NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 28e Jaargang No. 34. Zaterdag 20 Augustus 1887. VAN Aan Landbouw, Gemeente- en Polder-Belangen gewijd. Bij dit Nommer behoort een Bijvoegsel. PLAATSELIJKE BERICHTEN BUITENLAND. Abonnementsprijs J. II. de BIJSSY. Rokin 60, Amsterdam. Pr ijs der Advertentien van 1--6 regels 75 Cent, elken regel meer 12Vs Cent. Schoolspaarbank te Abbeues. WEEKBLAD HAAR LE.M MEBMEER Per jaar, met Bijvoegsel franco per post. a zonder Bijvoegsel H Enkele Nommees 15 Cent. 6. 3. ALEE TOEZENDINGEN, REDACTIE EN UITGAVE BETREFFENDE te adresseeren aan den Uitgever Hoofd-Agent: P. VAN CITTERT ZONEN, te Haarlem. Groote Letters naar plaatsruimto. Abonnementen en advertentien worden aangenomen door alle boekhandelarenpostkantoren, brievengaarders en postboden. Woensdag morgen ten 4£ ure is afgebrand de boerderij van A. Knibbe, Spaarnwouderweg CC no. 12. Ook de inboedel, bouwgereedschappen en 81000 kilogram hooi zijn verbrand. De oorzaak is onbekend. Alles was tegen brandschade verzekerd in de Ond Karspelsche Maatschappij. Een spuit heeft gewerkt en een tweede is halverwege te water geraakt en de voerman met groote moeite gered. Bij koninklijk besluit van 13 dezer S. B. 155, zijn de beide kamers der Staten-Generaal ontbonden met den 17 Augustus 1887. De verkiezingen zullen plaats hebbenvan de leden der le kamer op 8 September a.s., en van die der 2e kamer op Donderdag 1 September a.s., en de herstemming voor laatstgemelden zoo noodig op Woensdag 14 September a.s. In de onlangs gehouden vergadering, waarop tegenwoordig waren de heeren, D. van Wieringen, Vz., J. van der Kamp, Seer. P. Boekel, Penn. N. van Reeuwijk, C. Bos, D. de Vlieger en D. Rodenburg, terwijl de heer D. Versluis afwezig bleef, is gebleken dat bij het saldo van 27 December 1886 3402,19' van 27 Dec. '86 tot 4 Juli '87 ontvangen werd u 519.095 t> "f 3921.285 van 27 Dec. 86 tot 4 Juli '87 terugbetaald 206.61 6 3714.67 bijgeschreven intrest47,13 saldo op 4 Juli 1887 3761.80 De reserve-kas bedroeg op 27 Dec. '86. f 306.266 Bijgeschreven op 4 Juli '8745.97 Saldo op 4 Juli 1.1352.23a Op 27 Dec. '86 waren in omloop 149 boekies. an 27 Dec. 86 tot 4 Juli '87 afgegeven 14 163 Van 27 Dec. '86 tot 4 Juli '87 afbetaald 16 In omloop op 4 Juli 1887 147 In de verloting ten bate der stichting eener Bewaar— IVaai— en Breischool werden in het geheel 343 loten a 50 ct. afge geven, waarvoor ontvangen werd 171.50; aan liefdegaven werd van het eersle halfjaar 1887 ontvangen 98.50, zoodat het kapitaal voor de stichting vermeerderd is met f 270. In alles is ontvangen,/' 1510.81 /2. Daar bij eene matige berekening 4000 benoodigd is voor de stichting, zal zij aan het doel beantwoorden, veroorlooven wij ons met bescheidenheid ons streven tot stichting voor Be waar—, Naai- en Breischool aan de liefdadigheid in alle belang- stellende kindervrienden aan te bevelen. Namens de Commissie voor de Schoolspaarbank en de Be- waarschool. D. van Wieringen, Voorz. J. van der Kamp, Seer. P. Boekel, Penn. BURGERLIJKE STAND van 1016 Augustus 1887. OndertrouwdGeene. GelrouicdJ. Degenaars en C. Silvis: A. de Heii Wedr. en L. L. Vaessen, Wed. Geboren: Elisabeth, dochter van W. Blok en A. Hoogenbrug; Elisabeth Maria, dochter van N. Boes en J. M. Hoogkamer; Maria, dochter van J. Rietveld en H. M. KorsmanElbert, zoon van J. Hoogenbirk en J. BroertjesPieter, zoon van A. Krijgsman en A. Kijlaarsdam Pieter, zoon van C. Markus en M. C. Vermeulen; Gerrit, zoon van J. Korsman en T. Le vering; Jan, zoon van D. Provilie ongehuwd Klaas, zoon. van H. Ilulst en H. Wind; Adriana Theodora, dochter van P. Metselaar en C. Dekker; Maria Margaretha, dochter van L. Troost en M. Heuvel; Hendrika Cornelia, dochter van A. Schaap en M. Rijlaarsdam Geertje, dochter van W. v. d. Ploeg en N. Ravensbergen; Hendrikje, dochter van H. de Lugt en J. den Boer Anthonia, dochter van L. Vermeer en A. Smits Trijntje, dochter van E. de Lange en A. Ruijgrok; Johanna Maria, dochter van C. van der Laan en J. v. d. Kraats. Levenloos geboren1 kind van H. Hulst en H. Wind. Overleden Johanna Adriana Gerhardina, oud 2 maanden, dochter van C. M. v. d. Beek en G. W. v. Zeijst; Klaas, oud 1 dag, zoon van H. Hulst en H. Wind; Pieter Pauw, oud 69 jaar, wedr. van M. Kloek; Simon, oud 2 maanden, zoon van C. Dolieslager en G. Arisman. ENGELAND. De wet op het grondbezit in lerland houdt nog- steeds het Engelsche Parlemenc bezig. Door het Hoogerhuis waren n.l. in het ontwerp, zooals het door het Lagerhuis was aangenomen, vrij ingrijpende wijzigingen gebracht, doch de heer Chamberlain verklaarde, dat de Unionisten zouden tegenstemmen, indien de wijzi gingen niet terug genomen werden. Daarop heeft het Ministerie er in toegestemd de beraadslaging te verdagen, hetgeen door versehillende bladen als laakbare zwak- heid wordt aangemerkt. Sterker wordt de regeeringspartij er overigens niet op. Wederom is in stede van een overleden Unionist, een Gladstoniaan gekozen, en wel in het district Norwich, waar lord Henry Grosvenor met 3983 stemmen in de minderheid bleef tegenover den heer Brunner, die 5112 stemmen verkreeg. De heer Brunner zal dus waarschijnlijk beter gemutst zijn dan de Engelsche politie, die een belangrijke vangst dacht gedaan te hebben, en op stuk van zaken niets dan een bok blijkt geschoten te hebben en een gek figuur te slaan. Op het oogenblik vertoeft de Koningin n.l. op Osborne, Wight, en eenige dagen geleden werd een Fransche reizigster te Cowes gevan'gen genomen en in het bezit bevonden van eene hoeveelheid van zekere stof, die er verdacht bruin uitzag. Van bruin op dynamiet, en van dynamiet op een aanslag tegen de Koningin, dat was zoo eenvoudi°- mogelijk. Bij de boosaardige Franchise werden brieven uit Parijs en Rouaan gevonden, en dadelijk werden eenige geheime politie-agenten met scherpe neuzen naar die plaatsen gezonden, om de zaak nader te onderzoeken. Nu kwam men echter op den glunderen inval om het bewuste bruine goedje eens te gaan onderzoeken en bleek het niets te zijn dan een- voudige boetseerklei of dewel toonaarde. Tableau! Uit Indie kwam de minder verkwikkelijke tijding, dat ge- durende de maanden Juni en Juli in de Noordwestelij'ke provincien niet minder dan 70.000 menschen aan cholera gestorven zijn. De Indische regeering schijnt er maar niet eerder over gesproken te hebben, zeker om de zaak maar in eens af te doen. FRANKRIJK. Is de Keizer van Duitschland stokoud, de president der Fransche Republiek is ook de eerste jeugd voorbij. Te Mont-Sous-Pandrey, zijn zomerverblijf, heeft de heer Grevy zijn 80en verjaardag gevierd, en men zou bijna geneigd zijn te zeg- gen, dat dit voor den president van een Fransche republiek wel wat oud is. Toch schijnt de heer Grevy geen plan tot heengaan te heb ben. Dat het hem op zijn geboortefeest niet aan felicitaties ontbrak, is bij een president van een Republiek met 36,000.000 millioen inwoners, ongerekend de buitenlandsche vrienden en kennissen, niets verwonderlijks. Wederom is een Frauschman, nu bij Metz, als spion o-e- vangen genomen. De heer Jenot, een der leeraren van het lyceum te Nancy, die zijn vacantiedagen to Metz doorbracht, werd bij het fort Alvensleben in hechtenis genomen, verdacht van spionnage. Den volgenden da°- echter, werd de goede man, die alleen voor zijn pleizier uit was" weder vrij gelaten, zoodat hier geen tweede Schnaebele nuaestie uit zal groeien. Door den 1'arijschen correspondent van de Standard wordt aan dat blad geschreven: De directeuren van de Suez-kanaalmaat- schappij hebben besloten, de verbeteringen aan de werken van het kanaal met meer kracht door te zetten, dan tot nu toe het geval is geweest. De oorzaak van het uitstel was echter zeer gegrond, want de internationale technische commissie, die in 1884 en"l885 ten gunste van de uitdieping en verbreeding van het kanaal besliste, om twee schepen in staat te stellen elkander voorbij te gaan zonder stoppen, verklaarde dat het kanaal in zijn tegenwoordigen toestand nog voldoende is voor 10.000.000 tons. In 1886 was het verkeer 8,180,000 tons en de directeuren der onderneming beschouwen het als bijna zeker, dat in weinige jaren het maximum van het verkeer van 10,000.000 tons, door de com missie genoemd, waarvoor het kanaal geschikt zou zijn, zal zijn bereikt. Sedert de commissie is ontbonden, heeft, behalve de geno men maatregeleu voor de scheepvaart bij nacht op het kanaal, de verbreeding van het kanaal gaandeweg plaats gehad, maar het werk ging langzaam voort. De noodige inrichtingen voor de uitvoering van het werk moesten worden aangeschaft en om deze eerste uit- gave en de verdere uitvoering der werken te bekostigen, is beslo ten een gedeelte der obligatien uit te geven voor de betaling der werken door de aandeelhouders toegestaan, tot een bedrag van fr. 100,000,000. 5 Ue berichten, dat tusschen Engeland en Frankrijk reeds eene schikking is getroffen betreffende het Suezkanaal, wordt door de Daily Telegraph zeer beslist tegengesproken. Door de Fransche regeering is de heer Malivoire de Butet benoemd tot Consul-Generaal, belast met de waarneming van het Consulaat te Rotterdam. TURKIJE. l'rins Ferdinand van Saxen-Coburg is ondanks de Mogendheden toch naar Bulgarije getrokken en heeft zijn intochtin de hoofdstad gedaan, doch het staat te vreezen, dat deze onberaden stap hem duur te staan zal komen. Rusland heeft aan de Mogendheden een nota gezonden, waarin tegen de verkiezing van den Prins tot vorst van Bulgarije protest wordt aangeteekend, en met niet meer of minder gedreigd, dan met opzegging van het Berlijnsch tractaat, indien de Mogendheden de verkiezing goedkeuren. BlijkeDs den toon in de Nordd. Allg. Zeitung schijnt Duitschland het met Rusland eens te zijn, en neemt men het den Prins bovendien zeer kwalijk, dat in de door hem tot het Bulgaarsche volk gerichte proclamatie, de Mogendheden eenvoudig geignoreerd worden. De treurige ervaring door Prins Alexander van Battenberg opge- daan, die onder veel gunstiger gegevens den troon aanvaardde, was met genoeg, om den Prins van Coburg van deze roekelooze daad terug te houden, en het zal hem nn misschien moeilijker vallen uit Bul°-a- rije dan er in te komen. BELGIE. Bij de onthulling der standbeelden voor Brydel en De Coninck, twee helden uit den Vlaamschen worstelstrijd in de 14de eeuw, heeft Koning Leopold een toespraak gehouden, die groote geestdrift verwekte en die vooral de aandacht trekt, omdat zij aan gemerkt wordt als een indirect pleidooi voor den algemeenen dienst- plicht. VEREENIGDE STATEN. Op de Toledo-Peoria and JVnlern-spoor- teeg is een afgrijselijk ongeluk gebeurd. Een pleiziertrein naar de Niagara met een duizendtal reizigers is door een brug gezakt, die, men weet nog met hoe, in brand was geraakt. Reeds telt men een honderd- zestigtal dooden en wat de zaak nog verschrikkelijker maakt is, dat men aan opzet gelooft, omdat alle dooden en gewonden door onbe- kende roovers waren uitgeplunderd. Is dit zoo, dan is het te hopen dat de justitie spoedig in staat zij, het aardrijk van zulke onmensche- lijke booswichten te verlossen.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1887 | | pagina 1