NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. VAN Bij dit Nommer behoort een Bijvoegsel. 28e Jaargang No. 27. Zaterdag 2 Juli 1887. Aan Landbouw, Gemeente- en Polder-Belangen gewijd. PLAATSEUJKE BERICHTEN. BUITENLAND. BINNENLAND. Abonnementsprijs: J. H. de BUSSY, Kokin 60, Amsterdam. Prijs der Advertentien van 1--6 regels 75 Cent, elken regel meer 121/s Cent. Vergadering van den Gemeenteraad van Haareminermeer WEEKBLAD HAARLEMIERMEER. Per jaar, met Bijvoegsel franco per post. zonder Bijvoegsel n Enkele Nommers 15 Cent. 6. a 3. ALLE TOEZENDINGEN, REDACTIE FN UITGAVE BETREFEENDE te adresseeren aan den Uitgever Hoofd-Agent: P. VAN C1TTERT ZONEN, te Haarlem. Groote Letters naar plaatsruimte. Abonnementen en advertentien warden aangenomen door alle boekhandelarenpostkantorenbrievengaarders en postboden. OP Bonderdag, 7 Juli 1887, des morgens te 10 uur, ten Raadhuize. Te behandelen onderwerpen 1. Ingekomen stukken en mededeelingen. 2. Kohier hondenbelasting voor 1887. 3. Veranderingen, aan te brengen aan de school no. 5 Nieuw— Vennep. 4. Verzoek van H. Bakker om uitstel voor de oplevering van gemeentewerk. 5. Yerzoek van mej. F. Stins om eervol ontslag als gemeente- vroedvrouw, ter standplaats Lijnden. 6. Benoeming van eene gemeente—vroedvrouw, voordracht mej. J. C. Veerdag te Sehoonebeek. 7. Benoeming van een onderwijzer voor school no. 4 (lloofddorp.) Voordracht 1 Pieter Willem Broekhoven te Schellinkhout, 2 Cornelis Pieter Yisser te Abenes. 8. Benoeming van een ambtenaar van den Burgerlijke Stand. Dezer dagen is brand ontstaan in een tapperij op de Oost- burgergracht te Amsterdam, bewoond door A. Duitscher, die vroeger te Haarlemmermeer vroonde. Bij den landbouwer J. Intveld P 11, IJweg bij den Lisser- weg, heerscht kwade droes onder de paardenzes zijn reeds onteigend en afgemaakt. Den 25 Juli 1887 zal te lloofddorp de gewone jaarlijksche Paardenmarkt worden gehouden. In den nacht van 29 op 30 dezer is de heer J. Koster, met zijn harddraver in een sloot geraakt aan den Yijf buizerweg bij den IJweg. Tengevolge van het ringrijdersfeest bij Kiatemaker, waren er spoedig personen genoeg bij de hand om het paard uit de sloot helpen. Ruiter en paard bleven ongedeerd. De hieronder vermelde personen worden in hun belang aan- gemaand zich ter Secretarie aan te melden, ten einde opgaven te doen voor de bijhouding van het bevolking-register. Joannes van der Poel, gekomen van Warmond, Agnes Cecilia vander Meer, Alkeraade, Wouter Smit, n Loosdrecht, Anthonie van Kooten, u u Sloten c. s. Het bureau van bevolking en den burgelijken Stand is geopend 's morgens van 912 uur, 's middags van 14 uur. BURGERLIJKE STAND van 22 tot 28 Juni 1887. OndertrouwdW. Lagerveld en J. M. Bijl. Gehuwd: P. Knibbe met A. J. Groeneberg. EchtscheidingD. de Boer en Aafje de Leeuw. Geboren: Johanna Margaretha, dochter van G. Kerkvliet en C. van Egmond; Leendert Dirk, zoon van D. Schellingerhout en L. Overbeek; Aria, dochter van M. W. Yink en G. Vos; Andries, zoon van Cornelia Yink, ongehuwd; Jan, zoon van A. van der Mooren en A. Links; Siementje, dochter van W. Bloemer en A. E. de Jonge; Gerardus Johannes, zoon van J. van Ziiverden en H. van Vuuren; Huig Dirk, zoon van L. v. d. SteegenA. van Bijswijk. OrerledenMaria Sofia, oud 3 maanden, dochter van W. Spierings en W. M. Bange; Cornelis Stammis, oud 57 jaar, wedr. van P. Louw. ENGELAND. Tot de onaangenaamste en misschien gevaarlijksto zakeu, die men een Engelschen Prins kan opdragen, behoort gewis het afleggen van een bezoek aan Ierland. Dit ondervonden dezer dagen de prinsen Albert, Victor en Georges van Wales, die te Dublin en op weg naar het Kasteel, door het meerendeel der bevolking werden uitgejouwd en nageschreeuwd, ter- wijl het Gemeentebestuur schitterde door zijne afwezigheid. Indien het nu nog maar bij schreeuwen en uitjouwen blijft, en men de jeugdige prinsen geen steenen of andere projectielen naar het hoofd werpt. En Egypte, en Afghanistan blijven der Engelsche regeering veel zorg baren en de eerste quaestie is zelfs een acuut stadium in- getreden. De Egyptische zaak was door Sir Drummond Wolff netjes in orde ge- bracht niets ontbrak meer aan de Engelsch-Turksche conventie, waar- door Engeland de eerstvolgende drie jaren feitelijk heer en meester in Egypte zou zijn gebleven, dan de handteekening van den Sultan, en ziet daar rijzen plotseling drie formidable hinderpalen op in den vorm van Erankrijk, Rusland en de geloovige Muzelmannen, die geen van drieen iets van de Conventie willen weten. De berichten omtrent den staat van zaken zijn zeerverward. Van de eene zijde wordt gemeld dat Erankrijk en Ruslandde Porte met een dadelijken oorlog gedreigd hebben voor het geval de Sultan de conventie teekent, en van den anderen kaut wordt dit even beslist tegengesproken. Een ding schijnt zeker n.l. dat de Sultan doodsbe- nauwd is voor een aanslag op zijn leven van de zijde der dweepzieke Muzelmannen, en dit doet de kansen op onderteekening zeer afnemen. Uit Afghanistan zijn de berichten al even onbepaald. Er wordt gevochten tusschen de Ghilzai's en de troepen van den Emir, doch wie de winnende partij is, daaruit kan men met den besten wil ter wereld geen wijs worden. ERANKRIJK. De Parijzenaars zullen eerstdaags hun afgod Boulan- ger moeten missen, aangezien de Generaal benoemd is totKomman- dant van het 13e legerkorps te Clermond-Eerrand. Voor hen, die beducht waren voor eeD staatsgreep van den po- pulairen generaal, zal dit een groote geruststelling zijn. In de Kamer is door den heer Labordere de voordracht ge- daan tot benoeming van den Senaat door algemeen stemrecht, waar- voor hij de nrgentie vroeg. Nadat de minister-president Rouvier, zich hiertegen had verzet, werd de urgentie met 317 tegen 206 stemmen geweigerd. A* De Ligue des Patriotes heeft weder eens iets van zich doen hooren. Enkele dagen geleden hield de Vereeniging eene vergadering in het Winterpaleis, waar het zeer rumoerig toeging. Deroulcde (de gewozen voorzitter) en Sansboeuf (zijn opvolger) hielden redevoeringen, waarin zij protesteerden tegen de veroordee- ling der Elzassers door het Reichsgericht te Leipzig. Toen de vergadering uiteen ging, werd hier en daar onder de menigte geroepenvive Boulangervive DerouledeEen volkshoop begaf zich naar de officierensocieteit roepende demission! De politie kwam tusschen beiden, doch alleen om te verhinderen dat door de manifestatie het verkeer voor het gebouw werd versperd. Met den kreet vive Boulanger! ging de menigte uiteen. DUITSCHLAND. De gezondheidstoestand van den Keizer is merk- baar vooruitgegaan, zoodat Z. M. zich weer dagelijks aan de ven- sters van het paleis vertoont en een rijtoer heeft kunnen maken. Bij Keizerlijk besluit is gepubliceerd de Vj percents leening tot een werkelijk totaal-bedrag van 218,004,970 mark, bestemd voor de uitvoering ran de in de laatste zitting van den Rijksdag goed- gekeurde plannen tot reorganisatie van het leger en uitbreiding van de spoorwegen. De Duitsche rijkskanselier heeft ook voor het jaar van 1 Juli 1887 tot 30 Juni 1888 Antwerpen aangewezen als aanlegplaats voor de Oost-Aziatische on Australische mailbooten. RUSLAND. Het regeeringsblad deelt mede, dat door het mili- taire gerechtshof wegens deelneming aan revolutionnaira woelingen en de vermoording van generaal Sudeikinde doodstraf is uitge- sproken tegen 15 nihilisten. Van deze vonnissen werden er 8 door den opperbevelhebber in verbanniug of dwangarbeid veranderd, ter- wijl de overige 7 veroordeelden van den Czaar gratie ontvingen en eveneens, in plaats van ter dood, tot dwangarbeid werden veroordeeld. BELGIE. De Kamer van vertegenwoordigers heeft het voorstel tot vermindering der invoerrechten op kofiie aangenomen. De ver- mindering omvat slechts het gedeelte der rechten, die door den Staat worden geheven en 600,000 francs beloopen. De Senaat heeft het krediet, door de Regeering voor de versterking der Maas-linie gevraagd, met 42 tegen 9 stemmen aan genomen. Negen leden namen geen deel aan de stemming, De Tjiomas-Zaak. De onverkwikkelijke Tjiomas-zaak is gelukkig ten einde gebracht. In de zitting van j.l. Vrijdag voerden nog verscbillende sprekers het ivoord, zoo voor als tegen de regeering, doch ten slotte bleefdezege aan laatstgenoemde, al was het dan ook met een kleine beperking. De conclusie-Keuchenius (dat do uitzetting der heeren Sol en de Sturler Jr. niet voldoende is gerechtvairdigd) werl verworpen met 50 tegen 13 stemmen, en de conclusie-van Geunep (dat art. 48 van het Regeerings-reglement niet behoorlijk is toegepast) met 37 tegen 27 stemmen. De in ons vorig nommer medegedeelde condusie der negen leden werd ten slotte met 36 tegen 27 stemmen aangenomen. Overigens scheen een aanzienlijk deel der Kamer de zaak van niet veel belang te achten; en waren ten minste niet minder dau 23 leden bij de eindstemming afwezig. Over een dergelijk gebrek aan belangstelling, hadden de Amster- damsche Studenten, bij het jl. Vrijdag gehouden bloemenfeest, niet te klagen. Het was het eerste feest van dergelijken aard in Nederland, en wanneer men dan in aanmerking neemt, dat de bloemen hier te lande niet zoo goedkoop zijn dat Jan en alleman er mede kan gaan gooien, mag men het feest als vrij goed geslaagd beschouweu. Duizenden toeschouwers, ettelijke fraaie versierde equipages en hon- derden rijtuigeu waren in het Vondelpark saamgestroomd, en het geheel, getooid door fraaie bloemen uit het planten- en dierenrijk, bood een bekoorlijk schouwspel. Met voldoening kunnen de Amster- damsche studenten op hun feestweek terugzien. Om tot de politiek terug te keeren, de aanstaande algemeene verkiezingen voor de Tweede Kamer beginnen langzamerhand de gemoederen bezig te houden. In zake art. 194 heeft de „Liborale Uni," zich geschaard aan de zijde van hen, die vasthouden aan de thans door de Kamer geschrapte bepaling dat overal in den lande voldoend neutraal onder- wijs worde gegeven. In een oproeping aan de afgevaardigden, die 9 Julij te Amsterdam bijeen zullen komen, dringt het bestuur er met kracht op aan, dat het principe van art. 194 gehandhaafd blijve. Aan de Zic. Crt. wordt uit 's-Gravenhage met zekerheid medegedeeld, dat minister Heemskerk opnieuw in overleg is getre- den met den heer Conrad, inspecteur van den waterstaat, over de aanvaarding der portefeuille in de plaats van den heer Van den Bergh. Het is nog onzeker of de heer Conrad aan dien hernieuwden aandrang zal blijven weerstand bieden; hij heeft het aanbod in ernstig beraad genomen en zal vermoedelijk zeer spoedig den premier zijn besluit mededeelen. De Zw. Crt. weet mede te deelen dat door de heeren mr. A. Kerdijk te Amsterdam, mr. G.A. van Hamel en mr. J. P. Moltzer, hoogleeraren te Amsterdam, alsmede P. H. Hugenholtz Sr., te 's Gravenhage en P. H. Hugenholtz Jr, te Amsterdam, aan den Koning een adres is gericht, waarin gratie verzocht is voor Domela Nieuwenhuis. Hierop moet van den Minister een afwijzende beschikking zonder opgave van redenen ontvangen zijn.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1887 | | pagina 1