II A ARLE3I I IRMEER, NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. is VAN Bij dit Nommer behoort een Bijvoegsel. 28e Jaargang No. 33. Zaterdag 13 Augustus 1887. Aan Landbouw, Gemeente- en Polder-Belangen gewijd. PLAATSELIJKE BERICHTEN. BUITENLAND. BINNENLAND. vi,\ Abomiementsprij s J. II. de BUSSY, Rokin 60, Amsterdam. JPrijs der Advertenti'en EEKBLAD Per jaar, met Bijvoegsel franco per post. J' 6. a zonder Bijvoegsel n 3. Enkele Nommers 15 Cent. ALEE TOEZENDINGEN, REDACTIE EN UITGAVE BETREEFENDE te adresseeren aan den Uitgever Hoofd-Agent: P. VAN CITTERT ZONEN, te Haarlem. van 1- li regels 75 Cent, elken regel meer 12*/» Cent. Groote Letters naar plaatsruimte. Abonnementen en advertentien worden aangenomen door alle boekhandelaren, postkantoren, brievengaarders en postboden. Van verhuizing in de gemeente Haarlemmermeer, moet, vol- gens de algemeene Politie-verordening, binnen veertien dagen ter Secretarie worden kennis gegeven, met opgaaf vandeSectie en het Huisnummer van het verlaten en het betrokken perceel. Overtrading wordt gestraft met eene boele van f 3. Deze kennisgeving kan ook per briefkaart worden gedaan. Het bureau van bevolking en van den burgerlijken stand is geopend van 9 tot 12 en van 1 tot 4 uur. Zondagavond werd aan de brug te Hoofddorp een Velocipedist nit baldadigheid omvergeworper,. BURGERLIJKE STAND van 39 Augustus 1887. Ondertrouwd-. J. Granneman en L. Kleijn wed.; H. A. Bruins en A. G. van der Zwaard; L. van der Zon, wedr. en A. Kunis, wed. GetrouwdJ. van Lieshout met A. M. Lamers; J. Brouwer met G. M. Nugteren; R. Bunt met A. Hemelaar. Geboren-. Klaasje, dochter van K. Grotewal en J. H. v. d. HeidenCornelis. zoon van C. Jonker en S. Kuiken; Teunis, zoon van C. C. Vermeer en J. W. Kamkes; Antje, dochter van J. Gladpootjes en J. Bakker; Hermanus, zoon van L. Tos en J. de Graaf; Clazina, dochter van P. v. d. Stelt en C. Sleeuwen- hoek; Petrus, zoon van J. Bogers en M. van Niel; Maatje, dochter van P. M. Buis en M. Tanis; Casper, zoon van C. A. de Waal Malefijt en C. Stortenbeeker; Adriana, dochter van D. Bakker en M. E. Maaskant; Jan, zoon van M. Bakker en A. H. van Gameren; Johanna Maria, dochter van J. L. Mesman en J. Vervloed; Hens en Lena, zoon en dochter van J. Witte en F. de Bruijne; Pieter, zoon van H. Huis en M. de Rooij Olof, zoon van C. Huiberts en A. Punt. Levenloos Geboren-. 1 kind van C. Huiberts en A. Punt; 1 kind van J. Gedaan en J. Heijenhuis. Overleden-. Hendrik, oud 6 weken, zoon van D. Bredeveld en N. B. Bras; Gerardus, oud 9 maanden, zoon van M. Knop en G. Visser; Mijntje Venema, oud 62 jaar, geh. met A. Eigen- huis, Cornelis, oud 1 maand, zoon van C. Kuijper en J. Eijk- inan; Geertruida Maria, oud 3 maanden, dochter van J. Noor- dermeer en G. Boon; Lijpje Eveleens, oud 84 jaar, wed. van J. Komen en M. Vreeken. ENGELAND. Van de oplossing der kwestie omtrent de bezetting der Nieuwe Hebriden door Erankrijk, is men, naar het schijnt, verder dan ooit verwijderd. Sir James Ferguson verklaarde in het Lagerhuis, dat Engeland geenszins bewilligd heeft in het uitstellen der terugtrekking van Fransche troepen uit de Nieuwe Hebriden, totdat eene verstand- houding over de onzijdigverklaring van het Suez-kanaal zal bereikt zijn. Engeland dringt aan op het sluiten der onderhandelingen over de Nieuwe Hebriden, omdat Engeland en Erankrijk het in beginsel over dit vraagstuk volkomen eens zijn. Sedert November van het vorige jaar, zeid6 de Minister, zijn geen Eransche recividisten naar Nieuw Caledonie gezonden, doch voortdurend worden kolonisten uit Prankrijk naar de Nieuwe Hebriden gericht. Hieruit zou men moeten opmaken dat Prankrijk, ondanks alle quasie bevredigende verklaringen er niet aan denkt, de Hebriden te verlaten, en hiermede strookt ook vrij wel de mededeeling van den Franschen Minister Flourens in de Kamer van Afgevaardigden, n.l. dat hij den Engelschen zaakgelastigde had verklaard, dat hij geen antwoord kon geven ten opzicbte van het vraagstuk over de Nieuwe Hebriden, zoolang de Engelsche regeering haar gevoelen niet heeft doen kennen over de andere vraagstukkeD, waarbij Prankrijk belang heeft, zooals over de Egyptische kwestie en de onzijdigverklaring van het Suez-kanaal. De than? door de beide Huizen van het Parlement goedge- keurde wet op de handelsmerken, is in de eerste plaats gericht tegen den namaak van geregistreerde of op andere wijze beschermde handelsmerken. Voor Buitenlandsche importeurs zijn vooral van belang die bepalingeu, welke op de valsehe benamingen der artikelen be- trekking hebben. Onder de uitdrukking benaming of beschrijving van het artikel (trade description) moet verstaan worden iedere directe of indirecte benaming, aangifte of andere aanduiding, betrekkeiijk; a. het getal, de hoeveelheid, de maat, het gewicht of den inhoud van een artikel b. de plaats of het land, waar het wordt gemaakt of voortgebracht c. de wijze van fabricage of produetied. de grondstof of de bestand- deeiene. een bestaand privilege, patent of octrooi of registratie. Iedere zoodanige aanduiding moet juist wezen, en fabrikanten zoowel ais verkoopers van valschelijk aangeduide artikelen zijn onderworpen aan dezelfde straffen ais degenen, die het handelsmerk van een ander namaken. De straffen bestaau, behalve in de inbeslagneming der aan- gehaalde goederen, bij weinig ernstige door de politie behandeld wor- dende gevallen, in gevangenisstraf tot vier maanden of geldboete tot 20. Zwaardere overtredingen, die naar de gerechtshoven worden verwezen, worden gestraft met gevangenis tot twee jaren, met of zonder geldboete. Vooral van gewicht is voor de buitenlandsche In dustrie de bepaling betreffende de plaats of het land van herkomst. Dit is direct tegen de buitenlandsche concurrentie gericht, waarop door de fabrikanten in verschillende plaatsen door meetings en dagblad- artikelen sterk is gewerkt. Sir James Ferguson deelde in het Lagerhuis mede dat zoodra de Koningin de Wet bekrachtigd had, een rondschrijven tot de mogend- heden zal gericht worden, om haar uit te nooodigen aan de Britsche onderdanen dezelfde bescherming tegen vervalsching te verleenen, ais de nieuwe wet aan de vreemdelingen biedt. Ter viering van den lOOen verjaardag van de vestiging der Australische kolonie Nieuw Zuid-Wallis, zal te Melbourne een inter- nationale TentoonsteUing gehouden worden van kunsten, fabriekwezen, landbouw, nijverheid enz. Aanvragen om inlichtingen, enz. moeten worden gericht aan de uitvoerende commissie van de Centennial International Exhibition 1888 te Melbourne, Australia, of aan the agent-general for Victoria, 8 Victoria Chambers, Victoria-street, Westminster Londen SW.. In de reusachtige magazijnen van Whiteley te Londen, waar alles en nog wat verkocht werd, heeft een verschrikkelijke brand plaats gehad, waardoor een groot gedeelte der gebouwen vernield en een schade aangericht is van 6 millioen gulden. Drie menschen werden gedood en een twintigtal gewond. De eigenaar beweert dat de brand opzettelijk moet zijn aangestoken. De Shippings Gazette bespreekt een nieuwe vinding, die, indien zij in de praktijk proefhoudend blijkt, de gedachte om den stoom door electriciteit te vervangen, weder voor langen tijd op zijde zet. De uitvinding bestaat in een nieuwe wijze van stoomvorming, dieberekend wordt 53 pCt. besparing in brandstof te geven, bij een bezuiniging van 96 pCt. ketelruimte en 66 pCt. in de kosten van aanleg. Het blad zegt, dat de Duitsche autoriteiten de uitvinding zeer belangrijk vinden, en bevolen hebben er mede proefnemingen te doen- DUITSCHLAND. Met groote ingenomenheid wordt door de bladen gesproken over de samenkomst van de Keizers Wilhelm en Frans Jozef te Gastein. Den 6n. kwam laatstgenoemde te Gastein aan en bracht dadelijk een iangdurig bezoek aan den Duitschen vorst. Ook de Nordd. Allg Zeit. beschouwt deze bijeenkomst ais van meer dan gewoon belang, omdat er uit blijkt dat het Duitsch-Oostenrijksohe verbond hechter dan ooit gevestigd is. Tevens bewijst de reis van Keizer Wilhem, dat zijne gezondheid, in strijd met sommige geruchten, niet slecht is. A De officieuze Duitsche bladen richten nu bun aanvallen tegen Denemarken, en wel op grond eener redevoering van den Deenschen minister van oorlog Bahnson, die de versterking van Kopenhagen noodig oordeelde ais een middel van verdediging tegen Duitschland." i,Denemarken zij gewaarsohuwdzegt o.a. de Kreuz—Zeitung een verbond tusschen Frankrijk, Rusland en Denemarken zou licht het gevolg kunnen hebben, dat inlijving van geheel Denemarken bij het Duitsche rijk noodig werd, ten einde Duitschland van de zeezijde te beschermen." FRANKRIJK. De zaak Boulanger-Ferry is nog steeds the topic of the day, doch verder is men er nog niet mede gekomen. Ferry en zijn aanhang beweren dat Boulanger's voorwaarden geheel ongewoon en onaannemelijk zijn, terwijl deze volhoudt dat alleen een ernstig duel hem in zijn eer kan herstellen. Door den Senaat van Frankrijk is eergisteren een besluit genomen, geheel in den geest van het beschermende steisel voor den invoer in Cochin-China, Cambodja, Annam en Tonkin. Fransche artikelen in Fransche schepen direct aangevoerd, zijn vrij van inko- mende rechten. Goederen van vreemden oorsprong zijn onderworpen aan het algemeene Fransche tarief, d. w. z. aan de hooge beschermende rechten, die in Frankrijk worden geheven van goederen uit landen, die geen handelstractaat hebben Indien de goederen alleen door Annam of Tonkin worden gevoerd, met bestemming naar een ander land, worden de rechten verhoogd met 80 pCt. ITALIE De berichten omtrent de cholera luiden minder gunstig, niet alleen op Sicilie heerscht de ziekte, doch ook in de buurt van Napels zijn verdachte gevallen voorgekomen. RUSLAND. De teraardebestelling van Katkoff heeft Zaterdag jl. met groote plechtigheid te Moskou plaats gehad. Tal van binnen- en buitenlandsche deputation waren tegenwoordig, doch Deroulede, de vroegere voorzitter van de Ligue des Patriotes, kwam te laat aan. TURKIJE. Ondanks al de raadgevingen ter contrarie is de Prins van Saxen-Coburg toeh naar Bulgarije gegaan om den vorstentroon te gaan bezetten. De eerste welkomstgroet werd hem gebracht op een boot van de Donau-Stoomvaart Maatschappij welk vaartuig hem van Orsowa naar Widdin bracht. Hij werd met de noodige eer aau zijn raug verbonden ingehaald en door de bevolking met luide juichkreten begroet. Wat te voorzien was is gebeurd, in de Eerste Kamer is het nienwe artikel 194 (192) verworpen, en wel met 27 tegen 11 stemmen. Met uitzondering van den heer Pjjnappel stemden alle liberalen tegen, hoewel een aantal van hen erkenden, dat er in zake het onderwjjs iets gedaan moet worden, om aan de eischen van de bjjzondere school tegemoet te komen Alleen konden zij zich niet vereenigen met de wijze waarop dit geschiedde in hot voorstel Vos de Wael-Schaepman. De overige hoofdstnkkeu, benevens de additioneele artikelen zijn alien door de Kamer aangenomen, zoodat behoudens de Koninklijke goedkenring, de eerste behandeling der Grondwets- herziening is afgeloopen. Zoodra deze goedkeuring is verleend kan de ontbinding der Kamer volgen en den datum der nieuwe verkiezingen worden vastgesteld. Men spreekt van 13 September ais den verkiezingsdag, doch bepaald is dit nog niet. Het valt niet te ontkennen, dat door de beslissing der eerste Kamer de geheele grondwets-herziening gevaar loopt te mislukken, want het zal nu te bezien staan of de rechterzjjde, nu niet is aangenomen waarom het haar juist te doen was, geneigd zal zijn aan het overig herzieningswerk hare goedkeuring te verleenen. Langzamerhand begint men zich voor te bereiden op de aan- staande verkiezingen en wjj kunnen ons ongetwjjfeld voorbereiden op een bnitengewoon warmen strijd. Hier in Amsterdam is een gedeelte der burgerjj nog steeds in zak en assche over het vertrek van dr. Mezger, en reeds worden adressen op touw gezet, om deze groote specialiteit op zjjn besluit om Amsterdam te verlaten te doen terugkomen. Wjj hopen dat men zal slagen, doch betwjjfelen het, wanneer men nagaat wat er volgens de verklaring van Dr. M. zoo al aan Am sterdam hapert. Ons plaveisel dengt niet, onze wateren met den

Weekblad van Haarlemmermeer | 1887 | | pagina 1