NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 28e Jaarqang No. 38. Zaterdag 17 September 1887. VAN Aan Landbouw, Gemeente- en Polder-Belangen gewijd. Bij dit Nommer behooren twee Bijvoegsels. PLAATSELIJKE BERICHTEN. BUITENLAND. Abonnementsprij s J. H. de 1HJSSY, Rokin 60, Amsterdam. Hoofd-Agent: P. VAN CITTERT ZONEN, te Haarlem. Prijs der Advertentien De WEEKBLAD HAARLEMMERMEER. Per jaar, met Bijvoegsel franco per post. f 6. zonder Bijvoegsel n n 3. Enkele Nommers 15 Cent. ALEE TOEZENDINGEN, BEDACTIE EN UITGAVE BETREFFENDE te adresseeren aan den Uitgever van 1- -6 regels 75 Cent, elken regel meer 12Vs Cent. Groote Letters naar plaatsruimte. Abonnementen en advertentien worden aangenomen door alle boekhandelarenpostkantoren, brievengaarders en postboden. Tengevolge van het spelen met lucifers door een paar kinderen, verbrandde den 9 dezer des nammiddags omstreeks 5 ure een schelft ongedorschte gerst, de opbrengst van 2 hektaren en 2000 kilo stroo staande nabij de boerderij van de wed. G. Claij aan den Sloterweg bij den Kruisweg Sectie G G kavel 28. Eerst door 't aanbrengen van emmers water en later met behulp der spuit van Hoofddorp, zijn verdere onheilen voorkomen. Het verbrandde was verzekerd. Van de 73 sollicanten naar de betrekking van hoofd der school no. 2 zijn jl Zaterdag 50 tot het vergelijkend examen (schrif- telijk gedeelte) opgekomen. Naar men verneemt zullen de groote bruggen te Hoofddorp en die te Halfweg, nog dit jaar door nieuwe worden vervangen. Tengevolge eener onlangs gedane oproeping bebben zich meer dan 200 personen aangemeld om als ploeger naar een drooggemaakten polder in Erankrijk te gaan, terwijl er slechts 8 benoodigd zijn. In den schoorsteen van het stoomgemaal de Leeghwater hangt eene ketting, waaraan personen, die dien schoorsteen moeten vegen zich optakelen. Maandag jl. had J. van Rijn timinermansknecht te Abenes zich in dien schoorsteen 40 meter boog opgetakeld, toen de ket ting brak en de man op een hoop pain terecht kwam. De doctor constateerde, dat niets bij hem gebroken was, en dat hij slechts drie lichte blessuren had bekomen. Op de hieronder vermelde dagen en plaatsen, zal gelegenheid worden gegeven tot kostelooze inenting en herinenting door de Gemeentelijke geneeskundigen als: in de school No. 1 op Woensdag, 26 October 1887, 's voorm. 10 tot 11 ure It 2 n Dinsdag, 25 n it 9 10 n If 3 n Woensdag, 26 H 's namidd. 2 3 if If 4 u Woensdag, 26 u voormidd. 8 9 tr It 5 n Maandag, 24 n a 9 10 n If 6 ir Dinsdag, 25 n 9 10 u If 7 n Dinsdag, 25 if 10 11 n If 8 n Vrijdag, 28 u n u 9 10 9 If 9 it Woensdag, 26 n 's nainidd. i4 15 If If 10 u Donderdag, 27 n n 11 12 If If 11 u Woensdag, 26 it if 11 12 If ouders worden dringend verzocht mede te geve de be- wijzen van geboorte-inschrijving der kinderen, welke men wenscht te doen vaccineeren, wijl de juiste ouderdom in de biljetten vermeld meet worden. Den 29 October e. k. zal het 25 jaar geleden zijn dat te Hoofddorp is opgericht de vereeniging //Concordia", waarvan het doel isbevorderen van nuttige kennis en beschaving en van gezellig verkeer. Dit is de langst in deze gemeente bestaan hebbende vereeniging. Den 15 dezer des avonds omstreeks 8 uur brandde een der grootste boerderijen in deze gemeente af, n. 1. die van mevr. de wed. Viehoff, bewoond door J. Commandeur, IJweg bij den Spaarnwouderweg, Sectie F. kavel 2. Het woonhuis is met moeite behouden, waardoor de inboedel en 700 hektoliter gedorschte haver niet is verbrand. Voorts is verbrand: 100.000 kilogram hooi, p.m. 180 hek toliter ongedorschte rogge, p. m. 230 hektoliter ongedorschte tarwe, p. m. 60 hektoliter gedorschte tarwe. Oorzaak vermoedelijk door den bliksem. Alles is tegen b'andschade verzekerd. Deze boerderij is 23 Sept. 1879 ook afgebrand. De op 22 dezer te Hoofddorp te houden volksfeesten zullen bestaan in Ringrijden te paard, mastklimmen, hardloopen door meisjes met hindernissen, ton glijden door jongens. BURGERLIJKE STAND van 713 Sept. 1887. Ondertrouwd-. A. Slinger H. Buijs, wed. Geliuwd-. V. Luke met W. Slingerland; P. de Hoog met D. van Alphen; P. van der Lans, wedr. met M. Klaasse wed.; J. Blitterswijk met C. Kool. Geboren: Cornelia Rosalia, dochter van A. v. d. Bosch en J. de Jong; Arie, zoon van H. van Andel en J. Dekker; Carel Alphonsus Antonius, zoon van B. J. Tresoor en J. Meijer; Jacob, zoon van J. Dam en C. Vreeken; Willemina Catharina, dochter van J. Honcoop en M. van der BeekDenijs, zoon van J. D. Marbus en S. Koster; Johannes Marie, zoon van C. Rijkelijkhuizen en A. van Wieringen; Gerardus Willem, zoon van A. Kamkes en C. Romein; Lambertus, zoon van G. Polder- vaart en M. van der Oord; Adriana, dochter van T. Vermeer en L. C. Gebuijs. Levenloos Geboren-. 1 kind van C. Bosman en G. J. Tates; 1 kind van K. Middelkoop en D. IJ. de Bruin. Overleden-. Wnuter Otto de Bie, oud 71 jaar, wedr. van M. E. Larduwa; Johannes, oud 2 jaar, zoon van M. Zandbergen, en S. Braakman; Simon, oud 4 maanden, zoon van J. de Rijk en A. Meijer; Hendrik Willem, oud 6 maanden, zoon van A. J. van Gameren en H. Langendoen; Roelof Meerten, oud 5 maanden, zoon van C. Huisman en G. Moejes. ENGELAND. De zaken in Ierland gaan van kwaad tot erger en de klove tusschen leren en Engelschen wordt al dieper en dieper. Meer en meer begint de strijd het karakter van een burgeroorlog aan te nemen, en wat tegenwoordig gebeurt herinnert aan de donkerste bladzijden der sombere geschiedenis van dit door de natuur zoo rijk bedeelde land. Mochten bij de meeting te Ennis de dingen rustig afloopen, niet alzoo te Mitchelstown, voor welks vrederechter het parlementslid O'Brien moest verschijnen, beschuldigd de pachters aangehitst te hebben zich tegen de wet te verzetten. Toen de ge- daagde niet verscheen, werd er een bevel tot inhechtenisneming tegen hem uitgevaardigd, hetgeen in de stad groote opwinding veroorzaakte. Een meeting werd belegd om verontwaardiging tegen het besluit der regeering te kennen te geven, en toen een zestigtal politieagenten den met het opmaken van het verslag belasten stenograaf veilig naar zijn plaats wilden brengen, bleef een botsing niet uit. Met stokken en steenen werd de politie bestookt en teruggedreven, en was eindelijk genoodzaakt van de vuurwapenen gebruik te maken. Het eind van het lied was dat eenige burgers gedood en een 150 tal gewond werden, terwijl de politie een 60 tal gekwetsten telde, waaronder eenigen zeer ernstig. In het Lagerhuis gaf het gebeurde tot hevige discussies aanleiding en werd de politie beschuldigd een noodeloozen aanval op het publiek gedaan te hebben, tegen welke beschuldiging de regeering natuurlijk krachtig opkwam, hen verantwoordelijk stellende, die de bevolking ophitsen tegen het wettig gezag. Nog op een auder punt van Ierland had eene botsing plaats tusschen Nationalisten en politie, n.l. te Lisdoonvarna. Daar wilde een bende zoogenaamde Moonlighters" een aanval op een pachthoeve doen, waarbij zij met de politie slaags raakte. Een der politie-officieren werd gedood terwijl een zevental „Moon- lighters" in hechtenis werden genomen en eenige geweren, revolvers en ammunitie in beslag werden genomen. Watde afgevaardigde O' Brien betreft deze is ten slotte te Kingstown in hechtenis genomen. Het- zelfde lot hangt den afgevaardigde Davitt Doven het hoofd, die verklaard heeft geheel met het door O' Brien gesprokene in te stemmen. Er zijn weer berichten van den Afrikareiziger Stanley ont- vangen, gedagteekend 10 en 12 Juli. Zij waren gericht tot majoor Barteiot, die met 100 man in het kamp van Yamboya, bij den val van de Aruwimi-rivier, achterbleef. Stanley had toen een tocht van 10 dagen in het binnenland achter den rug. Al de leden der expeditie waren in volkomen welstand en konden in de groote plaatsen aan de rivier gemakkelijk mondvoorraad ver- krijgen. Op 12 Juli bestond de karavaan uit 480 man. De voor- hoede telde 40 lieden uit Zanzibar, onder bevel van den luitenant Stavis. Tegen 22 Juli hoopte Stanley in het land van Mabade te zullen aankomen en tegen half Augustus te Wadelai. Hij voegde er bij dat, wanneer de tocht zoo gemakkelijk en gunstig bleef, hij spoedig aan majoor Barteiot het bevel zou zenden, om zich langs denzelfden weg bij hem aan te sluiten met het garnizoen van Yambouya. Het aantal slachtoffers van den schouwburgbrand te Exeter wordt thans geschat op 188. De chef van de brandweer kwam tot de weinig troostrijke conclusie dat de brand dadelijk gebluscht zou zijn, indien er boven het tooneel een zelfwerkende blusscher geweest ware. Waarom maakt men zulke dingen dan niet? DU1TSCHLAND. Ondanks alle berichten ter contrarie is keizer Wilhelm toch naar Stettin gegaan en heeft hij de groote manoenvres aldaar bijgewoond, trots het ongunstige weder en zijn hoogen ouder dom. Het defile der roepen, dat anderhalf uur duurde, heeft de grijze vorst staande in zijn rijtuig gevolgd. Of er een bijeenkomst tusschen den keizer en Czar Alexander zal plaats hebben is alsnog onbeslist, doch Bismarck schijnt van meening te zijn dat dit alleen kan geschieden, wanneer de eerste stap daartoe van Rusland uitgaat, om den schijn te vermijden dat Duitschland behoefte aan steun heeft. In de Bulgaarsche kwestie blijft Duitschland geheel een stem- mig met Rusland, hetgeen duidelijk blijkt uit eene verklaring in de Nordd. Allff. Zeit., waarin gezegd wordt dat Duitschland het omtrent het zenden van generaal Ernroth geheel met Rusland eens is. Een andere zaak, die de Duitsche politiek in de laatste dagen bezig houdt, is de landing van 500 man Duitsche landingstroepen op het eiland Samoa. Yan Duitsche zijde wordt bericht, dat de landing alleen geschiedde om voldoening te eischen voor diefstal op de plantages en voor be- leedigingen den Duitschen Keizer aangedaan bij gelegenheid van het vieren van Zr. Ms. vcrjaardag. De Duitsche regeering heeft de verzekering gegeven, dat de buiten- landsche betrekkingen der Samoa-eilanden, in het bijzonder met de drie mogendheden, die verdragen gesloten hebben, door Duitschlands handeling niet aangeroerd worden. Behalve al deze kleine wolkjes hangt er Bismarck nog een zware, zwarte wolk boven het hoofd, n. 1. een aanklacht van de zijde der Volkszeitung. In eene zijner redevoeringen, ten gunste van het Septennaat in den Rijksdag gehouden, liet prins Bismarck zich over de Berlijnsche Volkszeitung uit op een wijze, welke de redactie van dat blad beleedigend achtte. Nu worden de redacteurs der Berlijnsche bladen zoo dikwijls tot boeten of gevaugenisstraf veroordeeld wegens Kanzlerbeleidigung, dat de Volkszeitung op haar beurt den kanselier voor den reckter daagde. Maar de eisch werd niet ontvankelijk verklaard, op grond dat prins Bismarck generaal der cavalerie is en daarom alleen voor een krijgs- raad kan terecht staan. De Volkszeitung kwam in hooger beroep tegen deze uitspraak van den officier van justitie, maar de Straffsenat van het Kammergericht, die hierover moest oordeelen, heeft nu deze uitspraak bevestigd. De aanklacht is dus der Volkszeitung ontzegd, maar men beweert dat de redactie nu haar aanklacht tegen den kanselier bij den krijgsraad zal inbrengen. A* Een der Duitsche helden uit den Fransch-Duitschen oorlog, de generaal Von Werder, is op zijn landgoed in Pommeren overleden. Von Werder was de belegeraar en innemer van Straatsburg, en noodzaakte generaal Bourbaki met zijn leger op Zwitsersch grond- gebied de wijk te nemen.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1887 | | pagina 1