KERKELIJKE BERICHTEN. GEMENGDE BERICHTEN. LANDB0UW. WEEKBLAD VAN HAARLEMMERMEER. NIERWS- en ADVERTENTIEBLAD. Ned Zuid-Afrikaansche Spoorweg-Maatschappij. De Enquete. getrokken, is van alien grond ontbloot. Dit verzinsel behoort tot bet rijk der fabelen en onmogelijkkeden. Het officieel bekend ge- maakte feit, dat de regeering der Zuidafrikaanscke Republiek, met machtiging des Volksraads, voor f 600,000 in de door de conces- sionnarissen opgericbte spoorwegmaatschappij heeft deelgenomen, bad bij eenig nadenken reeds van de onwaarbeid van het gerucht kunnen overtuigen." Naar wij vernemen, is de concessie voor den aanleg van spoor- wegen in de Transvaal thans definitief door de concessionarissen (de heeren Van den Wall Bake en Cluijsenaer) aanvaard, en gelijk- tijdig overgedragen aan de Nederlandsche Zuid-Afrikaansche Spoor- weg-maatschappij, welke het waarborgkapitaal van honderdduizend gulden in contanten heeft gestort. Het verslag der commissie van Enquete betreffende de wet op den kinderarbeid en den toestand van fabrieken en werkplaatsen is verschenen. Het bevat zeer gedetailleerde relazen en beschouwingen omtrent het onderzoek, tot dusver ingesteld. De commissie adviseert: A. tot herziening van de wet op den kinderarbeid met het oog op hare redactie; B. tot aanwijzing der gronden, waarop het verrichten van som- mige soorten van arbeid door jonglieden beneden 16 jaar bij alge- meenen maatregel van bestuur zal kunnen worden verboden of slechts voorwaardelijk toegelaten. c tot verbod om jongelieden beneden 18 jaar 's nachts of 's-Zon- dags te laten arbeiden, behoudens uitzonderingen in bijzondere ge- gevallen d. tot verbod om vrouwen 's nachts of's Zondags in fabrieken of werkplaatsen te laten arbeiden; e. tot het voorschrift, dat arbeid van jongeliedeu beneden 18 jaren en vrouwen in fabrieken of werkplaatsen, dagelijks in het geheel door minstens 2 uren rust moet worden afgewisseld; f. tot verbod om vrouwen gedurende vier weken na hare bevalling in fabrieken of werkplaatsen te laten arbeiden. Verder wenscht de commissie zoo spoedig doenlijk eene opneming van fabrieken en werkplaatsen in het geheele land door bepaaldelijk aan te wijzen deskundige ambtenaren, met bepaling van een niet te langen termijn, binnen welken de opneming moet ziju afgeloopen. Voorts raadt zij aan de voortzetting der enquete en beveelt zij, in afwachting van uitbreiding der wetgeving ten gevolge van hare uitkomsten, een nader onderzoek aan van de wettelijke bepalingen in het belang der veiligheid en gezondheid van de werklieden bij den arbeid, en instelling van fabrieksinspecteurs. Eindelijk beveelt zij ernstig ter overweging aan eene voorziening in het belang van den werkman en zijn gezin bij ongevallen, ziekten, ouderdom of overlijden. De hooibouw is in de gem. Sloten bij de meeste landbouwers afgeloopen, voor zoover de vodrsnede betreft. Over 't algemeen is de opbrengst te gering, tengevolge van de langdurige droogte de hoedanigheid is echter uitstekend. Ilet weder werkte op den hooibouw zelven zoo gunstig als in jaren niet het geval was. De graangewassen, in hoofdzaak het winterkoren, ondervinden van de droogte geene nadeelige gevolgen. Volgens Verdens Gang heeft de firma Meyer Co. te Christiania, een middel gevonden, om pas gezifte melk te con- serveeren. De melk wordt met een antiseptisch middel vermengd, waarna ze gegoten wordt in blikken bussen, welke men daarna hermetisch sluit. De melk houdt zich, zelfs bij 1618 graden warmte, drie maanden lang goed. Monsters van deze melk hebben op de tentoonstelling te Drontheim zeer voldaan en men zoekt voor de uitvinding octrooi in het buitenland. Reeds nu worden wekelijks 100,000 liter aldus geconserveerde melk naar Londen en 90,000 over Hamburg naar New-York verzonden. Op beide plaatsteen ontvangt men er circa 10 cent per liter voor. Ned. Herv. Kerk. Beroepeu: te Altfort en Appeltern W. van den Berg te Well en Ammerzoden c.a.te Ermeloo C. Boer te Urkte Zutfen G. J. de Hoest S.Jzn. te Leeuwarien; te Enschede M. Schuur- man, pred. bij de Chr. Ger. Kerk te De Leek; te Wijngaarden A. J. van Wijngaarden te Ter Aa; te Harderwijk C. J. Leen- mans te Staphont; te Loon-op-Zand (Loonschendijk) H. J. P. van der Linden te Schoonrewoerd; te Renkum F. Kyftenbelt te Hoevelaken; te Lopik E. A. Lazonder te Oosterwolde (Gelderland). Aangenomennaar Oud-Beierland door C. Bouthoom te Sprang. Bedankt: voor Lulten door G. Spijkerboer te Krimpen a/d. IJsel; voor Maria Hoorebeke (Belgie) door J. A. Notten pred. bij de Chr. Ger. Kerk te Rotterdam; voor Elst (el. Wijk-bij- Duurstede) door C. Hattink te Apeldoornvoor Tolen door Ynzonides te Waspik. Ned. Ger. Kerk. Bedankt: voor Groningen door G. van Goor te Bunschoten (Utrecht); voor Rotterdam door G. van Goor te Bunschoten. Weder moeten in het Westland vooral in de ornstreken van Naaldwijk door eenige tuinders oneerlijke handelingen ge- pleegd zijn bij de aflevering van aardappelen aan de Engelsche markt, door in plaats van goede, groote aardappelen voor het grootste gedeelte de inanden te vullen met kleine groene, en enkele groote bovenop. Dat de justitie thans hierin ook een woordje mede heeft te spreken is mogelijk aan velen onbekend. Yoor hen, die dit nog niet weten en tevens een ruim geweten hebben, acht de West I. i Ct. het niet ondienstig hen bekend te maken met den inhoud van art. 329 van het nieuwe wetboek van Strafrecht, hetwelk luidt //Met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar wordt gestraft de verkooper, die den kooper bedriegt: lo. door hem, die een bepaald aangewezen voorwerp kocht, opzettelijk iets anders daarvoor in de plaats te leveren. 2o. ten opzichte van den aard, de hoedanigheid of de hoe- veelheid van het geleverde, door het aanwenden van listige kunst- grepen". AlgEabl.) Als een bewijs, dat zoowel het aantal beteelde bunders «ls de opbrengst van het bouwland in de Loosdrechtsche Eng in de laatste jaren sterk is vermindeid, kan dienen, dat de op brengst der gisteren gehouden tiendverpachting slechts 260 bedroeg, een som, die vroeger wel eens voor het beste der elf perceelen werd betaald. Het heugt verschillende ingezetenen, dat voor de zelfde blok- ken meer dan duizend gulden werd geboden. De tiendverpachtingen van het kroondomein, in het rent arnbt Utrecht, brachten dit jaar aanzienlijk meer op dan in •het vorige jaar, met name die der korentienden. Door de Friesche Maatschappij van Landbouw en Veeteelt is besloten, aan de Regeering instemming te betoogen met bet •verzoek van de landbouw-coinmissie, om door wettelijke maat- 'regelen de knoeierijen in den boterhandel te bestrijden. Het dagelijksch bestuur der Noordbrabantsche Maatschappij •van Landbouw hield gisteren te Oseh een samenkomst met belang- stellenden tot vorming eener afdeeling van de vereeniging //Het Nederlandsche Rundveestamboek." Tot gelijk einde werd voor eenige dagen een bijeenkomst gehouden te Waalwijk en zal den fsden Augustus eene vergadering plaats hebben te Breda. De werking van dergelijke afdeelingen in verschillende deeleri van het gewest kan niet anders dan de veredeling van het vee- ras ten goede komen en daarmede de prijzen van het Noord- Olrabanlsche vee in het buitenland doen stijgen. Sedert eenige dagen hielden in een der logementen in de Wijde Waterstraat te Utrecht een tweetal colporteurs van Recht voor alien verblijf, blijkbaar met geene andere bedoeling dan om te trachten, in dat gedeelte der stad enkele hunner bladen en geschriften te verspreiden; althans met milde hand werden aldaar een aantal oude nummers van hun blad en dergelijke geschriften uitgereikt. Zoolang zij hiermede met de noodige voor- zichtigheid te werk gingen, hadden zij van de bewoners van die wijk weinig last, doch toen zij, langzamerhand stouter geworden, het waagden in den avond van dep 2en dezer, den verjaardag van UI. M. de Koningin, met hunue opruiende geschriften voor den dag te komen en daardoor de feestvreugde schenen te willen verstoren, was de maat vol en zagen zij zich weldra door een aantal Oranjemannen omringd, wier blikken en uitdrukkingen weinig geschikt waren, hen gerust te stellen omtrent het lot, dat hun te wachten stond, indien zij aan hunne tegenstanders werden overgelaten. Gelukkig voor hen slaagde de politie er in, hun een veiligen aftocht te verzekeren en waren zij weldra verdwenen, zeer zeker de overtuiging medenemende aan een groot gevaar te zijn ontkomen. VB.) Maandag voormiddag viel eene vrouw, die twee kleine kinderen bij zich had, in de Veemarktstraat te Breda, uitgeput van honger en vermoeienis, in onmacht. De heer L. J. Staal, die dit zag, liet haar dadelijk bij zich in huis brengen. Toen de vrouw eenigszins bij was gekomen, voorzag genoemde heer haar van voedsel en drank, dat gretig door haar werd gebruikt. De vrouw was uit den Bosch afkomstig en was naar Breda gekomen om werk voor haren man te zoeken, die bookbinder is. Tusschen hare kleeren vond men een briefje aan haren man geadresseerd, waarin zij schreef dat zij waarschijnlijk den weg naar den Bosch niet meer zou kunnen alieggen, en mocht zij onder- weg sterven, dan hoopte zij hem hiernamaals weer te zien. De heer L. J. Staal heeft de vrouw verder van mondvoorraad voorzien en haar daarop door zijnen knecht naar het spoor laten brengen, de orikosten van vervoer voor zijne rekening nemende. (B. C.) Door F. Fris, machinist op den stoomhoutzaagmolen van de heeren Van Stolk te Rotterdam, is eeu pleizierstoomjacht ge- maakt, geheel naar de eischen des tijds ingericht, en den naam dragende van Colibri. Zoowel het zeer nette scheepje, dat ruim 5 meter lang is, als de machine en ketel van It paardenkracht, zijn door hem in zijne vrije uren zonder hulp van anderen gemaakt, terwijl bij de gemaakte reizen is gebleken dat het jacht zeersnel vaart. Met de dame uit Bokstel, die eenige weken geleden de echtelijke woning in stilte verliet en zich met een huisvriend naar Amerika begaf, haren man ontlastende van de zorg voor een der drie kinderen, en tevens van de bewaring eener som van 60,000 aan effecten, is het daar ginds niet gunstig afge loopen. De Nederlandsche justitie gaf terstond per telegram aan die in Amerika van het feit kennis. Toen nu mijnheer en mevrouw aan wal stapteii, stond de Amerikaansche politie gereed hen te ontvangen. Dadelijk werd beslag gelegd op alle gelden en goe- deren, die zij bij zich hadden en werden zij oeiden, in afwachting van den uitslag van een nader onderzoek, onder toezicht der politie gesteld. Inmiddels was de wettige man, vergezeld van den advocaat B., uit 's-Bosch, de vluchtelingen nagereisd. Zoodra zij in Amerika aankwamen, werd op vertoon van de vereischte stukken het kind aan den vader teruggegeven, benevens de effecten, die door de vrouw wederrechtelijk aan de huwelijksgemeenschap waren onttrokken. De man heeft, vergezeld van zijn kind, de terugreis naar Nederland reeds weder aangenomen. (A. R. Ct.) Door een heer te Luik is tegen eene familie te Maastricht een eisch ingesteld tot vergoeding van 10,000 frank, voor schade en onkosten, veroorzaakt door het verbreken van buwe- lijksbeloften. De afgewezen minnaar brengt o. a. in rekening zijne reiskosten van Luik naar Maastricht, zoomede den ver- zuimden tijd, dien hem de bezoeken aan zijne verloofde gekost hebben. Het comite voor de Nederlandsch-Vaticaansche Tentoon stelling bericht, dat de tentoonstelling hier ter stede op 26 Augustus e.k. geopend wordt in de lokalen van het universiteits- gebouw, en wel bijzonderlijk in die zalen, waar eertijds het Sehilderijen-museum Van der Hoop gevestigd was. Het comite bestaat uit de heeren Joseph Th. J. Cuypers, voorzitter; mr. W. P. A. Iiellegers, seer.; J. F. M. Sterck, penningm., rector L. C. J. Eygenraam. De gemeente Bocholtz (Limburg) is sedert eenige dagen in rep en roer, daar de dochter van een rijken pachter met den zwijnenhoeder op den loop is. Het vluchtende paar werd jl. Dinsdag ontdekt te Carthils (Wittum), alwaar het zijnen intrek had genomen bij de ouders van den schaker. De burgemeesters van Bocholtz en Wittem, vergezeld van de marechaussees uit Gulpen, verschenen weldra ter plaatse en eischten het meisje op, dat echter hardnekkig weigerde mede te gaan. Niet dan met moeite slaagde men er in, haar in het rijtuig te doen plaats nemen, hetwelk haar naar de ouderlijke woning zou terugbrengen. Zij verklaarde evenwel spoedig te zullen terugkeeren, en zij heeft woord gehouden, want gisteren was zij wederom bij haren geliefde. De jongen is 19, het meisje 22 jaren oud. De volgende vermakelijke vergissing deelt men aan het Ttott. Nieuwsllad mede: In ons lieve vaderland is een stad, die geheel omringd is door singels. Zoodra men langs die singels gaat bouwen, is men op het grondgebied van een der drie dorpen, welke de stad omsluiten. De architect eener bouwmaatschappij had aan het Gemeentebestuur van een dier dorpen iets gevraagd, wat op het bouwen betrekking had. In antwoord op zijn vraag ver- kreeg hij zijn aanstelling tot vroedvrouw op een jaarlijksche bezoldiging van f 300. Later bleek, dat een der talrijke volontairs het stuk verkeerd had geadresseerd. Brand in een ijskelder? De mogelijkheid daarvan werd gisterennamiddag bewezen, toen dit plaats greep in het hotel van den Planten- en Vogeltuin bij Arnhem. Met behulp van de waterleiding en het personeel werd de brand spoedig gebluscht. Zekere R. D. te Kainpen had zich in het voorjaar verbon- den als plaatsvervanger in dienst te treden. Nadat hij door een militieraad als zoodanig was goedgekeurd, gaf hij den amb- tenaar van den burgelijken stand zijn voorneraen te kennen een wettig huwelijk te willen aangaan, hetwelk nog voor zijne indienst- treding werd voltrokken. Nadat D. was in dienst getreden, vroeg zijne vrouw aan den minister van oorlog hem te ontslaan, uithoofde volgens de militiewet geen gehuwd plaatsvervanger in dienst mocht treden. Genoemde persoon is thans werkelijk op grond van art. 68 der militiewet uit den dienst ontslagen. Twee gehuwde vrienden bewoonden te 's-Gravenhage naast elkander gelegen huizen en hadden ieder over een klein door muren omringd tuintje te beschikken. Dezer dagen hadden zij afgesproken om zonder hunne vrouwen eens een avondje naar Scheveningen te gaan. Een der echtgenooten, die voor het tuinraam te borduren zat, zei echter op het bewuste oogenblik toevallig tot haren man: //De lucht is wel bewolkt, maar het is toch droog! We kunnen samen wel een beetje gaan wandelen"! Dit bracht een streep door de rekening en de in zijn plan teleurgestelde echtgenoot haastte zich zijn vrierid er mede in kennis te stellen. Eenige oogenblikken daarna diende hem het geluk, want het begor. werkelijk te droppelen en van lieverlede harder te regenen. nAch Heer, riep de vrouw verdrietig uit, nu gaat het toch regenen! Neen, nu blijf ik maar thuis! als jij soms alleen een eindje wil wandelen" Hij liet zich natuurlijk dat geen tweemaal zeggen en bii zijn vriend binnenkomendende, riep hij: t Is genoeg, Kris! 't Hoeft niet meer!" De loegeroepene, die in zijn tuintje met de waterleiding in de hand stond en het water zdo omhoog liet gaan, dat het neervallende bij zijn buurman terecht kwam, wat als regen dienst moest doen, draaide de kraan dicht en beiden hadden een prettig avondje.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1887 | | pagina 3