NIEUWS en ADVERTENTIEBLAD. Zaterdag 24 September 1887. VAN Bij dit Nommer behoort een Bijvoegsel. 28e Jaargang No. 39. Aan Landbouw, Gemeente- en Polder-Belangen gewijd. PLAATSELIJKE BER1CHTEN. BUITENLAND. Abonnementsprij s J. II. de IIUSSY, Rokin 60, Amsterdam. Prijs der Advertentien WEEKBLAD HAARLEM MERMEER. Per jaar, met Bijvoegsel franco per post. f 6. i, zonrler Bijvoegsel n 3. Enkele Nommers 15 Cent. ALEE TOEZENDINGEN, EEDACTIE EN UITGAVE BETREFFENDE te adresseeren aan den Uitgever Hoofd-Agent: P. VAN CITTERT ZONEN, te Haarlem. van 1- 6 regels 75 Cent, elken regel meer 121/j Cent. Groote Letters naar plaatsruimte. Abonnementen en advertentien worden aangenomen door alle boekhandelaren, postkantorenbrievengaarders en postboden. In de ringvaart dezer gemeente nabij de Oosteinderpoelpolder is het 10 jarig zoonlje van Schipper W. van Heeringen van Mijdrecbt over boord gevallen en verdronken. Omtrent de volksfeesten bij gelegenheid van de liarddraverij, Donderdag den 22en te Hoofddorp gehouden, deelen wij het volgende mede: Aan de harddraverij natnen 7 paarden deel en was het paard Wilhelm van den heer H. van Haren, Amsterdam, pikeur H. C. v. d. Akker, winnaar, terwijl aan het ringrijden door 7 per- sonen werd deelgenomen. Aan G. Boogaard werd de prijs en aan J. Vellekoop de premie toegekend. 25 deelnemers daagden voor het tonglijden op en bekwam T. Baten den len prijs; A. Klomp Pzn. den 2den prijs; A. de Smit den 3den prijs; A. Oldenburg den 4den prijs. Voor het mastklimmen hadden 20 personen zieh aangemeld en was de afloop dat C. Kroezen den len prijs behaalde, J. Koop- man den 2den prijs; Mulder den 3den prijs; A. Klomp den 4den prijsP. Baten den 5den prijs. Voor het hardloopen met hindernissen door meisjes hadden zich 21 aangemeld en won daarbij Geertruida de Vriesdenlen prijs; N. Tates den 2den prijs; M. Klomp den 3den prijs; A. den Ouden den 4de prijs. Al deze vermakelijkheden werden nog gevolgd door turftrappen, geblinddoekt duikelen etc. De prijzen werden na eene toespraak van den burgemeester aan de winnaars en winnaressen uitgereikt. BURGERLIJKE STAND van 1420 Sept. 1887. Onderlrouwd-. M. C. van Bij en en P. Spijker. GeliuwdC. Snijders en A. E. de Krijger; J. H. Krap en G. Bezuijen; J. van den Bosch en S. de Munk. GeborenAnthonius, zoon van H. Kluck en J. Stipdonk; Everardus, zoon van G. Smit en C. Schaap; Maria Magdalena, dochter van H. Calvelage en G. Appelman; Coenraad, zoon van T. A. Herfst en C. A. Pecker; Trijntje, dochter van K. Mole- naar en T. Beets; Gerrit, zoon van H. den Dekker en L. van Willigen; Bastiaan, zoon van J. Meijer en M. Makkenze; Wilhelmina, dochter van G. Rorik en W. M. Both; Jacobus' zoon van G. Maarschalk en J. M. van Reijzen; Anna Gerritje^ dochter van J. v. d. Oever en J. Lankhaar; Bastiana Johanna Jacoba, dochter van C. Lagendijk en C. van Eck; Adrianus Johannes, zoon van P. van der Beek, en A. J. Moolenaar. OverledenLambertus, oud 1 dag, zoon van G. Poedervaart en M. v. d. Oord; Gerrit Tennis, oud 2 maanden, zoon van K. Degenaars en S. M. de Bruin; Alida Geurs, oud 62 jaar, geh. met D. Hogerwerf; Geertruida Bouwmeester, oud 46 jaar! geh. met R. Roodenburg; Willem Rip, oud 64 jaar, weduwn. van S. van Steenwijk; Cornelis, oud 2 maanden, zoon van J. Homan en A. Hogerwerf; Joannes, oud 1 maand, zoon van N. van Leeuwen en C. Touw; Arie, oud 10 jaar, zocr. van 7»". van Heeringen en M. J. Kerkhotf. ENGELAND. Het parlement is gesloten en de leden versprei- den zich heinde en ver. De inhechtenisnemingen in Ierland gaan steeds voort. Koningin Victoria heeft, naar nit Rome bericht wordt, den koning van Abessynie doen weten, dat Engeland bereid is zijn bemiddeling aan te bieden om de geschillen tus- schen Italic en Abessynifi te helpen bijleggen. De berichten omtrent handel en scbeepsbouw zijn niet opwek- kend. Aan de Clyde staat de scheepsbouw bjjna stil. De effec- tenbeurs is over het algemeon naargeestig gestemd. De vrees voor te grooten gouduitvoer naar Amerika, en geldgebrek aldaar verlamt de handelsbewegingen en brengt veel onzekerheid in de geldprijzen. De St. James Gazette beweert dat van een onderzeeschen tunnel naar Frankrijk geen sprake kan zijn, daar voldoende ventilatie onmogelijk kan worden aangebracht. Ejnb-Khan schijnt thans weer in goeden doen te zijn. Met veel volgelingen is hij, naar de laatste berichten, nog steeds in Afghanistan en maakt zich gereed ten strijde. DUITSCHLAND. Het bezoek van den Czar aan den Duit- schen Keizer schijnt afgesprongen. De toon der duitsche bladen tegen Rnsland wordt weer scherper. Daarentegen wordt de band met Oostenrijk blijkbaar inniger. Het schijnt dus wel dat Duitsch- land in Bulgarije niet geheel naar den zin van Rusland handelt en tot de politiek van Oostenrijk nadert. Dit laatste rijk legt het er blijkbaar op toe de belangen van prins Ferdinand te dienen door de zaken slepende te houden en hem zoodoende allengs zooveel mogelijk vast in den zadel te doen plaats nemen. Het voornemen bestaat de drukste straten te Berlijn, Unter den Linden en de Kaiser Wilhelmstrasse electrisch te verlichten. De telefoon-verbinding van Berlijn met andere steden neemt belangrijk toe. Weldra zullen ook Frankfort en Brussel zijn aan- gesloten. Over de werking der geleidingen zijn echter nog vele klacbten. De belangsteliing in de Dnitsche ko^nign is merkbaar aan bet afkoelen. Vermoedelijk is deze reactie wel weer min of meer overdreven. De firma Woerman en Co leverde een vrij roosklenrig verslag over den toestand althans der plantages in Kameron van 1 Aug 1885 tot 1 Aug 1886 althans wat de cacao betreft. On- gunstig daarentegen, wat aangaat de tabakscultuur, die nn meer naar het binnenland zal worden overgebracht. Men beweert, dat bij den Rijksdag nog in dit jaar een ontwerp tot nitbreiding der gesubsidieerde postbootlijnen zal worden ingediend. Indertijd werd de voorgestelde zijlijn naar Zuid-Afrika door de liberalen en het centrum in den Rijksdag geschrapt, maar nu de partijverhouding sedert de vorige verkiezing geheel is veranderd, is de regeering van plan deze zijlijn opnienw voor te stellen. De oorspronkelijke lijn ging langs Afrika's westknst naar Kaapstad, maar men wil ook nog een zijlijn maken van Aden over Lamu naar Zanzibar en de Delagoabaai. De Dnitsche kolo- nisten, die zich in bet rijk Witn bij Zanzibar vestigden, zouden daardoor zeker zeer worden gebaat. De Mecklenburgsche regeering heeft nu ook bij decreet van den minister van justitie gewaarschuwd tegen Belgiscbe en Nederlandsche agenten, die dam-soldaten werven voor het Indische leger. Uitdrukkelijk wordt aarbevolen briefwisseling over papieren of andere stnkken uitsluitend te voeren door bemiddeling der Dnitsche consuls, ten einde te voorkomen, dat van dergelijke legitimatie-papieren misbruik wordt gemaakt. FRANKRIJK. De mobilisatie is, zooals wij reeds mededeelden, in goede orde afgeloopen en maakte een zeer bevredigenden indruk. Zij leverde stof tot veel min of meer interessante teekeningen in bijna alle illustraties en was dus ook voor deze een ware nitkomst in den komkommertijd. Generaal Bonlanger maakte van de gelegenheid gebrnik om een napaleontischen speech te richten tot zijn legerkorps. Hij prijst de bewegingen der troe- pen; wel zijn er fouten begaan, maar uit te groote overhaas- ting, „Telkens wanneer ik mij tot de Fransche soldaten zal rich- ten", zegt hij, „zal ik bnn toeroepen Yalt altijd aanTot de ruiterij zal ik zeggen: toon meer stoutmoedigheid, meer ver- metelheid. Niets kan den Franschen soldaat, wanneer bij een- maal voorwaarts gaat, weerstand bieden. TheorieSn zijn niet vol doende men moet trachten nit den soldaat al datgene te halen wat bij bereid is te geven. Het uur voor de ontwapening der volken van bet oude Europa is nog niet geslagen, en het is eene misdaad znlks te beweren," Prins Napoleon heeft een werk uitgegeven om Napoleon I te verdedigen tegen den bitteren aanval door Taine in de Revue des deux Mondes op het karakter van den keizer gericht. Een zoon van Schnaebele, waardig zoon van zijn vader, een 16 jarige veelbelovende jongeling, heeft op Dnitsch grond- gebied beleedigende plakkateu aangeplakt, en is dientengevolge ingerekend. Een goede grond voor een casus belli ITALIE. De cholera blijft vooral in Messina en de omgelegen plaatsen nog groote verwoestingen aanrichten. Het heet dat de toestand verbetert, maar ondertusschen werd melding gemaakt nit Messina van ebn dag met ongeveer bonderd sterfgevallen Een groot cijfer voor een niet zeer groote bevolking EGYPTE. De Engelschen zijn weinig gezind zich te storen aan de Fransehe en Turksche reclamation tegen hunne bezetting van het land der pharao's. Bij de slniting van bet parlement verklaarde de Koningin dat zij de tot nu toe gevolgde gedragslijn zon blij^en volgen. Dat die gedragslijn aan het land de beste diensten bewijst, kan zeer duidelijk blijken nit bet feit dat de heeren Cook Son het verkeer voor toeristen op den Nijl tnsscben den eersten val bij Assouan tot den tweeden of grooten waterval, bij Wady Haifa denken te heropenen. Dit verkeer was sinds 1882 gestaakt en de heropening is het beste bewijs, dat orde en veiligheid in het Nijldal van Opper- Egvpte zijn teruggekeerd. Gednrende de afgeloopen vijf jaren moesten de toeristen zich bepalen tot de lage landen. Wel is waar bevonden zich daar de schoonste monumenten der onde koningen, maar nu zal de rotstempel van Aboo-Simbel met zijn vier machtige fign- ren van Ramses II en zijn ongeevenaarde mnnrschilderingen en beeldhouwwerken weder te bereiken zijn. De reizigers zullen weer den berg Korosko knnnen bestijgen, van waar men de woestijn overziet tot Abu Hamid. Weldra zullen we dan ook weer lezen van lange karavanen, die de scbatten van het binnenland naar de markten van Egypte komen brengen, gelijk het was vodr den tijd, dat de fanatieke Soedaneezen zich van hnn kracht bewust werden. DENEMARKEN. De Deenscbe Rijksdag is tegen 3 October bijeen- geroepen. Behalve de gewone financiOele voorstellen, welke elk jaar verworpen worden, zal de regeering nn ook een ontwerp indienen tot het stichten van een vrijhaven bij Kopenhagen en het afschaffen van alle scheepsgelden. AUSTRALIE. Het nienwe tarief van invoer voor Nienw Zuid- Wallis is, naar het Air/. Handelsblad opmerkt allesbehalve in overeenstemming met de beginselen van den vrijhandel, die bet op vrij onverklaarbare wijze beweert te bnldigen. Het valt toch moeielijk met free trade overeen te brengen, dat boter, biscuits, gecondenseerde melk, ingemaakte goederen, jams, sago, maismeel en een paar dergelijke artikelen met een recht van 5 cts. per pd. zijn belast. Even weinig geest van free trade straalt door in een belasting van 60 sh. per ton rijst, 20 sh. per ton zout, 20 a 60 sh. per ton ijzer en 6sh. per cwt. geraffineerde suiker. Het tarief is niet lang en dat is stellig een verdienste maar wat het inboudt geeft geen boog denkbeeia van den voornitgang in de kolonie in de staathuishoudkunde. De booge recbten op artikeleu van dagelijksche volksvoeding gelijken veel meer op de tollen voor een marktplaatsje in de provincie of de lastige] octrooien in de Fransche steden dan op de tarieven van een jongen staat, die zich, en in sommige opzicbten te recht, er op verheft, de meest vrije en verlichte van de Anstralische groep te zijn. TRANSVAAL. Voor de aanstaande verkiezing van een president der repnbliek zullen, behalve president Krilger, als candidaten

Weekblad van Haarlemmermeer | 1887 | | pagina 1