BUITENLAND. BINNENLAND. WEEKBLAD VAN HAARLEMMERMEER NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 8 10. Transvaalsche Spoorweg. 9. Besluit tot af- en overschrijving in de begrooting dienst 1887, wordt goedgekeurd. Besluit tot betaling uit de onvoorziene uitgaven, dienst 1887, wordt goedgekeurd. Benoeming van een Onderwijzer voor de School no. 6. Voordracht 1. A. F. L. Blad te Haarlem. 2. J. Brouwer u id. 3. G. de Boer u Groningen. Wordt benoemd J. Brouwer in functie-treding 15 Augus tus e. k. Tot leden van bet Stembureau voor de verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer der Staten Generaal, worden benoemd de heeren A. Pruissen en P. de Breuk. Een adres van D. Rijnenberg om vergoeding voor booni- gewas in den tuin van school no. 2 wordt gesteld in handen van Burgemeester en Wethouders om advies. De vergadering wordt daarop gesloten. Van verhuizing in de gemeente Haarlemmermeer, moet, vol- gens de algemeene Politie-verordening, binnen veertien dagen ter Secretarie worden kennis gegeven, met opgaaf van de Sectie en het Huisnummer van het verlaten en bet betrokken perceel. Overtreding wordt gestraft met eene boete van f 3. Deze kennisgeving kan ook per briefkaart worden gedaan. Het bureau van bevolking en van den burgerlijken stand is geopend van 9 tot 12 en van 1 tot 4 uur. BURGERLIJKE STAND van 27 Juli tot 2 Aug. 1887. OnderlrouwdA. de Heij wedr. en L. L. Vaessen; J. Dege- naars en C. Silvis. Get routedP. Versteeg met T. C. Kalsbeek; A. van Putten met J. van Andel; J. Blom met C. Otten; J. Witte met J. den BoefJ. Ileermans wedr. met C. Stander. GeborenCornelia, doehter van J. Koning en A. Roodenburg; Geertje, doehter van J. den Rooijen en J. van Exter; Antonia^ doehter van W. Branderhorst en J. Oomen; Theodorus, zoon van J. Jagtraan en C. Seijts; Petrus, zoon van P. van der Snee en A. KoolMagdalena Johanna, doehter van C. Irik en A. Markus; Lijsje, doehter van J. Jansen en K. Roodenbur®; Cornells, zoon van L. Wolvers en C. Braam; Dingena, doehter van T. Speelman en C. Hoogmoed; Cornelia, doehter van G. Bakker en L. Metselaar; Cornelia, zoon van C. Verwer en J. TulenTeunis, zoon van J. Verdoorn en E. InlveldPetronella," doehter van H. de Bruin en C. van Yelzen; Jacob, zoon van A. Jongejan en M. Holleman; Geurt, zoon van J. Weij en E. Wortel; Jan, zoon van E. J. van Waardenburg en J. Sandifort". Levenloos Geboren-. 1 kind van J. Gedaan en J. Heijenhuis. OverledenGerardus van de Haar, oud 59 jaar, geh. met D. Kastelijn; Pieter, oud 16 jaar, zoon van A. Krijgsman en A. RijlaarsdamArie, oud 8 maanden, zoon van T. van den Berg en M. H. den Boer; Marinus Johannes, oud 9 maanden, zoon van M. J. van der Colk en A. Recker; Dingena, oud 3 dagen, doehter van T. Speelman en C. Hoogmoed. ENGELAND. Het gaat in het Engelsche Lagerhuis van kwaail tot erger. Was eenigen tijd geleden een der leden zoo minzaam een zijner collega s voor /damned fool uit te schelden, thaus voegde de heer Healy, uit Ierland, zijn medeafgevaardigde Delisle, de aange- name woorden toe. „lf you are a man, Delisle, come here and I will break your neck?" Deze prettige offerte werd aan den heer D. gedaan, omdat hij deu heer H. telkens in de rede viel, trouwens eene onhebbelijke gewoonte, maar, waaraan men overigens in het Engelsche Lagerhuis vrij wel gewend moet zijn. Verbeeld u zoo iets in onze Tweede Kamer, om van de Eerste niet te spreken Het gevolg van des heeren H's, uitdrukking was dat hij als parlementslid geschorst werd, hetgeen hem bij het verlaten der zaal nog gelegenheid gaf om als een vluchtende Parth, een laatste pijl op het Lagerhuis af te schieten, door te zeggen dat het hem een eer was uit zulk een Parlement weggejaaga te worden. I'1 het Lagerhuis deelde Sir James Eergusson mede, dat de onderhandelingen met 1 rankrijk over de nieuwe Hebriden nog steeds hangende zijn, en dat de regeering den ongeregelden toestand zeer betreurt. Over het zelfde onderwerp zeide lord Salisbury in het Hooger- huis, dat Erankrijk de zaak der Hebriden tegelijkertijd met die over het Suez-Kanaal wilde behandelen, en dat Engeland niets daarop tegen haddoch dat het er zich niet mede kon vereenigen dat de eene zaak de andere vertraagde. Het was echter moeilijk van Frankrijk een bepaahl antvvoord te verkrijgen op de Britsche vertoogen be- treffende het voortduren der Eransclie bezetting. Natuurlijk, de I'ranschen zullen wel zoo verstandig zijn, met het oog op het optreden der Engelschen in Egijpte, het wapen der Hebriden niet uit de hand te geven. Verder sprak lord Salisbury over de verhouding tusschen ltalie en Abessynie, tot beide welke volken het Engelsche in vriendschap- pebjke verhouding staat, zoodat het een oorlog tusschen heu zeer zou betreuren. Het Engelsche goevernement, zou niet ongeneigd zijn als bemiddelaar op to treden, mits het overtuigd ware, dat die be- middeling aangenomen werd. Alles zal echter aangewend worden om de zaak in der minne te schikken. Bij eene verkiezing te Glasgow hebben de Gladstonianen weder Hun candidaat Sir George Trevelyan, eene overwinning behaald. De verjaardag der Koningin heeft eene aangename afwisseling gebraclit in het overigens stille landleven, dat de koninklijke familie te Soestdijk leidt. In den voormiddag inaikte H. M. met prinses Wilhelmina een grooten rijtoer over Soest, llaarn en halfweg Hilversum. Overal langs den weg wapperde aan de landhuizen de vlag, terwijl tal van belaugstellenden H. M. met gejuich begroetten. Op het koninklijk lustslot, dat in de vestibules en langs de gangen met eene frissclie plantenversiering prijkte, waren inmiddels eerst kort geleden van de Unionisten tot de Gladstouianen overgegaan, behaalde met 4654 stemmen de overwinning op zijn Conservatieven tegenstander, den heer Ashleij, die slechts 3253 stemmen verkreeg. I RANKRIJK. A1 weder een uitdaging en weder geen duel. Nu is het niemand minder dan generaal Boulanger, die den heer Jules Eerry heeft uitgedaagd omdat deze hem een „St Arnaud de Cafe Concert heeft genoemd. Ons dunkt dit van den generaal Boulanger nog al verklaarbaar en de woorden van den heer Eerry een belachelijke en brutale aanmatiging tegenover een zoo verdienstelijk officier als Boulanger, die, wat hij als politiek man ook wezen moge, blijkens zijn dienststaat een schoone militaire loopbaan achter zich heeft, en niet eens, maar ettelijke malen zijn bloed voor zijn land veil had. Trouwens, in allerlei bladen en blaadjes, ook in ons Nederland, veroorloven tal van schrijvers en schrijvertjes, die het misschien wel gebracht hebben tot schutter, zich allerlei onbekookte, onzinnige op- merkingen over den dapperen Officier, en durft men hem, op een afstand natuurlijk, wel //generaal Mirliton" enz. noemen. Doch om tot de zaak terug te keeren, de getuigen van beide par- tyen hadden een onderhoud, doch zijn het niet eens kunnen worden. Die van den heer Eerrv wiklen dat er maar e6n kogel op 25 pas zou gelost worden, terwijl die van Boulanger de zaak begrijpelijker- wijze iets ernstiger opvatten, en verlangden dat men op elkaar zou schieten totdat een van beiden gewond was. Op dit punt schijnt dus de „St. Arnaud de Cafe Concert" meer moed te hebben dan de z/diplomaat van Ferrieres". Terwijl de heeren Laur on de Cassagnac nog ijverig bezig zijn elkaar in de bladen te plukharen over de quaesti der 94 generaals, komt de onbekemle schrijver in de Irance, XXX, met een onthulling voor den dag, door het noemen van het hoofd der deputatie van de rechterzijde, die generaal Boulanger tot een coup d'etat zou hebben trachteu over te balen. Dit zou geweest zijn de Bonapar- tistische afgevaardigde Delafosse. Natuurlijk ontkent de heer Delafosse, maar wat hij erkent, heeft toch bijster veel weg van een aansporing tot een pronunciamento. Hij erkent n.l. o. a. na het voorval met Schnaebele, een onderhoud met den generaal gehad, en dezen daarbij gezegd te hebben: //Generaal, ik kom uit mijn departement. Uwe populariteit is zeer groot en vermeerdert ellren dag. Uwe populariteit neemt toe naarmate (lie van het parlementaire regeeringsstelsel vermindert en indien gij daarvan gebruik wist te maken, zou zij u zeer ver en zeer hoo°r kunnen brengen." Is dit een polsen of de generaal er wel ooren naar had of niet? Do I anama-Kanaalmaatschappij heeft officioel bekend gemaakt, dat het totaal cijfer der inschrijvingen op de nieuwe obligation 258,887 titels bedraagt. I'611 dezer dagen overleden Franschman, Bareiller genaamd, gewezen burgemeester van Boissise-le-Roi, heeft zijn geheele vermogen, groot 600.000 francs, vermaakt aan den Duitschen kroonprins. Hij heeft dit gedaan om zijn landslie len te ergeren, daar hij zich door de rechtbank tot een jaar gevangenisstraf had zien veroordeelen wegens mishandeling van een zijner werklieden. De Duitsche bladen gelooven dat de Kroonprins die erfenis niet aanvaarden zal. Mogelijk voegt men het wel bij de Spandau'er oorlogs-schatalle beetjes helpen. RUSLAND. Een der invloedrijkste mannen van Rusland, Katkoff, de bekende l'anslavist en vertrouwde van Keizer Alexander III is op zijn landgoed bij Moskou overleden. Met hem is Bismarck, juist op een gunstig oogenblik, weder van een geducht tegenstander verlost. ITALIE. Evenals Rusland heeft ook ltalie door den dood een zijner verdienstelijkste mannen verloren, n. 1. den minister-president Depretis, die op 74 jarigen leeftijd te Stiadella overleed. Yoorloopig blijft de heer Crispi aan het hoofd van het Kabinet. BELGIE. De kamer van Vertegenwoordigers heeft met 83 tegen 35 stemmen (rechter-tegen linkerzijde) geweigerd het voorstel-Guillery, tot uitbreiding van het kiesrecht, in overweging te nemen. VEREENIGDE STATEN. Reeds sedert eenige dagen deden in de bladen geruchten de ronde, omtrent de oprichting eener Ameri- kaansche-Chineesche Bank, llieromtrent verneeint men thaus nader: De berichtgever van den Standard te New-York deelt nadere bij— zonderheden mede nopens de Amerikamsch-Chineesche financieele combinatie. De gewezen vertegenwoordiger der firma Baring te Phi ladelphia, Wharton Barker, staat aan het hoofd van het Sydicaat. Barker is een bekend financier, en was eenmaal geheim agent voor Rusland, die aan de Russische regeering vier oorlogsschepen afle- verde, waarvoor de Czaar hem decoreerde. Barker en het Ameri- kaansche syndicaat hebben aanvankelijk in China eene vijftigjario-e concessie voor telefoonen verworvendaarna zal het in China spoo°r- wegen bouweneerst de Tientsin-Shanghai-lijn, daarna de Shangbai- Nangking—Kanton—lijn, en vervolgens eenen spoorweg langs degrens van Siberie. llet syndicaat zal de Chineesche ijzer- en steenkool— industrie ontwikkelen met Chineesch-Amerikaansch kapitaal en Chi- neesche werkkrachten. Voorts hoopt het syndicaat het benoodigde spoormateriaal in hineesche fabrieken te kunnen vervaardigen. De naar China afgevaardigde syndicaatsleden brengen naar New-York terug Chineesche ambtenaren, gevolmachtigd om verdere concession te verleenen. Volgens bericht aan de Times sluiten de operaiien van het Ame- rikaansche Syndicaat ook het bankwezen in China in. Voor spoor- wegbouw zou do Chineesche regeering de helft van het kapitaal verschaffen, waar tegenover zij de helft der winst genieteu zou. een overgroot aantal bloemtuilen in allerlei vorm uit alle oorden aangekomen, waaronder prachtige uit Amsterdam, de hofstad, 't Loo enz. Des middags was er ten hove een feestmaal, waarbij voor twaalf genoodigden was gedekt. De Koning, het gevolg en de overige heeren behalve de com- missaris des konings in Utrecht, mr. E. 11. 's Jacob, en generaal Jackson wareo in burgerkleeding. Z M. droeg en echarpe het lint van grootmeester der orde van den Nederlandschen Leeuw. H. M. de Koningin droeg een wit satijnen, met goud geborduurd kleed, een diadeem en broche met edelgesteenten, enz. Ook prinses W ilhelmina, die aan tafel tusschen hare ouders zat, was in een witte kanten jurk gekleed, met een snoer paarlen om den hals. Z. M. bracht een dronk uit op de gezondheid van de Koningiu, waarop het orkest van het Utrechtsche schutterijkorps, datdenfeest- maaltijd met een concert opluisterde, fanfares en vervolgens het „Wil- helmus deed hooren. Het maal was te 8 uur geeindigd. M. schouk onder meer aan de Koningin het marmeren borst- beeld van prinses Wilhelmina, vervaardigd door den beeldhouder Bart van Hove. De gezondheidstoestand van den Koning is zeer bevredigend. Dikwerf des ochtends wandelt Z. M. met de Koningin door de tuinen van het lustslot en enkele malen ook des middags met de leden van het gevolg. De juiste dag, waarop de koninklijke familie Soestdijk zal verlaten is nog niet vastgesteld. Had den Haag zijne verlichting van het Bosch, de Amsterdammers hadden hun zeventiende-eeuwsch markhplein, welks schilderachtUo geveltjes alle in een gloed van licht schitterden, en welker lijnen daardoor des te fraaier uitkwaraen. Een dicht opeengepakte massa, die gerust op 10,000 geschat kon worden, bewoog zich tot laat in den naclit op het terrein, waar het allergezelligst. toeging en de orde geen oogenblik verstoord werd. Het marktplein blijft nog steeds een aantrekkingspunt voor land- genoot en vreemdeling, en, niet dat er in Amsterdam niet genoeg belaug- wekkends te zien of genoeglijks te genieten valt, het kan geen kwa ul indien er in de reismaanden nog iets bijzonders bijkomt dat de buiten- landers trekt. lets of liever iemand, die jaarlijks tal van vorsteu en rijke vreem- delingen naar Amsterdam trok, schijnt ons helaas! te gaan verlaten en den roem van zijn naam en de voordeelen, die zijn verblijf'voor de stad zijner inwoning met zich brengt, ten goede van het buiten- land te zullen doen koinen. Wij bedoelen Dr. Mezger, den man die reeds meer dan der Europeesche vorsten en een legio mind ere goden, soms zeer gevoelig, onder handen heeft genomen, en die volgens de berichten in de dagbladen, de leiding van een groot Sanitarium te Wiesbaden op °zich zal nemen. Maar moet het been als de profeten, die wel in huu eigen land geeerd worden, toch weg loopen Indien de slag echter onvermijdelijk is, dan is het eenige wat Amster dam rest te heproeven, een andere specialiteit op wrijf-en knijpgebied naar Amsterdam te lokken. Mischien blijven hun wel de Eransche en Russische gasten, die mogelijkerwijze zich op een Duitsche bad- plaats met zoo aangenaam gevoelen, als aan de vrije boorden van den Amstel. Enkele ingezetenen van Amsterdam schijnen zoo in mergen beendoor- drongen te zijn van dat gevoel van vrijheid, dat zij er zich maar niet bij kunnen necr leggen, dat iemand, die als gevolg van een wette- lijk tegen hem geslagen vonnis gevangen zit, zijn straftijd uit dient. W ij hebben natuurlijk het oog op den heer Domela Nieuwenhuis, ten behoeve van wiens invrijheidsstelling door de Vereeniging de Um'e j.l. Maandag eene vergadering was belegd, waarin prof Allard Pier- son eene voordracht hield, die ongetwijfeld aan alle eischen der aesthetica voldeed, en waarin hij betoogde, ofschoon toegevende dat de wet in deze eerlijk was toegepast, welk een schoone daad het zou zijn deu heer D. N. gratie te verleenen. De meerderheid der aanwezigen wilden echter van het woord giatie niets weten, want dat sluit in zich dat men iets strafbaars heeft gedaan. en in plaats den Koning eerbiedig te verzoeken van zijn recht tot het verleenen van gratie gebruik te willen maken, vond men het goed de volgende motie aau te nemen. z/De vergadering gehoord de inleiding van den heer Pierson en het debat, noodigt het bestuur van de Unie uit, zich tot de Regee ring te wenden ten behoeve van de onmiddellijke invrijheidstelliug van den heer F. Domela Nieuwenhuis." Ot men op deze wijze den heer D. N. veel dienst zal bewijzen betwijfelen wij zeer. De onlangs gehouden gemeenteraads verkiezingen hebben in sommige plaatsen tot onverwachte uitkomsten geleid. Zoo in den Haag, waar men bij de herstemming, die Dinsdag j.l. plaats had, de beide Wet houders de heeren van Stralen en Vaillant liet vallen, hetgeen wel door niemand aangezien zal worden als een motie van goedkeuring voor het dagelijksch bestuur. Naar men bericht, heeft dan ook de Burgemeester, de heer Patijn en met hem het geheele dagelijksch bestuur, ontsiag gevraagd. Ondanks deze officieele tegenspraak houdt De Wereldburger vol dat het bericht juist, en zegt nog nadere bijzouderheden omtrent den Transvaalschen spoorweg te zullen mededeelen. Met belangstel- ling zien wij die nadere bijzonderheden tegemoet, want lioewef een Brnsselsch correspondent van de Times hetzelfde beweert als De WcreldJmrger, wordt van bevoegde zijde verklaard, dat al deze ge ruchten ongegrond zijn. Door De Wereldburger werd eenige dagen geleden het bericht verspreid dat de Nederlanders in zake den Transvaalschen Spoorweg veel te laat waren gekomen, dat lang vo'o'r den heer Snethlage, reeds Belgische ingenieurs waren gearriveerd, en dat een Belgisc.h syndicaat de concessie had verkregen. Na al hetgeen pas omtrent deze zaak was gepubliceerd klonk het bericht zeer onwaarschijnlijk, en werd dan ook door den heer Beelaert.s van Biokland het volgend communique tot het Alq. Hdbl. gericht: Het in nieuwspapieren verspreid gerucht alsof de aan de hli. Van den Wall Bake en Cluysenaer door de Zuidalrikaansche Republiek verleende spoorwegconcessie waarschijnlijk binnen korten tijd zou worden in-

Weekblad van Haarlemmermeer | 1887 | | pagina 2