LANDBOUW. BINNENLAND. KERKELIJKE BERICHTEN. RECHTSZAKEN. NIEUWS- en A DVERTENTIEBLA D Ned -Zuid-Afrikaansche Spoorweg-Maatschappij. Van de waarde der operatie is eohter door de gepleegde indiscretion criminelle veel vorloren gegaan. SPANJE. Op Cuba heerscht sedert eeniajen tijd groote gisting, doch de berichten maken bet niet recht duidelijk wat eigenlijk de quaestie is. Door den Kapitein-Geeeraal werden in den laatsten tijd de hande- lingen van sommige douane arabtenaren streng gecontroleerd, waar- van het gevolg was dat eenige van hen werden afgezet en gevan- gen genomen. Hoe vreemd het ook moge klinken, volgens berichten nit New- iork nioet de bevolking voor de ambtenaren partij trekken, en een groote vergadering eindigde in een demonstratie tegen den Kapitein- Generaal, zoodat deze de troepen onder de wapenen raoest laten komen om de beweging te onderdrukken. Volgens de jongste berichten zou de rust niet meer gestoord zijn. TURKYE. In Bulgarije blijft het nog immer een eveu groote warboel. Niemand wil Prins Ferdinand erkennen en niemand wil handelend tegen hem optreden. Rusland schijnt nu weer een zijner gene- raals, Ehrenroth, te willen zenden om orde in den chaos te brengen en te trachten een Ministerie saam te stellen. Het is te hopen dat de Czar aan deze zending dan meer genoegen zal beleven dan aan die van Kaulbarsch. Donderdag trokken de Nederlandsche stemgerechtigde burgers, met uitzondeviug natuurlijk van het grootste gedeelte dat gewoonlijk te huis blijft, ter stembus op om een nieuw stel Tweede Kamerleden te kiezen, die de belangen van stad en land zullen hobben te behartigen. Kalm, akelig kalm ging het bij deze verkiezing toein sommige districten hebben of de liberale of de anti-liberale partijen zich niet eens de moeite getroost kandidaten te stellen en het ziet er alier- naarst nit, iudien de geest der Kamer in overeenstemming mocht zijn met die der verkiezingeu. Do verkiezingen in de hoofdstad ontleenden nog eenig relief aan de caudidatuur van den heer Mr. A. Kerdijk, van wieu de liberale partij groote vervvachtingen koestert. De heer Kerdijk zal de zetel van den heer Rutgers van Rozenburg innemen, en dus een der meest scherpzinnige en werkzame afge- ardigden hebben te vervangen. Woensdag werd onze Kroonprinses 7 jaar, en In tal van grootere en kleinere gemeenten, heeft men van deze gelegenheid gebruik gemaakt, zoowel voor oud als voor jong feestelijkheden te bereiden. Jammer voor de liefhebbers van militaire schouwspelen konden de parades wegens het ongunstige weer niet doorgaan. De aehterstallige regen van de vorige 3 maanden wordt in de laatste weken mildelijk over ons uitgegoten, en het zijn tusschenbeide geen eerzame, geniepige Nederlandsche motregens maar veeleer tropische zondvloeden, die op onze meer of minder schuldige hoofden neerkomen. Toch bracht de dag ondanks zijn regen een heldere zonneschijn in de eel van den man, voor wien de laatste maanden voorzeker zwaar te doorworstelen zullen zijn geweest. Wij bedoelen den heer F. Domela Nieuwenhuis aan wien op den geboortedag der prinses de vrijhtid is hergeven, waarvan hij zonder de Koninklijke gratie iug tot Januari beroofd zou zijn geweest. Naar luid der jongste berichten uit Pretoria is de heer Jhr. Mr. C. H. Beelaerts van Blokiand, gemeente-ontvanger te 's Hage, benoemd tot plaatsvervangend Commissaris van de Regeering der Zuid-Afri kaansche Republiek bij de Nederl.-Zuid-Afrikaansche Spoorweg- maatschappij. De post, welke deze benoeming kamt melden, heeft Pretoria ver- laten ongeveer terzelfder tijd als de dagteekening van het telegraphisch bericht, waarin het vervallen der gunning aan de Nederlandsche concessionarissen werd voorspeld. Commentaar is overbodig. Uit dit bericht blijkt duidelijk genoeg, dat alle tijdingen, die in de laatste weken verspreid werden, omtrent intrekking der concessie enz., alien grond misten. Men seint uit 's-Gravenhage: Vrijdagavond is in Walhalla een bijeenkomst gehouden, alleen toegankelijk voor partijgenooten, ter viering van den terugkeer van Domela Nieuwenhuis. Te half elf uur verliet deze in een rijtuig het gebouw. Eene menigte van omstreeks 500 personen ging zingende en in optocht het rijtuig achterna naar de woning van Niewenhuis in de Malakkastraat. De politiemacht, onder aanvoering van den hoofdinspecteur Van Bungen, volgde eerst de menigte, doch maakte plotseling een omtrekkende beweging naar de Malakkastraat. Inmid- dels had de hoofdeommissaris Van Schermbeek zich bij de politie gevoegd. In de Laan Van Meerdervoort ontmoette de politie den stoet en verbood de hoofdeommissaris het zingen, doch de politie macht alleen kou de menigte niet terughouden, die dringende voort- giug. Een vroeger ontboden, doch eerst op nader opontbod versche- nen piquet huzaren dreef met de politie de menigte, die inmiddels voor de woning van Nieuwenhuis een ovatie had gebracht, bij haar terugkeer bij de Elandstraat uiteen en zette daarna de Wester- baanstraat en omliggende straten af. Te 12 uur werd het Walhallagebouw op last van den hoofdeom missaris ontruimd en de menigte verspreid, waarna de cavalerie inrukte. De polietie was bezadigd opgetreden, ofschoon uit het Poortje in de Westerbaanstraat een steen was geworpen en een persoon aldaar getracht had een huzarenpaard met een mes te verwon- den, wat door een sabelslag werd belet. Na het inrukken van de cavalerie en de hoofdpolitie poogde op de Veerkade een troep een arrestant te ontzetten, door een regen van steenen op de politieagenten te werpen. De hoofdagent Biegel verkreeg een bloedende hoofdwonde. Op het alarmsein chargeerde. de politie met stok en sabel en behield den arrestant. Bij deze gelegenheid werden nog twee personen gearresteerd. De meeste. steenwerpers zijn bekend. Men schrijft aan de L. C.: De zomer van 1887 is buitengewoon droog; hij overtreft menigen voorganger en laat dien van 1868 in de schaduw. Reeds in Mei verdreef de noordewind iedere wolk, die regen deed verwachten, en kwam er later eens eene regenvlaag, te weinig om vrucht te dragen, dan was het alweer de noorde wind, die de lucht schoonveegde. Wonderlijk hierbij dat weer- profeten op grond van waarnemingen uit almanakken juist voor dit jaar reeds vroegtijdig eenen natten zomer voorspeld hadden, iets, wat zeker veel minder gewenscht is dan aanhou- dende droogte, want een heijaar is geen schrijaar. Maar er zijn uitersten en dat ondervindt nu menigeen, die zich reeds lang met dat gezegde getroost heeftDe droogte toch houdt te lang aan, bijgevolg begint zij op vele plaatser. te nijpen. Slecht toch is het reeds zoovele weken met de verschroeide weilanden gesteld, waar bijna geen grasspriet ineer te vinden is en het vee van honger zou otnkomen, werd het niet met brood, zemelen en hooi gevoed. Op veie plaatsen is daarbij volslagen gebrek aan water ontstaan bij de uitgedroogde slooten. Geen wonder dat de melkopbrengst zeer vermindert, het botergehalte niet zoo geurig, de karnemelk onsmakelijk is, omdat het, ware voedsel, sappig gras, voor het vee ontbrtekt. Wat den veehandel betreft, ook deze kwijnt; en wat den hooibouw aangaat, de berg is maar middelmatig gevuld, met, geen vooruitzicht ergens op nahooi. Komt er regen, dan is de eenige hoop, die den boer nog over- blijft, dat het vee lang zal kunnen grazen, zooals in jaren van groote droogte meermalen het geval was. Het vooruitzicht op den graanoogst is minder ontmoedigend, en de zekerheid, die men heeft omtrent den oogst van sommige soorten, is zelfs niet onguustig. Van de aardappelen wordt een klein beschot gerooid, maar de knoi is bloemig. Meer dan de helft der boomvruch- ten is bij gebrek aan vocht afgevallen; wat er voor den pluk overblijft, is half volwassen. Voor de teelt van bloemkool was het weer nadeelig; ook de worm knaagt in de peen endeemelt vernielt de uitgepote andijvie, die zonder vocht mislukt. Daar- entegen is er als gevolg van den warmeu, drogen zomer een overvloed van komkommers en augurken, ook van malsche snij- boonen, en wordt er een menigte meloenen gesneden, die zeer geurig en bijzonder groot van stuk zijn. Het dorschen van erwten eu boonen zal dit jaar niet tegenvallen. Yerslag omtrent de verwachtingen van den oogst in de pro vince Noord-Holland over 1887. Hoewel het zich in het algemeen aanvankelijk liet aanzien dat ten gevolge van de koude in Mei en in het begin van Juni vele ge«assen aanmerkelijk zouden lijden, wordt van sommige toch nog een goede oogst te geraoet gezien. Dit betrelt allereerst de haver, de tarwe en de gerst, waarvan in de meeste gemeenten een goed, in eenige zelfs een uitmuntend beschot wordt verwacht. Van de rogge verwacht, men eene middelraatige opbrengst, terwijl de oogst van de boekweit beneden het middelraatige zal blijven. Van het karweizaad wordt eene goede opbrengst verwacht. Het mosterdzaad belooft een gunstigen en in sommige gemeen ten zelfs een uitmuntenden oogst. Van de peulvruchten, die uitmuntend te velde staan, wordt een mime oogst te gemoet gezien. Het vlas belooft een tamelijke goede opbrengst. Omtrent de aardappelen wordt medegedeeld, dat de vroege soorten, ten gevolge van de langdurige droogte, een geringen oogst geven, hoewel de qualiteit goed genoemd wordt. Van de latere soorten wordt een beter beschot verwacht. De bekende ziekte heeft zich nog niet vertoond. Minder gunstig luiden de berichten omtrent de vruchtboomen. Wei hebben de meeste rijk gebloeid, maar door de langdurige koude en de nachtvorsten zijn de vruchten klein en weinig in getal. Van de opbrengst heeft men dan ook zeer weinig ver- wachting. Het gewas der bloembollen was, evenals ten vorigen jare, niet ongunstig te noemen. De graslanden bieven door de aanhoudende droogte dor en schraal. De hooi-oogst bleef dan dan ook beneden het middelmatige, met betrekking tot de hoeveelheid. De hoedanigheid van het hooi wordt echter goed en in sommige gemeenten zelfs uitmun tend genoemd. In de 11. Vrijdag te Goidschalkoord gehouden vergadering van de afdeeling //de Hoeksche Waard" der Hollandsche Maat- schappij van Landbouw, werd door het lid van het bestuur, den heer P. Breesnee, van Oud-Beierland, in overweging gegeven, op de algemeene vergadering der Hollandsche Maatschappij van Landbouw, te houden te Hoorn op 8 Sept. a. s., door den af- gevaardigde de wenschelijkheid te doen uiten, dat door het hoofdbestuur met kracht bij de Regeering worde aangedrongen, den uitvoer van aardappelen uit Duitschlap.d naar Nederland te verbieden, ten einde te voorkomen dat de gevreesde kolorado- kever, welke in Duitschland zoovele aardappelvelden verwoest, naar ons land worde overgebracht, hetgeen voor Nederland eene onberekenbare schade zou kunnen veroorzaken, daar het duide lijk blijkt dat dit insect, eenmaal aanwezig, zich niet gemakke- lijk laat uitroeien. Want, ofschoon de Duitsche regeering reeds eenige jaren vruchteloos hieraan duizenden guldens heeft besteed, breidt. zich de kever van jaar tot jaar meer uit. Onze regeering zou dus niet alleen den landbouwer, maar geheel de Nederland sche natie voor een groote ramp kunnen behoeden, door met spoed en doortastend te handelen. De vergadering beluigde volkomen instemming met het door den heer Breesnee gesprokene. Op het proefveld der Rijkslandbouwschool te Wageningen werden dit jaar verschillende tarwesoorten geteeld, welke daar- voor uitgezocht waren, ten einde te voldoen aan de vele aan- vragen om inlichtingen voor de teelt van tarwe op zandgronden. De volgende soorten tarwe zijn daarvoor genomen en brachten op, berekend per hectare: Geidersche roode, 50 hectoliter; Ble Spalding, roode, 45 IIL.; Ble Seigle, roode, 45 HL.; BleGol- dendrop, roode, 41 HL.; Ble rouge inversable, roode, 40 HL.; Bid Sireff blanc barbu, witte, 40 HL.; Ble nonette de Lausanne,' roode, 40 HL.Gebaarde, roode, 40 HL.; Ble de Crepi, roode,' 33 hectoliter. Het stroo was redelijk lang, de korrel best en vol. Ned. llerv. Kerk. Beroepente Wonterswoude, C. Hengelveld, te Rumpt; te Zegveld, D. T. Meinsma, te Houtum; te Hasselt, J. Kok, te Gouderak; te Opende, W. H. Snethlage. te Surhuiznm; te Lutten, H. Waardenburg te Nijeveen, bij Meppel; te Huizen, J. W. H. Kalkman, te Monster; te Elburg, E. E. Gewin, te Itrechtte Stad- en Ambt-Vollenhoven, H. Zeijdner, te Hem- men; te Berlicum, J. Prins, te Hem; te Oudemirdum c. a., J. W. H. Kalkman te Monster; te Jaarsveld, P. Zegboer, te Nieuw-Lekkerlandtot hulpprediker t,e Ballum, R. J. Nysingh, te Beilen; te Bilt (cl. Amersfoort) C. J. Leenmans, te Staphorst; te Oudega c. a. J. Schuurmans Stekhoven, te Exmorra en Al- lingewier; te Opwierde (Gr.) H. Koudenberg, te Nieuw-Am- sterdam (Dr.); te Wijckel, E. A. Lazonder, te Oostwold (bij Elburg); te Dussen, N. C. J. de Minjer, te Hoog-Blokland te Arnemuiden, G. W. Locher, te Aalst (Geldeiland); te Ros- winkel, W. Meijering, te Hoogersmilde; te Kats (cl. Goes), D. A. van Haseler, te Zouterwoude. Bedankt: voor Hemsbroek, door R. Kijlstra, te Wier; voor Wieringervvaard, door W. Korvezee, te Noord-Zijpe;' voor Eemnes-Buiten, door P. C. Koster, te Eemnes-Binnenvoor Aagtekerke, door W. H. J. Baart de la Eailie, te Amstelveen; voor Ilijker-Smilde, door S. Kalma, te Zevenbergenvoor Hykersmilde c. a., door S. Kalma, te Zevenbergen; voor Ter- kaple en Akmarijp, door H. van Eyk van Heslinga, te Koliu- inerzwaag; voor Uitwijk c. a., door J. A. van Tuynen, te Borselenvoor de Lier, door H. Wildeboer Jzn. te Benthuizen; voor Kuinre cl. Kampen), door \YJ. Scherphuis te Drogeham (cl. Dokkum); voor Nieuwerkerk a/d IJsel, door S. Sleeswijk Visset te Rijsoord; voor Wageningen door E. W. Kalshoven, te Ede; voor Helder door P. A. Riebel, te Ondorp; voor Spijk, door L. Kan de Beer, te Heikop; voor Nijehaske en Haskerdijk, door J. W. H. Kalkman, te Monster; voor Scharl, door D. T. Meinsma, re Houtum c. a. Christ. Ger. Kerk. Beroepen: te Arum (Eriesland) en te Aalden (Drente) K. M. Veldman, cand. te Bedum; te Kornhorn, Dekkers, te Roden. Aangenomen: naar Enkhuizen, door A. v. d. Sluis, te Fra- neker; te W'ilsum, door G. Noordhof, cand. Bedankt: voor North-Orange (Noord-Amerika) door D. J. te Grootenhuis, te Hellevoetsluis; voor St. Anna-Paroehie, door A. Brink, te Almkerk; voor Rotterdam, door S. Dijkstra, te Hilversum. (Ds. Van Veelo heeft verlenging van den termijn tot beraad gevraagd.) Ned. Ger. Kerk. Voor Velp, door I. Vonk, te Oldebroek. DIEFSTAL MET INBRAAK. Door de rechtbank te Amsternam, Kamer van Strafzaken, stonden terecht: lo. Klaas Smit, oud 16 jaar, geboren en wonende te Amsterdam en 2o. Marinus Adrianus van Drongelen, geboren te Krimpen a/d Lek en wonende te Amsterdam, 19 jaar oud, beiden in hechtenis en beklaagd den reeds vroeger vermelden diefstal te hebben gepleegd in een der lokalen van Be Amsterdam- merBaghlad, voor Nederland. De eerste beklaagde legde heden eene omstandige bekentenis af. Vroeger was bij knecht op de drukkerij van De Amslerdammer, zoodat hij de gesteldheid en de inrichting van het huis kende. Door eene kleineonaangenaamheid was hij zijne betrekking kwijt geraakt, zijn vader behandelde hem slecht en zoo liep hij in den avond van 11 Juli rond, toen het onge- luk wilde dat hij den tweeden bekl. ontmoette. Ook deze had geen werk. Beiden bleken lotgenooten te zijn en spraken af, zich door diefstal 't noodige te verschaffen. Des avonds om ongeveer 11 uren begaven zij zich naar het gebouw van Be Amslerdammerdat zij binnenklommen door een raam aan de straat open te schuiven. Eenmaal binnen, werd de deur van het kantoor met een breekijzer geopend en uit den lessenaar, die evenzeer met geweld geopend werd, een bedrag van ongeveer 2 meer was er gelukkig niet in gestolen. Hunne pogingen om de brandkast te openen mislukten. Alle deze bewerkingen, waarbij licht gebruikt werd, hadden de aandacht van een dienstmeisje aan den overkant getrokken. Zij had de dieven zoo goed opgenomen dat zij der politie een nauwkeurige

Weekblad van Haarlemmermeer | 1887 | | pagina 2