NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 28e Jaargang No. 35. Zaterdag 27 Augustus 1887. VAN Aan Landbouw, Gemeente- en Polder-Belangen gewijd. Bij dit Nommer behoort een Bijvoegsel. PLAATSELIJKE BERICHTEN. BUITENLAND. BINNENLAND. Abonnementsprijs 1. 1 J. 11. de BUSSY, Rokin 60, Amsterdam. Pry's der Advertentien WEEKBLA o M- m HAARLEMMERMEE R. v's Per jaar, met Bijvoegsel franco per post. i, zonder Bijvoegsel n ID 9S ALLE TOEZENDINGEN, REDACTIE EN UITGAVE BETREFFENDE te adresseeren aan den Uitgever van 1- -6 repels 75 Cent, elken regel meer 121/® Cent. Enkele Nommers 15 Cent. Hoofd-Agent: P. VAN C1TTERT ZONEN, te Haarlem. Groote Letters naar plaatsruimte. Maandagavond geraakte het 4 jarig zoontje van S. S. te Hoofddorp in de hoofdvaart. Na een vergeefsche poging door D. de B. ten gevolge van den hoogen waterstand, waagde zich de heer S. te water, die het geluk had het kind te redden. Aanvankelijk dacht men dat het overleden was, doch na eenige behandeling door Dr. B. kwam het weder bij. Door de It. C. kiesvereeniging te ilaarleinmermeer is tot candidaat voor de tweede katner gesteld de heer Mr. F. J. M. A. Reekers, aftredend lid. Twee paarden voor een boerenwagen bespannen, namen te Hoofddorp de beenen op. A1 spoedig sloeg de wagen tegen een boom uit elkander, tetwijl de paarden met het onderstel van den wagen op een erf liepen, alwaar ze spoedig tot staan kwamen, doordien de wagen in een grep liep. Den 21 dezer 's nachts verbrandde bij den Heer Hanedoes F. F. £0, Ringdijk bij Spaarnwouderweg, vermoedelijk door 't broeien ongeveer 8000 Kg. hooi. Door spoedig handelen der jongeheeren Hanedoes werden grootere onheden voorkomen. Deze brand vernam men te Hoofddorp eerst den 23 dezer. Voor de betrekking van Hoofd der school no. 2 hebben zich 72 sollicitanten aangemeld. Het eerste of schriftelijk gedeelte van het vergelijkend examen zal worden gehouden in de school te Hoofddorp op Zaterdag 10 September e. k. 's morgens ten half tien ure. BURGERLIJKE STAND van 1723 September 1887. Geboren: Baatje, dochter van H. van Vunren en M. P. van WilligenMarinus, zoon van H. J. Boterman en S. Elenbaas; Gerrit, zoon van L. Bakker en E. Slinger; Antoon zoon van H. van Dragt en E. Markwat; Janus, zoon van F. Hoogenhout en G. de Graan; Jan, zoon van L. W. Holleman en M. C. Raveling; Adriaan, zoon van P. v. d. Heiden en A. J. Griek- spoor; Johannes, zoon van N. v. Leeuwen en C TouwGijs- bertus Nicolaas. zoon van W. verwoerd en M. C. Oskam Cornelis Hermanus, zoon van H. Hoogeveen en A. de Wit; Hermanus, zoon van Jantina Lingbeek, ongeh. OndertrouwdJ. A. Bontje en W. GrootemanJ. Wassenberg en S. Daane; V. Luke en W. Slingerland; C. A. Koorn en M. Schoonrok. GelrouwdL. v. d. Zon Wedr. en A. Kunis Wed.; H. A. Bruins en A. G. v. d. Zwaard. Overleden-. Klaasje oud 18 dagen, dochter van K. Grootewal en J. H. v. d. HeijdenHendrika oud 2 maanden dochter van H. Duijm en M. Kaptein; Adriaantje oud 9 maanden, dochter van D. J. Smit en M. Heij; Jan oud 12 weken, zoon van J. Slagt en N. Schouten. Bij de op 22 Augustus 1887 door Dijkgraaf en Heemraden van den Haarlemmermeerpolder gehouden aanbesteding voor het verdiepen van de Ringvaart bij het Nieuwe meer is ingeschre- ven door J. van den Heuvel Az. te Haarlemmermeer voor 1690. P. Sterk Heukelom 1987. A. den Breejen u Haarlemmermeer 985. ENGELAND. Het cooservatieve Eugelsche kabiuet ziet tegen het nemen van krachtige maatregeleu in Ierland niet op. Daartoe door de regeering gemachtigd is thans door den Onderkoning een pro- clamatie uitgevaardigd, waarbij de „Nationale Liga' voor eene ge- vaarlijke vereenigiDg wordt verklaard. Het hoofdbestuur der Liga te Dublin was klaarblijkelijk op deze eventualiteit voorbereid, en heeft gezorgd dat de belangrijke papieren en schrifturen der Vereeniging bijtijds geborgen waren. De oppositie, met den heer Gladstone aan het hootd, legt zich bij dit besluit niet kalm neder, en de ex-premier zal in het Lagerhuis een voor9t,el indienen om de verordening weder in te trekken, het- geen hem echter zeer waarschijnlijk niet veel zal helpen. Wei is het nog niet uitgemaakt hoe de heer Chamberlain met zijne volgelingen zal stemmen, doch dit kan toeh den doorslag niet geven. 0*^ De commissie van onderzoek in zake de groote brand in de magazijnen van Whiteley te Londen is tot de slotsom gekomen dat de brand opzettelijk werd aangestoken. De heer Whiteley heeft een belooning van 2000 en een aantal winkeliers, die bij hem hunne waren inkoehten hebben 1000 uit- geloofd, voor eenige aanwijzing die tot de ontdekking der daders kan leiden. Tot heden heeft er zich echter nog niemand tot het geven van inlichtingen aangemeld. Een der groote zeekasteelen, die als zoovele bruggen over den Oceaan, Engeland en Amerika verbinden, is in vol zee door brand vernield en moet men het loven dat deze ramp zoo betrekkelijk goed is afgeloopen. De bewnste boot, de City of Montreal, met 153 passagiers en 93 man equipage, kreeg op reis van New-York naar Queenstown, brand in de lading katoen in het achterruim, die niet te bedwingen was. Gelukkig echter konden alien opvarenden zich in de sloepen redden en werden spoedig door voorbijvarende schepen opgenomen. De Britsche consuls in de Chineesche havens vestigen de aandacht op den theehandel in China, welke door de Engelsche kooplieden wordt verwaarloosd, ter wille van de betere Indische thee. De handel in Chineesche thee over land met Rusland neemt daar- entegen steeds toe, want Rusland blijft nog steeds de voornaamste markt voor de minder fijne en goedkoopere Chineesche thee. Tot nu toe wordt deze verzonden met dromedarissen. maar de Russen beginnen nu ook hier aan spoorwegen te denken en willen een spoorwegverbinding tot stand brengen tusschen Stretensk en Veringukunsk aan de Amoer. FRANKRIJK. De minister-president, de heer Rouvier heeft ge- bruik gemaakt van de gelegenheid hem aangeboden door het diner, dat de handel te zijner eer in het hotel Continental gaf, om een politieke redevoering te houden. Bijster veel nieuws vertelde zijne Excellence niet. De heer Rouvier verdedigde zich tegen het verwijt, dat de monar- chisten invloed oefenden op de staatkunde der regeering en verklaarde, dat de regeering in dit opzicht geenerlei verbindtenis heeft aangegaan. De regeering volgt haar eigen staatkunde. De meerderheid wordt gevormd door de oude republikeinen, van wie niet wordt gevorderd, dat zij iets behoeven prijs te geven, en door diegenen, die de republiek erkennen en zonder bijgedachten tot haar willen toetreden. De republiek is krachtig genoeg en behoeft van niemand iets te vreezen. Alleen dreigt er gevaar in eene staatkunde, welke zulke diepe kloven maakt, dat er geen spoor meer is te vinden van de Fransehe eendracht op het oogenblik, dat het noodig is een beroep te doen op de geheele kracht van het land. De heer Rouvier eindigde zijne rede met de woordenWij vor- men een gouvernement bienveillant maar geen gouvernement de combat. Van 85 Algemeene Raden hebben er 72 republikeinschgezinde bureaux gekozen. Tien Algemeene Raden kozen bureaux, welke uit reactionnairen bestaan. In drie Algemeene Raden, namelijk die van Oise, Orne en Belfort zijn de reactionnairen vertegenwoordigd. TURKIJE. De prins van Coburg heeft zijn intocht gedaan in Bul- garije's hoofdstad, Sofia, maar het begint er sterk op te gelijken of zijn verblijf er niet bijster lang zal duren. Geen enkele mogendheid is op Frederik's hand; het eenige verschil is dat Oostenrijk, Enge land en Italie der gebeurtenissen hun loop willen laten, en waar- door de nieuwe vorst wel tot heengaan gedwongen zal worden, ter- wijl de andere mogendheden een gecombineerde tusschenkomst van Rusland en Turkije wenschelijk achten. De toestand in het vorstendom schijnt overigens zeer verward te zijn. De geestelijkheid wil Prins Frederik niet erkennen en in het leger heerscht groote gisting. ITALIE. De cholera, die nog steeds op Sicilie blijtt heerschen, heeft er wederom tot treurige tooneelen aanleidiug gegeven, een gevolg van de domheid en bijgeloovigheid der boeren, onder wie vrij algemeen geloofd wordt, dat de regeering opzettelijk de ziekte laat verspreiden om opruiming te houden. Op verschillende plaatsen vielen de boeren de gendarmes en de troepen aan, zoodat deze van hunne wapenen gebruik moesten ma- ken, en er aan beide zijden dooden en gewonden vielen. Het bericht dat de ziekte zich ook te Rome vertoond heeft, is gelukkig niet bevestigd. SPANJE. Generaal Salamanca houdt nog steeds de aandacht in Spanje bezig. Hoewel het der regeering wenschelijk voorkwam dat hij zijn ontslag zou nemen als Goeverneur-Generaal van Cuba, weigerde hij dit, zoodat hem dit nu ongevraagd gegeven is. Cuba Aan de Iberia wordt uit Havana gemeld, dat op het eiland groote ongerustheid heerscht. Met spanning ziet men de be- slissing te gemoet der regeering in zake het geschil tusschen de koloniale regeering en den intendant der financien. Dit geschil is veroorzaakt, door een inspectie, welke op last van den gouverneur in de kantoren der douane is gehouden. BELGIE. Te Ostende zijn onder het visschersvolk ernstige ongere- geldheden voorgekomen, naar aanleidiug van het aldaar aan den wal brengen van visch door een Engelsch vaartuig, welke visch vrij in Belgie ingevoerd kan worden, terwijl Belgische visch in Engeland en Frankrijk een hoog invoerrecht moet betalen. Politie, Gendarmerie en Schutterij zijn reeds tusschenbeide moeten komen, en volgens de jongste berichten waren twee visschers gedood en een groot aantal gewond. De dag der verkiezingen nadert met rassche schreden, doch er zal waarschijnlijk niet zooveel strijd heerschen, als men naar aan- leiding van het gebeurde kon veronderstellen. Het bewuste liberale zevental wordt, nu art. 194 toch voorloopig veilig is, door de kiesvereenigingen weder aanbevolenalleen heeft het zich bevestigd dat de heer Rutgers van Rozenburg, bij deze ver- kiezing niet in aanmerking wenscht te komen. Dit bleek uit een schrijven van den heer R. v. R. aan het D. v. A., waarin hij o. a. schrijft. „Eenige persoonlijke reden had ik nietmaar met de houding der liberale partij in den laatsten tijd kon ik mij niet te best ver- eenigen; en daartegen opzeilen is een ondankbaar, wat erger is een onvruchtbaar werk. Ik houd vast aan het liberaal beginsel, gelijk ik dat van jongsaf geleerd en gevoeld heb, maar dat tegen- woordig meestal, also! dit een scheldnaam ware, voor doctrinair wordt uitgemaakt door hen, die gaame van alle doctrine zich los- maken. Denzulken en hun modern liberalisme, al kan ik daarin het echte liberalisme niet erkennen, wil ik ruimte laten." Het woord van hulde, dat in de kiesvereeniging Burqerpligt den heer R. v. R. gebracht werd, voor de groote toewijding waarmede hij zich steeds aan 's lands belangen gewijd had, was voorzeker wel verdiend. De kansen dat de gewijzigde hoofdstukken der grondwet in de gecom bineerde zitting der Kamers, zullen aangenomen worden, vermeerderen, nu op de jongst gehouden Deputaten-vergadering der anti-revolution- naire partij besloten werd, dat hare leden zonder aan hunne over- tuiging te kort te doen, voor de ontwerpen kunnen stemmen. De burgemeester van den Haag daarentegen, de heer Patiju, is ten slotte toch tot de conclusie gekomen, dat hij tegen zijn over- tuiging zou handelen, indien hij burgemeester van de residentie bleef zijn ontslag is hem dan ook op zijn verzoek door den Koning ver- leend, en nu is men a la recherche van een opvolger, die nog niet zoo gemakkelijk te vinden blijkt te zijn.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1887 | | pagina 1