1 -k* GEMENGDE BERICHTEN. WEEIvBLAD VAN HAARLEMMERMEER NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. te doen, beweretide dat. het haar eigendom was geworden. Bij uitvoerig gemotiveerd vounis werd nu zijn ingestelde eisch, om teruggave der waarde van bovengenoemd geschenk ontzegd, met vooroordeeling in de kosten van het ceding. De kantonrechter overwoog, dat het hier niet gold een ruil (met een ring), maar een schenking om niet, waarbij geen voor- waarden waren gesteld, en dat, zooal de schenking is gedaan met het oog op een aanstaand huwelijk en zelfs in de hoop, dat de begiftigde daartoe te eer bewOgen zou worden om de huwelijksverbindtenes te sluiten, de verijdeling van die hoop of het missen van het doel der schenking geen grond oplevert om •deze schenking, te herroepen. De vergelijking van giften tusschen verloofden met godspenning, door den verdediger gemaakt, stelde de kantonrechter geheel ter zijde. Eindelijk overwoog de kanton rechter, dat trouwbeloften geen rechtsvordering geven. Een Haagsch boekbinder, die reeds verschillende andere betrekkingen had uitgeoefend, doch zich in niet eene oppassend betoonde en reeds meermalen het gevangenisleven had geleid, stond onlangs voor de rechtbank te 's-Gravenhage terecht. Omstreeks den 17 den of 18den Mei logeerde hij in een logement te Leiden onder een valschen naam, leende geld van den eige- naar van dat logement en onderteekende een schuldbekentenis voor het geleende bedrag met een naam, die de zijne niet was. Eveneens leende hij geld van een persoon, die kennis met hem gemaakt had in het logement: ook voor deze schuld gaf hij ■eene met den valschen naam onderteekende hekentenis af. Uit het onderzoek dezer zaak bleek. dat de personen, die aan beblaagde geld geleend hadden, daartoe waren overgegaan, wijl hij steeds sprak van zijne vermogende, te Delft woonachtige moeder, van wie bij binnenkort geld zou ontvangen en aan wie hij, om het geloof in deze eefingeerde moeder te versterken, :een telegram zond. Hij kreeg een telegram uit Delft terug, maar liet den inhoud niet aan zijne crediteuren lezen. Het te legram bevatte niets anders dan dat de geadresseerde te Delft totaal onbekend was. Beklaagde bleek te Leiden ook certivicaten van goed gedrag in militairen dienst, ingevuld met den naam, dien hij had aangenomen, te hebben vertoond. Substituut-officier van justitie mr. baron De Vos van Steenwijk, die alle elementen voor valschheid in geschrift in casu aanwezig oordeelde, vorderde 8 raaanden gevangenistraf. Tot zijne verdediging voerde bekl., die het schrijven der schuld- bekentenissen erkende, aan, dat hij deze in dronkenschap had ■opgesteld en geteekend. De toegevoegde verdediger van beklaagde, mr. P. A. N. S. van Meurs, meende dat in deze zaak moest gelet worden op de vraag, met welk motief bekl. de valscheid pleegde. Pleiter ge- loofde, dat de beweegreden tot het afgeven der schuldbekentenis- sen niet was het opzet om te bedriegen. Wel had zijn client «en samenweefsel van verdichtsels gebezigd om vertrouwen op te wekkeu, maar dan had hij moeten vervolgd worden wegens be- drog. De zekerheid, dat bekl. zijne schulden niet zou betaald hebben, bestond volgens pleiter niet, daar bekl. alvorens ue schuld te kunnen voldoen, in hechtenis werd genomen. Met het oog op de te verwachten vervolging wegens bedrog, vroeg pi. thans voor zijn client oplegging eener minimum straf. Uitspraak over 8 dagen. Uit Roerraond wordt gemeld: Omtrent de vechtpartij, welke in den nacht van Woensdag op Donderdag te Neerritter plaats had, is door den marechaussee een gestreng onderzoek ingesteld. Reeds1 in het begin van den avond toonden eenige Belgische boeren uit Molenbeersel zich vijandig tegen ingezetenen van Neerritter. Na hierover later in de herberg te L. quaestie te hebben gckregen, werd van weerszijden het mes getrokken. De landbouwer H. L. en de dienstknecht P. H. uit Neerritter, bekwamen steken en sneden over het aangezicht, rug en armen. Eerstgenoemde is zwaar verwond. De daders zijn nog bijtijds gevlucht; een hunner moet ook ernstig verwond zijn. Allen zijn bekend. Te Paks in Hongarije is een boot, waarop 300 bede- vaartgangers, mannen, vrouwen en kinderen, midden op den Donau omgeslagen, tengevolge van een hevigen windstoot. Allen zijn er bij omgekomen. Nu reeds zijn meer dan 100 lijken gevonden. Een merkwaardige tocht per rijwiel werd den 14den dezer door den heer J. Faber uit Haarlem gedaan. Hij vertrok te 4 u. 5. min. 'snamiddags uit Haarlem, door Haarlemmermeer over Leiden, Utrecht-Amersfoort naar Eede, terug over Amers- foort naar Utrecht, van Utrecht naar Wijk-bij-Duurstede, Nijmegen, Venloo en Roeraiond, waar hij te 3. n. 55 min. in den namiddag aankam. De heer Faber verbeterde met dezen rit het Nederlandsch record met meer dan 50 KM., daar hij 400 KM. aflegde. De werkelijke rijtijd bedroeg 19£ uur, zoo- dat een gemiddelde snelheid van 21 KM. bereikt werd. Met hetzelfde piard, dat voor eenige dagen door een slag een beenbreuk aan luit. Metelerkamp toebracht, heeft diens oppasser een ongeluk gekregen; men vond hem aan den voet van den Amersfoortschen berg zwaar bebloed liggen, terwijl het paard, eveneens hevig bloedende, hem gedeeltelijk bedekte. De oppasser, door het vele bloedverlies bewusteloos geworden, is naar het hospitaal vervoerd; het paard moest na met dekens omwonden ts zijn, door 4 man ondersteund worden, om den weg naar den stal te kunnen afleggen. Wat de oorzaak van dit geheimzinnig ongeluk is geweest, is tot heden onbekend. Volgens bericht uit New-York heeft op 18 dezer weder een vermetele aanhouding en beroovina; van een spoortrein plaats gehad. Een trein van den Southern Pacific was te Schulenburg aangekomen, toen eene bende van twaalf man eensklaps opdaagde en de reizigers begon te plunderen. Wie zich verzette werd met den revolver op het hoofd geslagenonder de mishandelden bevond zich een dame. Ook de brieven en pakketten werden geplunderd. De waarde van het gestolen wordt op 15,000 dollars geschat, vele kostbare sieraden niet medegerekmd. In het bekende verkooplokaal //het hotel Drouot" te Parijs is dezer dagen een veiling gehouden van recht zonderlingen aard, namelijk van een reeks //reliquien", herkomstig uit de nalaten- schap van een der voornaamste geslachten des lands. Daartoe behoorden o. a. een haarvlecht, gevonden in het graf van koningin Marie Antoinette op 19 Januari 1815 en dergelijke overblijfselen van andere leden van het huis van Bourbon, benevens verschillende voorwerpen, welke van vermaarde personen afkomstig waren. Tot bewijs der echtheid waren daaraan toege- voegd de noodige bewijsstukken. De kooplust werd niet bijzonder geprikkeld door dit een en ander, want de gansehe partij bracht niet meer op dan 119 franken. Vrijdag jl. is met de boot van Calais te Dover aange komen zekere Henderson, die in een vaartuigje van de roeiclub te Dover, niet langer dan 5 voet, over het kanaal had geroeid. Te 3 uren Donderdag had hij de Engelsche kust ver- iaten en Vrijdagochtend te 2 uur was hij in de haven van Calais. Gedurende den tocht had hij zich van niets anders dan van een dubbelen riem bediend. In de vorige week, bij de opvoering van een drama A Mother's Sin in het Queen's Theatre te Manchester, geraakte een man, die op de gaanderij onder de toeschouwers zat, in zoo felle woede tegen een der hoofdpersonen van het stuk, die de zoogenaamde //valsche rol" speelde, dat hij van boven af op het tooneel sprong, waar hij met een vreeselijken val bij het voet- licht neerkwam. Onmiddellijk werd hij naar het gasthuis ver- voerd en daar bleek, dat hij een been had gebroken. De ruimte tusschen de galerij en het tooneel is dertig voet. Zijn naam is Mandeville, en zoo heet ook de heldin van het stuk. Uit Heusden wordt gemeldt, dat de zg. kwartjesvinderij te Rotterdam als uitgediend verworpen is, om plaats te maken voor eene nieuwe methode. Deze week was een der Heusdenaren een veehandelaar, te Rotterdam, waar hij <p de Blaak door een heer werd staande gehouden, die hem vroeg of hij uit Zeeland kwam. Neen, uit Noord-Brabant, en wel uit Heusden, was het antwoord. Dat is even goed, hervatte de eerste; ik zoek in Zeeland, maar ook in Brabant personen, die als agent voor mij boter moeten opkoopen; ik maak vooraf ledig vaatwerk en geld over en de agent geniet van alien aankoop, tegen marktprijs, 6 pCt. provisie. De aangesprokene heeft veel zin in het buiten- kansje en wandelt met zijn geleider op tot den Hang, waar in een der koffiehuizen de wederkeerige adressen zullen opgeteekend worden. Daar gekomen, bevindt de veehandelaar zich aanvankelijk met den pseudoboterkooper alleen; maar nadat hij aan de gedane uitnoodiging gevolg heeft gegeven en een borrel geaccepteerd, wordt hij op een tafeltje in den hoek attent gemaakt, waar twee personen zitten kaart te spelen, en nu begon de gewone aardigheid. De heeren hadden echter den verkeerde voor; de Heusdenaar drinkt zijn borrel leeg, neemt de deur in de hand, verklaart goed te beprijpen dat hij met familie van de kwartjesvinders te doen heeft en vertrekt ongeschoren. De schaking van mej. Martinez de Campos te Parijs is nu volkomen opgehelderd, en wel door haar zelve. Zij heeft uit Belgie drie brieven geschreven, een aan den Spaanschen gezant, een aan den prefect van politie en een aan de Figaro, welken dezen nu mededeelt. Daarin verklaart de dame, dat zij zich met haar volkomen instemming heeft laten schaken, teneinde haar vrijheid terug te krijgen. Men zegt, dat de vicomte de Lacour- Garbeuf met zijne aanstaande naar Engeland zal vertrekken en het huwelijk daar zal laten voltrekken. Wanneer zij getrouwd zijn" voegt de Figaro er bij //zal het paartje bras dessus bras dessous naar Parijs terugkeeren en dan is de roman uit." De Temps verzekert echter dat de prefect geen brief van mej. Campos heeft ontvangen en meent daarom reden te hebben aan de echtheid te twijfelen van het schrijven, dat de Figaro beweert ontvangen te hebben. Het is echter een (eit, dat dejongedame den Spaanschen gezant de medegedeelde inlichtingen over haar vrijwillige schaking heeft verstrekt. Twee personen, die bij de schaking van Mile Mercedes de Campos tegenwoordig waren, zijn op grond daarvan door het bureau der Kamer uit bun betrekking van commies-griffier ont- slagen. Beide heeren verklaren thans in de Figaro, dat zij zoowel den Spaanschen advocaat Ruban als het bureau der Kamer ter verantwoording zullen roepen. Albert Wolff, die ook over deze zaak spreekt, is overtuigd, dat de advokaat Ruban, door de tyranieke wijze, waarop hij mile Mercedes behandelde, de eigenlijke schuldige is. Het bevel tot inhechteuisneming, door het Brusselsche parket uitgevaardigd, is te laat gekomen, want mile. De Campos is met haar schaker naar Engeland overgestoken en waarschijnlijk reeds getrouwd. Donderdagnamiddag is onder de gemeente Heemstede, nabij het Blauwbrugje, eene 83 jarige vrouw, aldaar woonachtig, door de stoomtram overreden. Een harer beenen werd geheel verbrijzeld, terwijl zij bovendien verwondingen aan het hoofd heeft bekomen. Men vreest voor haar leven. Zaterdagmiddag omstreeks 5 uur roeide een vijftienjarige knaap met zijn moeder, eene melkverkoopster, over het IJ, en wilde zich aan een zolderschuit, door een stoombootje gesleept, vastklampen, om zijn roeischuitje zoo te laten medesleepen. De zolderschuit had te veel gang; de jongen werd overboord getrokken en zonk in het water weg voor de oogen zijner moeder, die radeloos alleen in de boot, niets kon doen tot redding van haar kind. Wel kee'de het stoombootje met de zolderschuit terug en schoten van den wal een paar roeibootjes toe, doch de jongen was gezonken en het gelukte niet hem spoedig genoeg te vinden. De docter weet alles, schets in drie bedrijven. Eerstebedrijf. Wachtkamer bij den docter. Een meid stormt binnen. Mevrouw, of de docter dadelijk komt bij meneer Brans. Mevrouw: Is mr. Brans weer zenuwachtig? De meid; Neen, mevrouw, maar me neer heeft erge maagpijn. Mevrouw: Mischien heeft hij wat ge geten dat hij niet kon verdragen. De meidJa, misschien, maar hij heeft ook hoofdpijn en prikking in de voeten. Mevrouw Zoo, zoo, en wat hadden ze bij u vandaag voor diner. De meid: Gebraden varkensvleesch, en meneer at veel sla. Mevrouw: Ja, te veel kroppen zijn nadeelig. De meid: 't Was komkommersla. Mevrouw: Mijn man komt dadelijk; de complimenten aan mevrouw. Tweedebedrijf. In het studeervertrek van den docter-Mevrouw Of je dadelijk bij Brans wil komen, hij heeft zijn maag overladen met varkensvleesch en komkommersla; hij heeft hoofdpijn en prikking in de voeten. Dokter: Ik ga dadelijk. Derde bedrijf. Ten huize van de familie Brans. De dokter: Wat scheelt er aan meneer Brans, te veel gegeten? Brans: Neen dokter, ik eet zeer weinig. Dokter: Uw maag is in de war, de pols zegt 't. Brans: Een ommeletje, anders niet. Dokter: U heeft iets vets gegeten, gebraden varkensvleesch of zoo iets. Uw tong. (De tong verschijnt). Maar meneer Brans, u heeft komkommersla gegeten, waar moet dat heen? heeft u niet hoofd pijn en prikkingen in de beenen en voeten? Ja, daar hebt ge 't alweer, doe toch wat ik zeg. De dokter gaat zitten en schrijft een recept. De heer Brans (na een lange pauze): zoo'n dokter weet alles. Onlangs verloor eene dame, die in een trein van Zwolle naar Meppel zat, en uit het portier zag, door den wind haar hoed. Een greep naar de noodrem en plotseling stond de trein stil. Zij bekwam haar hoed terug, maar tevens werd proces- verbaal tegen haar opgemaakt. Het gevaar van; lessen in de kookkunst. De Bieler Anzeiger verhaalt de volgende tragische geschiedenis. Een verstandig vader had tot dochter een nufje, dat haar tijd onpartijdig verdeelde tusschen haar toiletspiegel en de pantoffel- parade. Hij beloofde haar een aangename verassing als ze wilde leeren koken. Ze leerde. Toen ontsloeg hij zijn keukenmeid. Een treurig ongeluk heeft te Havre plaats gehad bij een groot schermfeest ten voordeele der gekwetste militairen. De scherm- meester Granier is daarbij door een collega, Ternaux, doorstoken. Zonder dat een van beiden het opmerkte was de dop van de floret geraakt. Granier had nog de kracht om zijn masker af te werpen en blies in de armen van zijn onwillekeurigen moordenaar en van generaal Duguiny den adem uit. Hij was nog niet lang getrouwd en pas vader geworden. Het feest werd natuurlijk te midden eener algemeene ontsteltenis gestaakt. Uit Grave wordt ons van 22 dezer gemeldDeze week zijn de verpachtingen van hooiland begonnen; de prijzen zijn veel booger dan vorig jaar. Men pachtte voor 100 it 150 per H.A. naar galang van qualiteit voor dat gedeelte dat van water is vrijgebleven, terwijl dat deel dat onder water is geraakt tijdens den voor korten tijd hoogen rivierstand werd verpacht voor f 80 h 90 per H.A. Haver en gerst hebben van de langdurige droogte reeds geleden; men verlangt alom sterk naar wat regen. Rogge staat uitmuntend te veld en zal flink stroo geven. Ook de tarwe staat prachtig. De aardappelen beloven een ruim beschotde eerste nieuwe van den koudeD grond werden de vorige week alhier ter markt gebracht. De prijs van het looi is als volgt; voor boomschors betaalt men 15 It 20 per 500 KG.; voor pijpschors 30 a 35 per 500 KG. naar galang van qualiteit. Yoor akkermaalshout besteedt men 6.75 it 7.25 per 100 bossen. De grasverpachtingen zijn in de IJselstreken in vollen gang. Daar verscheidene uiterwaarden onlangs gefnundeerd zijn geworden, wordt het gras zeer duur gekocht. Yoor 't beste koehooi besteedt men zelfs ^16 a 18 per 500 KG. De schors, die in 't eerst door het koude regenachtige weder iets geleden heeft, is in de IJselstreken prachtig binnen- gekomen, Er is reeds zeer veel vraag naar dit artikel, dat voor 4.50 a 5 per mud (65 KG.) verhandeld wordt. Omtrent de prijzen van bosjeshout kan nog weinig vermeld worden, daar er nog niets verscheept is. Aan particulieren wordt het verkocht voor f 6 a 6.50 per vim (104 bos).

Weekblad van Haarlemmermeer | 1887 | | pagina 3