BINNENLAND. LANDBOUW. KERKELIJKE BERICHTEN. RECH1SZAKEN. WEEKBLAD VAN HAARLEMMERMEER XIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Land on Tuinbouw. De rechterzijde der Knmer van Afgevaardigden lieeft in een bijeenkomst besloteti to stommen tegen de prise en consideration van hot voorstel van den heer Guillery, progressistisch afgevaardigde voor Brussel, tot herziening van art. 47 der Grondwet. Het voorstel heeft een groote uitbreiding van het stemreobt ten doel. SPANJE. Volgens een bericht uit Lagranja besloot de minister- raad, die daar werd gehouden, om de invoerrechten op alcobol te vermeerderen, de uitvoerreebten op suiker en brandeivijn uit Cuba af te schaffen, de bezoldigingen der ambtenaren op de Ant lien te verminderen en op Cuba en Porto-Rico bet reclit van associatie in te voereu. Het laatste bedrijf van het Amsterdamsche paling-oproer is thans afgespeeld, en deed goddauk weldadiger aan dan bet eerste. Het is een daad van clemontie geweest van de zijde des Konings, die gebruik- makeude van zijn grondwettig recht, aan alle nog gevangen zittende -veroordeelden, gratie verleend heeft van hun verderen straftijd. Moge bet den Koning on het land gegeven zijn flat Z. M. voor zulk een geval nimmer meer van zijn recht gebruik zal belioeven te makeu. Ook voor een ander veroordeelde, gant men van verschillende zij- den voort pogingen in bet werk te stellen, om gratie te bekomen, n. 1. voor den heer P. Domela Nieuwenhuis. De gevnllen staan bier echter niet gelijk; bij de Juli-onlusten was het de onwetende, sedert lang in socialistiscben geest bewerkte menigte, die bet open- bnar gezag trotseerde. In bet geval van den lioer D. N. beeft men te doen met den ontvvikkelden, bescbaafden man, die, hoe rein en zuiver zijne bedoelingen ook zijn mogen, en hoe ook bet welzijn van bet volk zijn eenige drijfveer moge wezen, zich aan het boogste gezag in den staat beeft vergrepen, dat gezag beeft geho nd en ge- smaad. Hior volkomen begrip van de diacht zijne woorden, daar gemis aan beset' van de beteekenis van het verzet en van den erust der gevolgen. De kans op gratie voor den heer D. N. zal, dunkt ons, niet groot zijn. Verleent de Koning hem die wel, dan voorzeker is zulks een Koninklijke daad van gratie. Van den Koning sprekende denkt men onwillekeurig aan den Hoag en van dm llaag naar Scheveningen il n'v a qn'iin pas. Gelukkig de bevoorrecbten, die aan het strand der Noordzee, de tropische hitte onzer ste len kunnen ontvluditeu, waar de ongelnkkige zwoegers, wier dagelijksche bezig- heden hen terughoudt, in de straten Zand en stof eten, nu men den West-moesson hier te lande afgescbaft scbijnt te hebben. Sedert een pan- maanden zoo goed als geen regen; nu en dan een theekopje vol dat cvenveel invloed op onze hardgebnkken moeder-anrde heel't als een druppel op eeu gloeiende plait. Op vele plaatsen in het land heerscht scbairscbte of gebr k am water, zoodat het van elders aangevoerd meet worden, doch wij Am sterdamsche leidingwaterdrinkers bebben daarvan gelukkig geen last. Laat ons echter te vreden ziju met bet weer, dat ons toebedeeld wordt, viel er veel regen, dan zou het waarschijnlijk ook al weer niet naar onzen zin zijn en men meer booren spreken van „kikker- land" dan van Nederland. 2 Augustus, den verjaardag van H. M. de Kouingin, zal door bet garnizoen in de Plantage Middvnlaan eene groote parade gehouden worden. Deze dag heeft ook het Bestuur der Voediugstcntoonstelling nan- leiding gegeven eeae fepstelijke verlicbting te ontsteken op bet Slarkt- plein. Voor bet raadhuis, de poort, de viscbhal en het boekwinkeltje van Plantyn zijn reeds fraaie ontwerpen gereed, en de eigonaars der overige gebomvtjes zullen meerendeels dat voorbeeld volgen. Ook de kookschoo) wordt sierlijk verlicht. Vermoedelijk zullen zich twee orkesten dien avond doen booren. Het vooruitzicht bestaat dat eeu buitengewone uachttrein de bewo- ners van omliggende gemeeuteu in de gelegenlieid zal stellen een kijkje te komen ilemen. Bij de internationalen scherpschutterswedstrijd te Geneve zijn in den persoonlijken wedstrijd de meeste punten geschoten door den heer Van Mens, voorzitter der scherpschutters-vereeniging te Rotter dam. De heer Van Mens werd dan ook als grand vainqueur uitgeroepen. Men schrijft aan do Haarl. Ct. uit Haarlemmermeer: wDoordien ongeveer 40 vreemde arbeiders, meest Relgen, bij lnnd- bouwers aan den Sloterweg werk bebben bekomen, zijn de arbeiders, woneude aan den Kruisweg, Sloterweg, zeer verbolgen, zoodat eeuig politietoeziclit noodig is. „Of er wel reden tot klagen is, valt te betwijfelen. //Door den landbouwer B. is am sommigen gedurende den winter tnrwe, aardappelen en geld verstrekt om het later in te verdienen, doch toen in den voorzomer bet werk uitkwam, maakten zij sle-lit work of liepen naar anderen. De sclmld werd hun evenwel noo- kwijtgescholden". Gezondiikidstoestand van den veestapel in 1886. Volgens het verslag van de handelingen van bet veeartsenij- kundig staatstoezicht in 1886 van den Minister van binnenland- sehe zaken aan den Koning, is dat toezicht thans aan 9 districls- veeartsen en 58 plaatsvervangende districts-veeartsen opgedragen. Het aantal practiseerende veeartsei; bedroeg op 1 Januari 1887 in het rijk 393, waarvan 167 krachteris afgelegd examen en 226 toegelaten empiristen. Uit de niedtdeelingen omtrent hei voorkomen der veeziekten, niet in het kon. besluit van 14 Maart 1880 als besmettelijk verklaard, blijkt, dat de gezondheidstoestand van het vee in 1886 over het algemeen zeer voldoende was en dat de ruime opbrengst en de goede hoedanigheid der voedergewassen in 1 886 gunstig op de gezondheid van den veestapel hebben gewerkt. Hierop inaakte echter uitzondering Zeeland; alwaar schaaps- pokken en volgens het verslag van den veearts te Goes op Zuid- Beverland veel kolieken bij paarden en indigestie bij runderen voorkwamen, waarschijnlijk veroorzaakt door minder goed voed- sel, terwijl in Friesland de toestand van het vee weder meer te wenschen overliet dan in 1885, door het voorkomen van catar rhal aandoeningen bij de paarden, digestiestoornissen bij het rundvee en de kalverziekte en het belvuur onder het jonge vee. In Zuid-Holland werd septische pleiiro-pneumonie bij kalveren, door den heer Poels nader beschreven, waargenomen, en kwamen o. a. 25 gevallen van paarlziekte voor. De besmettelijke varkensziekte (roget) vlekziekte, in de om- streken van Heerle vlekkenvuur geheeten, kwam in Zuid-Limburg in den zomer en in het begin van den herfst in verscheidene gemeenten voor en werd ook zoo in andere provincien waarge nomen. Van besmettelijke veeziekten had de veestapel overigens in het algemeen weinig te lijden. Veepcst werd niet waargenomen, en van hesmettelijke longziekte slechts een sporadisch geval te Heer nabij Maastricht, weik geval hoogstwaarschijnlijk aan fraudu- lensen invoer moB toegeschreven worden. Bctreffende dit geval, dat naar het scbijnt nog altijd rene der redenen is om onzen vrijen uitvoer van vee naar En- geland te beletnmeren, zegt het verslag: //Nadat sinds April 1S85 in Nederiandsch Limburg geen en- kel geval van besmetielijke longziekte voorgekomen was, en deze ziekte voortdnrend in het nabij de grenzen in Belgisch Limburg gelegen Uasselt epizootisch bleef heerschen, kwam plot- seling op 8 October 1886 een yeval van longziekte voor te H.eer, op ruiin een uur afsland der Belgische grens gelegen, op eene hoeve toebehoorende aan de wed. E. Conitix, die in Juli ge noemde koe had aangekocht van eenen veekoopman te Heer, die veel handel drtifr in Belgisch vee. De koe was op last der eio-e- nares afgemaakt wegens ziekte, waarvan het karakter eerst na de schouwing werd geconstateerd". Na vermelding der maatregeleri, die door den districts-veearts zoo snel inogelijk werden toegepast en geiuigen van den ernst der regeering tot streng onderzoek naar het onlstaan der ziekte en krachtige bestrijding, wordt omtrent het onderzoek nader bericht Niettegenstaande nanwkeurig en voortgezet onderzoek is het niet mogen gelukken de oorzaak van dit ziektegeval op te spooren. Aangezien de door den verkooper opgegeven plaats van her- komst der zieke koe onjuist is bevonden, in ons land in lann-en tijd geen gevallen van longziekte zijn voorgekomen, die ziekte althans bij ons te lande niet zoogenaamd spontaan ontstaat, bo- vendien de veekoopman van wien de koe was aangekocht, bijna geregeld de veemarkt te Tongeren bezoekt, aldaar handel drijft en ook bekend staat van vee uit Belgie in te voeren, in welk land die ziekte nog steeds voorkomt, is het vermoeden niet onyegrond dat de besmetting van daar is overgebracht." Uit die mededeelingen mag dus veilig worden afgeleid, dat dit sporadisch, geheel op zichzelf staand geval van buiten is inge- voerd en zeer ten onrechte daardoor in het buitenland onze veestapel, alsnog steeds verdacht van longziekte, werd aangemerkt. Mond- en ldauwzeer verd alleen spora iisch (2 gevallen in de gemeente Weert) in Limburg waargenomen. Van kwaden droes werden (ongeacht de legerpaarden 4^ ge vallen in het rijk geconstateerd, en waarvan de meeste gevallen in Gelderland. In Zuid-Holland slechts 4, waarvan 2 te Delft, 1 te Rotterdam en 1 te Zevenhoven. Daarentegen kwamen vele gevallen van schurft bij schapen voor. Met aantal door de dis tricts veeartfsen bij schapen waargenomen bedroeg 2207, waarvan 343 gevallen in 8 Zuid-Hollandsche gemeenten. Vele der waar genomen gevallen werden volgens het oordeel van den districts- veearts uit andere provincien overgebracht. Het aantal gevallen bij paarden waargenomen bedroeg 20. In Overiisel schijnt de ziekte geruimen tijd aan de aandaeht van het veeartsenijkundig staatstoezicht ontsnapt te zijn. Uit een onderzoek, op last der regeering ingesteld, bleek, dat daar alleen te Nieuw-Leuzen en omstreken 1772 schapen, verdeeld over 97 koppels, door de ziekte aangetast waren. Schaapspokken, die gedurende de laatste jaren in Nederland zeer weinig en dan nog slechts sporadisch waargenomen werden, kwamen dit jaar in Zeeland veel voor, waarschijnlijk van Belgie geimporteerd. Nadat in September het eerste geval door den veearts v. d. Wal geconstateerd was, kregen de pokken in Octo ber op Zuid-Beveland zoodanige uitbreiding, dat in overleg met 'sKomngs Commissaris in Zeeland eene commissie werd aange- wezen, om ter plaatse een onderzoek in te stellen en inaairegelen ter bestrijding der epizootie aan te geven. Een uitvoerig verslag der heeren dr. Ruijscb en Wirtz geeft een algemeen overzicht omtrent den loop der epizootie en de genomen maatregelen, waarbij tevens vermeld zijn de uitkomsten der ovinatie in November in de gemeente Clinge verricht. Het aantal aarigetaste van 5 Sept.9 Dec. bedroeg in Zee- land 195, waarvan zijn gestorven 35, onteigend 16 en her- steld 144. De ziekte kwam bij 13 eigenaars voor te Kapelle, Goes, Ril- land—Bath, Grauw en Clinge. De uitbreiding werd bestreden door verbod van uitvoer van schapen uit de besmette gemeenten, strenge handhaving van art. 21 der veewet, afmaking van de zieke schapen, tenzij z6o goed voor afzondering gezorgd kan worden, dat geen bezwaar voor besmetting te vreezen was, verbranding der afgemaakte schapen, verbod van grazen van verdachte schapen buiten de erven, ovi natie en toepassing der ontsinetting door een detachement mih- taire ontsmetters. De ovinatie werd onder leiding van dr. Wirtz op 89 schapen met gunstig gevolg toegepast. Van de (70-j— 2—1 =32=) 105 door besmetting op natuur- lijken weg aan de pokziekte geleden hebbende schapen zijn 30 gestorven, bijgevolg toegepast 28.6 pCt. \an de (122 132=) 89 met gevolg geovineerde schapen zijn 5 gestorven en 10 afgemaakt, samen 15 verioren gegaan, (waarbij de zes afgemaakte schapen, die waarschijnlijk hersteld zouden zijn, buiten rekening blijven); bijgevolg 16,9 pCt. Behalve het hoofddoel, de spoedige uitroeiing der ziekte, is derhalve met deze noodinenting hereikt dat onder de schapen, waarop de zoo laat toegepaste maatregel invloed kon hebben' het verlies aanzieniijk minder geweest is dan onder de overige.' De uitslag dezer ovinatie mag te meer als gunstig aange merkt worden, omdaf zij verricht werd: 1°. in eene kudde, die reeds geruimen tijd lijdende was en 2°. in zeer ongunstige'om- standigheden, wat betrelt het jaargetijde en de weersgesteldheid. Behalve in Zeeland kwamen schaapspokken niet voor, dan 1 geval te Metslawier in Friesland. Miltvuur werd bij 256 runderen, 5 paarden, 3 schapen en 2 varkens waargenomen, waarvan 68 runderen in Noord -Holland, 58 in Znid-Holland en 53 in Noord-Brabant. Betreffende het voorkomen van vier gevallen van miltvuur te Bathineii in Overijsel en naar aanleiding van een voorstel van den districts-veearls, 11 verdachte runderen en 15 varkens aldaar te laten afmaken, werd op last der regeering een nader onder zoek ingesteld, tengevolge waarvan strenge toepassing der be- staande bepalingen werd aanbevolen, maar ontraden tot de afmaking der 26 verdachte dieren overtegaan. Aan welk advies gevolg wercl gegeven. Sinds stierf nog e<m der verdachte run deren aan de ziekte. Aan prof. Porster en den geneeskundigen adj.-inspecleur dr. Saltes werd het onderzoek der verdachte aarde van de besmette hoeve opgedragen. Een belangrijk rapport daar- omtrent door die heeren uitgebracht is aan het verslag toegevoegd. Daaruit blijkt o. a., flat de miltvuur—bacterien in den bodem der besmette hoeve aanwezig waren. In Noord-Holiand kreeg de ziekte te Nieuwer-Amstel eenige uitbreiding, door besmetting van een geinfecteerd lancet, waar- mede een dertigtal runderen gelaten werden door een em pi rift Vele d aarvau stierven. Waar de ziekte zich vertoonde, werd door de districts-veeartsen de uitbreiding krachtig bestreden, en de cadavers der miltvuur- lijders zooveel mogelijk verbrand. Inenting werd in enkele provincien, o. a. in Zuid-Holland en Limburg, met goed gevoly toegepast, o. a. bij Erans v. d. Valk te Delftshaven, Willem Rodenbiirg te Bergschenhoek, H. Lammers te Ouwerschie en W. Schiereck te Schiebroek. Hondsdolheid werd bij 69 bonden en 5 katten geconstateerd. Aan de ziekte stierven 3 runderen en 1 paard. Wij geven daaromtrent nader verslag, als behoorende honds dolheid Tiiet direct tot die ziekten, waardoor de sanitaire toestand v n den veestapel in het bijzonder ernstig werd bedreigd. Nog zijn aan het ditmaal zeer volumineus verslag verschillende bijlagen toegevoegd, waaronder een hoogst belangri k opstel van den heer Poels alliier, over de septische pleuro-pneumonie der kalveren, met platen, het rapport omtrent de ziekten der leger paarden van den inspecteur van den geneeskundigen dienst'der landmacht en enkele uieuw ontworpen koninklijke besluiten en statistische opgaven. Ned. Herv. Kerk. Beroepente Koudum C. C. J. Leenmans te Staphorst; te Goudswaard E. A. van Schaick te Groote Lindt c. a.; te Wa- teringen J. S. Tichelman te Leidschendam c. a. Aangenomen p.aar Dieren door M. P. v. Lennep te Hoen- derloo; naar Oud-Beierland door C. Boutboorn te Sprang. Bedankt: voor Zegveld door P. Bongers te Ameide- voor Schipluiden door J. S. Tichelman te Leidscbendam c. a.; voor Akkooi door A. Metz Jr. te Giesen-Nieuwkerkvoor To'en door G. Klaarhamer te Montfoortj voor Baambrugge door A. J. van Wijngaarden te Ter-Aa; voor Oudega, Idsega en Sand- firden door Ynzonides te Waspik. Ned. Ger. Kerk. Beroepen: te Vlaardingen D. M. Boonstra te Oud-Alblas. Aangenomen naar Buitenpost door J. D. v. d. Velden, theol. eand. aan de Vrije Universiteit. Bedankt: voor Yrouwepolder, Serooskerke en Gapinge door J. D. v. a. Velden, theol. cand. aan de Viije Universiteit; voor Lemmer c. a. door Ynzonides te Waspik. Christ. Ger. Kerk. Beroepen: te Maria Hoorebeke (Belgie) J. W. A. Notten te Rotterdam; te Haarlemmermeer O/Z. W. Kapteyn Pzn. te M'orkum. Aangenomen: naar Koevorden door A. van Apeldoorn te Ka- tendrecht. Bedanktvoor Enkhuizen door J. van der Linden te 's-Her- togenbosch; voor Bierum door Vos te Veendam. Een inbrekek van 14 jaren. Uit Den Haag schrijft men d.d. 26 Juli: Onwillekeurig gevoelde men medelijden met het haveloos gekleede kereltje, dat heden, op nauwelijks 14—jarigen leeftijd, de bank der beklaagden bezette ter terechtzitting van de arfondissements-rechtbank te 's-Gravenhage.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1887 | | pagina 2