LANDBOUW. KERKELIJKE BERICHTEN. WEEKBLAD VAX IIA A BLEACuERAIFX B XTXIXXS- en ADVERTEXTIEBLAD. Valsche geldstukken Vaticaansche Tentoonstelling. Volgens Haagsche berichten zou graaf van Bijlandt het ineest voor de benoeming in aanmerkiog komen. Zooals wij reeds in ons vorig nommer meldden, blijft dr. Mezger te Amsterdam, en verschillende Amsterdamsche harten, overvloeiende van dankbaarheid, ontwierpen allerlei pbantastische plannen, om den heer M. die dankbaarheid op de een of andere manier te doen ge- voelen. Deze is nu echter aan al die fraaie plannen den bedem komen inslaan door de mededeeling dat hij noch van gemeentewege, docIi van de zijde van particulieren een titel, waardigheid, eerbetoon, goschenk of ovatie van welken aard ot onder welke benaming ook, Zal aannemen. Het zal dus den plannenmakers zeer moeilijk vallen iets uit te denken, dat de heer M. wel wil aannemen. De heer .T. van Vollenhoven, benoemd tot vice-consul der Nederlanden te Algiers, is in die hoedanigheid door de Fransche regeering erkend. De minister van financien, in ervaring gekomen zijnde dat se- dert eenigen tijd vooral in de provincie Noord-Holland en voorna- melijk te Amsterdam vele valsche geldstukken worden aangetroffen, waarschuwt een ieder met verwijzing naar art. 21 der wet van 26 November 1847, Staahhlad no. 69 zich niet door aanneming van dergelijke stukken schade te berokkenen. De voornaamste uiterlijke kenmerken, waardoor die valsche meest uit tin en lood samengestelde siukken zich van echte onderscheiden, zijn: meer grauwe (minder zilverwitte) kleur; eenige vettigheid der oppervlakteminder heldere klankminder scherpte der omtrekken van den beeldenaar en minder gewieht, terwijl het randschrift zeer onduidelijk is of bij sommigen geheel ontbreekt. (St.-Ct.) Prof. Buys Ballot, hoofddirecteur van het Metereologisch Insti- tuut, heeft bij circulaire de volgende vragen tot de Nederlandsche brandverzekeringm aatscha ppijen ge rich t 1. Hoeveel gebouwen waren in ieder jaar door u verzekerd 2. Hoeveel molens, fabrieken, kerktorens bevinden zich daaronder 3. Hoeveel gebouwen werden door bliksem getroffen, en in hoeveel gevallen ontstond brand? 4. Welk is het bedrag der in elk jaar door u uitbetaalde schade wegens bliksemongeluk? Van de getroffen gebouwen wenschte men gaarne te vernemen: a. de gemeente of provincie waarin zij gelegen waren, b. de ligging nl. het plattelaud of de bebouwde kom eener gemeente, c. den aard van het gebouw (fabriek, molen, kerktoren), d. of een bliksemafleider aanwezig Was, e. of het gebouw met telefoon- of telegraaftoestellen verbonden was, f. welke de dakbedekkiug was. De vragen zou men gaarne over een zoo groot mogelijk aantal jaren beantwoord zien. Op volledigheid komt het in deze minder aan dan op nauvvkeurigheid en aantal dier opgaven. Vtrzekeringsbode Aan de harddraverij met paard en tweewielig rijtuig, uitge- schreven door de afd. Sloten, der H M. v. Landb. werd deelgenomen door 10 paarden. De prijs, een prachtige pendule met coupes werd behaald door het paard Goliath, eigenaar II. v. Haarem te Amsterdam, bereden door J. C. Sinck. De lste premie, een keurig servies, aangeboden door den heer G. van Eden, behaalde het paard Bruine Ruin, van M. v. d. Hartog te Amstelveen, berijder de eigenaar, en de 2de premie, een fraai azijnstel door het paard Luie Piet, van J. Veldhuisen te Sloterdijk, bereden door den eigenaar. Ter viering van het gouden priesterschap van Z. H. Paus Leo XIII had zich in Nederland een comite gevormd, dat o. a. eene Nederlandsehe-Vaticaansche tentoonstelling heeft voorbereid, die in hei Universiteits-gebouw te Amsterdam werd geopeud. De tentoon stelling neemt een drietal zalen in beslag waarvan eene hoofdzakelijk wordt ingenomen door voorwerpen uit het aardsbisdom Utrecht een andere door de kostbaarheden uit het bisdom Haarlem, terwijl in de derde zaal tal van zaken uit de overige bisdommen bijeengevoegd en ten toongesteld zijn, en men in elk der drie zalen een altaar aantreft door Katholieken uit ltoormond, Haarlem en Hilversum ingezonden en waarvan het eerste vervaardigd werd onder toezicht van den heer Magay te Rotterdam, het tweede onder leiding van de heeren Cuvpers en Stolzenberg te Roermond, en het derde onder toezicht van den kunstschilder Brouwer. Bij een vluchtigen blik in 't ronde, wordt het oog dadelijk ge troffen door eeu schoone marmeren groep van den heer Stracke te Haarlem, alsmede door een kunstgewrocht in brons, een statuet van Paus Adriaan VI, naar een model van prof. Stracke te 's-Bosch vervaardigd. Tal van kostbare met goud gestikte priestergewaden en een rae- nigte minder kostbare ten gebruike der missionarissen, treft men hier aan meest alle in kunst-naaldwerk uitgevoerd. Twee kapitale schilderijen trekken, vooral de aandacht nl. ;,De aflant van Portinuncula" door Phlippeau en Grist us geeft de sleutel- macht aan Petrus over" door Anton Sterk. Onder de vele kunstdrijfwerken verdient nog de aandacht een levensgroote buste (medaillon) in brons van Z. H. Paus Leo XIII, terwijl onder tal van beeldhouwwerken dat v. d. Geld te 's-Bosch, onder het glasschilderweik, dat van Nicolas te Roermond, met eere mogen vermeld worden. Tallooze fraaie zeldzame en dikwijls hoogst kostbare boekwerken zullen door kenners en liefhebbers bewonderd worden, terwijl dames hier studie zullen kunnen maken van het uiterst fijn linnen, dat voor kerkelijke doeleinden in groote menigte aanwezig is. Zij werd geopend, in tegenwoordigheid van vele genoodigden, door prof. Jansen van Rijsenburg, die een overzicht gaf van de geschiedenis der tentoonstelling, waarna mgr. J. F. Vregt, vicaris generaal van den bisschop van Haarlem het woord voerde. Onder de genoogdigden waren leden van het dagelijksch bestuur van Am sterdam, vele hooge R. K. geestelijken van heel het land, benevens tal van geestelijken en bestuursleden van katholieke instellingen van Amsterdam. Na de plechtige opening werd in geregelde orde een wandeling door de zalen gedaan. Naar wij vernemen, zal over eenige weken een huwelijk gesloten worden, waarbij twee bekende geslachten uit Nederlanden Belgie betrokken zijn, jonkheer Diederik van den Berch van Heem- stede zal namelijk in het huwelijk treden met de gravin Adrienne de Lannoy, van Brussel. De nit Gelderland herkomstige familie Van den B'ercb, die ge- durende vier eeuwen burgemeesters en schepenen der stad Nijmegen onder haar voorvadoren telde, heeft o. a. de eer, vermaagschapt te zijn geweest met den gelukzaligen Petrus Canisius, eersten provinciaal der Societeit van Jesus in Duitschland. De familie De Lannoy draagt een dier oud-adelijke historische namen, waarop Belgie nog in zeer klein getal bogen mag. Zij tel t zestien ridders van het Gulden Vlies in haar geslachtsboom en is verwant aan Arenberg, de Merode, d'Ursel, Croy en Beaufort-Spontin. In Belgie en Oostenrijk bezit zij aanzienlijke goederen. (Tijd.) Verslag omtrent de verwachtingen van den oogst in de pro vincie Zuid-Holland, over 1887. De berichten omtrent de graansoorten luiden algemeen gun- stig. De mededeelingen omtrent haver kunnen mede als bevredigend worden aangemerkt. Ten gevolge van de langdurige droogte werden van de ver- bouwing van vlas iniddelmatige uitkomsten verkregen. Koolzaad staat op Voorne en Putten zeer weinig te velde; wat er is, is echter zeer goed en belooft een flink beschot. Lage prijzen zijn oorzaak, dat het aldaar, alsmede in de overige gedeelten van dit gewest, thans weinig wordt verbouwd. In de Alblasserwaard staat de hennep uitstekend te velde, doch zij kau slechts uilerst lage prijzen opbrengen. Hoezeer weinig geteeld, staat zij ook in de Vijfheerenlanden zeer goed. Omtrent de aardappelen luiden de berichten niet zeer gunstig wegens de langdurige droogte. De berichten omtrent erwten en booneu luiden gunstig. Boomvruchten hebben veel geleden door de langdurige droogte. De hooioogft liet in de Vijfheerenlanden en in de Alblasser waard zeer veel te wenschen over. Overigens valt op te merken, dat op Goedereede en Overflakkee van de kiaver eene uitmun- tende eerste snede best hooi werd binnengehaald, dat op Voorne en Putten mede eene goede quantiteit hooi werd verkregen, dat puik gewonnen is, doch de grasvelden aldaar in het algemeen zeer weinig hooi leverden, dat echter van uitmuntende qualiteit was. In het Westland gaven de weilanden in het voorjaarvol- doende gras. Daaraan kwam echter later gebrek, zoodat sommige hooilanden moesteu worden voorgeweid. Die liooilanden, waar dit niet werd vereischt, gaven voldoend beschot en best hooi, doch de opbrengst der voorgeweide stukken was gering. De gezondheidstoestaud van het vee was vrij algemeen gunstig. Het feit dat de coloradokever in Duitschland ontdekt is en in de provincie Saksen groote verwoestingen in de aardap- pelvelden heeft aangericht, heeft de Nederlandsche regeering, hoewel vooralsnog geen termen vindende om tot ingrijpende voorzorgsmaatregelen over te gaan, aanleiding gegeven er op te wijzen dat, zoowel van regeeringswege als door belanghebbenden, de meest mogelijke waakzaamheid worde in acht genomen ten einde te voorkomen dat het insect naar Nederland worde over- gebracht. De Commissarissen des Konings zijn mitsdien verzocht de aandacht van de burgemeesters in hun gewest op het bovenstaande te vestigen en hen uit te noodigen: 1. De ingezetenen van hunne gemeenten tot de grootst mogelijke waakzaamheid aan te sporen; 2. bij eventueele ontdekking van inseeten, overeenstem- mende met de in 1877 op groote schaal verspreide beschrijving en teekening van den Coloradokever, daarvan onverwijld een bericht aan het depart, van w. h. en n. te zenden met het gevonden insect. Voor den wedstrijd met ploegen, welke vanwege de Vereeni- ging tot ontwikkeling van den landbouw in Hollands Noorder- kwartier den 30sten Augustus a. s. op de hoeve Casualita in den Groetpolder zal plaats hebben, zijn circa zestig stuks aange- komen, waaronder de in het buiteuland veel gebruikt, wordende twee-, drie en vierscharige zeker veler aandacht zullen trekken. Maandag den 29sten heeft de keuring plaats. De door de vereeniging gevraagde dispensatie voor den aankoop van Engelsche fokrammen is door de Regeering welwillend verleend, zoodat de commissie, met den aankoop belast, dezer dagen op reis gaat. Voor aangifte wende men zich dus onmiddellijk tot den secre- taris der vereeniging, den heer W. Teenas te Wieringerwaard. In de algemeene vergadering der Nederlandsche Maat- schappij voor Tuinbouw en Plantkunde, te Leiden op 25 Sep tember 1886 gehouden, werd o. a. goedgevonden dat door het hoofdbestuur der maatschappij eene commissie zou worden be noemd, tot het instellen van een onderzoek naar de wijze, waarop een ondersteuningsfonds, ten behoeve van oude en gebrekkige tuinlieden, zoude in 't leven te roepen zijn. De vergadering uitte toen levens den wensch, dat bedoeld fonds in de eerste plaats zou strekken ten behoeve van leden der maatschappij, die tot hare oprichting het initiatief namen. Het hoofdbestuur heeft aan de opdracht van de algemeene vergadering gevolg gegeven en tot de heeren jhr. mr, W, C. A. Alberda van Elkenstein te Groningen, J. J. Jurissen te Nasr- den en Armand Sassen te Amsterdam de uitnoodiging gericht, het lidmaatschap van de hiervoor aangeduide commissie wel te willen aanvaarden. Men schrijft ons uit Lisse: De verzending van bloem- bollen in de omstreken van Haarlem is weder in vollen gang. Duizenden handen reppen zich om dit artikel te verpakken en in kisten weg te voeren. Zooals duidelijk is uit het groot aan tal kisten, dat men ziet verzenden, neemt het algemeen debiet jaarlijks toe en de bloemisten zouden zeker goede zaken doen, ware het niet dat ook de cultuur ontzaglijk is uitgebreid. Daar aan moet dan ook worden toegeschreven, dat, niettegenstaande de grootere vraag, de prijzen der bollen steeds dalende hyacin- then, het hoofdgewas van het bollenland, staan lager dan het vorige jaar, vooral voor zoover het de raindere soorten betreft, die niet meer dan de helft van de productiekosten kunnen opbrengen. Alleen de tulpen gaan buitengewoon vlug weg en staan dan ook veel hooger in prijs dan in vorige jaren. Over het algemeen heerscht op het gebied van bloembollen- handel eene malaise, die aan de volgende oorzaken moet worden toegeschreven lo. Aan den handel in afgesneden bloemen in het voorjaar, waardoor de buitenlander in de gelegenheid komt voor weinig geld de bloem te koopen, zonder den veel duurderen bol te betalen. 2o. Aan overproductie. 3o. Aan de concurrence vau den bloemenhandel van het Zuiden, voornamelijk van Nizza, van waar men voor kleine prijzen mid den in den winter de schoonste bloemen ontvangt. 4o. Aan den handel in zoovele andere bloemen, waarvan men in de laaste jaren varieteiten kweekte, die zich met even goed gevolg laten trekken als de bloembollen, en wier uiterlijk schoon dikwijls ver dat van de hyacinthen overtreft. De natinonale Field Trial, dien de Nederlandsche jacht- vereeniging vNimrod* tegen 27 Augustus in den Ilaarlemmer- meerpolder had uitgeschreven, is, wegens den stand van den oogst, uitgesteld tot 10 September. In de N. Y. HZtg. van 17 dezer, wordt de volgende schatting, naar het blad zegt, berustende op de beste inlichtin- gen, welke te krijgeu zijn, gegeven van de hoeveelheid graan, welke er waarschijnlijk in de Vereenigde Staten uit den oogst van dit jaar voor uitvoer beschikbaar za! zijn: Nog in voorraad uit den vorigen oogst, op 1 Juli 1887 72 milioen bushel; wintertarwe ongev. 270 mill, bushel; zomer- tarwe ongev. 158 mill, bushel, te zamen 500,000,000 bushel. Daarvan moet als blijvende reserve 40 milioen worden ter ziide gesteld, zoodat er 460,000,000 bushel overblijft. Bij eene be- volking van 61/2 millioen zielen is de binnenlandsche behoefte, met die voor leger enz. mede, voor de 12 maauden van 1 Juli 1887 tot 30 Juni 1888 te schatten op 350 mill, bushel. Voor uitvoer zal dus ongeveer 110 mill, bushel beschikbaar zijn. Van deze hoeveelheid van 110 mill, is gedurende de eerste ,zes weken na den len Juli jl. reeds ongev. 24j/a mill, bushel uit gevoerd. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Weesp C. Hattink, te Apeldoorn c. a.; te Bar- neveld N. Jolles; te Noordwijkerhout; te Huizen P. Destman te Amsterdam; te Barneveld: E. E. Gewin te Utrecht; te St. Filipsland W. K. P. Goeree, te Kerkwerve; te Helder dr. P. A. Riedel, te Oudorp; te Brielsch-Nieuwland, L. Slotemaker, le Kedichem; te Budel, E. J. E. van Dissel, te Bladel; te Nieuwvliet, H. J. Westrik, te Oud-Vosmeer; te 's-Gravemoer, M. Wasssnaar, te Oostwierum (si. Sneek)j te Goutum, G. Aal- bers, te Enschede; te Nijland (Friesland) J. W. H. Kalkman, te Monster; <e Diemen c. a., J. Rijnenberg, te Ternaardte Stad aan 't Haringvliet, C. H. Kuiperi, te Cillaarshoek (cl. Dordrecht; te Gastel, E, J. F. Dissel, te Bladel; te Lutten aan de Dedemsvaart, H. Waardenburg, te Kolderveen; te Neer- langbroek, E. B. Gunning, te Zetten; te Buurse, Johs. Vinke, te Enter; te Nieuwe-Schans, M. Wassenaar, te Oosterwierum. Aangenomen: Naar Enschede door M. Sehuurman, te Leek; naar Augustinusga door W. H. Stegenga, te Ferwerd. Bedankt: Voor Renkum door F. Kijftenbelt, te Hoevelaken; voor de Lier door H. Wildeboer, te Benthuizen; voor Varik (cl. Tiel), door D. A. van Haselen, te Zoeterwoude; voor Wijn- gaarden door A. J. van Wijngaarden, te Ter Aa; voor Zuid- Beierland dooT G. E. K. A. Roskott, te Schoonhoven; Voor Zuiderwoude, door H. M Laurman M.Tz., te Zunaerdorp; voor Schermerhorn, door L. J. Bommezijn, te Geertruidenberg; voor Loon op Zand, door H. J. P. van der Linden, te Schoonre- woerdvoor Budel. door E. J. F. van Dissel, te Bladel; voor Everdingen, door C. H. Kuiperi, te Cillaarshoek (cl. Dordrecht) voor Ermelo, door G. Boer te Urkvoor Ootmarsum, door N. Jolles, te Noordwijkerhout; voor Huizen, door P. Deetman, te Amsterdamvoor Schiermonnikoog, door J. B. L. Schuuring, te Ossendrecht; voor Eppenhuizen, door J. Corstius, te Oos— teruieland; voor St. Annaland (Tolen), door K. Straatsma, te Biervhet; voor den Hitzert, door G. E. K. A. Roskott, te Schoonhoven; voor 'sllertogenbosch, door O. Schrieke, te Pijn- akker; voor Leimuiden, door W. Koelman, te Maasland; voor Altforst en Appeltern, door W. van den ^Berg, te Well en Ammerzoden. Christ. Ger. Kerk. Beroepen: te Enkhuizen A. v. d. Sluijs te Franeker. Aangenomen: naar Enschedd door M. Sehuurman, te Leek. Bedanktvoor Zaamslag, door J. A. Gunst, te Brouwershaven.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1887 | | pagina 2