HAARLEMMEHMEE11. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. VAN Bij dit Nommer behoort een Bijvoegsel. 28e Jaargang No. 30. Zaterdag 23 Juli 1887. Aan Landbouw, Gemeente- en Polder-Belangen gewijd. PLAATSELIJKE BERICHTEN. BUITENLAND. BINNENLAND. Abonnementsprij s 6.- 3. J. II. de BIJSSY, Rokin 60, Amsterdam. Hoofd-Agent: P. VAN CITTERT ZONEN, te Haarlem. Prijs der Advertentien WEEKBLAD Per jaar, met Bijvoegsel franco per post. n zonder Bijvoegsel Enkele Nommees 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, REDACTIE EN UITGAYE BETREFFENDE te adresseeren aan den Uitgever van 1- -6 regels 75 Cent, elken regel meer 121/2 Cent. Groote Letters naar plaatsruimte. Abonnementen en advertentien worden aangenomen door alle boekhandelaren, postkantoren, brievengaarders en postboden. Uitslag der verkiezing van 5 leden voor den gemeenteraad, op den 19 Juli 1887. le stemming. Aantal kiezers 1 afd. 408, 2 afd. 234. Ingeleverd le afd. 230, 2e afd. 144, tezamen 374. Van onwaarde 1, geldige briefjes 373volstrekte meerderheid 187. VerkozenP. Verkuijl met 313, J. IJ. Ran met 289, G. B. 't Hooft met 287, P. de Breuk 210, T. C. Los 208 stemmen. Voorts verkregen: M. van Splunter 154, R. J. Visser 130, P. L. Faas 6, T. Terlouw 6, P. Bier Jr. 5, H. van Dalen 4, A. L. Breure 4, N. Immink 4, C. A. Gehrels 4, P. Heems- kerk 3, D. Knibbe 3, N. den Oude 3, A. Colijn 3, A. G. Voordendag 3, L. Enthoven 3, D. Versluis 3, W. Roodenburg 3, J. C. van Leeuwen 3, H. Garritsen 2, A. Noordam 2, J. Bisschop 2, C. Boere 2, A. N. Straathof 2, A. Stokman 2, M. Verkuijl 2, C. J. Boezaart 2, Jacob Plaisier 2, J. Ravenstein 2, A. M. Vorstman 2, D. van Wieringen 2, J. Samson 2, G. J. van Vuuren 2, K. Vaalburg 2, Ch. Biesheuvel 2, C. van Gelster 2, D. D. van Dijk 2, J. v. d. Heuvel 2, Joh. Sepers 2 stem- men en J. S. Stans, A. Rombout, A. Goorden, D. Vervloed, J. Beijersbergen, P. D. M. Scholten, J. Wezelenburg, W. Pruis- sen, S. van der Sluis, D. Sistermans, G. C. Bruter, Jocob Roo denburg, R. W. Lammers, M. Breure, C. Bos, C. Molenaar, J. C. Kempenaar, H. Sweers, P. Luit, B. Burghout, J. Kooij, A. de Zeeuw, P. Koppes, C. Kamer, W. van Steijn, J. Pasmooij, H. Rink, J. Lanser, P. S. Zijlmans, D. J. v. d. Heuvel, W. Claij, L. Houtkooper, K. Zomer, L. van Wijk, M. van Splunter Jr., M. van Houselt, H. den Blanke, J. Verbrugge, G. D. Geertzema, G. Smit, J. Beets, P. Klomp, A. J. Kofoed, J. Meijerink Meijer, C. van Zijverden, Jan Rapsodie, Piet Allegaar, Jacobus de Graaf, en P. van Dam elk 1 stem. Hoofd Ingelanden van den Plaarlemmermeerpolder hebben in hunne vergadering van den 20 Juli 1.1. tot Heemraad van dat waterscbap benoemd de heer J. H. M. Evelein te Haarlemmer- meer, sedert 1881 Hoofd Ingeland. Bij de volksspelen aan de Vijfhuizen zijn door de volgende personen prijzen gewonnen. RingrijdenPrijs C. Boogaard, le premie Stoop, 2e premie L. Tanis. SleuteltrekkenPrijs Grietje Stoop, premie Grietje Deutekom. Een eend den kop afslaan is door onaangenaamheden gestaakt waarbij D. Cieraal te water geraakte. BURGERLIJKE STAND van 13 tot 19 Juli 1887. OndertrouivdA. van Putten en J. van And el; J. Blom en C. Otten; J. van Lieshaut en A. M. Lamers; J. Brouwer en G. M. Nugteren; R. Bunt en A. Hemelaar; J. Witte en J. den Boef; J. Heermans wedr. en C. Stander. GetrouwdJ. Meijer met T. Molenaar. Geboren: Arie Cornelis, zoon van J. Verhoeven en M. Govers; Hendrik, zoon van P. Enthoven en J. E. van Wingerden; Cornelis, zoon J. Homan en A. Hogerwerf; Gerrit Teunis, zoon K. Degenaars en S. M. de Bruin; Marijtje, dochter van L. Mesman en N. Genis; Marijtje, dochter van W. Snieder en T. Groenewoud. OverledenGerard Johan, oud 7 weken, zoon van G. van Schaik en P. van Leeuwen; Helena, oud 6 weken, dochter van J. Burghout en P. Houtkoper; Jacoba Johanna, oud 3 jaar, dochter van A. Wijnhout en E. de Wolff; Geertruida Cornelia, oud 4 maanden, dochter van P. Pieters en V. Lelieveld. ENGELAND. Sir Drummond Wolff heeft Konstantinopel ver- laten, met de ongeteekende Engelsehe Turksche overeenkomst in den zak. De Turksche diplomaten zijn den Engelschen zaakgelastigde te slim afgeweest en te taai geduldig in het opwerpen van chicanes, zoodat hij eindelijk in wanhoop is vertrokken. Wei tracht de regeering de zaak als van minder belang te doen voorkomen, omdat Egypte er toch niet eerder of later door ontruimd zal worden, doch dan is men geneigd te vragen, waarom dan zoo alle invloeden zijn aangewend om Sultan Abdul-Hamid tot onder- teekening te bewegen. In het Lagerhuis verklaarde Sir James Ferguson, dat de onder- handelingen waren afgebroken en waarschijnlijk niet spoedig hervat zouden worden. Behalve met deze ernstige zaak, heeft het ernstige Lagerhuis zich met een standje tusschen twee heeren M. P. moeten bezighouden, van wie de een den ander als een gamin heeft uitgescholden. Door Jen heer Walter Ling werd n. 1. de aandacht van het Huis gevestigd op de beleedigende woorden, welke de hear Tanner hem verleden Vrijdag in de voorzaal van het Huis heeft toegevoegd. Hij noemde hem „een verdoemde gek". De heer W. H. Smith, eerste lord der schatkist en leider der partij in het Huis, stelde voor den heer Tanner gedurende eene maand te schorsen als parlementslid. De heer Sexton daarentegen wenschte verdaging van het debat, omdat Tanner niet aanwezig was. Het voorstel tot verdaging werd ondersteund door den heer Parnell, doch nader door den heer W. H. Smith bestreden, omdat Tanner geen enkel woord van verontschuldiging had geschreven. Nadat de heer Gladstone insgelijks voor de verdaging had gesproken, stemde de heer W. H. Smith daariu toe, en werd de verdere beraad- slaging tot aanstaanden Donderdag uitgesteld. Waarschijnlijk komt de heer Tanner in dien tusschentijd tot de verrassende ontdekking dat de heer Ling een allercharmantst, heel wijs mensch is. Het wets-ontwerp op het grondbezit in Ierland werd in het Lagerhuis bij tweede lezing aangenomen. De wet op de strafvordering in Ierland is door het Hooger- huis bij derde lezing aangenomen. FRANKR1JK. De dag van 14 Juli, die met veel angst en vreeze door rustige burgers en hoeders der openbare orde was tegemoet ge- zien, is tegen veler verwachting zeer rustig afgeloopen. Revue te Longchamps, vuurwerk, illuminatie, volksspelen alles is uilstekend gegaan, waarschijnlijk dank zij de kolossale voorzorgsmaatregelen, die door de regeering genomen waren, en die den heeren belhamels waar schijnlijk wel niet onbekend geweest zullen zijn. Boulanger echter ontbrak, zoodat een Parijzenaar, qui revenait d' la Revue, en wien men vroeg: „as-tu vu les generaux?" minachtend antwoordde: //Oui, mais pas le General!" Nu, al heeft die Parijzenaar den generaal dan in de laatste dagen niet gezien, van hem gehoord heeft hij wel. Daarvoor zorgen des generaals vrienden en geestverwanten, hetzij dan met of buiten zijn voorkennis, maar al te goed. Thans is een brief, door generaal Bou- lauger geschreven aan den afgevaardigde Laur, en waarin de gewe- zen Minister van oorlog zich over zijne verwijdering naar Clermont- Ferrand heftig beklaagt, het middel geweest, om weder plotseling de aandacht niet alleen van Frankrijk maar van geheel Europa op hem te vestigen. Ofschoon men gerust kan aannemen dat de heer Laur zeer goed wist, dat geen militair in dagbladen mag schrijven, zonder vergunning van den Minister van oorlog, haastte hij zich Boulauger's brief in de Trance te publiceeren. Op een interpellatie deswege in de Kamer, antwoordde de Minister dat hij geen reden zag om tusschenbeide te treden, aangezien het een particulier schrijven was en niet door gene raal Boulanger openbaar gemaakt. Het wets-voorstel om bij wijze van proef een legercorps te mobiliseeren, is met 329 tegen 118 stemmen aangenomen, De uit- voering schijnt echter groote moeilijkheden op te leveren. Pranzini heeft zich in cassatie begeven, zeggende dat de leden van het Hof van Assises knappe koppen en zij die hem ver- oordeeld hebben, ezels zijn. DUITSCHLAND. De heer Alfred Krupp, de bekende eigenaar van de reusachachtige ijzerfabrieken en geschutgieterijen te Essen, is aldaar op zijn villa overleden. Zijn zoon volgt hem in de leiding der zaken op. De Duitsche Borneo Compagnie te Hamburg, die met een aan- deelenkapitaal van 500,000 M. werkt, sluit het jaar 1886 af met een verlies van 11,003 M., waardoor het totaal verlies tot 63,166 M. stijgt. De plantages staan met 518,530 M. te boek. Aan voor- schotten is de maatschappij 94,074 M. schuldig. RUSLAND. De Kolnische Zeitung bevestigt het bericht, dat de Rus- sische regeering een leening van 500,000,000 francs te Parijs wil plaatsen. Het Credit Lyonnais en de Banque de Paris zijn bereid huu medewerking te verleenen, doch het huis Rothschild blijft nog weigeren. Men verwacht echter, dat ook Rotschild voor het plan zal worden gewonnen. SPANJE. De phyloxera is in de provincie Salamanca verschenen en richt daar groote verwoestingen aan. Talrijke stormen hebben in het noorden van Spanje gewoed en groote schade teweeggebracht. De raad van State keurt alle financieele plannen, door de Regeering voor Cuba en Portorico voorgesteld, goed. Generaal Salamanca zal den 30sten Juli vertrekken om het algemeen bestuur van Cuba op zich te nemen. BELGIE. De Kamer van afgevaardigden heeft bij de behandeling van het Wets-ontwerp op de recruteering, het artikel betreffende den persoonlijken dienstplicht met 69 tegen 62 stemmen verworpen. De geheele wet is daarop ingetrokken. TURKIJE. De Sobranje schijnt zich de luxe te permitteeren, vor- sten te benoemen van wie men vooruit weet, dat zij niet in Rus- lands smaak vallen, en die dus toch de benoeming niet kunnen aannemen. Zoo ook nu weder met Prins Ferdinand van Saxen-Coburg, die wel wat voorbarig de benoeming voorloopig aannam en ten slotte zich toch zal moeten terugtrekken, omdat Rusland zegt nimmer de So branje erkend te hebben, en dus hare besluiten als van nul en geener waarde te beschouwen. Of dit ook het geval zou zijn indien de Prins van Mingrelie of een ander persona grata werd gekozen, is een tweede vraag. Wij zitten in het midden der zomerkalmte en der zomer- warmte, maar zoo onmenschelijk warm als in Amerika is hebben wij het hier gelukkig niet. Temperaturen van 100 a 110°, waren volstrekt geen zeldzaamheid en uit alle hoeken der (Jriie, komen berichten omtrent gevallen van zonnesteek met doodelijken afloop, die meu bij tien- tallen telt. Zoo telde men in Philadelphia 35, Cincinnati 18 en te St Louis 17 dooden. Geen warmte zal een echte sportsman terug houden, wan- neer er een wedstrijd is aangekondigd. Dit bewees de inter- nationale velocipede wedstrijd welke Zaterdag j. 1. te Amsterdam werd gehouden en waar behalve een groot aantal van de beste Neder- landsche rijders, twee der eerste Engelsehe wheelers tegenwoordig waren. Doch de heer Kiderlen was daar, om de vlag der Nederlandsche sportsmen hoog te houden, en hoewel de Engelschen dapper reden bleken zij niet tegen hem opgewassen. Zoowel in de internationale tricycle race, als in de bicycle race op de 10.000 meter baan, ver- sloeg Kiderlen alle tegenstanders op de meest kranige wijze, In de politieke wereld is het nog kalmde gemeenteraadsverkiezingen hebben in de verschillende gemeenten plaats gehad, doch in da meeste maakt men zich daarover niet bijster druk en vragen wij nogmaals waarom zoo aangedrongen wordt op uitbreiding van kies- recht, wannser men er toch geen gebruik van maakt. In Amster dam b. v. telt men ruim 9000 gemeenteraad-kiezers, en hiervan maakten deze maal 3000 gebruik, en nu zegt men nog dat er druk gestemd is. Van de verkiezingen voor de Tweede Kamer hoort men nog niet veel. Oogenschijnlijk sluimeren de verschillende kampen nog, de reveille is nog niet geblazen, die de voorvechters der verschillende partijen in het strijdperk zal roepen. Onder de gegeven omstandig-

Weekblad van Haarlemmermeer | 1887 | | pagina 1