BUITENLAND. BINNENLAND. LANDBOUW. WEEKBLAD VAN HAARLEMMERMEER NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Eerste Kamer. Verkiezingen Eerste Kamer. Het Nijrerheids-Congres te Purmerend. BURGERLIJKE STAND van 6 tot 12 Juli 1887. OndertrouwdP. Versteeg en T. C. Kalsbeek; L. van den Berg en H. Wessels; J. Karnp en M. Appelman. GehuwdW. Lagerveld met J. M. Bijl. GeborenGerrrtje Agatha, dochter van T. Wiering en M. de Groot; Bernardus, zoon van D. H. Reisiger en J. Homan Lena, dochter van K. Kluijt en W. van Westenbrugge; Anthonia, dochter van A. van der Voet en J. de Graaff; Elisabeth Maria, dochter van J. F. Nijs en A. Lamers; Ferdinand Antonie, zoon van N. J. Dol en N. Slimmen; Paulus, zoon van A. de Vos en A. Verdoes; Karel Theodorus, zoon van C. Zwetsloot en J. W. G. Huijts; Jacoba, dochter vau A. Berlijn en A. Bleijker. Overleden-. Johannes, oud 18 jaar, zoon van S. Kops en A. de Wagenaar; Cernelia Elizabeth, oud 3 maanden, dochter van G. M. van Wieringen en K. van Berkel; Maartje van Delft, oud 65 jaar, wed. van M. v. d. Voet (overleden te Oostzaan); Johanna Maria, oud 3 jaar, dochter van J. de Koning en A. Grisnigt; Cornelis, oud 12 weken, zoon van C. v. d. Spruit en J. J. v. d. Voet. ENGELAND. Manchester zal nu toch zijn scheepvaart-kanaal krijgen, na er jaren voor gestredon en bergenhooge moeilijkheden overwonnen te hebben. Bij derde lezing werd het ontwerp door het Hoogerhuis goedgekeurd, en thans zal het onmiddellijk der Koningin ter teekening worden voorgeiegd. De wet machtigt tot de uitgifte van een bedrag ad 4.000.000 5 pCt. preferente aandeelen, welke uit gifte geschieden zal door de huizen Baring en Rothschild. a Aldershot hield de Koningin in de afgeloopen week eene revue over circa 60.000 man troepen en vrijwilligers, en den 23n. zal te Spithead de groote revue over de vloot gehouden worden, die buitengewoon schitterend belooft te zijn. Een dergelijke vloot zal nog wel nimmer ter wereld bijeen geweest zijn; van de grootste pmtserschepen tot de kleinste torpedobooten zullen er deel van uitmaken. Met de Turksch-Engelsche overeenkomst is men nog niet tot een oplossing gekomen en Sir Drummond Wolff vertoeft nog steeds te Konslantinopel, zooals het nu heet tot uiterlijk het einde der week. D0 volgers van Gladstone hebben weer een zetel in het Parlement gewonnen, n.l. te Coventry, waar de conservatieve kandidaat met 16 stemmen in de minderheid bleef. Naar de Daily News verneemt, heeft de Britsche regeering aan de Mogendheden de uitnoodiging verzonden om deel te nemen aan eene internationale conference ter bebandeling van het vraag- stuk der uitvoerpremien op suiker; zij heeft daarbij voorgesteld de bijeenkomst te doen plaats hebben te Londen, maar tevens verklaard geen bezwaar te hebben tegen de keuze van eene andere plaats. FRANKRIJK. Van hetgeen jl. Vrijdag te Parijs is voorgevallen, zal men wel tevergeefs de wedergade zoeken, en generaal Boulanger kan er zich op beroemen, dat zijne bewonderaars een geheel spoor- wegstation, met de treinen, stormenderhaud hebben veroverd. Een menigte van circa 80.000 menschen wachtte den Generaal bij zijn vertrek op, en toen hij verscheen was geen politie tegen dezen stroom bestand. Deuren, poorten en vensters werden verbrijzeld, station en perron in bezit genomen, wagons en locomotieven beklommen, zoodat alle treinverkeer bijna 2 uur onmogelijk was. Eindelijk is het den Generaal gelukt op een locomotief weg te komen, waarna de menigte zich spoedig verstrooide. Nagenoeg alle bladen, een paar ultra-radicalen uitgezonderd, keuren het gebeurde in meer of minder heftige termen af, en vragen wat generaal Boulanger toch wel gepresteerd heeft, om als held en redder gehuldigd te worden. Figaro antwoordt hierop, dat het volk in de laatste jaren niets had, waaraan het zich kon vasthouden, en daarom heeft het zich zelf een afgod gekozen en Boulanger was de uitver- korene. De bende botterikken, die niet begrijpen dat zij zich hals over kop werpen in de armeu eener militaire dictatuur, volgen als schapen dezen Qeniral panache" Te Clermont-Ferrand was de ontvangst even schitterend als te Parijs rumoerig; generaal Boulanger zal nu kunnen toonen, door rustig zijn kommandement waar te nemen, dat de beschuldiging van Keizertje te willen spelen, elken redelijken grond miste. De interpellatie van Tonij Revillon c. s. over de algemeene staatkunde der regeering, is met een overwinning voor het Kabinet- Rouvier geeindigd. Met 382 tegen 120 stemmen werd de eenvoudige orde van den dag, waarmede de regeering verklaard had zich te vereenigen, aangenomen. De lieer Floquet, die naar aanleiding van het incident Laissant. die hij gedwongeu werd tot de orde te roepen, zijn ontslag als President der Kamer van Afgevaardigden had ingediend, is na aanneming met 485 stemmen eener motie, waarbij hij verzocht werd zijn aanvrage in te trekken, op zijn besluit teruggekomen. Li bet Kamp der royalisten heerscht dezer dagen bedrijvigheid. De graaf van Parijs hield op het eiland Yersey een groote receptie, waarop eenige honderdtallen zijner getrouwen, onder wie een aantal maires, hem hunne opwachting maakten. Reeds zijn een achttal maires door de regeering uit hun ambt ontzet. Na Boulanger en den graaf van Parijs, wordt de publieke aandacht het meest getrokken door het proces-Pranzini, dat deze week een aanvang genomen heeft. Hoe na men den beschuldigde het vuur ook aan de schenen legde, toch bleef hij hardnekkig zijn schuld ontkennen, hetgeen hem echter weinig heeft geholpen, daar hij heden door het Hof van Assises der Seine, ter dood is veroordeeld. Na een langdurige beraadslagingis het wetsontwerp tot vermeer- dering van het aantal regimenten cavalerie aangenomen. De minister van oorlog deed uitkomen, dat door dit ontwerp de lagere stand der Fransche ruiterij tegenover de Duitsche zon weggenomen worden. Met algemeene stemmen is het wetsontwerp aangenomen, waarbij de infanterie aan eene reorganisatie wordt onderworpen en 18 nieuwe regimenten worden opgericht. DDITSCHLA ND. Bij Keizerlijk Besluit is het verbod, waarbij de uitvoer van paarden verboden werd, opgeheven. Twee der drie beschuldigden in zake het proces wegens land- verraad, zijn door het Reichsgericht te Leipzig schuldig verklaard. Klein werd veroordeeld tot 6 en Greber tot 5 jaren tuchthuisstraf. Klein zeide uit Vaderlandsliefde gehandeld te hebben, voor welke uitdrukking hij door de Fransche bladen zeer wordt geprezen. ..Naar aanleiding hiervan zegt de Nordd. Alg. Zeitung dat in Frank- rijk een volkomen bederf der zedelijke grondstellingen moet heerschen, indien men zelfs niet schroomt een met geld betaalden spion als held en martelaar te prijzen. ITALIE. De Tribuna verklaart op grond van inlichtingen, uit goede bron vernomen, dat er geen reden is om te gelooveu dat Italie zal deelnemen aan het werk, door Engeland in Egypte en op andere punten aan gene zijde van het Suez-kanaal ondernomen. Men verzekert, dat de berichten, welke in den laatsten tijd zijn verspreid betreffende de vermeerdering van het effectieve leger, dat voor Abessinie is bestemd, geheel zonder grond zijn. SPANJE. Volgens de laatste berichten uit Cuba, is de toestand op het_ eiland zeer ongunstig. Twaalf firma's, waaronder twee zeer beiangrijke, zijn binnen den tijd van veertien dagen failliet verklaard. Daardoor heerscht groote ontsteltenis. Tot hen, die hun betalingen staakten, behooren eigenaars van groote suikerplantages. TURKIJE. Door den prins van Saxen-Coburg-Gotha is, behoudens de goedkeuring der mogendheden, de troon van Bulgarije aangenomen Het is echter zeer onwaarschijnlijk dat Rusland hem zal willen erkennen, zoodat de moeilijkheid nog even groot blijft. Op politiek gebied had er in de afgeloopen week een belang- rijk feit plaats. Zaterdag j.l. vergaderden n. 1. de afgevaardigden ter Liberale Unie, waarin behaudeld zou worden het voorstel van het bestuur luidende: „De vergadering, zich vereenigende met de denkbeelden, neero-eleod in het rondschrijven van bet bestuur, spreekt uitdrukkelijk den wensch uit, dat het reeds door de Tweede Kamer in eerste lezino- aangenomen voorstel tot wijziging van Hoofdstuk X der Grondwet bij de verdere behandeling moge worden verworpen." Ons kader laat niet toe van het uitgebreid debat verslag te o-even Het werd ingeleid door den beer mr. Levy, die de houdino- der zeven liberalen hoogelijk afkeurde en opkwam voor de handhaving in de grondwet der waarborgen voor het openbaar onderwijs. Door enkele andere leden, o. a. door den heer mr. Calisch, werd in te<*en- overgestelden zin gesproken, doch de groote meerderheid der afge vaardigden toonde het met het bestuur der Liberale TJnie eens te zijn. Met 63 tegen 6 stemmen werd het voorstel van het bestuur, eenigszins gewijzigd, aangenomen. De aangenomen motie luidt alsnu „De vergadering, zich vereenigende met de denkbeelden van het bestuur, betreffende het reeds door de Tweede Kamer in eerste lezino- aangenomen voorstel tot wijziging van hoofdstuk X der Grondwet° spreekt nadrukkelijk den wensch uit, dat het bij behandelino- moo-e worden verworpen". Naar hetgeen omtrent het onderzoek in de afdeelingen der Eerste Kamer, wordt gemeld, schijnt het lot van het gewijzigd art. 194 niet twijfelachtig. De commissie van rapporteurs van de Eerste Kamer voor de groudwetsvoorstellen, zal yoorloopige verslagen uitbrengen over de algemeene beschouwingen en alle hoofdstukken, behalve het Xe (onderwijs). Ten aanzien van het voorstel van dr. Scliaepmau zal worden vol- staan met een eindverslag. Vrij algemeen verklaarde men zich in de afdeelingen tegen de aangenomen wijziging van art. 194 der Grondwet. Op de aanstaande algemeene vergadering der vereeeniging tot bevordering van Fabrieks- en Handwerksnijverheid in Nederland, den 2en en 3en Augustus te Wageningeu te houden, zal o. a. de heer E. J. P. Jorissen uit de Transvaal de discussie inleiden over de vraag, op welke wijze Nederlandsche jongelieden kunnen worden voorbereid om te worden uitgezonden naar andere landen in betrek- kingen van handel en nijverheid. Aan het Utrechtsch Dagblad werd gemeld, dat een jeugdio-e Kriiger, zoon van den Transvaalschen president, door twee kaffers begeleid, op weg naar Nederland is, om te Kamp en zijn opleidino-te ontvangen. De juiste toedracht is echter, volgens onze iulichtingen deze Op 1 Juli zijn uit de Transvaal te s'-Gravenhage aangekomen jhr. C. Beelaerts van Blokland, zoon van het bekende Kamerlid, met een kleinzoon van den president Kriiger, den jongenheer Eloff,' oud 17 jaar, die de Christelijk Geroformeerde school te Kampen zal be- zoeken, en voorts met een neef van den /,vechtgeneraal" Smit, een jongeling van ongeveer 14 jaren oud. De twee kaffers zijn zoons van onder Transvaalsch bestuur staande kafferhoofden en zullen te Delft hunne opvoeding ontvangen. Hoe oud zij zijn, kunnen zij niet juist opgeven. De uitslag der periodieke verkiezing van leden der Eerste Kamer der Staten-Generaal, in de zittingen der verschillende Provinciate Staten geschied, is, als volgt: Noord-Brabant. Herkozen- mr. J. B. Hengst te Boksmeer met 53 en jhr. mr. J. B. A. J. M. verheijen te 's-Hertogenbosch, met 43 van de 54 stemmen. Gelderland. Herkozen-. Jhr. H. A. D. Goenen te Zutfen met 32 en mr F. J W. baron van Pallandt van Keppel met 31 stemmen. Zuid-Holland. Ilerkozen,-. mr. S. A. D. Vening Meinesz te Rotterdam met 49 en Hendnk Muller Szn., te Rotterdam met 47 van de 78 o-eldte uitgebrachte stemmen. Noord-Holland. Herkozen -. de heer M. H. Insinger te Amsterdam met 54 van de 65 en mr. G. van Tienhoven te Amsterdam met 58 van de 66 geldig uitgebrachte stemmen. Zeeland. Herkozen-. Mr. J. Moolenburgh te Zierikzee, met 23 van de 29 geldig uitgebrachte stemmen. Friesland. Herkozen-. de heer D. D. Breuning te Wolvega met 34 van de 47 geldig uitgebrachte stemmen. OvERIJSEL. Herkozen-. mr. A. van Naamen van Eemnes te Zwolle met 33 van de 36 geldig uitgebrachte stemmen. Groningen. Herkozen-. mr. B. Van Royen te Groningen. Limburg. Herkozen -. de heer L. H. A. Magne'e te Horn met 34 van de 41 stemmen. Afdeeling 1 Landbouw. Het voorzitlerschap wordt waargenomen door den heer P Montauban van Swijndregt. In de afdeelingsvergadering werd o. a. behandeld het ,/afvoe- ren der faecale stoffen" het wordt ingeleid van wege het depar- tement Leeuwarden, door den heer J. Soutendam. Spr. wi st er op; dat het gebleken is, dat van de meeste gemeentebesturen om in deze verbetering aan te brengen, niets is te verwachten' Door het wegspoelen toch van faecale stoffen ontstaat een voortdurend water- en bodembederf en worden aan den landbouw onschatbare meststoffen onttrokken. Spr. vraagt dus of het niet wenschelijk zou zijn het hoofdbestuur uit te noodigen, deze voor den landbouw en de volksgezondheid zoo beiangrijke zaak noo-- maals onder de aandacht der Regeering te brengen, ten einde een wet te verknjgen waarbij water- en bodembederf door faecale stoffen wordt belet. Hij maakt deze vraag tot zijn conclusie Uit de discussie bhjkt dat men door zulk een wet, vooral met het oog op den afvoer van fabriekswater, wel eenig nadeel vreest voor de nijverheid. Daarom raadt prof. Van Bemmelen aan, het verzoek alleen te bepalen tot de faecalien en wel zoo- danig dat de stadswateren niet worden bedorven. De conclusie van den heer Soutendam wordt met nagenoe* alge meene stemmen aangenomen. s Daarna brengt de heer F. W. van Eeden het punt ter bespre- ken: »Lultuur van heide-, duin- en vochtige veen<rronden met gewassen, wier vruchlen geschikt zijn voor het maken van vruch- tengeleien, enz." Spr. wijst vooral op de op Terschelling in het wild groeiende groote Amenkaansche veenbessen, en meent, zooals reeds door de heeren G. J. Borgesius te Oude-Pekela en J. van Wickevoort Crommelin te Amsterdam in practijk is gebracht, dat zij kunnen worden aangekweekt om in het groot de grondstof te leveren voor een nijverheid, die zich sedert eenigen tijd ook hier te lande meer en meer begint te ontwikkelen en een goede toekomst belooft, waar uit Engeland zooveel jams worden ingevoerd. Daarom treedt spr. in een beschouwing omtrent de wijze van aankweeking en de winst, welke men kan behalen. Het is een nieuwe onderneming, zegt spr. waarmee proeven worden genomen Ook acht spr. het wenschelijk, dat ook met blauwbessen en braambessen proeven worden genomen om daarvan de aankwee king mogelijk te maken. De heer j. Walthekker stelt voor, directeuren uit te noodigen de planten aan te schaffen en deze naar de verschillende depar- tementen le zenden, ten einde daarmee proeven te nemen. De voorzitter meent dat de jams, die in Nederland ge'maakt worden moeilijk kunnen concurreeren met de Engelsche terwiil de accijns van de suiker een groote hinderpaal is. De rietsuiker is voor het grijpen in Engeland. Spr. zou dus vo<5r alles willen zien dat de suikeraccijns of verdween of verlaagd werd. De conclusie van den heer Van Eeden, in stemming gebracht wordt aangenomen met algemeene stemmen. Niets meer aan de orde zijnde wordt de vergadering gesloten. Uitslag van de examens der Rijkslandbouwschool te Wage- gen, cursus 1886/87. Bevorderd van klasse A I naar A IIA. C. van Maarse- veen van Fort de Kock E. Pistorius, Jokohama C. Heijblom, A rnhem, H. G. Blijdestein Jr., Gronau. W. Servativs Chavannes Leiden; A. Huisman. SchildwoldeR. Heidema, Baflo;A. Bos Berkes J. Parqui, Rotterdam. Afgewezen 1. Nan A II naar A III: P. H. Doornbosch, den Andel G. Muurmau. GelderinalsenJ. Muller, Wageningen J. F. W.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1887 | | pagina 2