BUITENLAND. BINNENLAND, LANDB0UW. WEEKBLAD VAN HAARLEMMERMEER. NIEUWS- en ADYERTENTIEBLAD. 7. Op de adressen van A. v. d. Stadt en B. Labijn, om begunstigd te worden met de leverancie der school- en kantoorbehoeften wordt afwijzend bescbikt en besloten tot publieke aanbesteding. 8. Benoemd tot vroedvrouw aan de Lijnden mej. C. L. Willemse te Tholen infunctie-treding 15 September e. k. 9. Herbenoemd tot Wethouder de heer H. F. Bultman met 7 stemmen, de heer G. B. 't Hooft verkreeg 6 stemmen. 10. Benoemd tot leden der financieele commissie de heeren G. B. 't Hooft voorzitter A. .T. G. Timmermans en J. van Zijverden. 11. Benoemd tot leden der Commissie voor de Gemeentewerken de heer B. Biesheuvel voorzitter J. 1J. Ran en J. H. M. Evelein. 12. Op het adres van den onderwijzer K. Rab, om drie maanden verlof tot herstel van gezondheid, wordt gunstig beschikt. Waarna de vergadering is gesloten. BURGERLIJKE STAND van .11 Aug. tot 6 Sept. 1887. Onderlrouwd: J. H. Krap en G. Bezuijen; W. van flouten en G. Wagenmaker; J. v. d. Bosch en S. de Munk; C. Snij- ders en A. E. de Krijge". GehuwdJ. A. Bontje met W. Grooteman; J. Wassenberg met S. Daane; C. A. Koorn met M. Schoonrok. Geboren: Antje, dochter van J. Niemantsverdriet en L. WiI- lemen: Bartelina, dochter van A. van Oudenaarde en W. den Haan; Aartje, dochter van A. van Bergen en C. Blok; Aagje, dochter van K. Stroet en M. Bommer; Giliis, zoon van J. de Kooker en M. G. Lefeber; Klaas, zoon van H. de Graaf en L. Tanis; Maarten zoon van C. Westbroek en T. Blom; Jan, zoon van W. Lagerveid en J. M. Bijl; Aaltje, dochter van S. Heijn en J. Doom. Overleden-. Autonia, oud 25 jaar, dochter van P. de Jong en G. van Kooten; Cornelis, oud 3 maanden, zoon van J. v. d. Mooren en P. Kammeraad; Laurina, oud 4 maanden, dochter van J. Krijlenberg en S. KooteNeeltje, oud 3 maanden, dochter van J. Zoeteman en G. de Vet; Nicolaas, oud 8 dagen, zoon van J. van Oijen en K. Albers. ENGELAND. Dienaren van de heilige Hermandad en nationsal- gezinde Ieren, kunuen het in het Groene Erin nog maar steeds niet eens worden. Voortdurend worden nog boerderijeu, wier bewoners hun pacht- gelden niet voldeden en die dus uitgezet moeten worden, gewapen- derhand verdedigd en moeten door constables en soldaten letterlijk stormenderhand genomen worden. Bij een dier gelegenheden werd zelfs een parlementslid zwaar gewond. Ook op het punt van openbare vergaderingen begint de Onder- koning krasse roaatregelen te nemen, die in dit bijzondere land echter niet altijd even gemakkelijk uit te voeren zijn. Zoo zou j.l. Zondag een monstermeeting gehoudcn worden te Ennis, doch deze werd bij proclamatie verboden, waarop de Nationalisten dadelijk een contra-proclamatie uitvaardigden waarbij de Ieren werden opgeroepen toch in grooten getale op te komen. Zij kwamen ook werkelijk, doch niet op de plaats, waar de politie hen verwachtte, doch aan een geheel anderen kant te zamen, waar de vergadering echter ten slotte toch door de gewapende macht werd uiteengejaagd. Volgens het jongste telegram worden de omstandigheden voor de Engelschen in Afghanistan niet gunstiger. Ejub-Khan zou te Hushak aangekomen zijn en daar met zijn schoonvader conferenties houden om een opstand in Afghanistan te verwekken. Te Exeter heelt een schouwburgbrand plaats gehad, waarbij eea nog grooter getal menscheu om het leven is gekomen dan bij den brand van de Opera Comique. Naar schatting moeten niet minder dan 200 menschen bij deze ramp het leven verloren hebben. De slachtoffers beliooreu meest tot de toeschouwers, die op de galerijen zaten en zich niet bijtijds konden redden, daar er slechts een uitgang was. De toeschouwers, die in het parket, het parterre en den eersten rang zaten ontkwamen, ofschoon de vlammen zich snel verbreidden, maar velen werden ernstig gewond, daar er een verschrikkelijk ge- drang heerschte. De schouwburg is geheel uitgebrand, maar alien, die tot het porsoneel behooren, zijn gered. DUITSCIILAND. De bejaarde Keizer van Duitschland heeft het ongeluk gehad na het parade diner op de gladde parket-vloer der zaal uit te glijden en te vallen, voordat de hem omringde geueraals zulks konden verhinderen. Of dit de oorzaak is, dan wel of het plan wer- 'kelijk nooit bestaan heeft, weet men niet, maar zeker is het dat van een samenkomst tusschen Keizer Wilhelm en den Czar, waarvan gerui- men tijd sprake was, niets schijnt te komen. De bijeenkomst zou te Stettin plaats gehad hebben, Joch de Nordd. Allg-. Zeitung zegt dat er nooit sprake geweest is van een samenkomst. De toestand van Keizer Wilhelm schijnt toch niet bijzonder goed te zijn, want de groote najaars-manoeuvres zullen niet door hem bijgewoond worden. r In de op 6 October te houden buitengewone algemeene ver gadering van de Hamburg-Amer. Pack. Gesellschaft zal, volgens de liamb. Corr. behandeld worden het voorstel tot vergrooting van' het kapitaal van 15 tot 20 millioen Mark verder de uitgifte van eene 5 pCts. prioriteitsleening en aflossing van de bestaande leening. De kapitaalvermeerdering moet strekken tot uitbreiding van het getal stoombooten. '.ill FRANKRIJK. Het openbaren van het mobilisatieplan door Fi garo, is nog steeds the topic of the dayen de veronderstelling in ons vorig nommer nitgedrukt dat de zaak voor de Figaro wel eens onaangename gevolgen kon hebben, schijnt bewaarheid to zullen wor den. Uit Parijs komt ten minste het bericht dat het onderzoek der zaak afgeloopen is, en dat ingevolge de nieuwe spionnenwet ook tegen de Figaro eene vervolging zal ingesteld worden volgens die wet is zoowel de lastgever als de uitvoerder strafbaar. De mobilisatie zelf is overigens zeer goed van stapel geloopen alleen ondervond men eenige moeilijkheid van den kant der boeren bij het requireeren van paarden. Het vervoer der troepen geschiedde zeer geregeld en het gewone reizigersvervoer ondervond niet den minsten last. Het plan bestaat te Parijs eene tentoonstelling van bieren te houden, hetgeen voor onze Hollaudsche brouwers ongetwijfeld een goede gelegenheid zal zijn, voor hun product, dat reeds zeer gunstig in Erankrijk bekend is, nieuwe afnemers te vinden. De Ligue dee Patriotes had bijna haar Eere-president verloren. De Constantin nnroelijk, waarmede de heer Deroulede naar Denemar- ken ging, is bij het eiland Kodka vergaan, doch werden de opva- renden gelukkig gered. TURKIJE. De prins van Coburg schijnt Bulgarije nog in min der tijd te zullen verlaten, dan hij noodig heeft gehad om zich te beraden of hij er heen zou gftan of niet. Na al de berichten over ministeries, die gevormd waren en later niet bleken te bestaan, over samenzweriugen, inhechtenisnemingen enz., enz., komt nu de tijding dat de vorst het plan zou hebben Sofia te verlaten en eenigen tijd op zijn goederen in Hongarije te gaan doorbrengen. De veronderstelling is niet gewnagd dat hij de Bulgaarsche grenzen dan wel niet meer zal overschrijden. Wat nu? vroeg het Sociaal Weehblad, nadat aan den heer Domela Nieuwenhuis gratie verleend was, en veronderstelde de mogelijkheid dat de leider der socinal-democraten, gelouterd, verbeterd uit den kerker zou zijn gekomen en inzien dat de door hom gevolgde weg tot verbetering van den toestand des volks niet de goede is. Na, indien het Sociaal JFeekblad werkelijk die illusie gekoesterd heeft, dan is die illusie spoedig vervlogen. Geen twee maal vierentwintig uur na het onlslag van D. N. uit den kerker, vielen zijne volgelingen te 's Hage, waarheen hij zichbegeven had, na hem in hun lokaal „Walhalla" een ovatie gebracht te hebben, de Haagsche politie aan en begroetten de vertegenwoordigers van het wettig gezag met steenworpen, waardoor een agent van politie ernstig verwond werd. Huzaren moesten de politie te hulp komen om de bende uit elkaar te jagen. Dan eersten Zondag, nadat hem gratie verleend was, achtte de heer Domela Nieuwenhuis het oirbaar, om zich te Amsterdam met bloemen en gezang door zijn partijgenoten te doen inhalen, en met welgevallen een libel op rijm te hooren uitgalmen, waarbij liem verzekerd werd dat men het Koningschap haatte met dubbelen, fellen haat, dat Koningschap dat hem juist begenadigd had. Een aantal verdoolde jougelingen tusschen 12 en 18 jaar, tier op hun stukje rood, eenige oudere mannen en uithuizige juffrouwen, be- nevens een aantal nieuwsgierigen vulden de zaal van het Volkspark, en werden daar vergast op de gewone sociaal-democratische liefelijk- heden, ten beste gegeven door van de Stadt, Fortuijn en anderen, terwijl Domela Nieuwenhuis zelf zorgde het Sociaal Weekblad uit den droom te helpen door de verklaring dat hij niet verbeterd, maar verbitterd uit den kerker was gekomen, waaruit valt op te maken dat ook hij phraseologie niet versmaadt, wanneer hij vermeent daarmede een knal-effect te kunnen verkrijgen. De geheele vertooning liep overigens zonder wanordelijkheden af, lioewel de heer Nieuwenhuis zeer goed kon begrijpen dat zijn rijden door de stad in een open rijtuig, gevolgd door een wagen met bloemen, daartoe allicht aanleiding kon geven. Doch dit komt zoo in de kraam der socialisten te pas. Wij twijfelen er echter geen oogenblik aan of die gehate, maar nog stevig gevestigde openbare macht, zal orde en wet met kracht weten te handhaven. Te Rotterdam heeft de komst van D. N. gisteren tot ernstige ongeregeldheden aanleiding gegeven, en had diezelfd e door de sociaal-democraten zoo gehate politie hem en de zijnen niet kraeht- dadig beschermd, dan ware het zeer waarschijnlijk slecht met hen afgeloopen. Een woedende menigte viel hnn vergader-lokaal aan, doch het binnendringen daarvan werd door de politie met groote moeite belet, zoodat D. N. en zijn partijgenoten zich door een ach- terdeur konden redden. Geen ruit van het gebouw bleef echter ge- spaard, de roode vlag werd neergehaald en op de markt verbrand en toen het der menigte eindelijk gelukte binnen te dringen, werd alles, wat zich in de zaal bevond, verniekl. Bij de stembus is de politie in't geheel niet te pas behoeven te komen. De verkiezingen zijn zoo bedaard afgeloopen als eene oude dames thee- partijtje en hebben in den stand der partijen geen verandering gebracht. De opkomst was bedroevend slecht; zoo b. v. te Amsterdam, waar van de circa 6000 kiezers slechts 1500 van hun kiesrecht gebruik maakten. Het moet voor de stemopnemers geweest zijn om in slaap te vallen. De heer Kerdijk is te Amsterdam gekozen en zal dus nu zijne kracliteu, die hij vroeger als Secret ari; van de maatschappij Tot nut van 't Algemeen zoo nuttig wist aan te wenden, ten bate van het Vaderland kunnen gebruiken. Intussehen is door het hoofdbestuur der Maatschappij, uit een twintigtal sollicitanten naar het Secretariaat, een drietal opgemnakt' n.l. de heeren dr. I. Nieuwenhuijzen Kruseman te Gorinchem, J. Bruinwold Riodel te Hoorn en I. J. le Cosquino de Bussy te Bloemendaal. Hollandsche Maatschappij van Landbohw. Onder voorzittersohap van den beer mr. D. Visser van Hazers- woude werd in de Parkzaal van het feestelijk versierde Hoorn, de 50e algemeene vergadering van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw gehoudep. De voorzitter opende de vergadering met' een woord van dank aan de afgevaardigden, die bier bijeen zijn om de landbouwbe- langen te behartigen. Vertegenwoordigd waren 60 afdeelingen en 528 stemmen. Het financieel bebeer over het afgeloopen jaar, sluitende met een eindcijfer van 30,483 en een batig slot van f 1,183, werd goedgekeurd en de begrooting over 1888 vastgesteld op 26,035. Van de afdeeling Goedereede was een voorstel ingekomen, luidende als volgt Is het wenschelijk dat de Regeering de verbetering van het paar- denras tracht te bevorderen door het uitvaardigen van een wet regelende de keuring van al de voor publieken dienst bestemde fokhengsten en waarbij de niet goedgekeurde van de reproductie worden uitgesloten, en zoo ja dat dan aan het hoofdbe stuur worde opgedragen bij de hooge Regeering de noodige stap- pen in die richting te doen, met opdracht tevens om als zulks onverhoopt niet tot gunstigen uitslag leiden mocht, dan te trachten zoodanige keur ingevoerd te krijgen in de provineien Noord- en Zuid-Holland. Het praeadvies van het hoofdbestuur luidde gunstig over dit voorstel, waartegen echter verschillende afdeelingen hare stem verhieven, op grond, dat op deze wijze de persoonlijke vrijheid werd bedreigd. De heer Bultman, van Haarlemmermeer, wees op het bestaan van den voorgestelden tnaatregel in Erankrijk, Duitschftkjirf, Oostenrijk e. a. landen; en de heer Wafelbakker, van Amsterdam, vergeleek het voorstel, dat o. a. door Purme- rend werd bestreden, met de vraag voor bescherming bijvoor- beeld van boter. Het argument van het inbreuk maken op de persoonlijke vrijheid werd door dezen spreker bestreden. Nadat nog eenige sprekers het woord hadden gevoerd werd het voorstel Goedereede met het praeadvies van het hoofdbestuur aangenomen met 347 tegen 187 stemmen. Behandeld werd het voorstel-Gooiland, nl. om de op te richten Boschbouwschool te steunen. Het hoofdbestuur was in beginsel voor de oprichting. Evenwel staat de boschcultuur slechts zijde- lings in verband met den landbouw, vooral in Holland. Toch stelde het 100 als subsidie voor, welk voorstel bij acclamatie werd aangenomen. Langdurig werd gesproken of men Starings Jaarboekje, of dat der Maatschappij zou iezen. De vergadering besloot het laatste. De heer P. B. J. Ferf, van Koog a/d. Zaan, werd tot lid van het hoofdbestuur, en de hejren H. de Bie van Rotterdam en Wm. de Clercq van Haarlem werden tot leden der finan cieele commissie benoemd. Aan de orde was het voorstel van Krimpenerwaard om het quotum, dat nu 1.90 per lid bedraagt, te verlagen op1.40. In hare toelichting zei deze afdeeling: Ontegenzeggelijk ligt de kracht der maatschappij in hare onder- deelen: de afdeelingen. Gaat er van deze geen kracht uit, sleepen zij een treurig bestaan voort, dan kan het niet anders of het geheel moet er onder lijden. Groote afdeelingen zijn allicht in staat om ilink handelend in den geest der maatschappij op te treden voor de kleinere is dit echter ten eenenmale onmogelijk, daar de financieele kracht ontbreekt. Van elk lid blijft er nu 1.10 in de afdeelingskas, terwijl f 1.90 in de algemeene kas gestort moet worden. Met zulk eene geringe som is zoo goed als niets aan te vangen. Het gevolg is: minder belangstelliug bij de leden het slothet verdwijnen der af deelingen. Daar nu de afdeeling meent, dat dit wel in hoofdzaak het lot zal zijn van alle kleine afdeelingen, heeft zij gemeend boven- staand voorstel te moeten doen. In verband daarmede stond het voorstel van Ouder-Amstel om het quotum met 40 c. per lid te verlagen. Zij werd daartoe geleid lo. Door de ervaring, dat de verhooging der contributie van /2,50 op 3 alhier nadeelige gevolgen heeft gehad door het bedanken van vele leden. 2o. Dat, door het geringe deel, hetwelk van de contributie in de kas der afdeeling vloeit, de afdeeling niet bij machte is in eigen boezem iets nuttigs tot stand te brengen. Het hoofdbestuur adviseerde ten opzichte van deze beide voor- stellen ongunstig en dit advies werd door Hoekschewaard onder- steund. Van verschillende zijden gingen stemmen voor en tegen op, en met krachtige bewoordingen kwam o. a. de heer Lieftinck van Haarlem tegen de beide voorstellen op, er op wijzende, dat, wie bezwaar maakt 40 c. meer in 't jaar te betalen voor een goed doel, geen waardeerbaar lid is van de Hollandsche Maat schappij van Landbouw. In dergelijken zin werd ook gesproken door den heer dr. Blanke van Spanbroek. Bij stemming ver- eenigde de vergadering zich met het praeadvies van het hoofd bestuur. Medemblik en omstreken bracht de vraag ter sprake De alsemeene vergadering noodige het hoofdbestuur uit, krachtig voort te gaan met het bevorderen van het onderzoek naar de oorzaken, waardoor het blauw in de kaas kan ontstaan. Ten opzichte hiervan heeft prof. Hugo de Vries te Amster dam een onderzoek ingesteld, dat echter niet volkomen was, omdat deze geleerde zich niet geheel voor het onderzoek inge- richt achtte. Besloten werd aan de Regeering een subsidie te vragen, om dit onderzoek, onder toezicht van bovengenoemden geleerde, ernstig en nauwkeurig voort te zetten. De afdeeling Sloten zou gaarne zien, dat op de markten na- tuurboter van kunstboter voldoende werd onderscheiden, door elk eene afzonderlijke plaats te geven; zij meent, dat dit den vervaardigers van natuurbober zou ten goede komen, doordien ze daardoor een hoogeren prijs voor hunne waar zouden kunnenbe- dingen.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1887 | | pagina 2