BINNENLAND. LANDBOUW. RECHTSZAKEN. KERKELIJKE BERICHTEN. WEEKBLAD VAN HAARLEMMERMEER NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. worden gesteld, president Brand van den Vrijstaat, de beer C. H. Hofmoijer Jr., generaal Joubert en de boofdrechter Reitz van den Vrijstaat. President Brand komt ecbter niet in aanmerking, daar hij den Vrijstaat niet zal verlaten, en de overigen kunnen zicb niet tegon den aftredenden president bandhaven. De herkiezing van president Kriiger wordt daarom als zeker besehouwd. Den 19 September is de nieuwe Staten-Geueraal geopend in eene vereenigde zitting der beide kamers. De troonrede luidt als volgt. „Mijne Heeren! „Met genoegen bevind ik Mj te midden der Verlegeuwoordi- gers van het Nederlandsche volk, dat iu den loop van dit jaar duidelijke blijken heeft gegeven van zjne verknochtbeid aan Mj en Mijn Hnis. ,,De wetsontwerpen tot bekrachtiging der veranderingen in de Grondwet, die in de voorgaande zitting zjn goedgekeurd, zullen u worden aangeboden. Ik hoop on vertrouw dat op dien belang- rjken arbeid in deze zitting het zegel zal worden gedrukt. ,,Mjne betrekkingen met alle mogendbeden zjn zeer bevredi- gend. „De zee- en landmacht, zoowel bier te lande als in de over- zeescbe bezittingen, geven Mj reden van tevredenbeid. „Voor maatregelen in bet belang van het landbouwonderwjs en van de zeevaart zal uwe goedkeuring worden ingeroepen. ,,De toestand van 's lands financiiin is voldoende; geene vlot- tende schuld is in omloop gebracht en voor het volgende jaar behoeft geen buitengewoue bolasting te worden voorgesteld. ,,Mogen uwe werkzaamheden onder Gods onmisbaren zegen strekken tot welzijn van het vaderland. „Ik vcrklaar de zitting van de Staten-Generaal te zjn geopend". Lange artikelen over de troonrede vindt men in de meeste bladen, meerendeels zich beklagendo over allerlei wat heeren redacteuren wel hadden gewenscht dat vermeld ware, alleen het Nieuws van den dag vindt de rede kloek en veelzeggend. Wj hopen bet beste. De Eerste Kamer -vond bet noodig in haar antwoord aante- dringen op grootere zninigheid daar rj niet zoo volkomen over- tuigd is van den gezondeu toestand onzer financitin. Tot voorzitter van de Eerste Kamer is weder door de Koning benoemd Jhr. Eysinga. Tot leidsman van de Tweede Kamer werd met 65 van de 57 stemmen gekozen Mr. E. J. J. B. Cremers, welke keuze reeds door den Koning is bekracbt.igd. Voor zoover zicb laat aanzien zullen de voorstellen tot her- zieniug dor Grondwet door do veroischte meerderheid der Kamers worden aangenomen, maar vaak houdt de toekomst verwonder- lijke verassingen in haar schoot verborgen. H. M. de Koningin gaf Dondordagnamiddag te 5 uren eenige audient Sn. H. M. ontving o. a. jhr. De Stuers, den alhier aanwezigen gezant van Z. M. te Parjs, en mevr. De Stuers, zjne ochtgenoote, benevens den beer Spinola, Italiaansch gezant bj ons hof, die sedert zjne accrediatie niet aan de Koningin voorgesteld was. De beer De Steurs en familie is hedon naar z jnen gezant- schapspost te Parjs ternggekeerd. Op verzoek van de vereeniging tot bevordering van het marktwezen te Wageniugeu beeft de Ned. Rhjnspoorweg voor het veevervoer naar en van Wageningen in verkeer met de stations harer ljn Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Leiden de toepassing van een lager tarief toegezegd. Te Randwijk, bj Ronkum, is de varkensziekte op ver- schillende stallen uitgebrokensominige bokken zjn reeds gebeel uitgestorven. De dieren weigeren plotseling bet eten, sterven spoodig, en worden, nadat zj dood zijn, gebeel blauw. Bj den landbouwer G. zjn er reeds vjf aan deze ziekte bezweken. De heer Mr. E. J. J. B. Cremers is weder tot voorzitter der Kamer benoemd. Onder de ontwerpen van wet, Donderdag bj de Tweede Kamer iugekomen, behoort nog een tot verlengi g van den termjn betreffende de heffing en de verzokering van de invoerrechtcn en accjuzen. Te Apeldoorn werd Donderdag 15 September de 16e Alge- meene vergadering gehouden van de Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en plantkunde. De Voorzitter opent de verga dering en deelt mede dat het aantal leden steeds toenemende is. De secretaris doet de mededeeling, dat 24 afdeelingen en ver- eenigingen vertegenwoordigd zijn. Achtereenvolgens worden de navolgende punten voorgesteld en behandeld 1. Door loting te beslissen welke vereenigingen de notnlen dezer vergaderingen zullen nazien. 2. Ilet verslag van den toestand der Maatschappij zal in het orgaan der Maatschappij worden afgedrukt. 3. Be treffende de prijsvraag over eene handleiding voor het uitoefe- nen der broeierij en warmoezerij geschikt voor Nederland. 4. De afdeeling Amsterdam stelt voorVoor elke maand, afwisselend voor elke provincie, eene commissie te benoemen, die in de lioofdplaats der betreffende provincie op eenen bepaalden tijd zitting heeft. ten einde die planten te keuren, welke door win ners of invoerders te hunner beoordeeling zullen worden aan- gevoerd, met bepaling tevens, dat de verlangde waarborgsom worde opgeheven. Voorslel derzelfde afd. iniddelen te beramen om in de wijze van snoeien der woud- en sierboomen onzer pu- blieke wegen en parken verbetering te brengen. 5. Voorstel derzelfde afd. om eene commissie semen te stellen, door het lloofdbestuur benoemd, om parken door buiterilanders aangelegd aan een onpartijdig onderzoek te onderwerpen en hiervan ver slag te doen. 6. Voorstel afd. Groningen en Omstreken om eens per jaar in verschillende steden een examen af te nemen van tuinlieden betreffende hunne bekwaamheden en biervnor diplo ma's te verleenen. 7. Voorstel afd: Arnhem en Groningen en Omstreken om aan bet Hoofdbestuur op te dragen een verlaagd tarief voor personenvervoer te verkrijgen voor leden der Maat schappij, die Algemeene Vergaderingen. Congressen enz. wen- schen te bezoeken. 8. Voorstel afd. Apeldoorn, geen prijzen toe te kennen op tentoonstellingen aan hen, die collecties inzezonden hebben buiten mededinging. 9. Voorstel derzelfde afd. betref fende het Tuinbouw-onderwijs. 10. Vootstel derzelde afd. om alleen die planten te bekronen die door deinzenders zelf gekweekt zijn. 11. Voorstel afd. 's Gravenhage en Omstreken, een prijs vraag uit. te schrijven voor een beknopt handboek over Orchi- daeeen. 12 Voorstel derzelfde afd., om voortaan in een der eerste bladen van elken nieuwen jaargang eene lijst van de leden der Maatschappij op te nemen, op de wijze zooals dit vroegerinde mededeelingen geschiedde. Ook wordt. dit voorstel door de afd. Haarlem en omstreken gedaan. 13; Voorstel afd. Groningen en omstreken om zich te wenden tot de Hooge Regeering, ten einde regelmatige en lage vrachtprijzen voor het vervoer van planten over onze spoorwegen te verkrijgen. 14. Voorstel afdee ling Groningen en omstreken, on eene prijsvraag uit te schrij ven voor een weinig kostbaar en beknopt werk over de planten- geographie, ten dienste van den vakman. 15. Voorstel afd. Leiden en omstreken, om het, lloofdbestuur te machtigen ook halfjaarlijksche diploma—kwitantie te doen afgeven voor leden, die na lo. Juli worden aangenomen en zich tevens voor bet volgende jaar verbinden. 16. Voorstel afd. Nijmegen om te on- derzoeken of de in gekyaniseerde lessenaars gekweekte groenten ook kwik in den een of anderen vorm uit gekyaniseerd hout opnemen. TV. v. d. D. In de maand Augustus zijn in Engeland aangevoerd 156 443 centenaars boter, tegen 138,923 centenaar in Augustus 1886. Daarvan kwamen 85.272 cent, uit Nederland, tegen 36.657 in Augustus 1886, (dus nog niet de helft van het vori- ge jaar). Alle andere gro'ote zuivelimporteurs, nl. Zweden, Denemarken, Duitschland, Frankrijk en de Vereenigde Staten, vermeerderden hunne boter-invoeren. De invoeren van butterine waren in 1887: 136.230 centenaars, tegen 75.069 cnt. in Aug. 1886. Nederland zond daarvair 121.216 cnt., tegen 72.926 centenaars in Augustus 1886, dus eene enorme vermeerdering. Frankrijk, dat in Augustus 1886 nog geene butterine zond, voerde in Augustus 1887 7362 cnt. in. In onze kaasinvoeren gaan wij iets vooruit; in Augustus 1886 waren die 35523 cnt. tegen 39378 cnt. in Angustus van dit jaar. De vereenigde Staten en Canada hebben in deze aanvoeren het grootste aandeel. Men raeldt ons uit Terschelling: In den loop dezer week werd dit eiland bezochl door den markies Fernando Lotario de Lottaringhi, eigenaar van eene groote stoeterij te Florence, die ons paardenras uitstekend bevond, en het gevoelen der keurings- commissie was toegedaan, dat dit ras heel gemakkelijk zdo te veredelen was, dat het zeer geschikte paarden voor 't leger kon leveren. De landbouwers hebben daartoe dan ook reeds maatregelen genomen en zullen er krachtig inee voortgaan. Ook het rundvee was zeer naar zijn zin, hij vond er zeer vele schoone dieren bij, die werkelijk in 't stamboek moesten worden opge- noinen. Voor liefhebbers van paarden zijn er nog schoone veu- lens, en wel ongeveer 150. De voorraad rundvee, ten verkoop, is vrij groot. Sedert den invoer der Poland-China varkens is de fokkerij van varkens in de provincie Groningen niet slechts veredeld, maar ook aanzienlijk toegenomen, en niet zonder groot voordeel, daar toch, terw jl de veehandel al trager wordt, het varkensver- voer naar Holland, Duitschland en Belgie aanzienlijk en winst- gevend blijft. Menigeen maakt tegenwoordig uit zijne varkens- teelt het geheele boereubedrijf goed. Zooals wij reeds vroeger mededeeldeu zal men op 29 en 30 September en 1 October a. s. te Loosduinen een tentoon- stelling van akker- en tuinbouvvvoortbrengselen, zuivelbereiding en bloemen, door de afdeeling Westland der Hollandsche Maat schappij van Landbouw worden gehouden. Mochten vorige tentoonstellingen door die afdeeling gehouden uitmunten door keur van vruchten uit het Westland, deze tentoonstelling zal zeker de vroeger gehoudene overtreffen. Niet alleen toch dat de Westlanders medewerken om door inzending van vele hunner schoone producten de tentoonstelling te doen slagen, maar vele inzenders buiten de afdeeling, zelfs buiten de provincial Holland, steunen de commissie voor de tentoonstelling door hunne medewerking. Wanneer men weet, dat behalve door de leden der afdeeling talrijke inzendingen zijn toegezegd uit niet minder dan 57 gemeenten, dan is te verwachten, dat men zich een bezoek aan Loosduinen in die dagen niet zal beklagen. N.v.d.D.< Gelijk reeds met een enkel woord vermeld is, heeft het hoofdbestuur van het //Genootschap ter bevordering van den landbouw in Drente" zich onmiddellijk, nadat de zekerheid van de oprichting der exportvarkensslaehterij te Assen vaststond, tot de oprichters daarvan, de firma Thompson Co. te Hamburg, gewend, met het verzoek genoemd bestuur wel te willen mlichten omtivnt het soort, de zwaarte en het toe te dienen voedsel der door haar voor hunne inrichting op te koopen varkens. In de locale bladen is dezer dagen door het hoofdbestuur het desbetreffend antwoord gepubliceerd. Het kan zijn nut hebben dit bericht, ook buiten den, uit den aard der zaak beperkten kring dier bladen, onder het oog van onze landbouwers te bren gen. Daartoe diene de mededeeling van het meest belangrijke in dat schrijven: De heeren Thompson Co. zeggen in de eerste plaats, dat zij zich uitsluitend bezig houden met het leveren van zooge- naamd geschroeid spek, voor de behoefte van de Engelsche mark- ten. In verband met de eischen van die verbruikers, velangt men allereerst varkens van de beste qualiteit, van geschikte grootte en vorm, terwijl de zijden of halve varkens van vol- doend gewicht moeten zijn. Prima qualiteit spek wordt alleen dat genoemd, hetwelk volkomen hard en sneeuwwit in het vet is. Weeke, geelachtige of glazige waar is slechts moeilijk en soms in het geheel niet te plaatsen. Dik bezwoerd spek kan evenmin dienen. Men houdt in Engeland niet van vet spek, maar verlangt een weldoorvoed, maar steeds nog mager varken. De varkens moeten voor het aangewezen doel dus zijn: dun in den rug, maar dik in den buik en tevens zoo lang mogelijk van voreu. Het gewicht van de aan de heeren Thompson te leveren var kens zal moeten zijn, levend gewogen75 tot 100 kilo. Over het fokken der gewenschte soort komen almede belang rijke wenken in genoemd bericht voor. Het hier te lande ge- teelde, eenigszins dikhuidige, en deels grofbeenige varken zou uitnemend voor het doel geschikt zijn, als op eene veredeling door het inbrengen van nieuw bloed gewerkt wordt. Men is in andere landen, na vele pOgingen, ter verkrijging van een goed //schroeivarken" tot de ervaring gekomen, dat het Yorkshire-ras van middelbaar slag, met lang lichaam en witte borstels zich voor het aangewezen doel het best leent tot de kruising met inlandsche varkens. Het zwarte Berkshire-varken, hetwelk kort is en snel dik en vet wordt, wordt voor niet geschikt gehouden. Het aanschaffen van goede Yorkshire-beeren volbloed, of voortgekomeu uit vol- bloed, is dus aanbevelenswaardig. Bij het lokken der dieren moet door de landbouwers volstrekt de noodige zorg gedragen worden voor goed ingerichte hokken en nauwlettend op het voe- deren gelet worden. De hokken moeten steeds noch te warm noch te koud gehouden worden en vochtigheid door voldoende strooiing voorkomen worden. Voor voedsel wordt aanbevolengekookte aardappelen (rauwe in geen geval) met boonen-, gerst-, boekweiten- of roggemeel vermengd, en daarbij al den afval van de melk en van de boter- fabrikage. Het graan moet steeds tot meel gemalen zijn; dadelijk na den oogst, als de korrels nog week zijn, kan het echter ook als zoodanig gekookt. worden. Afval van tarwe en mais deugt niet voor voeder, wijl dit het vet week maakt. De heeren Thompson wijzen ten slotte op de belangrijke voordeelen, die de landbouwers hier te lande kunnen verkrijgen, door in de aange wezen richting werkzaam te zijn en de ondernemingen der firma te ondersteunen. N. R. Ct. Talma, te Nigtevecht; te Ee, ds. J. Bruining, te Workum; bij de doleerende kerk te Groningen, ds. J. Langhout, te Anjum. Aangenomen: Naar Oudega, door J. Schuurmans Stekhoven te Exmorra; naar Overlangbroek door ds. H. A. Leenmans, te Sloten. Bedankt.: Voor Vierpolders, door L. Slotemaker te Kedichem (cl. Gouda); voor het beroep naar Hasselt (cl. Zwolle) door ds. J. Kok, te Gouderak (cl. Gouda); voor de beroepen naar Arne- muiden en naar Baardwijk door ds. G. W. Locher, te Aalst; voor het beroep naar Stad aan't Haringvliet door ds. C. H. Kui- peri, te Cillaarshoek (cl. Dordrecht); naar Nieuwe Pekela door ds. Prins, te Werkkoven; voor het beroep naar Nieuwe Pekela door ds. W. Meijering, te Hoogersmilde; naar Opwierda c. a. door ds. II. Koudenburg, le Nieuw-Amsterdam. Evang. Lulh. Kerk. Ds. C. A. de Meijere te Schiedam heeft voor het beroep naar de Evang. Luth. Gemeente te Vlissingen bedankt. In de zitting van den Hoogen raad werd behandeld het cassatie-beroep van den opzichter der Maatschappij Griendsveen te Horst, die met vernietiging van een vonnis der rechtbank te Roermond, door het gerechtshof te 's-Hertogenbosch veroordeeld werd tot 15 dagen gevangenisstraf ter zake van opzettelijke brandsticht.ing, waarvan gemeen gevaar voor goederen te duchien was. Dezen reqoirant was ten laste gelegd den 17 Febr. j.l. toen het geruimen tijd droog was geweest, te Horst met bran- dende lucifers den brand te hebben gestoken iu het dorre gras, Ned. llerv. Kerk. Beroepen: Te Kruisland (cl. Breda), J. H. Tijl te Terheiden te Lopik; N. C. J. de Minjer te Hoog-Blokland; te Berken- woude, C. J. A. Bosch, cand. te Leiden; te Broek op Langen- dijk, J. W. H. Kalkman te Monster; te Aagtekerke (Walcheren), C. Plug, cand. te Amsterdam; te Ee (Oostdongeradeel) ds. Brui ning, te Workum; te Lemmer, Eesterga en Follega (doleerenden) ds. G. Klaarhamer, te Montloort; te Harlingen dr. A. S. E.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1887 | | pagina 2