NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD. VAN Bij dit Nommer behoort een Bijvoegsel. 28e Jaargang No. 26. Zaterdag 25 Juni 1887. Aan Landbouw, Gemeente- en Polder-Belangen gewijd. PLAATSELIJKE BERICHTEN. BUITENLAND. BINNENLAND. Abonnementsprijs J. H. de BUSSY, Rokin 60, Amsterdam. Prijs der Advertentien WEEKS D HAARLEMMERMEER. Per jaar, met Bijvoegsel franco per post. n zonder Bijvoegsel Enkele Nommers 15 Cent. 6.- ii 3. ALLE TOEZENDINGEN, REDACTIE EN UITGAVE BETREFFENDE te adresseeren aan den Uitgever Hoofd-Agent: P. VAN CITTERT ZONEN, te Haarlem. van 1- -6 regels 75 Cent, elken regel meer 12Vs Cent. Groote Letters naar plaatsruimte. Abonnementen en advertentien worden aangenomen door alle boekliandelaren, postkantoren, brievengaarders en postboden. Zaterdag avond geraakte paard en tilbury van den kastelein J. de \ries, doordien 't paard van geiten schrikte, in de hoofd vaart te Hoofddorp. De voerman sprong er bijtijds uit. Met veel moeite is het paard gered. Donderdag morgen omstreeks 9 uur is bij E. B. aan den Spieringweg door een bedelaar, op het oogenblik dat de man en vrouw op 't land en een meisje in de schunr waren, 2.50 uit een bureau gestolen; de dief verwijderde zich spoedig met het gestolene. Men weet alleen dat hij klein van persoon is. Enkele dagen vroeger is bij hem vermist een rooden zakdoek zijnde half zijde, en een zak gemerkt H. van Waveren. Den 21 dezer des namiddags ten half drie ure is afgebrand de woning, behoorende aan den heer Jhr. Mr. J. W. H. Rutgers van Rozenburg, bewoond door K. Edelaar, te Abenes R 13/143. Oorzaak vermoedel'jk dror de stookplaats. Van het huisraad, verzekerd in de ilaarlemsche maatschappij, is een niet onbelangrijk gedeelte gered. Voorts zijn verbrand enkele hektoliters tarwe en haver. De schuur of tasch is behouden gebleven. Of en waar de woning is verzekerd, is niet bekend. Een spuit van Abenes heeft bij den brand dienst gedaan. Op de wolmarkt te Hoofddorp zijn den 23 dezer aangevoerd 186 vachten wegende 849 kilogram prijs 0.75 h. 0.85. Zaterdag middag werd een jongen van 11 jaar, die in eene diepe sloot was gaan zwemmen, er voor levenloos uitgehaald; 20 minuten had hij er in gelegen en getraeht zich te redden. Door kunstmatige behandeling van den heer van Til (die hem uit het water haalde) en den predikant der Herv. Gem., mocht het gelukken den jongen in het leveu terug te brengen. Zaterdag middag kwam te Hillegom een rijtuig in botsing met de tram. Het rijtuig werd nog al belangrijk beschadigd, terwijl de passagiers er ongedeerd afkwamen. T°en Zondagavond de postkar var. Haarlem op Leiden te Hillegom de tram te gemoet kwam schrikte het paard en nam een sprong, waardoor de opzittenden op eenige meters afstand op den grond te recht kwamen. De kar was totaal onbruikbaar. Men heeft zich van een ander vervoermiddel moeten voorzien om de reis voort te zetten. BURGERLIJKE STAND van 15 tot 21 Jurii 1887. OnrlertrouwdJ, van Biezen en A. C. Tit; J. de Jong en t. Oud. GehuwdGeene. GeborenGeertruida Maria, dochter van A. C. van Es en N. Runis; Johanna Martha, dochter van C. van der Maas en J. LakemanDirkje, dobhter van G. P. Barten en L. Lankhaar; Matje, dochter van J. E. Voorneveld en M. Meijer; Cornelis, zoon van C. Zonneveld en A. C. Vonk; Hendrik, zoon van D. Bredeveld en N. B. Bras; Jan, zoon van D. Nagtegaal en M. lavenier; Adriana, dochter van M. van der Luit en C. van Iperen. OverledenDingena van der Pluijm, oud 68 jaar, geh. met B. Compeeren; Gerrit, oud 17 maanden, zoon van W. Neder- veld en A. Hulsbos; Hendrik, oud 5 weken, zoon van C. van Doom en A. Huiberts; Dingena, oud 6 jaar, dochter van P. van der Beek en A. J. Moolenaar; Marijtje, oud 2 jaar, dochter van L. Mesman en N. Genis. ENGELAND. Behoudetis enkele gevallen van zonnesteek, gebroken beenen en gekneusde ribben is de groote jubilee dag te Londen zonder ongelukken voorbij gegaan. De pessimisten zijn deze keer eens in het ongelijk gesteld en van dynamiet of andere aanslagen is niets te bespeuren geweest. Het feest werd door prachtig zomerweer begunstigd en het ge- zicht op den Koninklijken stoet, zooals die naar Westminster Abdij optrok, moet hoogstindrukwekkend zijn geweest. Vooral de eerewacht van prinsen van den bloede met den Kroon- prins van Duitschland voorop, en achter hem de Prins van Wales en tal van andere prinsen en hertogen, alle in hun schitterende uniformen, maakte een grooten indruk. De geheele stad maar vooral het West End, Piccadilly en omlig- gende straten waren fraai versierd en des avonds baadde de stad zich in een zee van electrisch en ander licht. Langs den weg welke de Koninklijke stoet passeeren moest, was geen plaatsje tot boven op de hoogste daken onbezet gelaten, en /100 voor een stoel op het plat van een huis met 3 verdiepingen was zoo goed als te geef. Voor vensters en balcons zijn de meest fabelachtige prijzen be- taald, en er zijn groote sommen verdiend. Heden had het kinderfeest in Hydepark plaats, waaraan door 30,000 kinderen wordt deelgenomen. Het is even goed afgeloopen als de aubade der 5000 kinderen, bij de Aprilfeesten te Amsterdam. Bij gelegenheid van het jubilee-feest heeft men ook de nieuwe munt in omloop gebracht, en er is maar een roep over de leelijkheid en het onpractische daarvan. Men geeft dan ook den raad om het nieuwe geld maar weer spoedig in te trekken. Sir Henry Holland verklaarde in het Lagerhuis dat, ten gevolge eener botsing tusschen de Eranschen en hunne inlandsche bondge- nooten aan de eene, en de hoofden van Badiboe aan de andere zijde, de Fransche vlag te Badiboe, aan de rivier Gambia, ge- hescben is. Badiboe stoat niet onder Britsche bescherming, maar ligt toch binnen het gebied aan de Gambia, waar de Britsche invloed geldt. De hoofden verkeeren dan ook sedert vele jaren onder tractaats-verplichtingen tegenover Engeland. De zaak heeft de ernstige aandacht getrokken der Britsche regeering, die ten voile overtuigd is van de noodzakelijkheid tot bescherming der Britsche rechten en belangen aan de Gambia, en daarover met de Fransche regeering onderhandelt. DUITSCHLAND. In den gezondheidstoestand des Keizers is in de laatste dagen merkbare verbetering te bespeuren, zoodat Z. M. het bed weder kan verlaten eu zich weder met Staatszaken kan bemoeien. Het Reichsgericht heeft in zake het hoogverraadproces tegen de Elzassers het volgende vonnis geveld: Kochlin-Claudon is vor- oordeeld t >t een jaar; Blech en Schiffmacher tot 2 jaren; Trapp tot I'i jaar vestingstraf. Daareutegcn zijn Jordan, Reybel, Freund en Humbert vrijgesproken. Duitschland is toegetreden tot de overeenkomst van Engeland en Nederland tot wering der drijvende drankwinkels op zee. Bij het Station Wansee heeft een ernstig spoorweg-ongeluk plaats gehad, doordien het signaal voor het binnenkomen van den trein uit Potsdam te vroeg werd gegeven. Hierdoor geraakte een waggon tweede klasse van den staanden trein, wegens de verbrijzeling en ontbranding van den gashouder, die zich bevond aan de locomotief van den binnenrijdende trein, in brand. Zoo kwamen drie personen, die in den waggon zaten (twee vrouwen en een man), wier identiteit nog niel is bewezen, om het leven en werden zeven personen meer of minder ernstig gekwetst. FRANKRIJK. In de Kamer van Afgevaardigden werd art. 9 van de militaire wet aangenomen, met verwerping van een amen- dement dat de strekking had, aan de in dienst zijnde militairen het stemrecht te verleenen. De president der Republiek heeft een verzoek van de Ligue des Patriotes om tussehenbeide te komen, ten gunste van den Franschman Koechlin, die door het Hof te Leipzig tot een jaar vestingstraf is veroordeeld, geweigerd. Weder heeft zich een land ongenoigd verklaard deel te nemen aan de Parijsche Tentoonstelling van 1889. Thans was het Italie dat officieel mededeelde van deelneming af te zien. SPANJE. De Gazette deelt het wetsontwerp mede, dat bij de Kamer is ingediend door den minister van kolonien, ten einde het kiesrecht op Cuba en Portorico uit te breiden. Tot verkrijging van het kiesrecht is het voldoende, wanneer men een jaarlijksche belasting van 20 peseta's betaald. ITALIE. In Italie is ingaande 17 dezer het inkomend recht op alcohol met lire 1,80 per hectoliter en per graad van den honderd- deeligen alcoholometer verhoogd. Van eene verhooging van het recht op suiker en bier is vooreerst door den minister afgezien. TURKIJE. Naar bericht wordt zijn door de gezanten van Frankrijk en Rusland zeer krasse nota's aan de Porte overhandigd, waarin met oorlog gedreigd wordt, indien de Sultan de Engelsch- Egyptische overeenkomst onderteekent. Het Journal des Bebats spreekt het gerucht echter tegen. Uit Smyrna is te Londen bericht ontvangen, dat op 20 dezer te 1 uur1 des nachts en te 6 uur des morgens, zoowel daar als op Skio zware schokken van aardbeving gevoeld zijn. VEREENIGDE STATEN. De Fidelity National Bank te Cincin nati is op last der regeering gesloten. De vice-president, de kassier en zijn adjunct zijn in hechtenis genomen, onder beschuldiging van verduistering van het geld der Bank. Naar het schijut leenden die ambtenaren groote sommen aan de deelnemers in de tarwe- speculatie te Chicago, zonder evenredigen waarborg te eischen. Het passief der Bank wordt op 5 millioen dollars geschat. ZUID-AFRIKA. Het geschil, tusschen den president van de Oranje-Vrijstaat en den volksraad ontstond over de spoorwegquaestie. President Brand is voor het aanleggen van een spoorweg, doch de volksraad nam met een meerderheid van twee stemmen een besluit aan, dat geheel in strijd was met den wensch van den president. De heer Brandt nam toen zijn ontslag, maar trok dit den volgenden dag weer in, nadat de volksraad een tweede besluit had genomen, waarbij hij verklaarde volkomen vertrouwen te stellen in het be- heer van den president. De olksraad van den Oranje Vrijstaat, heeft eene commissie benoemd, bestaande uit de heeren Fraser, Kleijnveld en Meijburg, om zonder verzuim naar Pretoria te vertrekken, ten einde met de Transvaalsche regeering de volgende onderwerpen te bespreken Spoorwegen, tolconferentie, en een handels- en uitleveringstractaat. Buitendien is aan de deputatie opgedragen, om aan de regeering der Zuidafrikaansche Republiek bekend te stellen, dat de "Volks raad van plan is eeno commissie uit zijn midden te benoemen om met de Transvaalsche commissie de quaestie eener nan were aan- eensluiting" van beide republieken te bespreken. Het volgende telegram is aan het Portugeesche consulaat alhier ontvangen van den gouvernements—ingenieur van spoorwegwerken te Lorenzo Marquez: -„De maatschappij neemt het gedane werk over en betaalt aan de Regeering de uitgelegde gelden terug." Dit bewijst dat het werk goed gedaan is door de Portugeesche regeering en doet den ingenieur, majoor Aranjo, veel eer aan. Folksstem Wie nu maar rijk genoeg, vrij genoeg en gezond genoeg is, kon deze week te Amsterdam het hart ophalen, want de Amsterdamsche alma mater vierde haar 255 jarig geboortefeest. Natuurlijk gaat het hier niet als in Utrecht of Leiden waar de geheele stad in het feest opgaat, daarvoor is Amsterdam te veel koopstad. Dit neemt echter niet weg dat de feesten zeer veel belangstelling wekken, vooral bij Amstel's jufferschap, en de concerten der Grenadiers en van Utrecht's schutterij in het Paleis, zoowel als het waterfeest, het vuurwerk en de volksspelen, trokken duizenden toehoorders en toeschouwers. wttftiawgawgB—im J >33

Weekblad van Haarlemmermeer | 1887 | | pagina 1