LANDBOUW. RECHTSZAKEN. KERKELIJKE BERICHTEN. W IJJvBLAD VAN HAA RLEMMERMKER HIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Amstel iDcluis rieken. nu ja, laten we maar zeggen onfrisch, en dan stuift het hier op afschuwelijke wijzehet laatste zal het volgens onzo bescheiden meening, wel overal, ook in Wiesbaden, doen gedurende een zomer, waarin het twee maanden aohter- een niet regent. Daartegen helpen geen sproeiwagens. Behalve deze kleine onaangenaamheden is er nog een andere leden, die dr. M. tot heengaan noopt, nl. dat men in Wies baden eene inrichting zal maken, waar hij zijne geneeswijze in haren geheelen omvang zal kunnen toepassen, hetgeen in het Ainstel-Hotel niet het geval schijnt geweest te zijn. Wij vreezen dus dat Amsterdam zieh zoo goed mogelijk in het onvermijdelijke zal moeten schikken. Uit overweging dat toepassing der wet van 26 April 1884, aangevnld bij de wet van 20 Juli 1884, tot vaststelling van bnitengewone maatregelen ter afweuding van eenige besmet- telijke ziekten en tot wering barer uitbreiding en gevolgen, noodzakelijk is wegens het voorkomen van cholera asiatica in het zuiden van Europa, is bij koninklijk besluit van 2 dezer opgenomen in de Staatscourcint van heden, het volgende bepaald De in- en doorvoer van lompen, gebruikte kleedingstnkken ongewasschen lijf- en beddegoed is verboden uit landen of plaatsen, door de Ministers van binnenlandsche zaken en Jinanciiin aan te wijzen. I <e aanwijzigingeu worden telkens ten minste drie dagen voor dat zij in werking treden, door plaat.sing in de Neclerlandsche Staatscourant ter algemeene kennis gebracht. De voornoemde Ministers zijn bevoegd die aanwijzingen te veranderen zoo dikwijls de omstandigheden ditgedoogen ofnoodig maken, alsmede te bepalen of en in hoever de bagages, door reizi- geis medegebracht, onder het verbod zijn begrepen, de beschik- kingen over deze onderwerpen worden ook in de Neclerlandsche Staatscourant geplaatst. "11. MM. de Honing en de Koningin zouden, naar men aan het D. van s-Gravenhage mededeelt, het plan koesteren een gedeelte van den aanstaanden winter in Savoye te gaan doorbrengen. 'Ist (lepartement Haarlem van de Maatschappij tot Nut van t Algemeen heeft besloten tot den aankoop van een perceel naast het Nutsgebouw in de Zijlstraat gelegen, voornamelijk met 't oog op de behoefte der volks-bibliotheek. Daarroor zal eene geldleeninsr von /*in ftAB 1 van f 10,000 worden gesloten. Tot lid van het bestuur is gekozen de heer J. H. der Rijkskweeksehool voor onderwijzers alhier. Slanger, dir. Donderdag 28 en Vrijdag 29 Juli had te Frederiksoord het eerste eind-exainen plaats aan de //Gerard Adriaan van Swieten Tuinbouwschool." Deze school is, znoals men weet, in 1884 door den gepensionneerden majoor F. H. L. van Swieten te Delft, opgericht, ter nagedachtenis aan zijn eenigen zoon, dien hij het ongeluk had destijds te verliezen. Het doel der school is, degelijke tuinbazen te vormen, die bekend zijn met alles wat zij later als tuinbaas noodig hebben te weten. De cursus is driejarig het theoretisch en practisch onderwijs wordt gegeven door den heer A. C. Ide, leeraar aan die school. Door de directie der maatschappij van weldadigheid daartoe uitgenoodigd, traden als leden der examencommissie op de heeren rar. A. van Naamen van Eeinnes, lid del' Eerste Kamer en commissaris der Maat schappij van Weldadigheid, A. M. C. Jongkindt Coninck, kweeker te Dedemsvaart, D. Has Backer, bloemist te Appeldoorn, en A. Fiet, hortulanus te Groningen, waarvan de eerste tot voorzitter, de laatste tot secretaris werd verkozen. De commissie heeit het diploma van bekwaamheid toegekend aan het zestal leerlingen: II. Claassen, oud 18 jaar, bestedeling van het burgelijk armbestuur van RotterdamG. Dieke, oud 17 jaar, bestedeling van de Herv, diaconie van 's-Gravenhage; J. Hazeioop, oud 17 jaar, zoon van een vrijboer te Frederiksoord; J. Kocs, oud 21 jaren, zoon van een vrijboer te Frederiksoord; lb. Rikken, oud 17 jaar, zoon van een vrijboer te Frediriksoord; en Wiederkold, oud 161 jaar, zoon van een vrijboer te Frede riksoord. (Pcm. Or. Ci.) Het Provinciaal Blad van Limburg No. 86 bevat de voorwaarde waaronder aan Nederlandsche grensbewoners vergun- ning lean worden verleend om hun vee op Belgisch grondgebied ter wijde te brengen. Die voorwaarden zijn nogal van bezwarenden aard, zoodat de commissaris des Konings in Limburg het noodig heeft geoordeeld ze door openbare afkondiging en aanzegging door den gemeente-veldwachter bekend te maken, ten einde de belanghebbende veehouders voor enventueele moeilijkheden met de Belgische regeering te vrijwaren. Naar men ons schrijft, zijn de pachtsommen der tiendko- rengewasseu dit jaar in de Betuwe aanmerkelijk hooger dan in 1886. Te Avezaat brachten zij /500 op, '/3 meer; te Tiel, /I37 2, ruim /"200 meer dan verleden jaar. Voor een groot deel wordt die verhooging toegeschreven aan den prachtigen stand van het koren, zoodat ook een ruime opbrengst verwacht wordt. Volgens vele landbouwers staat het echter te bezien, of het gewicht wel zal meevallen, daar de korrel minder zwaar is dan algemeen gedacht werd. Tuinbouwtentoonstelling te Leeuwarden. Uit Leeuwarden schrijft men dd. 11 Aug. aan het Alg. Handelsbl. //Hedenmiddag had in de Harmonie de opening plaats van de door de Friesche Tuinbouw-Vereeniging uitgeschreven nationale tentoonstelling van planten, bloemen, heesters, groen- ten, vruchten, gereedschappen voor den tuinbouw enz. De voor zitter der regelingscommissie, de heer P. Lycklama h Nyeholt, burgemeester van Leeuwarden, hield daarbij eene toespraak, waarin hij wees op het gewicht dezer tentoonstelling en dank' toebracht aan alien, die tr-t haar welslagen hebben bijgedragen, waarbij hij inzonderheid vermeldde het lands-, het gewestelijk- en het gemeentebestuur, die alien belangrijke geldelijke subsi- ien hadden toegekend. Nadat bij zijne toespraak bad geeindigd, noodigde hij de aanwezigen uit met hem de tentoonstelling te gaan in oogenschouw nemen, waaraan onder het spelen der mu- ziek van het stedelijk muziekkorps werct gevolg gegeven. De indruk was allergunstigst. Uit alle provincien van Ne- derland zijn de schoonste bloemen, planten, vruchten en aanver- wante artikelen ingezonden, en dit alles is op de meest smaakvolle wijze gerangschikt. Wij kunnen verklaren, dat deze tentoonstelling overwaard is een bezoek niet alleen van de vak- mannen, maar ook van de liefhebbers van planten, bloemen, vruchten, groenten, enz. en dat zij ruimsehoots de gelegen- heid aanbiedt, om het omvangrijke tuinbouwvak in al zijne bij- zonderheden te leeren kennen." De jury had geen gemakkelijke taak, Onder dp tot dusver bekend gemaakte bekrooningen vinden wij o. a. vermeld Voor bloeiende planten: Lilium. 2e prijs (Br. M.) S. D. v.d. Goot, Boskoop. Voor bladplanten Aucuba .Taponica, 2e prijs (B. M. A. van Wilgen Dz, Boskoop: Coniferen le prijs (G. M.) S. D. van der Goot, Boskoop; •3e prijs (B. M.) W. D. Keessen Dz. en Zoon, Aalsmeer. Voor Tuinsieraden, kamerornamenten, gereedschappen etc.: Ont- werp van een park 3e prijs (Getuigschrift) H. B. Stephan, Koog a/d Zaan. Ontwerp van een stadstuin 2e prijs (Br. M.) H. B. Stephan. Koog a/d Zaan. Bouquetten: Waaierbouquet. 2e prijs (B. M.) H. B. Stephan, Koog a/d Zaan. Een voorwerp naar vrije keuze, met groen en bloemen ge- vuld. 2e prijs (B. M.) H. B. Stephan, Koog a/d Zaan. OOGST IN FR1ESLAND. Verslag omtrent de verwachtingen van den oogst in de provincie Friesland in 1887. Tarwe en rosrge staan uitmuntend. De gerst staat best en belooft veel, hoewel de later gezaaide vooral door droogte en koude heeft geleden. De haver staat, zeer goed; het stroo is wat kort ten gevolge van het voorjaarsweder. De boekweit belooft veel; de opmerking over de haver is ook op deze vrucht te maken. De boonen en erwten staan overal uitmuntend en beloven eene goede opbrengst. Het koolzaad, weinig verbouwd, staat goed Het vlas is over het algemeen te kort, maar staat overigens vrij goed. Het kanariezaad staat uitmuntend. De chicorei, hoewel wat achterlijk, staat goed. De aardappelen staan over het algemeen voldoende, in enkele afdeelingen zelfs zeer goed, in andere aaarentegen middelmatig. Knollen zijn alleen verbouwd in de negende afdeeling; ze staan daar goed. De kla- ver staat niet bijzonder goed, ten gevolge van de aanhoudende droogte. De graslanden hebben daarvan ook geleden, en wel voornamelijk de hooggelegene; de opbrengst der hooilanden is iets gunstiger. Over het algemeen laat de stand der voornaamste voedergewassen zich gunstig aanziende koude en droogte, <*e- durende het voorjaar, hebben echter aan haver, vlas, boekweit, aardappelen en de gras- en hooilanden eenige schade berokkend. {Alg. Hdbl.) Op 26 Aug. a. s. zal te Hoogeveen de groote jaarlijksche tentoonstelling en keuring van vee en landbouwproducten, van- wege het Genootschap ter bevordering van den Landbouw in Drente worden gehouden. Voor meer dan 1000 aan prijzen en premien is uitgeloofd. Te Zieriksee zal donderdag 8 Semtember a. s. eene ten toonstelling van zaaigranen enz. gehouden worden, vanwege de Centrale Tentoonstellings-vereeniging //Landbonwbelang." Secretaris der commissie van bestuur is de heer M. C. Mulock Houwer, te Zieriksee. De afdeeling Wijk bij Duurstede// van het //Genootschap voor Landbouw en Kruidkunde in de provincie Utrecht//, welke reeds zooveel deea tot bevordering van landbouw en veeteelt zal thans den 13 September te Koten een ploegwedstrijd doen houden. Verschillende prijzen zijn doorvoor uitgeloofd. Rotterdam naar Oldeboorn door E. C. Gravemeijer te Oosthem naar IJzendoorn (cl. Tiel) door W. Willems te Nootdorp; naar Zoetermeer en Zegwaard door IJ. Bootsma te Lunteren. Bedankt: voor Neerlangbroek door J. L. Tichelaar te Oud- dorp; voor Akkooi (cl. Bommel) door P. Mes te Giesen-Nieuw- kerk; voor Barneveld door W. R. Kalshoven te Eede; voor Nijega c. a. door FI. de Jong te Gaastmeer c. a.; voorKoudum door C. J Leenmans te Staphorst; voor Roordahuizen door H. Evers te Sappemeer. Christ. Ger. Kerk. Beroepen: te Waddingsveen Jonkman te Noordeloos. Aangenomen naar Stadsmusselkanaal door Buikema te Doesem. Bedankt: Voor Haarlemmermeer oostzijde door W Kapteiin I te Workum. 1 J Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Zandeweer c. a. J. A. Corstius te Oldenzijl en Oosternielandte Schermerhoru J. L. Bommezijn te Geertrui- denberg; te Warns en Scharl (cl. Sneek) D. F. Meinsma te Hautum en Hautumahuizen (cl. Dokkum)te De Lier H. Wil- deboer te Benthuizen te 's-Hertogenbosch O. Schriecke te Pijn- akkerte llijkersmilde en Kloosterveen S. Kalma te Zevenber- gen; te St.-Annaland K. Straatsma te Biervliet; te Morra en Lioessens J. H. Germs te Akkerwoude; te Harderwijk C. J. Leenmans te Staphorstte Eemnes-Buiten P. C. Koster te Eemnes-Binnen; te Wageningen W. R. Kalshoven pred. te Eede; te Terkaple c. a. H. van Eijck te Heslinga; te Kollum- merzwaag Alfort en Appeltern W. van den Berg te Well en Ammerzodente Tolen G. Klaarhamer te Montfoort; te Wie- ringerwaard W. Korvezee te Noordzijpe. Aangenomennaar 't Woud door H. G. Botermans cand. te oor het gerechtshof te 'sGravenhage stond als appellant te- recht een koopman uit Rotterdam, die zich bezwaard gevoelde door eene veroordeeling tot 3 jaren gevangenisstraf hem door de rechtbank opgelegd ter zake van diefstal van 9 stuks effecten uit eene woning aan den Oostsingel te Rotterdam, althans we gens heling daarvan, door die papieren in ziine woning te verbergen en aan de nasporingen der politie te onttrekken. Hem was ook ten laste gelegd diefstal van een aantal zilveren voor- werpen uit een andere woning, doch de rechtbank sprak hem daarvan vrij, bij gebrek aan wettig en overtuigend bewijs. Dien- tengevolge was ook het Openb. Min. van het geheele vonnis in appel gekomen. De bekl. hield thans vol zoowel de effecten als de zilveren voorworpen te hebben gekocht, maar bekende nu dat hij wist dat de effecten door diefstal waren verkregen. Ad v.-gen. mr. Bijleveld vereenigde zich met de door de rechtbank gegeven vrijspraak. Hij oordeelde overigens de uitge- sproken veroordeeling met te ernstig en vorderde de bevestigino- van het vonnis. De verdediger mr. J. van Gigch hoopte dat de nu afgelegde bekentenis tot vermindering van de mate der straf aanleidVn°' zou kunnen geven. Hierna verschenen voor het Hof drie personen, laatstelijk verblijf houdende in de Rijksgestichten te Ommerschans en Veenhuizen, veroordeeld door de rechtbank te Dordrecht ieder tot 6 maanden gevangenisstraf ter zake van diefstal van twee rollen wit goed in den avond van 8 Juni uit een winkel aan de A oorstraat te Dordrecht, te zamen en in vereeniging gepleegd. De bekl. bekenden volledig den diefstal uit armoed te heb ben bedreven. De verdediger, mr. Mazel, voerde voor den len en 3en bekl. eenige verzachtende omstandig.ieden aan en verzocht de opleg- ging eener lichte straf, ten einde te voorkomen dat de bekl. in den winter hun vrijheid verkrijgen, wanneer het hoogst moeielijk valt werk te bekomen. Wat den 2en bekl. betreft, hij had slechts op de wacht gestaan, niet aan den diefstal deelgenomen. Daarom kon deze z. i. niet als mededader maar slechts als medeplichtige worden veroordeeld. In een onzer kantonale hoofdplaatsen werd onlangs eene overt reding van de drankwet geconstateerd, verkoop n.l. in 't klein, in casu van drie deciliter jenever, door de dochter des huizes, terwijl het hoofd der echtvereeniging geen vergunning voor dien verkoop meer heeft. ler terechtzittinsj verklaarde bekl. dat ze die hoeveelheid had afgeleverd als restant van grootere quantiteit, eenige dagen vroeger door hare moeder verkocht aan de echtgenoote van haar naasten buur, die evenals hare dienslmaagd gehoord, verklaarde de meid om een halven literjjenever te hebben gezonden niet wetende dat buurmans vergunning door het niet betalen der rechten was vervallendie hoeveelheid was echter niet voorhan- den, reden waarom de vrouw des huizes slechts twee deciliter aan de meid mee gaf, die eenige dagen later de overige drie deciliter van de dochter in ontvangst nam op welke aflevering bekeuring en aanklacht volgde. 't Openbaar Min. eischte tegen de jeugdige overtreedster ds gewone geldboete van 50 gl.° of sub. gevangenisstraf, doch de rechter sprak haar vrij op grond, dat niet zij, maar, zooals uit het get. verhoor onomwonden was gebleken, hare moeder in t klein had verkocht, nl. een halven liter, waarvan direct een deel was afgeleverd en een paar dagen later door de dochter het restant; niet de dochter dus, maar de moeder had de wet overtreden, maar tegen haar was niet geverbaliseerd. (jVj Gr. C.) Het gerechtshof te 's-Gravenhage behandelde het appel, ingesteld door een Zeeuwsch grondeigenaar, wonende te Goes. Hij was 31 Dec. jl. aan het jagen in zijn jachtveld onder de gemeente 's-Heerarendskerke nabij de spoorbaan, toen hij, be- speurende dat achter hem een vogel uit het riet opvloo<i, zich plotseling omkeerde en in de richting van het station een schot loste, waardoor niet alleen de vogel maar ook de op de spoor baan nabij het station surveilleerende rijksveldwachter getroffen en verwond werd door hagelkorrels aan het hoofd, de rechterhand en het linkerbeen terwijl deze ambtenaar daardoor gedurende eenige dagen verhinderd werd in de uitoefening zijner beroeps- bezigheden. De rechtbank te Middelburg, die van oordeel was dat bekl. de voorzichtigheid niet voldoende had in acht genomen, veroor- deelde hem tot 3 dagen hechtenis. Yoor het Hof werden opnieuw, ook van de zijde der verdedi- ging, een aantal getuigen gehoord, waarna bekl. bleef beweren,

Weekblad van Haarlemmermeer | 1887 | | pagina 2