H A AR L EM M E R M E E R. NIEUWS- en ADVEETENTIEBLAD. 28e Jaargang No. 36. Zaterdag 3 September 1887. VAN Aan Landbouw, Gemeente- en Polder-Belangen gewijd. Bij lit Nommer behoort een Bijvoegsel. PLAATSELIJKE BERICHTEN. BUITENLAND. Abonnementsprijs .J. II. de BUSSV*. Rokin 60, Amsterdam. Pr ijs der Advertentien Vergadering van den (Jreineenteraail van llaarleiniiieiTiieer Iloofdkiesdistrict Ilaarlemnierineer. Staten Generaal op 1 September 1887. Gemeenten. Aantal kiezers. Uitgebrachte stemmen. Haarlemmermeer 321 91 Spaarndam 14 5 Haarl. luide ca. 83 40 Heemstede 112) 67 Bennebroek 28) Hillegom 127 47 Lisse 103 68 Alkemade 181 127 Rijnsatiwoude 29 16 Nieuwveen 53 24 Wilnis 82 44 Mijdrecht 143 55 Leimuiden 75 42 TJithoorn 79 47 Aalsmeer 100 34 Sloten Ie afd. 100 35 2e 111 19 Totaal 1741 761 Van onwaarde 50 Dus geldig 711 Volstrekte meerderheid 356 WEEKBLAD Per jaar, met Bijvoegsel franco per post. f 6. zonder Bijvoegsel n n 3. ALLE TOEZENDINGEN, REDACT IE EN UITGAVE BETREEFENDE te adresseeren aan den Uitgever Hoofd-Agent: P. VAN CITTERT ZONEN, te Haarlem. van 1-6 regels 75 Cent, elken regel meer 121/s Cent. Groote Letters naar plaatsruimte. Enkele Nommers 15 Cent. Abonnementen en advertentien worden aangenomen door alle boekhandelarenpostkantoren, brievengaarders en postboden. OP Dinsdag, 6 September 1887, des morgens ten 10 ure, ten Raadhuize. Te behandelen onderwerpen: 1. Beeediging der herkozen Raadsleden. 2. Mededeelingen en ingekomen stukken. 3. Gemeente-rekening over 1886. 4. Rekening Burgerlijk Armbestuur over 1886. 5. Vaststelling der condition voor de verpacliting der dorps- gronden. 6. Bestek voor de aanbesteeding van steenkolen. 7. Adres van A. v. d. Stadt, om begnnstigd te worden met de leverancie der school- en kautoorbehoeften. 8. Benoeming van een vroedvrouw. 9. Benoeming van een Wethouder. 10. Benoeming van de financieele commissie. 11. Benoeming der Commissie voor de Gemeentewerken. De hieronder vermelde personen worden in hun belang aan- gemaand zich ter secretarie aan te melden, ten einde opgaven te doeu voor de bijhouding van het bevolking-register. G. van der Tol, gekomen van Mijdrecht. D. Oud, ii Drechterland. Margjestans, u Aalsmeer. Het Bureau van bevolking en den burgerlijkeu stand is geopend: 'smorgens, van 912 uur, 's middags van 14. Uitslag der verkiezing van een lid voor de tweede kamer der Benoemd Mr. F. J. M. Reekers, met 674 Voorts verkregen. H. F. Bultman 23 stemmen W. Hovy 3 stemmen, J. H. Donner 2 stemmen, M. W. de Kat 2 stemmen, P. J. Baron van Ileemstra, Mr. L. W. C. Keuchenius, G. Visser van Hazerswoude, Dr. Sehattekerk, P. Verkuijl. Jhr. Mr. J. W. H. Rutgers van Rozenburg en Jhr. J. B. van Merken elk 1 stem. De Burgemeesters zijn van wege den Minister uitgenoodigd de ingezetenen opmerkzaam te maken dat in Duitschland in twee provincien de colorado-kever, grooteverwoestingen in de aardappelvelden heeft aangericht en hen dientengevolge tot de grootst mogelijke waakzaaraheid aan te sporen en bij eventueele ontdekking van insecten, overeenstemmende met de in 187 7 op groote scliaal verspreide beschriiving en teekening van den colorado-kever ter Secretarie aanwezig daarvan bericht te zenden aan den Burgemeester met, het gevonden insect. Donderdag inorgen 5 uur, werd bij den kasteleiu Mesman, ringdijk Beunebroekerweg, bij Aalsmeer, aan een boom vastge- bonden gevonden een zwart paard voor een speelwagen, op welken wagen eenig bloemkool, kaas, stroop, zout. met een gelei- biljet, afgegeven te Haarlem aan Immerzeel te Sloten. Later verneemt men dat de eigenaar is Immerzeel aan de Nes, in den bovenkerkerpolder, die in den avond het voertuig is terug komen halen, niet wetende hoe de zaak zich heeft toege- dragen. BURGERLIJKE STAND van 2430 Augustus 1887. OndertrouwdJ. Blitterswijk en C. Kool; P. de Hoog en D. van Alphen; P. van der Lans wedr. en M. Klaasse wed. GetrouwdJ. Granneman en L. Kleijn, wed. GeborenJohannes, zoon van G. Mijer en M. Verburg; Marijtje, dochter van A. Claij en T. Davidson; Maria Theresia, dochter van A. J. Schouten en M. Kiekebosch; Stephanos Jo hannes, zoon van S. v. d. Tonnekreek en A. M. D. Zegers; Froukje, dochter van T. v. d. Ploeg en N. List; Frederika Hendrika, dochter van G. J. de Jong en II. KostersJohanna, dochter van E. en Wamsteeker M. A. v. d. Ban; Cornells, zoon van A. van Kooten en J. Servaas; Gerrit zoon van W. Alewijn en C. Houtwipper; Cornelia, dochter van L. Kouw en M. van Groningen; Mourits, zoon van M. van Tol en G. Bos; Nicolaas, zoon en Gijsberta, dochter van J. van Oijen en K. Albers; Filippus Johannes, zoon van L. A. de Haan en W. C. KalsbeekPeternella, dochter van W". Meijer en G. van Telgen Wouter Albert, zoon van F. W. Drechsler en L. van Dammen Agatha, dochter van J. de Vlieger en C. J. Vreeburg; Johanna, dochter van N. Blom en K. Geerkink. Lenenloos geboren-. Een kind van C. E. v. d. Schoot en P. van Kalmtbout. OverledenMatthijs oud 13 weken, zoon van J. A. Boeser en A. van Krimpen; Marijtje oud 5 weken, dochter van W. Snieder en T. Groenewoud; Hendrika Hoegent Dijkhof oud 60 jaar, gehuwd met J. van Willigen; Abraham Krijger oud 78 jaar wedr. van W. Boon; Pieterneila oud 7 maanden, dochter van K. van der Linden, en M. v. d. Berg. ENGELAND. Zooals te voorzien was is het voorstel Gladstone, om het besluit, waarbij de Iersche nationale Liga tot eene gevaarlijke vereeniging verklaard werd, weder in te trekken, door het Lagerhuis ver- worpen. Wei brokkelt de Gouvernementeele meerderheid gestadig af, doch zij is nog te groot om de oppositie kans te geven op een overwinning. De discussies over het voorstel namen twee zittingen in beslag, en verscheidene corypheen van beide partijen voerden het woord. Gladstone zelf verdedigde het op den eersten dag, terwijl op den tweeden dag door Trevelyan, Harcourt en Parnell het woord werd gevoerd en de beraadslagingen door den Minister Goschen werden gesloten. De verwerping van Gladstone's voorstel geschiedde ten slotte met 272 stemmen tegen 194. Zooals wij boven zeiden, blijkt de conservatief-unionistische meer derheid gestadig af te nemen, en is zij nu geslonken van 110 op 78, en dit strekt den Gladstonianen en Ieren tot troost. Omtrent de quaestie der suikerpremien deelde Sir James Fer- gusson in het Lagerhuis mede, dat Oostenrijk, Duitschland, Nederland, Italie, Spanje en Denemarken de uitnoodiging tot bijwoning der con- ferentie over de suikerpremien onvoorwaardelijk hebben aangenomen. Belgie trad insgelijks toe, doch staat op het recht van raffineering in Entrepot. Fraukrijk, Rusland, Brazilie, Portugal, Zweden en Noor- wegen hebben niet geantwoord. De regeering der Vereenigde Staten van Noord-Amerika kau zich voor de bijeenkomst van het Congres niet verklaren, maar heeft niets tegen het houden der conferentie, zonder dat hare toestemming wordt afgewacht. Over de visscherij zaak met Noord-Amerika meldde dezelfde Minister, dat de regeering der Vereenigde Staten van Noord-Amerika heeft bewilligd in de benoeming eener nieuwe commissie voor de Noord—Amerikaausche visscherijen. Engelands hoofdcommissaris in die commissie is de beer Jozef Chamberlain. Verder werd het Lagerhuis geinformeerd dat de Britsche vertegen- woordiger in China is aangeschreven der Chineesohe regeering te ver- zoeken, aan de vreemde stoomschepen op de rivier van Canton en andere vaarwaters in zuidolijk China zoodanige gemakkeu te verleenen dat de Britsche handel in staat worde gesteld onder gelijke voor- waarden te concurreeren met den handel, welke over de grenzen van Tonkin aan Frankrijk door het verdrag van Tientsin is geopend. Een der zaken, die in staat zouden zijn Britsche Ministers slape- looze nachten te bezorgen, is de Atghaansche. Nauwelijks is men van meening dat de quaestie, althans voorloopig, is opgelost ot daar komt de tijdiug dat Ejub Khau, een broeder van den vroegeren Emir Jakoeb Khan, uit Teheran, de hem aangewezen verblijfplaats is ontsnapt en waarschijnlijk reeds op Russisch grondgebied is aange- komen. De Russen hebben dus weder een geschikt middel in handen om het den Engelschen in Afghanistan lastig te makon. DUITSCHLAND. De berichten omtrent 's Keizers gezondheidstoe- stand luiden in de laatste dagen weder gunstig, en men verwacht dan ook dat Zijne Majesteit de herfst-manoeuvres zal kunnen bij- wonen, waarna hij eenigen tijd in Baden zal gaan doorbrengen. De sociaal-democratische afgevaardigden in den Rijksdag ver- zonden een rondschrijven aan hun partijgenooten, waarin zij hen aan- sporen tot deelneming aan het algemeen congres, dat zij in het buitenland in den loop van het najaar willen beleggen. De plaats, waar en de tijd, waarop de bijeenkomst zal worden gehouden, wordt niet vermeld, opdat de beraadslagingen ongestoord kunnen geschieden. FRANKRIJK. Tijdens generaal Boulanger Minister van oorlog was, werd door hem het plan ontworpen tot mobilisatie van een der 18 Fransche legercorpsen, en met het oog op zijn naam van wmangeur de Prussiens", had men daartegen toen van verschiliende zijden bezwaar. Boulanger's opvolger, generaal Ferron, nam echter het ontwerp van zijn voorganger in beginsel over en het was bekend dat dezer dagen de mobilisatie zou plaats hebben. Een eerste vereischte nu voor een proef met mobilisatie is dat geheim blijft welk corps ge- mobiliseerd zal worden, en wat er op de verschiliende dagen, die de manoeuvres duren, zal plaats hebben. Te verwonderen valt het dus niet dat het een geweldige sensatie maakte, toen de Figaro den dag voordat de operatie zou beginuen en nog alles geheim moest zijn, het volledige plan der mobilisatie mededeelde. Het valt niet te betwijfelen of het blad heeft deze wetenschap alleen door omkooperij kunnen opdoen. Nagenoeg alle bladen vallen Figaro dan ook op heftige wijze aan en verwijten het, zich met schan- delijke lichtzinnigheid aan iets schuldig gemaakt te hebben dat met verraad gelijk staat. Het komt ons voor dat Figaro, in zijn zucht om op een of andere manier boven concurrenten uit te steken, een leelijke bevue heeft begaan, al was het maar alleen omdat de Duitsche bladen van de gelegenheid gebruik maken, den spot te drijven met de geheele mobilisatie. Wei tracht Figaro zich op luchtige wijze van de zaak afte maken, doch de argumenten van het blad zijn of geen argumenten ofimmoreel. Van wege het Ministerie van oorlog wordt een nanwkeurig onder- zoek ingesteld om te ontdekken wie de stukken verkocht heeft, en reeds zijn twee militaire schrijvers in arrest genomen. Bij het proces wegens landverraad dat te voorzien is, zou Figaro wel eens op hoogst onaangename wijze betrokken kunnen worden. Intusschen heeft de mobilisatie van het 17e legercorps, hoofdkwar- tier Toulouse, heden een aanvang genomen, en verkeert dat gedeelte van Frankrijk dus in staat van oorlog.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1887 | | pagina 1