<Sy3> KERKELIJKE BERICHTEN. GEMENGDE BERICHTEN. RECHTSZAKEN. WEEKBLAD VAN HAARLEMMERMEER NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Als middel, om daartoe te geraken, meent ze dat het op den weg ligt der Hollandsche Maatschappij van Landbouw, dat het hoofdbestuur bij de Iiooge Rereering aandringe, dat zij de be- sturen der gemeenten, waar botermarkten worden gehouden, wijstop de wenschelijkheid, dat politie-verordeningen worden gemaakt, waarbij voor natuur- en voor kunstboter eene afzonderlijke plaats op de markten wordt aangewezen. Het praeadvies van het hoofdbestuur deelde den door bloten "■euiten wensch, doch verschilde met deze aid. oi men zk h tot de Regeering zou wenden dan wel direct tot de gemeentebesturen. Met dit laatste vereenigde de vergadering zich. Thans kwam aan de ordeffiet door de Vijf- Heerenlanden ter tafel gebrachte vraagstuk: Vanwege de Hollandsche Maatschappij van Landbouw zullen tegen geringen prijs (1 a 2 ceuts per stuk), zoo mogelijk koste- loos, worden verkrijgbaar gesteld platen, bevattende duidelijke afbeeldingen van nuttige en scbadelijke planten der weiden in Nederland, met aanduiding der namen van de planten, zooals de landbouwers, die kennen, van de middelen, waardoor men de schadelijke het best kan verdrijven en van den invloed, die laatst- gemelde planten op het vee oefenen. Bij acclamatie werd dit voorstel aangenomen. Het hoofdbestuur stelde voor, eenige cursussen te doen houden over het hoefbeslag, welk voorstel eveneens bij acclatnatis werd aangenomen. Bepaald werd, dat het volgende jaar te 'sGravenhage de een-en-vijftigste algemeene vergadering dezer maatschappij en hare tentoonstelling zullen worden gehouden. Bij het einde van de vergadering wees de 'neer De Goede van Purmerend op de constateering van imltvuur bij een boer te Beemster, welk beest ten koste van den kooper werd afgemaakt. Dit vond spreker onbillijk. Hij wenschte onteigening door het rijk, evenals dit bij kwaden droes bij paarden gebeurt, Hier- tegen verklaarde de voorzitter zich. Ten slotte sprak de voorzitter een woord van hulde tot het aftredend lid van het hoofdbestuur, den beer J. Breebaart Kz., dat door den heer Breebaart werd beant woord en luide door de vergadering toegejucht. De vergadering ging hierna uiteen. Ned. llerv. Kerk. Beroepen: te Hijker-Smilde en Kloosterveen G. van Walsurn te Alfen a/d. Rijn. Te Schipluiden (cl. 'sGravenhage) ds. D. A. van Haselen te Zoeterwoude (cl. Leiden)te bchoonhoven A. J. van Wijngaarden, te Ter Aa. te Zwijndrecht Ch. Ynzonides, te Waspfk; te Overlangbroek H. A. Leenmans, te Sloten (Noord-Holl.)te Berg-Ambacht. Ch. Yr.zonides, te Waspikte Bunnik N. C. J. de Minjer, te Hoog-Bloklandte Wageningen en Smilde E. Otten, te Joure; te Buurde J. Vinke, te Enter; te Vlaardingen, A. E. S. Talma, te Nichtevecht. Te Uitgeest, W. Beekhuis, te Bergura. Toezegging van beroep naar Loenen op de Yeluweaan J. Ph. Hattink Jr., cand. tot den H. Dienst, Harderwijk. Aangenomen: naar Denekamp door N. Jolles, te Noordwijker- hout; naar 's Gravemoer door M. Wassenaar, te Oostwierum; naar Beuningen door C. A. Klinkenberg, te Goor. Bedanktvoor Neerlangbroekds. E. B. Gunning teZetten; voor Doenderloo: ds. J. Gann Dun te Angerloo. VoorOostburg (cl. IJzendijke) ds. D. A. van ITaselen te Zoeterwoude; voor Nieuwvliet door H. J. Westrik, te Oud-meer; voor Opende (Gr.) door W. H. Snetlage, te Surhuizutn; voor Weesp (cl. Am sterdam) door C. Battink, te Apeldoom en het Loovoor Hedel, door D. M. Boorstra, te Oud-Alblas. Voor Sommelsdijk, door A. J. van Wijngaarden, te Ter Aa. Ned. Ger. Kerk. Beroepen: te Nijkerk op de Veluwe J. Vonk, te Oldebroek; te Delft, J. J. A. Ploos van AmstelteReitsum; teZwolle, D. M. Boonstra, te Oud-Alblas. Christ. Ger. Kerk. Beroepen: te De Krim J. Speelstra, candidaat te Kampen. Doopsgezinde Gecneente Aangenomennaar Aalsmeer door Van Cleeff, te Tjalleberd. in het Kanaal was vastgeraakt en er eene stoomboot moest bekostigd worden om de schuit verder te krijgen. Zijn broeder, heette het verder, was naar Groningen en in diens afwezigheid moest hij voor alles zorgen. Er was wel geld aan boord, maar dit lag onder in het schip; hij kon er dns niet bij. Het geleende geld zou de broeder over een paar dagen teruggeven. Daar de heer S. niet thuis was en beklaagde groote haast had, sprak hij met den boekhouder, maar deze kon hem niet helpen en verwees hem naar een der bedienden, die er ten slotte, op de praatjes van beklaagde vertrouwende, en omdat de boek houder, die niet gaarne een klant wilae verliezen, er geen kwaad in zag en zeide, dat de heer Slotboom het zeker wel honoreeren zou, toe overging, hem eene som van 11.50 te leenen, waarvoor Hart eene quitantie teekende op zijn eigen naatn. Van de teruggave kwam echter niets, van al de verhalen bleek geen enkel woord waar te zijn. Bekl. was trouwens niet eens bij zijn broeder in dienst, maar sedert lang zwervende. Het 0. M. waargenomen door mr. E. M. von Baumhauer, subst,-ofl. van justitie, schetste den bekl. als een uiterst gevaarlijk sujet, iemand, die zijne moeder vee! verdriet had veroorzaakt en die nu voor langen tijd onschadelijk moest worden gemaakt. Na deze zaak zal hij zich nog voor een dergelijk feit te Alkmaar te verantwoorden hebben. Door tal van aanwijzingen, welke behoorlijk bewezen zijn, en door bekls. gedeeltelijke bekentenis, achtte spr. de schuld voldoende gebleken; hij vroeg derhalve zijne veroordeeling tot eene gevangenisstraf voor deu tijd van 2 jaren. De aan bekl. toegevoegde verdediger, jhr. mr. P. VV. van Styrum, adv. en procureur, wenschte er allereerst op te wijzen, dat deze bekl. is geworden het slachtoffer van een gewichtigen dienst, door hem aan de justitie bewezen. Te Leiden vertoevende (alwaar zijne moeder woont) had hij bij een opleopje een agent van politie uit diens zeer benarde positie, daar het volk op het punt was van hem in het water te dringen, weten te ver- lossen. De dankbare agent prees zijn redder bij den cornmis- saris, waarop deze zich herinnerde den naam van den redder in het i/Politieblad" onder de gesignaleerden te hebben gelezen, en dit gaf aanleiding dat Thomas Hart, niets daarvan wetende, door de Leidsehe politie een paar dagen later werd aangehouden. Wat overigens de ten laste gelegde feiten aangaat, er was beide keeren geld ter leen gevraagd en gegeven, volstrekt niet toe- geeigend, met het doel er zich mede te bevoordeelen. Er kan hier dus slechts sprake zijn van eene civiele actie tot teruggave van geleend geld. Er is hier geen samenweefsel van verdichtsels, hoogstens eenige leugens, met waarheid dooreengemengd. Be klaagde had plan om net terug te geven en vroeg meer dan eens om uitstel. Hij had van zijn broeder geld te vorderen en meende te goeder trouw, dat deze hem in staat zou stellen, de leenschuld te voldoen, hetgeen deze echter niet deed. Spr. vroeg dus op al die gronden ontslag van rechtsvervolging en subsidiair eene zeer lichte straf. De rechtbank deed uitspraak en veroordeelde Hart tot 12 maanden gevangenisstraf onder aftrek der ondergane preventieve hechtenis. Door de rechtbank te Haarlem zijn behandeld de zaken van Thomas Hart, zich noemende ex-artist, aan wien twee oplich- terijen wareu ten laste gelegd. De eerste zou hij 16 April jl. te Krommenie gepleegd bebben bij den smid Aafjes, door wien hij zich eenig geld heeft laten afgeven; bewerende door zijn broeder W. Hart, die met eene tent sedert jaren de kermissen in Nederland bezoekt, te zijn gezonden om 25 te leenen, waarmede hij (bekl.) staangelden moest gaan betalen. Het een zoowel als het ander bleek gelogen en A. kreeg zijn geld niet terug. De tweede werd eene maand later gepleegd te Beverwijk. Op 23 Mei nl. kwam bekl. bij den heer Slotboom aldaar, die sedert jaren voor W. Hart het drukwerk levert, uit naam van dezen, zooals het heette, verhaal zoeken over een paar fouten, welke in een aanplakbiljet voorkwamen, maar ook om eene som van 25 te leenen, die hij, bekl., noodig had, omdat het schip, waarin de tent naar Krommenie werd gevoerd, bij de Hembrug Wanordelijkheden te Rotterdam. In de N. R. C. lezen we het volgende omtrent de wanorde lijkheden, waartoe de komst van den heer Domela Nieuwenhuis te Rotterdam aaideiding heeft gegeven: In het zoogenaamde Volkskoffiehuis aan de Gedempte Binnen- rotte, waar sewoonlijk de sociaal-democraten vergaderde, had men alles ingericht om den partijleider op feestelijke wijze te ont- vangen. Het lokaal was versierd en de roode vlag uitgehangen. Omstreeks 8% uur kwam Domela Niewenhuis, vergezeld van eenige partijmakkers, in twee rijtuigen voor het Volkskoffiehuis aan. Op het oogenblik had zich daar reeds een zeer talnjke volksmenigte op de straat verzameld, met de kennelijke bedoe- ling om den man eene minder aangename ontvangst te bereiden, dan hem daar binnen wachtte. De politie, met een talrijke macht aanwezig, had groote moeite om hem te beschermen. Zij moest een sterk cordon rondom zijn rijtuig vorrnen, ten einde het hem mogelijk te maken uit het rijtuig en in het gebouw te komen. Nauwelijks waren hij en zijn escorte het gebouw binnegegaan, toen de volksmenigte daarbuiten het huis met steenen begon te bombardeeren. Jaloezieen en ruiten werden verbrijzeld. De roode vlag werd afgerukt en later voor het politiebureau op de Kaasmarkt onder een hoeratje verbrand. Met geweld wilde het volk het gebouw der socialisten binnen- dringen en onophoudelijk moest de politie charges maken, ten einde dit te verhinderen en a'zoo ernstiger ongelukken te voor- komen. De socialisten daarbinnen trachten inmiddels de deur te barricadeeren, doch achtten het weldra meer geraden hunne vergaderzaal te ontruimen. Onder bescherming van de politie gelukte het hun, het gebouw aan de achterzijde te ontkomen. Zij waren een honderdtal mannen en vrouwen sterk en voor het meerendeel van knuppels voorzien, die hun echter door de politie afgenomen werden. Terwijl zij door de achterdeur de vlucht namen, drong de volksmenigte aan de voorzijde het gebouw binnen. D&ar werd eene algemeen verwoesting aangericht. De versieringen werden van de wanden gerukt, de vlaggen verscheurd, stoelen en tafels en al wat er zich verder in het gebouw bevond, stuk geslagen. Binnen een uur tijds was alles tot een rutne gemaakt. De overblijfselen van het vernielde ameublement van het Volkskoffiehuis werden later door zingende en joeleude volkshoo- pen in triomf door de stad gedragen. Aan de politie in de bureaux op de Kaasmarkt en in de Pauwensteeg werden herhaaldelijk ovaties gebracht. //Leve de politie!" was een algemeene kreet, als volksprotest tegen de i/socialen". Waar Domela Niewenhuis gebleven was wist niemand te zeg- gen. De opgewonden volksmenigte deed al het mogelijke om hem in handen te krijgen, doch zochthem tevergeefs. Hij schijnt goede voorzorgen gebruikt te hebben om aan het hem dreigende gevaar te ontsnappen. Later op den avond werden bij een paar socialisten, in de Prinsenstraat en op de Delftschevaart, de ruiten stukgeslagen. Men zeide, dat uit de woningen de versieringen waren gekomen, in de vergaderzaal der socialisten aangebracht, en dat daarom ook deze woningen tot mikpunten van de volkswoede waren gekozen. De stad bleef tot in den voornacht zeer woelig, want voor- durend bewogen de anti—socialisten zich in talrijke troepen en onder het zingen van de bekende, tegen Domela Nieuwenhuis en zijne aanhangers gerichte liederen door de straten. De politie heeft eene zeer zware taak gehad om ernstiger wanordelijkheden, en vooral om geweldpleging aan de personen der socialisten, tegen te gaan. De stemming onder het volk gaf alle reden om het ergste te vreezen, wanneer Domela Nieu wenhuis of een der zijne in hare handen mocht gevallen zijn. Reeds Dinsdagavoud was het in Rotterdam niet rustig. Een onzer correspondenten schrijft ons o. a Dinsdag jl. verspreidde zich het gerucht dat de heer Domela Nienwenhuis eene feestelijke vergadering zou komen bezoeken in het verzamellokaal der socialisten "het volkskoffiehuis, dat voor die gelegenheid met bloemen en roode vlaggen was getooid. Men scheen hier echter op zijn komst niet erg gesteld, want een groote nenigte menschen bewoog zich, onder het zingen van volksliederen, voor het gebouw, dat door politie werd beschermd. Toen ten slotte bleek, dat Domela Niewenhuis niet kwam, trok de menigte zingend naar eenige polietiebureau's, waar ovatien werden gebracht, om daarna stil uit elkaar te gaan. Smaad liederen op prinses Wilhelmina moeten, naar men beweert, de redenen zijn van de verbittering op de sociaal- democraten. Nog vinden wij in het Algemeen Handelsblad vermeld dat Donderdag avond bij verschillende partijgangers van den heer Domela Nieuwenhuis door de volksmenigte minder aangename bezoeken gebracht werden. Men schijnt in het Volkskoffiehuis een lijst van socialistennamen gevonden te hebben, waar door de meesten bekend geworden zijn. Zoo werd ook een hoedenmakertje bezocht, die er in slaagde zijn bestokers te over- tuigen dat zij ongelijk hadden. Hij was geen socialist en bewees zulks door driemaal nWeg met de socialen, leve Willem III te roepen. Men schijnt echter zijne gevoelens niet vertrouwd te hebben, want later op den avond werd zijn huis vernield. Er bleef geen stuk in den winkel heel. In de Wijnstraat werd een kroeeje vernield, terwijl in het gebouw r/Verscheidenheid en Over- eenstemming" waar de sociaal-democraten meermalen vergaderden, in de benedenverdieping eenige ruiten werden ingeworpen. Toen er bij de socialisten in de stad niet meer te vernie- len viel, is men verder gegaan. Een bende, naar schatting een vijfhonderd man, stroopte de buitenwijken onder het voormalige Delfshaven af, waar enkele socialisten het te kwaad hadden, maar niet minder ruiten bij rustige burgers werden verbrijzeld. De Stationsweg moest het evenzeer misgeldeu, terwijl in de 01- denbameveldstraat de ruiten van een leegstaand pand niet wer den gespaard. Een paar vergissingen in de huisnummers waren oorzaak, dat in de Eendrachtstraat eenige huizen werden aangevallen, waar geen socialisten zich bevonden. Toen de vergissing werd bemerkt trok men verder, maar vergat de socialisten uiet. De politie zat deze bende achter de hielen, maar vermocht weinig. Zoodra er weer agenten te zien waren, riep het volk luide: Leve de politie, weg met de socialen, en stoof dan op de eerste aanmaning uit elkaar om zich elders weder te vereenigen. In de Goudschewagenstraat werd een koffiehuis bestormd alle ruiten werden verbrijzeld, evenzoo de inboedel, terwijl de karaffen met sterken drank naar buiten gebracht en daar gele- digd werden. Op den Goudscheweg was het tumult zeer hevig. Van een koffiehuis aldaar werden vele ruiten vernield, maar het optreden van een enkelen politie-agent bewaarde hier den eigenaar voor algeheele vemieling. Het koffiehuis van den heer Bierman werd zoo geteisterd, dat niets meer heel was. Een groote spiegelruit in de filiaal van Weinthal Co. op de Goudsche Vest moest het eveneens misgelden. Het is niet mogelijk alle aangerichte schade op te noemen. Veel is er echter vernield bij menschen, die aan de sociaal-demo craten geheel vreemd waren. Ten einde zich voor eventueele schade te bewaren, wordt vooral in de geringe buurten druk gevlagd, guirlandes aange bracht en papieren op de ramen geplakt, waarop (/Leve Wil lem III." Dit schijnt het eenige middel om aan de verwoesting te ont komen. Het wordt echter op die wijze wel wat al te erg en men ver- langt dan ook algemeen, dat door de politie krachtige raaatre- gelen worden genomen, om een einde aan j dien toestand te maken.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1887 | | pagina 3