KERKELIJKE BERICHTEN. RECHTSZAKEN. GEMENGDE BERICHTEN. WEEKBLAD VAN HAARLEMMERMEER. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. van Vloten, Amsterdam; P. H. Proost, id. M. A. van Rech- teren Altena, HeerdeG. J. N. Verloren Van Themaat, Hoog- land; C. A. P. Loth, SoerabaiaR. J. Bouricius. Wageningen J. Zuur, Djattiwangi; G. M Reinders, Warffum; R. E. loringa, ZuurdijkJ. Opmeer. Wageningen. Afgewezen 8. Geslaagd voor het eind-examen van A III: A. Mikkers, Wageningen: B, Van der Goot, Wyckel; A. A. Denn:nghoff Stelling, Wageningen; J. Eijssel, 's-GravenhageJ. Rijnen, Amsterdam; P. L. Van der Willigen Prins, id.; J. Westerman id.; W. Vreede, WageningenJ. Uuldersma. Kantens. Van H. B. S. I. naar H. B. S. II D. van Grol, Renkum; R. J. van Drimmelen, Wageningen; H. Umbgrove, ArnhemA. Conradie, W. van Dam, J. van Dam van Snelrewaard, C. v. d. Waarden, W. Guise, alien van Wageningen; R. J. Lange, 's-Hage; P; van Drimmelen, Eede; J. Hondius, Amsterdam G. Endt, H. Pitsch, I. Timmer, alien van Wageningen. Afgewezen 6. Van H. B. S. II. naar H. B. S. Ill C. J. 0. Jansen van Doom, Ileteren: W. A. van der Ent, H. Maijer Gmelin, 0. E. Muller, alien van Wageningen; H. Roskott, TegalTh. Schmidt Muller, Arnhem G. Troost, E. Camphuis, J. van der Chijs, S- Hollmann. A. A. Neeb. alien van Wageningen; W. J. Zuur, Djattiwangie; L. A. Bouricius, Wageningen; L. Klinkhamer, Amsterdam. Afgewezen 2. Geslaagd voor eindexamen H. B. S. Ill: J. C. Claasen. ScheveningenG. Goosen Jzn., W. Janson, II. E. Stumpf, alien van Wageningen; E. R. Scheltema Beduin, Indie. Het getuigschrift kon aan 2 leerlingen niet worden uitgereikt. Het nut der turfasch is genoegzaam bewezen uit het veelvul- dig gebruik, dat er vooral in Belgie van gemaakt wordt. Op vele plaatsen heeft men bijzondere magazijnen ingericht, waar de asch, uit Holland betrokken, zeer duur aan de landbouwers wordt verkocht. Deze asch, even als klaverzaad, door het op- komend koren gestrooid, doodt oogenblikkelijk de kleine insecten welke de jonge planten vernielen voor de natuurlijke-of kunst- weiden heeft zij de heilzaamste uitwerking, en in Zeeland dient de asch om de zoo hinderlijke hoefbladplant uit te roeien of te doen sterven. Wat het roet uit de schoorsteenen aangaat, dit, door de asch gemengd, vermeerdert op eene zeer. voordeelige wijze hare kracbt. Wij kunnen hier nog bijvoegen, dat hout en turfasch, reeds sedert jaren bij den tuinbouw aangewend, een uitnemend middel is tegen zoogenaamde springers op het pas gezaaide, en tegen slakken, terwijl zij ook met vrucht toegepast wordt tegen de zoogenaamde trekmade in vrucht- en andere boomen, als b. v. doornen hagen. Uit Lisse schrijft men: Op de algemeene vergadering der Algemeene Ve-eeniging voor Bloembollencultuur, gehouden te Haarlem 11 Juli 11. is opnieuw de handel in afgesneden bloemen besproken. Op de vorige vergadering van 20 Juni kwam dit onderwerp o. a. ter tafel, en bij die gelegenheid werd besloten eene commissie te benoemen, die maatregelen zou be- ramen om genoemden handel tegen te gaan. Deze commissie bracht 11 Juli haar verslag uit. Zij stelde in hoofdzaak het volgende voor Aan belanghebbenden eene verklaring ter onderteekening aan te bieden, waarbij zij zich, evenals vroeger, verbinden om geene bloemen te verkoopen, en tevens, om geene bollen te verhandelen van hen, die voortgaan met het leveren van afgesneden bloemen. Aan directeuren en notarissen te verzoeken om de pogingen der vereeniging te steunen. Gedrukte lijsten van de namen der handelaars in afgesneden bloemen te verspreideri, volgens opgaven der afdeelingsbesturen, en vooral, deze besturen een streng toezicht te doen houden op het handhaven der verbindtenis in iedere gemeente. Het programma dezer maatregelen is zeer uitvoerig. Boven- dien is aan de commissie de taak opgedragen om een reglement samen te stellen, waarin alle maatregelen, die op het toezicht en den verderen gang van zaken betrekking hebhen, tot in bij- zonderheden worden vastgesteld. Toch vreezen wij, zal het zeer moeilijk zijn om onderteekenaars van deze verklaring te verkrijgen. Het mislukken van de vroegere maatregelen zal velen terughouden van een stap, die den niet-onderteekenaars het monopolie van den bloemenhandel verschaft. De onderteekening van de verklaring moet bijna algemeen zijn voor men werkelijk de weinigen, die den handel voortzetten, ernstig kan benadeelen. Een Duitsch blad gaf onlangs een eenvoudig middel aan de hand om akkers met kool beplant tegen rupsen te beschermen; men zaaie rondom den akker hennepzaad. Eene omzooming van hennep zal de rupsen weren. Het is een weinig kostbare proef, die men gemakkel'jk nemen kan. Ned. Herv. Kerfc. Beroepente Uitgeest J. L. Drooglever Fortuijn te Neede; te Barneveld W. R. Kalshove te Eede; te Vollenhove A. A. Schouten te Roon; te Ursem E. J. J. Homan te Eenigenburg; te Ommelanderwijk N. P. v. Es te Hoorn op Tessel; te Raam- brugge A. J. van Wijugaarden te Ter Aa; te Oudega, Idsega en Sandfirden C. Ynzonides te Waspik. Aangenomennaar de Meern door P. Kerper te Goedereede naar Tzum (cl. Eraneker) door L. J. van Apeldoorn te IJlst; naar Achlum door W. A. Snethlage te Surhuizum; naar St. Maarten en Valkoog door J. H. Miihring te Puttershoek. Bedanktvoor Ermeloo door J. van Malsen te Alfen a/d. Rijn voor Willis c. a. door C. Bouthoorn te Spraag; voor Diemer door T. J. Ringeiing te Krimpen aan deLek; voor Gouda door D. Beckman te Breda; voor Oostburg door P. Elieringa te Baby- lonienbroek; voor Stad aan 't Haringvliet door W. Petri te Poederoijen; voor Ilijkersmilde en Kloosterveen door W. Koel- man te Maasland. Ned. Ger. Kerk. Beroepente Buitenpost J. D. van der Velden cand. aan de Vrije Universiteit; te Lemmer, Eesterga en Eollega C. Ynzo nides te Waspik; te Serooskerke, Yrouwepolder en Gapinge (gecombineerd) J. D. v. d. Velden cand. in de H. godgel. aan de Vrije Universiteit; te Nijkerk J. J. A. Ploos van Amstel te Reitzum. Christ. Ger. Kerk. Berepente Musselkanaal J. Beukema te Koornhornte Enk- huizen J. van der Linden te 's Bosch. Bedankt: voor Bruinisse door J. A. Goedbloed te Zieriksee. Doopsgezin.de Kerk. Bedankt: voor IJtens door J. G. Boekenoogen te Krommenie. Kvang. Lulh. Kerk. Bedankt: voor Vlissingen door ds. Fregeres te Groede. Ned. Herv. Kerk. Het aantal vacaturen in de ring Schoonhoven bedraagt nu 6, nl. Schoonhoven, Amraerstol, Berg-Ambacht, Lekkerkerk, Ber- kenwoude en Stolwijk. Bezet zijn Willige-Langerak, Haastrecht, Gouderak, Ouderkerk op de IJsel, Krimpen op de IJsel, Krimpen op de Lek en e<me standplaats te Schoonhoven. Op de Sangi- en Talau-eilanden zijn drie zendelingen noodig wegens het overlijden van den zendeling Schroder en het be- danken van twee anderen. Vanwege het Java-Comite zijn bij de hier te lande bestaande Zendingsvereenigingen pogingen aangewend om deze posten weder bezet te zien. Er hebben zich aangemeld de heeren M. Kelling, kweekeling der Utrechtsche Zendingsver. W. F. Vonk, onderwijzer aan de Christ, school te's Gravenhage, en C. G. Ottow onderw. aan de Chr. normaalschool te Nijmegen. Voor uitrusting en uitzending per persoon is noodig f 2000, waarvoor reeds te Amsterdam ruim f 2000 en in Den Haag 2200 is bijeengebracht. 11. C. Kerk. Te Grave zijn in de R. K. Militaire Vereeniging de cadeaux tentoongesteld door dames en belangstellenden uit die stad bijeen gebracht voor Paus Leo XIII, bij gelegenheid van zijn 50-jarig jubileum als priester. De geschenken bestaan uit kerksieraden, die alle door pracht uitmunten. De rechtbank te Amsterdam, kamer van strafzaken, hield zich bezig met de voortzetting der zaak tegen Cornelia Maria Smit, beschuldigd van den kapitein van de //Schiedam" met vitriool geworpen te hebben. De behandeling van deze zaak was geschorst en eene nadere instructie bevolen. Zooals vroeger gemeld werd, ontkende de kapitein, in tegenstelling met haar beweren, in eenige intieme betrekking met haar te hebben ge- staan. Dit punt werd thans onderzocht. Op een verzoek van den verdediger, rar. Ten Kate, om schorsing der zaak tot 't oproepen van nog andere getuigen, werd door de rechtbank afwijzend beschikt. Uit de verklaringen door de verschillende getuigen afgelegd, bleek dat haar verleden tamelijk ongunstig was, zoodat de president der rechtbank hierin aanleiding vond haar te vragen of zij thans haar beschuldiging tegen den kapitein niet zoude intrekken. Zij antwoordde ontkennend. Het woord was daarna aan den subst. offic. v. just. jhr. mr. Baud, die de lotgevallen van deze strafzaak naging en tot de slotsom kwam, eenerzijds dat de schuld van bekl. in alle op- zichten bewezen was, anderzijds dat uit het gehouden getuigen- verhoor klaar en helder als de dag gebleken was, dat de bewering van bekl. ten aanzien van den kapitein louter leugen en verzinsel was. Toch had hij met het meisje ook thans nog medelijden en viudt hij daarin grond tegen haar 6 maanden gevangenisstraf te eischen. De verdediger, mr. Ten Kate, drong op lichter straf aan. De rechtbank te 's-Gravenhage deed uitspraak in de zaak van het jongmensch te Scheveningen, dat een politie-agent be- leedigde en zich tegen zijne arrestatie verzette. Omtrent de door den verdediger van bekl. mr. J. J. Bergsma, in twijfel getrok- ken rechtsgeldigheid van het proces-verbaal in deze zaak, over- woog het vonms lo. dat nergens is voorgeschreven dat een pro ces-verbaal door den ambtenaar-verbalisant zelf moet zijn voor geschreven en 2o. dat. ofschoon art. 21 van het thans vigeerende wetboek van strafvordering, aan de veld- en boschwachters de verplichting oplegt hunne verbalen binnen vier-en-twintig uren te doen toekomen aan den commissaris van politie, dat artikel overigens niet bepaalt dat verzuim van tijdige indiening van een verbaal nietigheid van dit stuk tengevolge heeft. De rechts geldigheid van het verbaal werd dus aangenomen en bekl. ver- oordeeld tot 7 dagen gevangenisstraf. Yoor de Rotterdamsche rechtbank stond terrecht: J. G, B.. oud 38 jaar, kantoorbediende, geboren te Bergen- op-Zoom, wonende te Delftshaven, thans gemeente Rotterdam, welke in het begin van het jaar 1887 in dienst van de tirna E. Kiderlen Co., verschillende bedragen ter gezamenlijke grootte van f 1500 verduisterd had; 8 getuigen werden in deze zaak gehoord. Ter zitting werd door de getuigen Leenhoff en Kiderlen verklaard, dat de familie van beklaagde het tekort gedekt had. De beklaagde was veertien jaar in dienst der firma geweest en had buiten zijn f 2000 salaris, genot van vrije woning. De eisch luidde 3 maanden gevangenisstraf. Mr. A. J. Blik was verdediger van den beklaagde. De uitspraak zal plaats hebben over 8 dagen. Dinsdag 11. kwam een inwoner van Delft in den winkel van een Rotterdamschen bakker en verzocht hem dagelijks eene hoe- veelheid brood toe te zenden, onder voorwaarde dat hij steeds den volgenden dag zou betalen wat hij den vorigen zou heb ben ontvangen. De bakker nam in dien voorslag genoegen en zond Woensdag en Donderdag d. a. v. met den eersten trein de gedane beslellingen in een kist naar Delft, welke door zijn klant ook werden afgehaald. Toen de betaling echter Donderdag niet volgde, kreeg hij argwaan; hij begaf zich naar Delft, inaar kon zijn klant niet vinden. Hij vertelde de zaak aan de politie, die hem den raad gaf de gedane bestelling voor Vrijdag ook te verzenden. Dit geschiedde; de niet-betalende klant was vrij- dagmorgen op 't station aanwezig, teekende den vrachtbrief voor ontvangen, en wilde met de kist zich verwijderen, toen hij door den inspecteur van politie werd aangehouden, die hem met den kist naar het bureau liet overbrengen, na gehoord te zijn is hij ter beschikking van de justitie naar het huis van bewaring te 's-Gravenhage overgebracht. Te Nuenen, bij Eindhoven, zijn eenige lieden de dupe geworden van een sluwen oplichter. Een vreemdeling zich voordoende als een Franschman, gaf voor te zijn overgekomen tot het aanleggen van een telephoon. Hij had in zijn logement een flinke vertering gemaakt en van den hospes 12,40 geleend, ten einde naar huis te kunnen gaan, om werklieden en gereedschappen te halen. Van den voerman, die hem naar Eindhoven bracht leende hij nog 18, alles met belofte van teruggaaf bij zijn weder- komst. Bij nader onderzoek bleek echter dat van het aanleggen eener telephoon geen sprake is en men met een oplichter te doen had, die zich reeds naar Belgie uit de voeten heeft gemaakt. De justitie is met de zaak in kennis gesteld. Sedert eenigen tijd heeft zich onder de militairen te Amers- foort een ontevredenheid geopenbaard, die te voren nimmer is waargenomen. In het laatst der vorige week hebben een 55-tal manschapper. den troep verlaten. Zaterdag jl. werd op de deser- teurs onder de gemeente Hoogland een formeele jacht gemaakt, waarbij het slechts gelukte 6 a 7 man aan te houden, die, met de fouragestrik aan het paard gebonden, bij het korps werden teruggebracht. De overigen wisten in de korenvelden te outkomen Van een 13-tal zijn verzoekschriften ingekomen, om bij een van de escadrons huzaren te worden overgeplaatst. Ook onder de gegradueerden moet ontevredenheid bestaan, die evenwel nog niet uit daden is gebleken. Keizerin Charlotte, de weduwe van den ongelukkigen Maximiliaan van Oostenrijk, heeft in de afgeloopen week een oogenblik van helderheid gehad. Een Oostenrijksch meisje, dat haar eenigen tijd geleden als gezelschapsjuffrouw was toegevoegd, speelde onlangs, nadat hare meesteresse ter ruste was gegaan, o. a. het Mexicaansche volkslied. Onder het spelen ging de deur plotseling open. De keizerin trad binnen, gaf een hevigen gil, stamelde den naam van haar man en viel toen in onmacht. Dit is het eerste teeken van bewustzijn dat de keizerin sinds jaren heeft gegeven, de geneesheeren achten dit een gunstig verschijnsel. Omtrent de vreeselijke misdaad te Spa gepleegd, verneemt het H. Dghl. nader. In de buurt staat het vddr eenige jaren door mej. Van der Auwera gesticht kasteel Val Kose. De eigenares overleed ten vorigen jare zonder rechtstreeksche erfgenamen na te laten en de zegels werden gelegd, in afwachting dat hare nalatenschap, die naar 't schijnt zeer aanzienlijk is, geregeld was. De heer Lambrette, iemand van 65 tot 70 jaren werd aan- gewezen om den eigendom te bewaken. Hij vestigde zich in eene der kamers van de villa en ver- toonde zich op bepaalde uren, om water te halen of zijne maaltijden te gebruiken. Dinsdag zag men hem niet. Woens dag evenmin en zijne afwezigheid trok de aandacht zijner familie, De deuren werden geopend, de meubelen verbrijzeld gevonden, en de grootste wanorde heerschte in al de vertrekken. Eene som van 3000 fr. was gestolen. In de slaapkamer van Lambrette gekomen werd men door een gruwelijk schouwspel getroffen. Het bebloede lijk van den armen waker lag in een zetel overdekt met een matras van zijn bed, die men er opgeworpen had. Drie revolverkogels, in het hoofd en in de borst, hadden den ongelukkige gedood. De moordenaars moeten beproefd hebben het lijk bij de tafel te zetten om te doen gelooven dat hij schrijvende verrast werd, want het lijk hield eene pen in de hand. De matras was geheel met petroleum doortrokken, hetgeen doet gelooven dat zij voornemens zijn geweest het huis in brand te steken, om de sporen der misdaad te doen verdwijnen. Geheel Spa is door deze misdaad in opschudding gebracht. Twee kogels zijn teruggevonden van zwaar kaliber.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1887 | | pagina 3