S. P. Heringa, te Renesse; te SpijkH. G. Botermans, cand. te Utrecht te Ammerstol (cl. Gouda) J. A. P. Sperna Weiland te Dongente Weesp, P. Bargstra, te Wassenaar; te Zoeier- meerZegwaard, J. Kuylman, te. Delftte Rosmalett J. L. Bommezijn, te Geertruideubergte Everdingen, L. F. A. Wester- beek van Eerten, te Meerkerk. Aangenomen naar Andijk, door A. E. Coolbaas v. d. Woude, te Engelum; naar Bredevoort door V. ltoos, cand. te Utrecht; naar Kwadijk, door L. Knappers, cand. te Amsterdam, die voor toezegging Nieuwveen heeft bedankt; naar Haarloo, door J. Brandsma, cand. te Oldemsrkt. Bedankt: voor Vlaardingen en Zutphen, door C. J. Lamme- rink, te Woerden; voor Wouterswoude, door E. Loon, te Grijps- kerk; voor Oud-Beierland, door Gerhard Nijhuis, te Berlicum (Friesl.); voor Baardwijk, door V. Roos, cond. te Utrecht; voor Renknm, door N. Warmoltz, te Sexbierumvoor Berg-Ambacht, door J. W. FI. Kalkman, te Deventer; voor Scheveningen, door C. J. Lammerink, te Woerden; voor Tolen, door G. J.Barger, te Driebergenvoor Kruisland, door dr. W. J. van Troosten- burg de Brnijn, te Erichem (cl. TielJ; voor Harlingen, door S. Ulfers, te Oldemark; voor Heinenoord, door F. A. van der Schaick, te Groote Lindt c. a.; voor Oudega, Idsega en Sand- firden, door J. W. II. Kalkman, te Monster. Ned. Ger. Kerk. Beroepen: te Rotterdam, L. J. v. Apeldoorn, te IJ 1st, en D. M. Boonstra, te Oud-Alblas. Bedankt: voor de Iiemmer, Eesterga en Follega, door J. J. Ploes van Amstel, te Reitsum; voor Rotterdam, door L. J. van Apeldoorn, te IJlst. R. C. Kerk. Gisteren is de nieuwe prachtige R. K. kerk te Strijp bij Eind hoven door den bisschop van's llertogenbosch plechtig ingewijd. IIoll. Ger. Kerk. Beroepen: ter Passau New Jersey (Noord-Amerika) L. Spoel te Rijsen. Christ. Ger. Kerk. Beroepen: te Sint Anna Parochie (Fr.) J. R. Dijkstra te Ond Lonsdrecht. Yoor de rechtbank te Amsterdam verscheen in de afgeloopen wtek Petrus Vjsters, 47 jaren ond, boekdrukker van beroep en wonende te Amsterdam. Beklaagde is vrij erg doof en stelt de stemmiddelen van den voorzitter der ruditbank op een harde proef. De aanklacht luidt dat hij op 25 Mei van een uitslalling een rollelje zeildoek beeft weggenomen. Volmondig wordt dit feit door hem bekend. Armoede was de drijfveer. Het 0. M. wijst op de alles behalve schoone anlecedenten van den bekl. Reeds tien malen werd hij ter zake van diefstal veroordeeld, laatstelijk (in 1880) door het hof wegens diefstal van vee uit de weide, tot vijf jaren tuchthuisstraf, Opgrond van dit verleden wordt thans 0 maanden gevangenisstraf geeischt. De verdediger, mr. Posthumus Meyes, dringt op milder bestraffing aan. Vervolgens nam de standplaats des beklaagden in Willem Frederik Sloos, oud 42 jaren. In de dagvaarding wordt hem verweten dat hij van eene uitstalling, voor een winkel een jas heeft weggenomen en zich toegeeigend, d. w. z. in gewone be- woordingen: gestolen. Maar uit de verklaringen der beide ge- tuigen blijkt, dat de bekl. de jas met verlof van den winkel- bediende aangepast en eerst toen, met de jas aan het lijf, is weg- geloopen. De man heeft dus de jas niet weggenomen en gestolen maar verduisterd. Eigenlijk moet hij d is voor verduistering (in den ouden tijdinisbruik van vertrouwen) veroordeeld srorden, maar daar de dagvaarding n:et vermeldt dat hij verduisterd heeft, zal hij vennoedelijk vrij gesproken worden. Zoowel het O. M. waargenomen door jhr. mr. Baud als des beklaagdes raads- man mr. Noolhoven van Goor zijn van oordeel dat eene vrij- spraak volgen moet. Op verzoek van mr. Van Goor gaf de recht bank nog heden vonnis. De man werd vrijgesproken zonder zelf echter zijne onschuld te beseffen. Met het wegruimen van de puinhoopen der//Opera Comique" te Parijs is men gereed. Volgens de Temps zijn 70 lijken ge- vonden, waarvan 58 herkend werden. Bovendien is een groote hoevpelheid menschelijke overblijfselen naar het lijkenhuis gebracht. Yele der gewonden verkeeren in levensgevaar, o. a. de dan- seres Assailly. IIet is gebleken dat de constumiere van den schouwburg, mile. Thomas, aan niet minder dan 12 personen het leven redde! Er is reeds 891.000 frs. bijeengebraeht voor de slachtoffers. Dr. Brouardel heeft het bloed van onderscheidene slachtoffers van den brand der Parijsche //Opera Comique" ondeizocht, en bevondeti, dat hnn dood door drie verschillende oorziken is te- weeg gebracht. Sommigen zijn van schrik gestorvenbij hen was het bloed plotseling in de aderen en het hart blijven stilstaan. Anderen stikten door kooloxy le en weer anderen stierven door het inademen van koolzuur een dood, welken men door tijdige hulp voorkomen kan. De dooden, welke in de zaal en op de galerijen gevonden werden zijn alien gestikt door kooloxyde, dat zich ontwikkelde uit de brandende decoratien. Het moet een snelle dood zijn ge- weest. Door dat gas werden de olielampen aan den tuinkant uitge- doofd, terwijl de lampen aan de andere zijde bleven branden. Eenige dieven, die, gebruik makend van de verwarring bij den brand in de //Opera Comique" te Parijs, kleedingstukken, para- pluien en portemonnaies enz. hadden gestolen uit de loges der artisten, of de lijken plunderden, zijn tot 4 en 3 maanden ge- vangenis veroordeeld. Tot dusver is voor de slachtoffers van den ramp der //Opera Comique" 700.000 frcs. ontvangen. De echtgenoote van den president der Fransche Kamer, mevrouw Floquet, zal in haar salons een fees! geven ten voor- deele van de slachtoffers der //Opera Comique". Er zullen 400 plaatsen verkrijgbaar zijn tegen 50 frs. de plaats. Carvalho geeft 8 Juni een concert in het Trocadero. De giften blijven toestroomen. De lijst van de Figaro bedraagt reeds bijna 100,000 frs. Het feest in de Groote Opera bracht netto 60,000 frs. op. De //Opera Comique" was voor 1,600,000 frs. verzekerd. De schouwburg-commissie heeft een aantal maatregelen tot voorko- ming van gevaren in het //Palais-Royal" en de //Bouffes" voor- geschreven. Dezer dagen trad een reiziger een koffiehuis in een voor- stad te Miinchen binnen en bestelde een broodje, met sardinen belegd. Groot was h t broodje niet en daarom zeide de reiziger tot den koffb'huishouder: //Zulk een hapje beduidt niet veel voor de rnaag. Wat kost me een vierkante meter van dergelijke broodj s?" Een bestelling van dien aard was den kastelein nog nitnmer gedaan. Zijn gevatheid willende toonen, antwoordt hij op den gis: //dat kost tien mark!" //Heel best", zegt de vreemde bezoeker. Wat er gelachen werd door het belangstellende publiek in de zaal aanwezig, toen een kellner, met een blad, waarop ruim 130 broodjes troonden, voor den vreemdeling verscheen en hem leuk- weg vroeg of hij nog iets verlangde //Een glas van je lekker bier." De kastelein lachte niet raee, want zijn voorbarigheid berok- kende hem heel wat schade. Berekend naar 20 pfenninge per stuk, kostte de vierkante meter broodjes hem zoowat 24 mark. Alweder is in Frankrijk in den trein een moordaanslag gepleegd. De heer Montgolfier, directeur eener groote fabriek te Bordeaux, wetd in den wagen onverwacht door een persoon over- vallen, die hem met een stok met looden knop een twintigtal slagen toebracht. De toestand van den heer Montgolfier is zeer zorgelijk de dader werd gevat. Een lid van een der aanzienlijkste geslachten in Oosten- rijk, prins Alfred von Wrele, heeft zich te Perctholdsdorf bij Wee- nen neergezet als groenten- en vruchtenkweeker. De prins, die alles verloren had, vond het beter een goede zaak te beginnen dan een slechtbezoldigd staatspostje te vragen maar de arntocratie is natuurlijk zeer ontstemd over deze „burgerlijke" afwijking. Een reusachtige walvisch verschijnt dagelijks bij het zee- stedeken Santa Monica (California) hij is geheel en al tam, en de inwoners scheppen er het ineeste genoegen in, hem voedsel toe te werpen en zijne bewegingen gade te slaan. De walvisch van Santa Monica is zoo tam, dat hij op een kleinen afstand de boutjes en andere vaartuigen volgt, en met wellust inzwelgt hetgeeu men hem toewerpt. Hij is bijzonder verlekkerd op fruit. Er is, wel is waar, geen middel om hem te verzadigen maar het schijnt, dat hij zeer inschikkelijk is, en wanneer hij ziet, dat er niets tneer te krijgen is, verdwijnt hij onder water. Een tamme walvisch als die van Santa Monica is een zeer zeldzaam verschijnselwant deze zeemonsters zijn over 't alge- tneen zeer wantrouwend en bang, en vluchten bij het aankomen van den inensch. Nochtans voor eenige jaren zag men in het aquarium te Parijs een tammen walvisch. Men had hem zeerjong gevangen en nadat hij in het aquarium werd geplaatst, kwam hij spoedig in kennis met zijn bewaker; het beest had den klank van zijne stein leeren kennen en telkenmale als de bewaker riep, stak de walvisch den k p uit het water. Elken dag kwamen talrijke nieuwsgierigen het aquarium bezichtigen en het jonge monster werd het gezelschap der menschen weldra gewoon. Niettegen- staande zijne gevangenschap groeide de tainme walvisch gedurig aan, en hij had zijne heheele ontwikkeling bereikt, toen hij ver- kocht wertl, in 1884, aan een Engelschen Barnum, voor de som van 100,000 fr. Met groote moeite werd hij ingescheept op de galjoot Misty Way, die hem naar Londen moest ver- voeren. Mrar gedurende den overtocht werd het schip door een geweldigen storm geteisterd de reusachtige houten kom, welke den walvisch bevatte en die op het dek was geplaatst, werd verbrijzeld dnor een golfslag en terwijl de verschrikte matrozen zich in de masten gingen redden sprong het monster in zee en zwom spoedig weg. Men vraagt zich thans af, zegt het llaagsclie Daghl., of de walvisch, welke de inwoners van Santa Monica verlustigt, die niet is, welke in het aquarium te Parijs werd gebracht. Bij Vleuten sprong een gevangene, die door een veld- wachter van Rotterdam naar Amsterdam gebracht zou worden, uit den in vollen gang zijnden trein. De machinist stopte, doch men zocht te vergeefs naar den man. De vogel was blijkbaar ongedeetd, //gevlogen". Men schrijft ons uit Breda dd. 5 Juni. In de boterhal alhier schijnt de vervalsching van boter door margarinevet nog al goote afmetingen te nemen. Uit de dorpen om en bij Breda trekken de boeren en boerinnen's ochtends vroeg naar de stad. Hare korven zijn voorzien van eieren enechte natuurboter. Zoodra die echter verkocht is, gaat de boerin op eene haar bekende plaats margarineboter halen en verkoopt die evenzeer voor echte. Andere boerinnen komen zelfs met leege manden riaar de stad en voorzien zich daar van Margarine, en de goe gemeente koopt het kunstproduct voor natuurboter. Men hoopt dat hieraan spoedig een einde zal worden gemaakt. Ten blijke hoe men in den vreemde nog slecht op de hoogte is van onze Nederlandsche toestanden, liet een geacht ingezetene van Middelburg aan de redactie van de M. Cl een adres lezen op eene hem uit Engeland in 1885 toegezonden circulaire. Dit adres luidde o. a.//Middelburg, hertogdom Anjou, provincie Zeeland, Spaansche Nederlanden". Betreffende het bericht, dat koning Leopold te Brussel door eenige personen op straat is beleedigd, meldt de Kdln, Zeit. het volgende: Terwijl de Koning met een adjudant over de Laekensche brug reed, ontmoetten zij, op de brug een kar, waarop vier halfdrottken mannen zaten, van wie &jn de vuist tegen den Koning balde. Een politieagent, die dit zag, bracht den man naar het bureau. Deze verklaarde daar, dat hij den Koning met deze handbeweging had willen groeten en werd toen terstond weer vrijgelaten. In de Zuid-Ru*sische stad Neschin is een verschrikkelijk ongeluk voorgevallen. Terwijl daar ongeveer tweeduizend menschen de voorstelling in een houten circus bijwoonden, kwam plotseling een storm opzetten, waardoor een deel van het dak werd weg- gerukt, waaraan vele petroleumlampen hingen. In een oogenblik verspreidde de brandende petroleum zich over de dicht opeenge- pakte toeschouwers, en toen volgde een ijselijke paniek. De menigte zocht een goed heenkomen en bij haar overijlde vlucht week een der wanden der licht gebouwde tent, de geheele circus stortte in. Vele menschen verloren bij dezen ramp het leven en meer dau drie honderd werden rain of meer zwaar gekwetst. Bij een vechtpartij op de Prins Hendrikkade, tusschen werklieden en Javanen van bet stoomschip//Prinses Wilhelmina", heeft een der laatsten eene snede in het hoofd bekomen. Twee anderen zijn uit angst te water gesprongen en behouden op hun vaartuig aangekomen. Als vermoedelijke dader werd in be waring gebracht een schipper, liggende met zijn vaartuig bij de Oosterdoksiuis. In het zuidwesten van Duitschland hebben hevige onweders gewoed. De Saar, de Moezel en andere armeu van den Rijn zijn snel gewassen, en hoewel het water nog niet zoo hoog staat als in 1882, is reeds een groote laag land overstrooind, ten gevolge waarvan de oogst veel schade heeft geleden en eenige menschen het leven hebben verloren. De jaarlijksche wedreu om den //grand prix" van 100,000 fr. heeft Zondag 5 Juni in het Bosch van Boulogne te Parijs plaats gehad. De prijs is tegen alle verwachting door het Fransche paard Tenebreuse, van den heer Aumont, gewonnen, hetgeen groot, enthusiasme onder de ontzagglijke volksmenigte verwekte. Het Engelsche paard, The Baron, was het tweede. De president der Republiek was niet, zooals anders, met de zijnen verschenen; daarentegen wel verscheidene ministers. De voorzitters van den Senaat en de Kamer, die anders ook geregeld den wedren bijwonen, vertoondeu zich evenmin als de leden van het corps-diplomatique. Teu^breuse legde den baan af in 3 min, 34. sec. Een jongeling van 21 jaar, wonende te Scheveningen is ongelukkiger wijze het slachtoff-r zijner menschlievendheid ge- worden. Nabij de Haagsche zwemschool aan het kanaal een jeugdig meisje willende naspringen, dat daar in het water was gevallen, mocht hij slechts weinige oogenblikken de voldoening smaken het kind te hebben gered, want nauwelijks had men dit van hem overgenomen, of hij viel achterover en verdween in de diepte. Hoewel hij spoedig op het droge werd gebracht en nog pogingen werden aangewend om zijn fevensgeesten op te wekken, mocht dit helaas niet gelukken. In een in aanhouw zijnd perceel in de Lange Leidsehedwars- straat te Amsterdam waren drie werklieden in een ledigen beerput afgedaald om te metselen. Door een onbekende oorzaak stortte een deel van de put in, met het gevolg, dat een dor werklieden, vader van negen jeugdige kinderen, bijna levenloos onder het puin werd te voorschijn gehaald en spoedig stierf. Da beide anderen werden vrij ernstig gekwetst naar het gasthuis gebracht. Zoowel de overledene als de gekwetsten zagen hun toestand verergerd, doordien tengevolge der inslorting uit een naastge- legen beerput bedwelmende gassen zich outwikkelden, Een vreeselijk drama had te Orleansville plaats. Men vond de weduwe Cerdan in haar woning met afgesneden ha Is. Een werkman, vroeger d" miunaar van de weduwe, zekere Pegnado, werd van den inoord verdacht, en de politie ging hem arresteeren. Maar Pegnado had zich in zijn woning verschanst en schoot met een geweer en een revolver uit het raam; ten slotte deed hij het huis door kruit in de lucht springen, 6 agenten werden gewond; 4 zeer ernstig; de commissaris van politie Cabannes en een jong meisje in een aangrenzende woning werden eveneens gewond. Pegnado werd nog levend onder het puin gevonden ea bekende den moord te hebben gepleegd.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1887 | | pagina 3