LANDBOUW. KERKELIJKE BERICHTEN. BINNENLAND. RECHTSZAKEN. WEEKBLAD VAN HAARLEMMERMEER. NIEUW S- en ADVERTENTIEBLAD. Uitslag der verkiezingen voor de Tweede Kamer. PRANKRIJK. De mobilisatie in Zuid-Frankrijk is nu geheel af- geloopen en niet alleen de regeering, maar de groote meerderheid der Pranschen gevoelen zich gelukkig en levreden. Het volk is ver- heugd nu het de overtuiging bekomen beeft, dat bet leger werkelijk in orde is en niet alleen op papier bestaat, en dat elk legercorps op zich zelf in enkele dagen slagvaardig kan zijn. Te Gastelnadaury hield de Minister van oorlog, die bet legercorps had ge'inspecteerd een toespraak, waarbij bij o. a. zeide„De proef, door (lit legercorps afgelegd, heeft bij de Kamer en bet volk niet den minsten twijfel overgelateu, en deze twijfel gaf voor Prankrijk aanleiding tot een gevoel van zwakheid. „Zoolang ik minister ben vervolgde de generaal Perron zal ik niets verzuimen, wat kan verhinderen, dat eenige twijfel in bet bin- nenland of het buitenland kunne ontstaan, betreffende Frankrijks weerbaarbeid. (Jit deze mobilisatie is ook gebleken de vaderlands- lievende ijver der burgerlijke ambtenaren en de toewijding der platte- landsbevolking, op wie men nooit te vergeefs een beroep doet, indien het belang van het vaderland op het spel staat, maar vooral ook bleek de groote bekwaamheid der directeuren van onze spoorwegen. wDe volksvertegenwoordiging en het volk hadden behoefte aan een proefneming, welke den laatsten twijfel zou kunnen wegnemen. Deze proef is nu genomen. Op mij, als minister, rust nu de taak de onvolmaaktheden te verbeteren, welke bij deze mobilisatie aan het licbt zijn gekomen, en ik zal dit niet nalaten". Dat de mobilisatie ook in bet buitenland zeer de aandacbt trok, valt niet te verwonderen. De Standard wijdt er een lang ar- tikel aan en betoogt dat bet Pransche leger nu veel beter is dan in 1870, iets, waaraan wel niemand, behalve misschien de Standard getwijfeld zal hebben. Ten slotte zegt bet Engelsche blad„Wat te Toulouse is gedaan, kan natuurlijk bij elk der 18 legerkorpsen worden verricht, en dit beteekent, dat binnen drie dagen tijds 648,000 manschappen gereed staan om uit te rukken. Dan blijven nog over de 300,000 manschappen, die in de depots ter beschikking zijn, benevens het territoriale leger van 1,200,000 man. /,Frankrijk is dus voldoende toegerust voor een verdedigingsoorlog tegen Duitschland, en indien de Pranschen hiermede tevreden zijn, kunnen zij zeker zijn, dat de Duitscbers hen niet zullen aanvallen. Maar naar Berlijn te trekken, na bet uitmuntend georganiseerde Duitscbe leger met zijn voortreffelijken generalen staf overwonnen te hebben, is een taak, welke geen enkele Europeesche mogeudheid zonder bulp kan verrichten." Evenmin als in de samenstelling der Tweede Kamer, is door de verkiezingen in die der Eerste Kamer veel verandering gebracht. lets hebben de liberalen verloren, zoo b. v. in Utrecht, waar een liberaal door een katholiek werd vervangen. Op nieuw is door den Koning tot voorzitter der Eerste Kamer benoemd de heer Jhr. Mr. P. J. J. van E y s i n g a, die reeds sedert ettelijke jaren den voorzitterstoel bekleedt. De opening der Kamers zal Maandag e. k. den 19n. plaats heb ben, en zeer waarschijnlijk door Z.M. zelf geschieden. Dit kan dan tevens strekken als logenstraffing der berichten in buitenlandsche, speciaal Pransche bladen, dat 's Koning's gezondheid in den laatsten tijd zeer ongunstig zou zijn. Natuurlijk worden aan zulke berichten allerlei beschouwingen vastgeknoopt omtrent de troonsopvolging in Luxemburg en Nederland, en Duitschland voor- gesteld als gereed alles op te slikken. En dan, zegt een der Franscbe bladen, zal de vorst er niet meer zijn, die in 1870 ,,a son chor neven de Prusse" scbreef, dat bij een eventueelen inval der Pruisen in Nederland, het land geen dijken meer zou hebben. Of het Pransche blad hier geschiedenis verhaalt, weten wij niet; daartoe zou men, evenals met onzen Pranschen collega het geval schijnt te zijn, in de allerhoogste politiek moeten zijn ingewijd. De ongeregeldheden te Rotterdam, waarvan wij in het vorig nommer reeds spraken, hebben nog een paar dagen aangehouden, en leverden voor de zooveelste maal het voorbeeld, waartoe de laagste klasse der bevolking overslaat, wanneer het niet dadelijk in zijne uitspattingen gestuit wordt. Niet alleen toch bij socialisten, maar bij personen, die niets met het socialisme te maken hadden, werden de ruiten verbrijzeld en andere baldadigheden gepleegd, on om daartegen gevrijwaard te zijn, was men genoodzaakt de nationale of de oranje-vlag uit te steken. Treurig dat daarvoor onze volks-symbolen misbruikt moesten wor den. Gelukkig zijn de ongeregeldheden nog bedwongen geworden, hoewel zeer laat, zonder behulp der militaire macht. De man, die middellijk of onmiddellijk de oorzaak van al deze beroering is, P. Domela Nieuwenhuis, zal het land voor eenigen tijd verlaten, naar Recht voor Alton zegt tot herstel zijner in de Bastille geschokte gezondheid". Voor Bastille gelieve men te lezen, de cellulaire gevangenis te Utrecht, maar dit zou zoo mooi niet geklonken hebben. Het ontslag uit de gevangenis van Domela Nieuwenhuis, zal mis schien een zijner volgelingen in de gevangenis helpen, want er zal, naar gemeld wordt, een vervolging ingesteld worden, tegen den vervaardiger van het zoogenaamde welkomstlied, waarvan wij de vorige week een enkelen regel mededeelden en waarin uitdrukkingen voorkomen, beleedigend voor den Minister van Justitie, den heer du Tour van Bellinckhave. Of men verstandig doet met het instellen dezer soort vervolgingen? (Herstemming.) Leiden. Uitgebracht 2442 geldige stemmen. Gekozen de heeren O. baron Yan Wassenaer van Catwijck met 1415 en J. H. Donner met 1393 stemmen. De heer mr. J. P. Smeele had 1042, de heer J. P. Th. van Nunen 1029 stemmen. Aantal kiezers 3244. Bij de verkiezing op 1 September waren 2655 stemmen uitgebracht; baron Van Wassenaer verkreeg daarvan 877, de heer Donner 828, de heer Smeele 994 de heer Van Nunen 970 stemmen. Wintschoten. Uitgebracht 1118 stemmen; van onwaarde 8 st. Gekozen is de heer prof. H. L. Drucker met 606 stemmen. De De heer dr. A. Winkler Prins had 504 stemmen op zich vereenigd. Bij de verkiezing op 1 September waren uitgebracht 1283 stemmen. Hiervan verkreeg toen de heer Winkler Prins 329, de heer Drucker 475 stemmen. VOEDINGSTENTOONSTELLING. Door de beoordeelaars van de boter— en kaastentoonstelling alhier is de volgende uitspraak gedaan Boter. No. 2 Versche loter, minstens 10 kilo, licht gezouten, in fust: F. J. Los, Leiden, Gouden Med.: Ned. Maatschappij van Kaas- en Roomboterfabrieken te Bolsward, zilv. med.J. van de Wal, Witmarsum, bronz. med.; Leidsche Melkinrichting, bronz. med. No. 3. Stukken of kluiten versche Boter, niet zwaarder dan 1.5 kilo (2 st.) J. van de Wal, Witmarsum, Bronzen Med.; Morin, Parijs (inzending van Issigny), Br. Med. Kaas. N. 5. Vette Kaas, in Mei of Juni in Nederland gemaakt. Edammer vorm (5 st.) F. J. Los, Leiden. Zilv. Med.; A. Eriks, Petten, Zilv. Med. (voor middelbare Kaas). No. 6. Als voren, Goudsche-vorm (2 st.) F. J, Los, Leiden, Zilv. Med. (voor groote Goudsche Kaas). No. 7. Als voren, Derby-vorm (2 st.), Confederatie Delfsha- ven, Zilv. Med. No. 8. Als voren, Limburgsche-vorm (3 doosjes), Conf. Delfs- haven, Zilv. Med. No. 9. Als voren, niet genoemde soorten (2 st.), P. Boekel Cz., Wieringerwaard, Zilv. Med. No. 10. Vette kaas, buiten Nederland gemaakt (25 st.), Conf. Delfsltaven, Zilv. Med. No. 11. Magere kaas, (komijn— of nagel) in Mei of Juni in Nederland gem. (2 st.) Conf. Delfshaven, Zilv. med. No. 17. Folledigste inzending van Ned. kaassoorten, Conf. Delfshaven, Eere-diploma. No. 18. Id. van buitenlandsche, Morin, Parijs, Eere-diploma. Parmesaansche kaas, G. W. van Heusden, alhier Zilv. med. Niet gevraagde buitenlandsche kaas, Philippe, Parijs, Bron zen med. i Door de Noord-Brabantsche Maatschappij vanlandbouw is het navolgende adres gericht aan den minister van waterstaat: Met bijzondere belangstelling is kennis genomen van het aan de regeering uitgebracht rapport der van staatswege ingestelde landbouwcommissie betrekkelijk te nemen maatregelen ter bestrij- ding van knoeierijen in den boterhandel. Uit aanmerking der groote belangen, welke voor den Noord- Brabantschen landbouw betrokken zijn bij de zuivelbereiding en geregelden afzet van boter, die voor een aantal streken in dit gewest als de spil is, waar het bedrijf om draait, heeft het be- stuur der Noord-Brabandsche Maatschappij van landbouw gemeend, de algemeene vergadering harer leden in de gelegenheid te moeten stellen haar gevoelen omtrent de voorstellen der staats- coramissie uit te spreken. Ten gevolge der gehouden besprekingen is dit bestuur uitge- noodigd, aan Uwe Excellence mede te deelen, dat de vergade ring zich volkomen met de strekking van gemeld rapport heeft vereenigd. Men was algemeen van meening, dat het hoog tijd is om het voorbeeld van andere beschaafde landen na te volgen, om paal en perk te stellen aan eene misleiding van het publiek, dat genoopt wordt bij het aankoopen van boter tot consumtie een surrogaat van mindere waarde in ontvangst te nemen. Ofschoon men in geenen deele de groote belangen wilde Voor- bijzien, welke bij de fabricage van margariue-boter, ook voor den landbouw in de omgeving dier industrie, zijn betrokken, en dus geenszins verlangde, dat die fabricage op zichzelve worde belemmerd, meende men toch, dat wettelijke bepalingen noodig zijn om bovenbedoeld bedrog met klem te kunnen tegengaan. Indien de regeering gevolg geeft aan de voorstellen dercom- missie, zal, meende men, dit gewis kunnen bijdragen tot op- beuring van den gedrukten toestand des landbouws, die nu, behalve met den algemeenen druk des tijds, bovendien te wor- stelen heeft met eene oneerlijke concurrentie. Gevolg gevende aan de opdracht der algemeene vergadering, neemt dit bestuur de vrijheid, aan Uwe Excellentie eerbiedig te verzoeken, ten spoedigste gevolg te willen geven aan de boven besproken voorstellen der staatscommissie. 't Welk doende enz. Van de Veluwe schrijft men ons: De boekweit is ditjaar grootendeels misluktze is kort van stroo en bevat weinig zaad. Vooral de vorst schijnt nog al nadeel aan het gewas te hebben toegebracht. Voor een groot deel staat ze nog gemaaid te veld, zoodat ook door het natte weer nog veel verloren gaat. Ook het havergewas is op de hooge zandgronden lang zoo gunstig niet als in 1886. De aardappelen geven een goed be- schot en al zijn ze ook hier en daar doorgewassen, toch zijn ze uitmuntend van smaak ook bleven ze tot heden vrij van ziekte. Puike aardappelen koopt men voor y 2 a /2.75 per HL. De rogge gaf een buitengewoon voordeeligen oogstook het beschot is uitmuntend, doch de prijs bijzonder laag, nl. 4.00 h 5 per HL. Ned. Herv. Kerk. BeroepenTe Schiedam, H. Wildeboer Jzn., te Benthuizen te Nieuwveen, C. J. A. Bosch, cand. tot den H. dienst; te Kouduin, R. Jaarsma, te Balk; te Valkenburg, C. R. Rijnen- berg, te Damwoude (cl. Dokkum); te Twisk, D. A. Britikerink, te Rockanje; te Geervliet, J. W. de Vries, te Beusichemte Gouda, J. H. Gunning, te Bennebroek te Loenen op de Veluwe, J. Ph. Hattink Jr. cand. te Ilarderwijk; te Haulerwijk, N. H. Kuiper te Tinallinge; te Altforst, J. Vinke te Enter (cl. Deventer); te Zuiderwoude C. Plug, candidaat te Amsterdam. Bedankt: Voor Tolen (vac. Schot) door G. Klaarkamer, te Montfoort; voor Nyland (cl. Sneek) door J. W. H. Kalkman, te Monster; voor Weesp, door C. Hattink, te Apeldoornvoor Bollum, als hulpprediker, door R. J. Nijsingh, te Beilenvoor Diemen c. a., door J. Rijnenberg, te Ternaard; voor Barneveld en Elburg, door E. E. Gewin te Utrecht; voor Borkeloo, door P. A. Riedel te Oudorp; voor Rottevalle, door J. H. Groenman te Kropswolde; voor De Bilt (bij Utrecht), door C. J. Leenmans te Staphorst; voor Lutten door H. Waardenburg, te Kolderveen (cl. Meppel); voor Oudemirdum c. a. door J. W. H. Kalkman, te Munster. AangenomenNaar Denekamp door N. Jolles, te Noordwij- kerhout; naar Berlicum c. a. (N.-Br.), door J. Prins, te Hem (cl. Hoorn); naar Terwolde J. M. J Hoog, te Abbenbroek; naar Enschede door J. D. Hartman, hulpprediker te St. Jacobi Parochie. ChristGer. Kerk. Beroepen Te St. Anna-Parochie R. Huls, te Nieuw Amsterdam. Bedankt: Voor Aalden, door K. R. M. Veldman, cand. te Kampen. Aangenomennaar Wilsum. door G. Noordhoff, cand. te Evang. Luth. Kerk. Beroepen: Te Vlissingen, C. A. de Meijere, te Schiedam. Ned. Ger. Kerk. Beroepen: Te Makkum J. C. Sikkel, te Bijlaard. Aangenomen: Naar Naarden, door C. Karsten, godsdienst- onderwijzer te Huizen. Boopsgezinde Gemeenle. Bedanktvoor Arnhem en Almeloo, door S. G. Binnertz Azn., te Sappemeer. Onze veemarkt zoo schrijft men ons uit Maastricht die door de heffing vaD een invoerrecht op het vee in Belgie zeer is getroffen, begint weder te herleven. A oor t eerst sedert die invoering werden Dinsdag een 30 stuks runderen door Bel- gische veehouders aangekocht en naar dat land ingevoerd. Men beschouwt dit als den voorbode voor meer handel. Gedurende anderhalf jaar vermiste de heer G. in de War- moesstraat geld. In Juni j. 1. kwam hij op de gedachte dat zijn loopjongen G. O. niet vreemd was aan de vermissing. Om hem op de proef te stellen, telde hij gedurende drie dagen zijn geld nauwkeurig na en bevond hij dat den eersten en den tweeden dag een dubbeltje en den derden dag een kwartje verdwenen waren. Op dien derden dag zond hij den verdachten bediende naar de post en plaatste zich in diens afwezigheid met een vriend en met een revolver voorzien, in eene alkoof. De bediende kwam een oogenblik later terug. Patroon en vriend springen te voor- schijn en onder de woordenr/je bent de dief!" werd hem de ongeladen revolver op de borst gezet. De bediende bekende als toen onmiddellijk de dief te zijn. Bij eene daarop gevolgde huiszoeking vond men bij den bediende een rnandje dat aan den patroon toebehoorde. Gisteren stond hij terecht voor diefstal en van geld en van het mandje. Zijne voor den patroon afgelegde bekentenis herriep hij voor de rechtbank; hij zou ze slechts uit angst afgelegd hebben. Het O. M. aohtte echter des bekl. schuld bewezen en requireerde een jaar gevangenisstraf. De verdediger mr. Ed. Lankhout achtte sc.hijn noch schaduw van bewijs aan- wezig en verzocht daarom met vertrouwen vrijspraak van zijn client. Onlangs zijn wederom verhooren afgenomen in zake de bij den krijgsraad aanhangige vervolging tegen huzaren officieren, wegens de wanordelijkheden op Seinpost te Scheveningen. Voor de rechtbank te Utrecht stond terecht H. J. R., oud 35 jaar, laatst wonende te Utrecht, kort geleden nog reiziger in wijnen voor een Amsterdamsche firma, doch sinds eenigen tijd commissiereiziger voor de firma A. Co., te Utrecht. Beschuldigde had in Juni op eigen gezag een reisje gemaakt naar het hotel //Den Wageningschen Berg//, en daar de toezeg- ging gekregen, dat zijn firma te gelegener tijd wel eens eene bestelling zou erlangen, doch had daarop zelf maar eene beslel- ling opgemaakt en deze, als van genoemd hotel afkomstig, der firma A. Co. toegezonden, die, geen kwaad vermoedende, den wijn in twee manden afzond, doch deze weldra terugontving met de aanmerking: niet besteld. De 10 pCt. provisie, benevens het reisgeld naar Wageningen, waren beschuldigde inmiddels reeds uitbetaald. Een tweede feit was, dat R. zich voor een wezenlijke bestel ling van cognac, hem door den logementhouder Wte Utrecht gedaan, de 24 accijns daarvoor had laten uitbetalen op eene quitantie zijner firma, doch daarvan geen verautwoording had gedaan. Den beschuldigde was ambtshalve mr. Vogelsang, van Utrecht als verdediger toegevoegd. Deze achtte de valschheid en het

Weekblad van Haarlemmermeer | 1887 | | pagina 2