GEMENGDE BERICHTEN. WEEKBLAD VAN HAARLEMMERMEER. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. beschrijving kon leveren en haar in staat stellen de beide jon- gens te arresteeren. De tweede bekl. ontkent alle schuld. Den eersten bekl. heeft hij nooit gezien en nooit is hij in zijn gezelschap geweest. Eenige getuigen, die hem na den diefstal wel degelijk inet den len bekl. samen hebben gezien, spreken z. i. onwaarheid. Het 0. M., waargenomen door den subst,-off. v. justitie, mr. Pleyte, acht de schuld van beiden bewezen. Maar aie van den 2de bekl. is z. i. grooter dan die van den le, want v. D. behoort tot een dievenbende, die de stad zeer onveilig maakt en waar- van nu en dan eens een lid onschadelijk gemaakt wordt. Ook in den hier beschreven diefstal was hij gewis de hoofd-operateur. Alzoo werd tegen den len beklaagde 9 maanden, tegen den bekl. 2 jaren gevangenisstraf geeischt. De verdediger van den len bekl. mr. Posthumus Meijjes, drong op lichter straf aan, de verdediger van den 2e, mr. E. Gompertz, concludeerde tot vrijspraak. Voor eenigen tijd zeide de ex-keizerin Charlotte van Mexico tot haar lijfarts: dokter, bet is al zoolang geleden, dat ik kinderen gezien hebdoe mij het genoegen mij er een paar te zenden." Den volgenden dag werden de twee blondlokkige dochtertjes van den tuinman bij de nog altijd in afzondering levende, ongelukkige prinses gebracht. Deze onderhield zich met de kleinen geruimen tijd en speelde zelfs vroolijk lachend schuile- vinkje met haar in de ruime zalen van het paleis. Sinds dien tijd komen elken morgen de meisjes bij haar en zij zorgt, dat er lekkernijen zijn. Sedert lang hebben de kinderen de vrees voor //hare majesteit" laten varen en gaan op vertrouwelijke wijze met haar om, wat de keizerin innig goed doet. Een leelijke drukfout.In een advertentie moest staan: Yerloofd: Annton Muller en Mina Laan". Er stond: Yer- liefd Anton Muller en Mina Laan". In het volgend nummer las men de volgende verbetering//Verloofd (niet verliefd): Anton Muller en Mina Laan". Een winkelier in Eriesland vroeg in een advertentie een winkelbediende voor het kruideniersvak. Niet minder dan 37 liefhebbers kwamen hun diensten aanbieden, onder welke een in het bezit van het diploma van eind-examen der H. B. S. en.... drie hulponderwijzers. Een kanselredenaar zeide eens in het vuur zijner voor- dracht: In die veelbewogen tijden hing het lot van Duitsch- land aan een dunne draad, en die draad was Karel de Dikke. In een dagblad in een klein provinciestadje leest men de volgende mededeeling; //Hedeu wordt een der wemige nog leven de veteranen van den bevrijdingsoorlog met militaire eer be- graven. Een Burgemeester uit den Paltz liet de volgende bekend- making aanplakken Het is ons ter oore gekomen, dat het vee op stal met brandende sigaren en pijpen gevoederd wordt. Wij verbieden dit op straffie van geldboete of subsidiaire gevangenis straf". Bij het onweder, dat gisterenavond boven 's-Hertogenbosch en omstreken zich ontlastte zijn onder Rosmalen twee rnenschen door den bliksem gedood. Zaterdagavond brak boven de Tielerwaard een onweder los. Te Wadenoojen sloeg de bliksem in den waterinolen, die geheel afbrande. Zaterdagnamiddag omstreeks 3 uur is bij een hevig onweder de bliksem geslagen in een door twee geziunen bewoond huis aan den Beneden Dorpsweg te Oosterbeek. Het huis is af- gebrand. Zsterdag sloeg de bliksem in de boerderij bewoond door de wed. G. Nijboer in de buurtschap Vechterholt (gem. Wijhe) en veroorzaakte brand. Aan redden viel niet te denken, zoodat huis, schuur, inboedel en de geheele oogst. door de vlammen vernield zijn. Huis en inboedel waren verzekerd. Nabij het station Amersfoort is de spoorwegwachter Blanken- stein door een trein van het Oosterspoor, komende van Zutfen overreden. Hij was onmiddelijk dood. De uitslag van de wielerwedstrijden, te Crefeld gehouden, was als volgt: In het Hauptfahren, 5000 meter, behaalde de heer Huysser uit Maastricht den eersten prijs in 19 miu/5sec. en sloeg den kampioen van Duitschland, Zwitserlaud en bos- tenrijk den heer A. Aichele, en den beer Achenbasch uit Hamburg, Duitschland s tweeden rijder. In den handicap voor tweewielers, 2000 meter, behaalde de heer Huysser den tweeden prijs. Zoo ook in de Engelsche mijl scratch race. In het nummer voor driewielers behaalden drie Hollanderd alle drie de prijzen, nl. de heeren Huisser den eersten, Couv^e uit Delft den tweeden, Boer uit den Haag den derden. Den heer Faber uit Haarlem mocht het gelukken twee derde prijzen te behalen, een in de handicap voor tweewielers. 2000 meter, en een in de Engelsche mijl soratch race. De heer Kerkhoven uit Delft behaalde een tweeden prijs in den wedstrijd voor tweewielers, 2009 meter scratch race. De snelste rondte werd gereden door den heer Huysser, die 333 '/3 meter aflegde in 39% seconden. Jellinck, een herbergier te Breziua in Bohemen werd in 1881 door de Jury schuldig verklaard aan een poging tot vergiftiging van zijn vrouw door rattenkruid. Zij herstelde en hij werd eerst tot levenslangen, later met verzachting van het vonnis, tot veertien jaren dwangarbeid veroordeeld. De vrouw vertrok naar Amerika en heeft daar onlangs aan den consul van Oostenrijk onder eede verklaard dat zij uit minnenijd zelve het rattenkruid in hare spijs gemengd en haren man daarvan be- schuldigd had. De zaak werd nu opnieuw voor de rechtbank behandeld, en deze sprak Jellinck vrij, welke nu de gevangenis verlaten heeft, waar hij zes jaren, heeft doorgebracht als schuldig aan de misdaad waarvoor men hem liet boeten. Zekere Joseph Ristelbriicker, een te Parijs wouend Elzasser, die vier jaren geleden van zijn 35 jarige vrouw scheidde, nadat hij haar door zijn jaloezieenbedreigingen met moord, sedert lang 't leven ondragelijk had gemaakt, heeft zijn vrouw, terwijl zij met vrien- den wandelde, gedood. Hij bracht haar met een degenstok der- tien wonden toe en de degen was toen men haar lijk opnam, door de borst gestoten, zoodat de punt in den rug uitkwam. De man had haar achter een boom afgewacht; hij is 69 jaren oud, Een paar weken geleden heeft te Sevilla een voorval plaats gehad, dat zelfs in Spanje als voorbeeldeloos wordt beschouwd. De aanleiding tot het bedoelde feit was als volgt. Sedert jaren worden de omliggende streken, van de genoemde stad, door een talrijke rooverbende gebrandschat. Diefstallen en inbraken had- den nu hier dan elders plaats en de driestheid der roovers was zoo groot, dat zij niet meer des nachts hun handwerk uitoefenden, maar op klaarlichten dag de wegen onveilig maakten en buizen plunderden. Dat geen leden der bende in handen van de jus- stitie geraakten, wisten de bewoners zeer goed te verklaren. //De politie heult met de dieven en inbrekers en daarom loopen zij alien vrijZoo sprak men algemeen en deze verklaring van 't feit was volkomen juist. De wijze waarop de toestand eensklaps een verandering heeft ondergaan, is zelfs voor Spanje een nieuwigheid. Eenige leden dier dievenbende hebben zich vrijwillig aangegeven bij de justitie. //Wij hebben er meer dan genoeg van, en liever maken wij er voor goed een eind aan, dan langer zulk een onvoordeeligen arbeid voort te zetten. Ruim 60 percent van de opbrengst moeten wij aan de politie afstaan en van zulk een schraal be- staan kan een mensch niet behoorlijk leven." Zoo luidde hunne verklaring, die gevolgd werd door de vereischte inlichtingen, ten aanzien hunner vroegere medeplichtigen, die weldra werden opgepakt en loon naar verdienste zullen erlangen. Bij de bewerking van projectielen in het laboratorium van het rijksbuskruitmagaziju te Helder, heeft een ernstig ongeluk plaats gehad. Terwijl men een der voor het revolver-kanon bestemde granaten vulde, wat nog al eenig bezwaar scheen op te leveren, sproug deze met een hevigen knal uiteen. Drie personen, die zich in het laboratorium bevonden, werden ge- kwetst, De luitenant ter zee Cambier, belast, met het toezicht op de werkzaamheden, bekwam een ernstige hoofdwonde; de baas Van Dam werd door een gedeelte der koperen huis onder de borst verwond en de werkman Geus, die de granaat onderhanden had, werd ernstig aan armen en beenen gekwetst; deze is in het marine-hospitaal opgenomen. Geen der gewonden moet in gevaar verkeeren. De harddraverij-vereeniging te Alkmaar hield weder hare gewone jaarhjksche harddraverij, 17 paarden dongen om den prijs ad 250 en 2 premien van /100 en 50. De prijs werd behaald door //de Prins// van den heer P. van Santen te Rotter dam, bereden door zijn eigenaar. De le premie door //de Koningin// van den heer D. J. Florijn te Rotterdam, bereden door den heer G. Koot; de 2e premie door //Willem III// van den heer C. de Graaf te Wir.kel, bereden door den heer J. Koster. Het regenachtige weder heeft zeker menigeen thuis gehouden, althans er waren niet zoo veel bezoekers als men op dezen dag (het is te Alkmaar kermis) had mogen verwachten. Het feest liep in de beste orde af. Te St. Josse-ten-Noodc kwam dezer dagen eene eigen- aardige zaak voor de rechtbank. Een //mijnheer", die zich voor allerlei baantjes, vooral bij verkiezingen, laat gebruiken had zich beleedigd geacht door het epitheton //type", hem door iemand toe- gevoegd. De rechtbank moest nu uitmaken of er in het woord //type" iets beleedigends gelegen is. Het Openbaar Ministerie had van zijn rapport eene bijdrage voor een humoristisch blaadje gemaakt. //Er bestaan allerlei typen", verklaarde het, //mooie, leelijke, vuile typen, Tippo-Tip", en om aan het woord een beleedigend karakter te geven, diende er een adjeciief bijgevoegd te zijn, dat voor den aanklager minder vleiend is. De lichtgeraakte heer moest, onder de spotternijen van het publiek, afdruipen. Bij Wolff Creek in Colorado, Noord-Amerika, werd jl. Donderdag een gevecht geleverd tusschen honderd Ute-Indianen, onder aanvoering van het opperhoofd Colorow, en een politie- macht van vijf-envijftig man, ondersteund door honderd cava- leristen. Naar men zegt zijn negen Iudianen gedood. Ook eenige blanken hebben het leven verloren en anderen zijn ge kwetst. Het gevecht duurde tot dat de duisternis viel, en zou, naar men verwachtte, den volgenden ochtend hervat worden. Blijkens een telegram uit Ostende aan de Independance is er eergisteren aan boord van de bailboot „Le Parlement", tusschen Dover en Ostende, een belangtijke postdiefstal gepleegd, daareen aantal met zilveren munt gevdlde zaken vermist worden. Een ter- stond geopend onderzoek hejsft nog tot geene ontdekking der daders geleid. //De Belgische postboten", zegt de Independance te rech.t, ,/hebben tegenwoordig geen geluk". De stoomoliemolen van den heer Heiling, staande in de nabijheid van Leiden onder de gemeente Leiderdorp is geheel afgebrand. De vlammen, gevoed door den voorraad olie en oliezaad, grepen zoo snel om zich heneu, dat men de pogingen aangewend, om het perceel te behouden spoedig moest opgeven. Het woonhuis en de belendende gebouwen zijn gespaard gebleven. Aan de te Sloterdijk gehouden harddraverij uitgeschreven door de afd. Sloterdijk der H. M. v. Landb. namen 8 rijders deel. De prijs twee met zilver gemonteerde karaffen, werd behaald met het paard de Slimme van J. Lijnkamp te Houtrijk en Polanende le premie: een inktste), met het paard Emma, eige naar P. Franzen te Osdorp en de 2e premie, een roomkanuetje, met de Prinses toebehoorende aan C. Pruim te Sloterdijk. De heer C. Bleckmann, jur. student te Leiden, heeft Woensdag, zwemmende een zeetochtje temaakt van Katwijk naar Noordwijk aan Zee. Genoemde heer had reeds voor een dag of zes zijn voornemen daartoe aan Kees, den badknecht, te kennen gegeven. Deze had hem aangeraden te wachten, tot er een flinke zuidwesten- wind zou waaien. En gisteren woei er een, bijna te Hink voor zulk een onderneming. Ook had Kees den zeer verstandigen raad gegeven niet te wachten tot het geheel vloed was, doch den tocht vddr dien tijd te doen afloopen. ten einde niet te veel water over het hoofd te krijgen, en tusschen de biunen- en buitenbanken te kunnen doorzwemmen. De zwemmer begaf zich nu om halfelf te water. Het doch- tertje van Kees ging gelijktijdig met zijne kleeren het strand langs naar Noordwijk. Hij was te ver in zee en de golven waren te hoog om hem met het oog te kunnen volgen. Zij vertelde dus het geval aan Piet, den badknecht aldaar, en vroeg of die heer misschien reeds aangekomen was. In weerwil van het onheilspellend antwoord, nl. dat ze daar niet op behoefde te wachten, kwam de heer Bleckman echter om halftwaalf goed en wel voor het badhuis aan. Te Budapest werd dezer dagen een volksfeest gehouden, waarvan een wedstrijd om den prijs der schoonheid het voor- naamste punt was. De beoordeelaars, met graaf Karolyi tot voorzitter, kenden aan drie der mededingende dames prijzen toe, aan eene jeugdige slanke blondine, eene even rijzige en jeugdige brunette en aan eene gehuwde dame, klein van gestalte, maar even regelmatig van gelaatstrekken als van lichaamsvormen. Zij ontvingen ieder een gouden appel influweelen onhulsel. Nauw waren die prijzen toegekend of de juichende volks- menigte was niet te weerhouden; zij omringde de drie dames; men wilde hare prijzen zien, hare kleederen en lokkenpracht bewor.deren; zelfs werden door sommigen aanstalten gemaakt, ze op de schouderen te heffen en in zegepraal rond le dragen. Gelukkig echter voor het schoone drietal kwam het niet zoo ver, en na een eervol maar bang kwartier uurs te hebben door gebracht, slaagden zij er in, omgeven door eene eerewacht, die ruimbaan wist te maken, huiswaarts te keeren. Nauw is het laatste bedrijf van den drievoudigen moord van de Rue de Montaigne te Parijs afgespeeld Pranzini heeft de doodstraf ondergaan of opnieuw brengt een drievoudige moord de gemoederen in beweging. Ditmaal echter mist de moord de bekoring der geheimzin- nigheid. Een oppassend man, Padrona, fabrikant van kunstoogen, leefde met zijn jonge vrouw en drie kinderen naar 't scheen volkomen gelukkig. 't Eenige, dat op hem te zeggen viel was dat hij zich slecht wist te beheerschen en wel eens te veel absinth dronk, waar- door hij van tijd tot tijd aan halluccinaties leed. De meid werd gewekt door het geluid van schieten. Zij snelde toe en zag den heer des huizes met een revolver door de gang loopen, terwijl hij op kalmen toon zeide: //Dat is vervelend ik heb geen patronen meer; ik zoek ze" De meid vermoedde een misdaad, snelde naar de kamer harer meesteresse en vond deze badende in haar bloed, doodelijk getrof- fen door twee kogels. Onverwijld ijlde zij de trap af, om de politie van het voor val te verwittigen. Toen deze boven kwam vond zij echter niet een maar drie lijken. Daar Padrona de pratronen niet kon vinden, had hij een zwaard genomen, dat ter versiering in zijn kamer stond en daarmede zijn dochtertje en zoontje het hoofd afgeslagen. Slechts de zuigeling van eenige dagen had hij in het leven gelaten. Men vond den moordenaar in den kelder. Hij verzette zich niet tegen de politie, ging in goede stemming mede en bood den agenten zelfs een slok wijn aan uit zijn kelder. Door een commissaris naar den oorzaak zijner misdaad onder- vraagd, antwoordde hij slechts: //het moest, het noodlot heeft het gewild"- Voor de slachtoffers gebracht bedekte hij de oogen met de handen; maar bleef overigens even kalm en herhaalde altijd maar: //het noodlot!" Men vermoedt natuurlijk, dat de man plotseling krankzinnig is geworden. De twee jongens, die te Leiden waren vermist, zijn terecht. Zij waren op avonturen belust, naar Rotterdam ge- wandeld en hebben daar overnacht. Den volgenden morgen zijn ze weer teruggewandeld, doch konden het niet verder brengen dan Delft. Yan daar schreven ze naar huis om vergiffenis en eten, vooral om het laatste. Onmiddellijk toog de familie er heen, en zoo werden de knaapjes naar de ouderlijke woningen teruggebracht.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1887 | | pagina 3