LANDBOUW. KERKELIJKE BERICHTEN. RECHTSZAKEN. WEEKBLA l> VAN HAARLEMMERMEER. - NIEOWS- £N ADVERTENTIEBLAD Dat Amsterdam's inrichting voor Hooger Onderwijs, mo^e groeiea en bloeien. Van het Paleis voor Volksvlijt naar de Tentoonstelling il ny a qu'un pas. Hoe jammer dat ook deze Tentoonstelling weer mank gaat aau hetzelfde gebrek als alle vroegere en waarschijnlijk alle toe- komstige Tentoonstellingen, de kwaal van niet gereed te zijn. Zoo is er nog niets uit Frankrijk, van welks inzendingen men zich zoo- veel had voorgesteld. Wij zullen met eene beschrijving van sommige inzendingen dan ook wachten tot de Tentoonstelling wat meer op dreef is. Op het _Middeneeuwsck marktplein is het beter gesteld, en maakt dit ook bij avondverliehling een zeer goed effect. Vele der antieke geveltjes die het plein omringen, zijn werkelijk artistiek uitgevoerd; op eenigen afstand kan men moeilijk aannemen dat het niets is dan geschilderd hout. Zoo de blaauwe tegeltjes in een der gevels, die hoogst bedriegelijk zijn nagebootst. Wie mooie blaauwe tegeltjes wil zien, en tegelijk een kop geuri°-e chocolade wenscht te drinken, ga naar het huisje van de firma C. J. van Houten en Zoon te Wee?p. De Sohouw met de Delftsche tegeltjes, de fraaie koperen kroontjes en de keurige inrichting, vormen een zeer amtrekkelijk geheel. Hetzelfde geldt voor het ouderwetsehe Amsterdamsche huisje waarin de firma J. en C. Blooker haar welbt kend product aan het oordeel van het publiek onderwerpt. Over de uitspraak zal deze firma zich niet ongerust behoeven te makon. Ook hier is de geheele inrichtin°- streng in den stijl uitgevoerd. Venler vindt men op het marktplein tal van bierhuizen, waar de llollandsche met de Duitsche bieren wedijveren, een antieke sigaren- winkel, een vischmarkt, een huisje waar Italiaansche wijn en een kar waarop piling verkocht wordt, en verder tal van zaken, te veel om alien optenoemen. Het marktplein kan gerust als een succes beschouwd worden. Een der aardigste dingen echter op deze eerste Nederlandsche Tentoonstelling van Voedingsmiddelen, is de koikschool, waar door een dame van Engelsche afkomst, in het Fransch de edele kook- kunst gedoceerd wordt, aan Nederlandsche vrouwen en meisjes. Blijkt Meruit niet duidelijk welk een cosmopolitischen invloed zulk een Internationale tentoonstelling op de gemoederen uitoefent. Edoch, er zijn altijd menschen die iets aan te merken hebben, en zoo ging het ook hier. In een ingezonden stuk in het Ala. Hdbl. am een dame, onderteekenende nEen echte Hollandsclie Frouw", tegen dit les geven in het Fransch op, omdat daardoor diegenen welke die taal niet geheel machtig zijn, niet zouden kunnen profiteeren. De oorzitter der Tentoonstellings-Commissie heeft hierop o.a. geantwoord, dat er in geheel Nederland geen enkele dame te vinden was, aan wie het bestuur met vertrouwen de leiding der zaak durfde opdrager. Of wij hier in Nederland ook lekker te eten krijo-en! De Amsterdamsche beurs-kwestie is ten slotte niet opgelost. We ZV" n1' tot de curieuse ontdekking gekomen, dat er eeii kleimglieid vergeten is, n.l. om behoorlijk bet ad vies te vragen van de Kiimer van Koophandel. Maar nu vraag ik dan toch ook, wie kan er nu altijd aan zoo'n Komer van Koophandel denken, en wat heett die er ook eigeulijk mede te maken. Immers zoo goed als niets. Maar enfin, uit beleetdheid besloot de Gemeenteraad gisteren op voorstel van den heer van Eegheu, en wel met 25 tegen 11 stemmen, de beursvoordracht met bijbehoorende bescheiden enz. om advies te zeuden aan de Earner van Koophandel! Heere, verlos ons van do beursIk heb reeds ettelijke malen de nacbtmerrie gehad, waarbij mij geheele stspels ontworpen en compleet afgewerkte beurzen op het schuldeloos hoofd gestapeld werden. Toe, ik bid er U om, geachte Kamer van Koophandel, heb medelijden en maak een eind aan de beurs, ik bedoel aan de beurs—questie. Het Fad. verneemt, dat de heer Bastert de portefeuille van qqI TxrQov.a«Uv%*«i:;i- „..l 1 uu u ViVy I1C7CX Waterstaat waarschijnlijk zil aanvaarden. Het programma voor de llOe algemeene vergadering en het congres der Nederlandsche Maatschappij ter bevorderin0- van nijver- heid, te houdeu van 1115 Juli te Furmerend, bevat vooruamelijk het volgende Maandag 11 Juli, savonds 7 f uur. Feestelijke ontvangst van directeuren en afgevaardigden door het dagelijksch bestuur der °-e- meente in een der loknleu van het stadhuis. Daarna feestelijke ontvano-st van directeuren en afgevaardigden in de zaal „Nut en Geaocen". Te 8% uur muziekuitvoering door het stedelijk muziekkorps. Dinsdag 12 Juli, voormiddags Sf uur. Samenkomst in het ver- gaderlokaal, om van daar de wekelijksche kaas- en koemarkten te bezoeken. 10 uur. le Zitting dor algemeene vergadering. Tusschen 12^ en 1uur dejeuner. Des avonds concert in „De Tuinbouw" in de Beemster, door het muziekkorps van het 7e regiment infanterie aangeboden door het departement. oensdag 13 Juli, voormiddags 9 unr, nijverheidscongres. Te 6 uur, rijtoer door het schoonste gedeelte van de Beemster. Donderdag 14 Juli, voormiddags 9 uur, tweede zitting en sluitino- der algemeene vergadering. Tuschen 12 en 1 uur dejeuner. Te 5% uur, gemeenschappelijk diner van directeuren, afgevaardio-den en leden. Des avonds bijeenkomst in „De Tninbouw". Yrijdag 15 Juli, voormiddags 8% uur. Rijtoer door het schoonste gedeelte van de Purmer; vervolgens een bezoek aan de stad Edam; bezichtiging van de in werking zijnde roomboterfabriek van de firma Fuyn Co. Daarna ontvangst door het dagelijksch bestuur der gemeente op het raadhuis aldaar. Bezichtiging der oude monumentale gebouwen. Vervolgens naar Volendam en Monnikendam; bezichtioino- van de ansjovis—inmakerij en de merkwaardige gebouwen. Leden der Maatschappij hebben op vertoon van hun bewijs van lidmaatschap vrijen toegang tot de hierboven vermelde vergaderingen en teestelijkheden, alsmede tot de societeit „Amicitia". De in werking zijnde Portlandsch-cementfabriek van de heeren Brantjes en Lankelma wordt ter bezichtiging aanbevolen. Door welwillende bescbikking van de directie der Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorvvegen worden aan de afgevaardigden en leden der Maatschappij, die de algemeene vergadering zullen bijwonen voor de week van 1117 Juli, speciale retourkaarten tegen enkele reisvracht in het biuneuverkeer der Maatschappij, op vertoon van het bewijs van lidmaatschap afgegevon. To Leeuwarden werd j.l. Zaterdsg de jaarl. harddraverij met piard en chais vauwege 11H. MM. den Kouing en den Koningin gehouden. Niet minder dan 32 paarden, alle Friesche en aan Friezen toebe- hoorende, namen aan den wedstrijd deel. De eerste prijs, de prachtige en kostbare gouden koningszweep, uit de fabriek van de heeren J. M. van Kempen Zonen te Yoorschoten, werd gewonnen door den brumen ruin Dibbels, van den heer C. Biersma te Oude-Bildtzijl o-e- reden door A. Sideriusde tweede prijs, een breed gouden ooriizer vervaardigd door den heer F. Bakkers te Leeuwarden, door de zwarte merrie Freule, van den heer Th. Joustra te IJtens, gereden door H. Oneides. Prachtig weder begunstigde den wedstrijd, die door duizenden men schen van Leeuwarden en elders werd bijgewooond. De Commissaris des Konings, de heer mr. B. P. baron van Harinxma thoe Slooten, reikte de prijzen aan de overwinnaars toe met eene warme toespraak, waarin hij hulde en dank bracht aan het komnklijk echtpaar voor de voortdurende welwillendbeid jesens Fnesland en de Friezen. Een 'eve de Koning! Leve de KoninMn' volgde van de talrijke omstanders. Aan de te Vries gehouden harddraverij namen 6 paarden deel. L-6 -iii-01*!}0 Pr^s' f^> werd gewonnen door den zwarten ruin van K. W. Rutgers to Paterswolde,f pikeur J. Beerda te idemde tweede pnjs, 20, door den zwarten ruin van J. Boxem te Kloosterveen, pikeur B. Breemhaar van Zuidlaarderveenen de derde prijs, 5, door het paarl van H. Wilkens te Peizerhorst, pikeur H. Wil kens te idem. Zooals indertijd is geineld, werd door het hoofdbestuur der Friesche Maatschappij van Landbouw aan de heeren, Robinson Co. te Londen eene missive verzonden over de wijze van ver- voer der 1 riesche boter met hnnne booten van Harlingen naar Londen. Van deze heeren is hierop een antwoord ontvangen, inhoudende, dat na door hen ingewonnen inlichtiiigen omtrent de wijze, waarop de boter uit onderscheidene landen (Noorwegen, Zweden, Denemarken, Frankrijk, Amerika en Ierland) naar Lou den vi ordt verzonden, de verzekering kan worden gegeven, dat uit geen land bij het verzenden der boter meer zorg wordt be- steed dan op de Harlinger lijn. De^ booten van daar naar Lon den zijn zorgvuldig ingericht, zoodat de hitte van maciiinekamer of dek de boter niet kan bereiken. De boter wordt in de laad- ruimte gestuwd en bij warm weder wordt zij in de.n vroemm morgen gelost en in een koel pakhuis geborgeii, waar zij tegen de hitte beschut is. Soms heeft de lossing reeds te4uur 's mor gens plaats. De meest- Zweedsche en Deensche boter wordt in de haven van New Castle geYmporteerd en van daar naar Lon den vervoerd langs den spoorweg, op de wijze van gewoon goederenvervoer. De Fransche boter korm bijna grootendeels langs Southampton, de Amerikaansche langs Liverpool; in geen geval wordt zij in het schip of in de waggons anders behandeld dan gewone koopmansgoederen, die aan beschadiging onderhevig zijn. Geen der schepen of spoorweglijnen zijn voorzien van ijs- kamers of koelapparaten. Dikwijls ziet men de Fransche boter boven op het dek door stoomschepen het Kanaal overbrengen. In hetlAriescbe rundvee-stainboek waren gedurende jaar 1886/87 ingeschreven 206 stieren en 126 koeien; in het hulp-starnboek 50 stieren en 172 koeien, te zamen 554 of 204 minder dan in 1885/86. In de sprong-, tevens geboorteboeken, werden inge schreven 2020 sprongbewijzen van ingeschreven koeien en 580 volbloed-afstammelingen van stamboek-vee. Van deze sprongen werden echter slechts 1357 geboorte- bewijzen ingezonden. Ned. Herv. Gem. Beroepen: Te Scherpenisse, J. M. Conradi, te Nissete Pesse U. H. Thoden van Velsen, te Gorsel; te Oostburg, P. Flierin^a'. te Babylonienbroek; te Hykersmilde en Kloosterveen, W. Ko°el- man, te Maasland; te De Meern, P. Kerper, te Goedereede- te Kortgene, F. Beumer, te 's Heer-Abtskerkente Ermeloo J van Walsein, te Alfen a/d. Rijnte Westmaas, P. Segboer, te'Nieuw Lekkerland c. a.; te Tzum, L. J. van Apeldoorn te IJlst; te I lorssen (cl. Nijmegen), W. Petri, te Poederooien; te Nieuwe Pekela (cl. VVinschoten), vac. Niemeijer, J. Pot, te Vroomshoop (cl. Zwolle); vac. Damstc W. Willems, te Nootdorp (cl. 's Graven- hage); te Oostburg P. Flieringa, te Babylonienbroek. Aangenomen Naar Benningbroek, door A. F. Eilerts de Haan te Borger; naar Brussel, door A. Pijnacker Hordijk, te MaasI stncht; naar Harlingen, door H. A. Leenmans, te Workum- naar Zierikzee, door J. F. L. Muller, te Assendelft; naar Lemele en Archem, door A. J. A. Vermeer, cand. te Zwolle. Bedankt: Voor Helder, door H. van der Hoeven te Hocwoud voor Zuid-Beierland, door J. G. Klomp, te 'sGraveland; voor Blokker, door M. J. A.driani, te Edam; voor Bunnik, door W. Briet, te Gorinchem, voor Paasaie New-Jersev (N.-A.), door L. Spoel, te Reysen; voor Rozenburg, door F. W. J. Wolf, te Odijkvoor Ouster- en Wester-Blokker, door M. J. Adri'ani, te Edam te 's Grayeland voor Roswinkel en Lopiker- en Jaars- velder-Kapel, door A. J. A. Vermeer, cand. te Zwolle; voor Idarderwijk door H. v. Selms, te Leerdam (cl. Gouda); voor Uitwijk en W aardhuizen door P. K. Dommisse Cz., te La^e- Zwaluwe. R. C. Kerk. De bisschop van Haarlem heeft in de plaats van den heer F. Th. Frankemolle, die wegens hoogen leeftijd ontslag verzocht had, tot kanunnik van het kathedraal kapittel benoemd den heer J. De Bruyn, professor aan het seminarie te Warmond. Doopsgezinde Kerk. Bedankt: voor Gorredijk c. a., door K. Kuperus, te IJlst. Oplichtins en begunstiging. Voor de rechtbank te Amsterdam stonden terecht10. Leonardus Jacobus van den Hurk, 18 jaar oud; 2o. Willem Jansen, oud 16 jaar, en Carel Jacob Hangjas, oud 30 iaren alien wonende te Amsterdam en alien voorloopig in hechtenis en beklaagdde eerste van oplichting door het aannemen van een valsche hoedamgheid, twee malen gepleegd; de tweede van begunstiging, door yoordeel te trekken uit de opbrencrst van een voorwerp, dat hij wist door misdrijf verkregen te zijn - en de derde van heling, door op te koopen een voorwerp, waarvan nij wist dat het door misdrijf verkregen was. De wijze, waarop de zaak zich toegedragen heeft, is eigenaardig. De heer Thesingh te Amsterdam had schoenen op bezien besteld J den winkelier Van Kooten. Deze zond zijn bediende met twee pakken naar het huis van den heer Tn. Onderweg ontmoette de bediende den bekl. Van den Hurk. Deze maakte een praati'e met hem verneemt dat hij schoenen bij den heer Th. rnoet be- zorgen en binnen een paar dagen rnoet terugkomen om rapport De schoenen werden werkelijk bij den klant afgeleverd, maar reeds den volgenden dag teruggehaald door den bekl. Van den Hurk, die het deed voorkomen alsof hij van den schoenen- winkelier kwam. Mevrouw vond wel dat de schoenen wat spoedi" teruggehaald werden; zij had ze nog niet eens kunnen passen°- daarom gaf zij een pak weder terug, het andere hield ze nog om te passen. Een paar dagen later kwam de echte boodschap- jongen van Aan Kooten, en thans kwam aan het licht dat een vreemde reeds een pak afgehaald had! De buit »erd door V. d. Hurk te gelde gemaakt en een gedeelte van deopbren^st aan den tweeden bekl. Jansen uitgekeerd. Hetzelfde bedrijf werd daarna nog eens ten tooneele gevoerd, maar nu met medewerking van den derden bekl., Hangjas'. Van den Hurk en Jansen, de eerste twee beklaagden, liepen op zekeren dag in de Kalverstraat en zagen uit den winkel ven den heer Moller een jongen komen, met rijken buit belaan met schoenen namelijk. Het eerste bedrijf was zoo flink van stapel geloopen, dat men het stukje lichtehjk nog eens probeeren kon. De beide deugnieten gingen den loopjongen na en za»en dat hij de schoenen bezorgde bij den heer Kloet op deNieuw- markt. Niet lang daarna werden ze van wege den heer Moller teruggehaald, maar tot zijn na leel ondervond die later, dat men verzuimd had ze weder in zijn winkel terug te brengen. Maar hoe nu den buit te gelde te maken? Daarmede Llastte de tweede bekl. zich weder. Hij nam de schoenen van zijn veel- belovenden vriend over en ging er mede naar zijn vriend Hangjas, een ,/koopman" van verdacht allooi in de Reguliers- dwarsstraat. Een opmerkelijk man. De politie n.l. had de onbillijkheid, niet al te gunstig over zijue moraliteit te denken; hij werd voortdurend bewaakt. Vandaar had hij een bijzonder teeken, waarvan zijne geestverwanten, die //zaken" met hem kwamen doen, moesten gobruik maken om huune tegenwoordig- heid aan te duideri: men moest met een steentje tegen de vensters werpen. De tweede bekl. Jansen gaf op de gebruikelijke manier zijne tegenwoordigheid te kennen en verkocht de schoenen aan Hangjas. De politie kwam spoedig genoeg te weteu, dat aan het adres van dezen laatste een goede vangst te doen was. Een paar schrandere rechercheurs, Frees en Van Velsen, begaven zich naar Hangjas en verlangden hem te spreken. Na een oogenblik wacbtens kwam een vrouw op de trap en wilde de rechercheurs laten passeeren. Maar 't is nu eenmaal bekend, dat rechercheurs erg nieuwsgierige menschen zijn. //Wel juf- frouw, wat ben je dikzoo luidde hun opmerking; en ja wel, een oogenblik later kwam er een paar schoenen van onder heur kleeren te voorschijn! Boven op de kamer zat Hangjas. Hij had bezoek en verschillende zijner familieleden bevonden zich bij hem o. a. Jesija Hangjas. Eenige paren schoenen en laarzen werden in beslag genomen en Hangjas naar het politie-bureel geleid en vandaar naar de cel. De houding der bekl. is verschillend. De eerste bekent het- geen hem ten laste gelegd wordt. De tweede beweert niet geweten te hebben, dat de schoenen door oplichting verkregen waren, en de derde is heelemaal onschuldig. Hij houdt zich zelf voor een op end' op fatsoenlijk man, op wien geen smetje kleeft. Ougelukkig echter kwam een heel bijzonder bewijsstuk dat fatsoen in twijfel brengen. Een van de bewaarders in de cellulaire gevangenis vond nl. ergens liggen eene dagvaarding, die eene merkwaardige kantteekening bevatte. Die dagvaarding was van Hangjas en door hem aan een anderen gevangene toegeworpen. De kantteekening diende tot introductie en bevatte dit getuigenis omtrent zichzelf; //Ik ben ook geen zoete jongen en ik laat niets liggen dan gloeiend ijzer en molensteenen//. lnderdaad het //ken u zell" zou tegenover Hangjas misplaatst zijn. Het O. M. ging bij raonde van den subst.-officier van justitie, jhr. mr. Baud, de feiten na, om tot de slotsom te komen, dat de aanklacht tegen ieder der bekl. bewezen was. Aan het eind van zijn uitvoerig requisitoir eischte spr. tegen de drie bekl. resp. 9 maanden, 6 maanden en een jaar gevangenisstraf. De drie toegevoegde verdedigers, nl. de heeren mrs. Pet, Calisctr en Vos de Wael, bestreden in even uitvoerige pleidooieu het requi sitoir van het O. M. en concludeerden tot vrijspraak. Na re- en dupliek is de uitspraak tegen Dinsdag a. s. bepaald. De kantonrechter te Leiden heeft Zaterdag uitspraak gedaan in de zaak van het vroeger verliefde paar, waarvan de minnaar na de verbreking van het engagement den vcrlovings- ring terugzond, maar zijne vroeger verloofde weigerde dit weder- keerig met het van hem gekregen gouden horloge met ketting

Weekblad van Haarlemmermeer | 1887 | | pagina 2