GEMENGDE BERICHTEN. WEEKBLAD VAN HAARLEMMERMEER. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. HuarlML) zich bevindende onder schaarhout, dat nabij bet epoorwegwac ht- huis 19b op bet stort van de spoorweghjn Helenaveen—-Venloo stond en in de nabijheid van een met turfstrooisel gevulden spoor- wngen, van eene partij droge turf staande op den poel der maatschappij Helenaveen en ook in de nabijheid van vier bewoonde keten, waardoor niet alleen gevaar te ducbten was voor de algemeene veiligheid van personen en goederen, maar waardoor ook eene aanzienlijke hoeveelbeid, 260 meter schaar hout, ten nadeele van den staat en een woonkeet met een gedeelte van haar inboedel is verbrana. llet beroep werd bij pleidooi toegelicht door den advocaat mr C A Vaillant, die van oordeel was dat het Ilof met had onderzocbt of bij het stichten van den brand gemeen gevaar te duchten is geweest, maar het bestaan van zoodamg gevaar heeft aangenomen op grond var. gebleken omstandigheden en gemaakte redeneeringen. Pleiter concludeerde tot vermetiging van het veroordeelend arrest. Hierna kwam in behandeling de voorziening van een machinist van de stoomtram 's-BoschHelmond die, met bevestiging van «en vonnis der rechtbank te Roermond tot 15 dagen gevange- nisstraf is veroordeeld door het gerechtshof te's-Hertogenbosch wegens door zijn schuld veroorzaken van aan een ander van licha- meTijk letsel. Deze veroordeeling was daarop gegrond, dat de bekl. in den avond van 10 Maart jl. toen hij op de genoemde stoomtram als machinist dienst deed, onder de gemeente Gemert bij de kromming van den prov. klinkerweg, heeft nagelaten door eenig signaal de nadering Van de tram aan te kondigen, waardoor een kar en paard, die toen. van een tegenovergestelde rich- ting kwam aanrijden, is aangereden, het paard is gevallen en een in de kar gezeten landbouwer uit Oeffelt een verwonding aan het rechterbeen bekwam, tengevolge, waarvan deze is verhinderd geworden zijn beroepsbezigheden uit te oefenen. Ter toelichting van dit beroep trachtte mr. R. J. H. Patijn te betoogen dat' het bestreden arrest onvoldoende met redenen was omkleed. In beide zaken zal het openb. Mill, den 4en October conclusie nemen. i Voor het gerechtshof te Leeuwarden is een hooger beroep behandeld, ingesteld door den officier van Justitie te Winschoten, van een vonnis der rechtbank aldaar, waarbij W. B., oud 54 jaren, geboren te Delft, wonende te 's-Hage, koopman, is vrij- gesproken ter zake van onbevoegde uiioefeuing der geneeskunst. Bekl. is, naar hij zegt, een zoon van een Hongaarsch ge- neesheer vroeger hier te lande bekend als jenever-oliekooper is bij verschillende doctoren in betrekking geweest en tijdens den Fransch-Duitsclen oorlog met dr. Jorritsma mee geweest naar Parijs bij het Roode Kruis. Uit de behandeling der zaak bleek, dat hij verschillende per sonen in Groningerland bezocht, en wanneer hem iemand voor- kwam, die aan de maag lijdende was, dan sclieen hij dit te kunnen zien en deelde zulks mee. Dat gaf dadelijk eenig ver- trouwen. Dan vertelde hij te zijn reizend geneesheer bij het Roode Kruis en dat hij een uitstekend middel tegen rnaag- kwalen had. Ze moesten koffiegelei met l/t pond suiker drinken en dan had hij een fleschje met wit vocht, en daar moesten ze 's morgens en 's avonds ter hoogle van de maag mee gewreven worden. Hij vroeg voor zoo'n fleschje f 2.25 f ot 2.50, maar stelde zich ook tevreden als men hem 1 of 1.25 gaf. Uit een scheikundig onderzoek is gebleken, dat de inhoud van zoo'n fleschje bestond uit schapenmelk en eenige druppels pepermuntolie: dat het, inwendig gebruikt, geene geneeskundige kracht bezat tegen maagkwalen en uitwendig gebruikt evenmin, maar dat het ook geen kwaad kon. Bekl. bekent de feiten met uitzondering, dat hij gezegd heeft te zijn reizend geneesheer van het roode Kruis, hij heeft hen gezegd bij het Roode Kruis, gereisd en hen uitgelega te hebben, wat het Roode Kruis is. En daar had hij het middel veel zien gebruiken met het gunstigste gevolg; het helpt bepaald, als men er mee volhoudt. De advocaat-generaal, mr. B. W. N. Servatius, zag in het feit evenwel ophchting, en vorderde de veroordeeling van bekl. tot 6 maanden gevangenisstraf. Naar de verhalen van dit dwergvolk leven hooger noordwaarts op rassen, die in lichaamsbouw hen niet overtreffen, maar in andere opzichten veel van hen verschillen. Deze stammen heb ben lange haarden, die in den regel gevlochten worden. Gezien heeft Wolff ze echter niet, deze kaboutermannen zijn van den grijzen voortijd. Over de ongeregeldheden te Nijkerk o/d. Veluwe wordt aan het U. D. gemeld1 Men beweert, dat tijdens de begrafems van den predikant Bliicgel eenige doleerenden aan den ingang hunner wonmgen hebben staan Aachen, hetgeen de ergernis van de met doleeren den in zoo hooge mate zou hebben opgewekt, dat men in den avond begon met de ruiten in de woningen van de lib. Scliuss- lcr, van Brummelen en andere doleerenden, te verbrijzelen. Vooral het huis van laatstgemelde werd erg toegetakeld. De politie had de handen vol. En gisteren, toen er gegronde vrees voor eene herhaling bestond, zijn uit Amersfoort, ter assistentie, een detachement ter sterkte van 10 ordonnansen ontbodeil, om de orde te helpen bandhaven. Alleen de aanwezigheid van mili- tairen blijkt eenen weldadigen invloed op de opgewonden ge- moederen te hebben uitgeoefend, want, hoezeer in Nijkerk s straten tegen 8 uur 's avonds eene ongewone drukte heerschte, kwam hetAtot geen treffen, waartoe zeker de houding der doleeren den, die zich volstrekt niet verzetten, veel heeft bijgedragen. Aan het verbod van den burgemeester om met meer dan vier personen bijeen op de pnblieke straat te staan, of te gaan, stoorde men zich blijkbaar niet. Hier en daar vond men groepjes van 10 a 20 personen pra- tende; de militairen zaten rustig in het logement van den heer Schimmel, onder gezellige kout bijeen. Te Nijkerk zijn Woensdagavond op enkele plaatsen nog glas- ruiten ingeworpen. Verder is het rustig gebleven. Terwijl het stoomschip Elbe, van de //Royal Mail Com pany" den 19e. Sept. in de baai bij Southampton eenen proef- tocbt maakte met zijne nieuwe machine, sprong een der ketels, waardoor acht personen gedood werden. Onder de gedooden was ook de eerste machinist. De socialisten aan de Zaan hebben een der hunnen verloren, eene vrouw, die zich bekeerd heeft. Vroeger was ze zoo ijverig, dat ze het niet bij de theorie liet,"" maar ook de beginselen in toepassing bracht. Zoo haalde ze eens bij een bakker, een geest- verwant, eene goeden voorraad brood en vertrok met de woor- den: //Ziezoo, jij hebt nog genoeg, en ik heb nu ook wat we bennen immers socialisten Doch nu Aal liaar droomen niet zjet verwezenlijken, heeft ze zich bekeerd, //want van deelen komt toch niets, en daar was het me juist om te doen 1" Ook gaat ze nu weer trouw ter kerk uit vrees dat de diakonie haar anders mocht overslaan Te Leeuwarden is op 85-jarigen leeftijd overleden Ilendrik Wildts, oud-slrijder van 1830—31, oud-commandeur van een der vroegere Harlinger walvischvaarders, de Dirkje Adema. De Midd. Ct. vermeldt, dat thans ook de justitie zich gemengd heeft in de veel besproken vleesch-vergiftiging van het garnizoen te Middelburg. Het verhoor van verschillende per sonen voor den rechter van instructie is aangevangen. Schipper Van Zuilen is met zijn vaartuig bevracht met rijst, van Zaandaui naar Rotterdam, tegen de sloomboot Con cordia aangeloopen, waardoor het vaartuig onmiddellijk is ge- zonken. Een bakker O.. te 's Gavenzande bezat een lot in een buitenlandsche loterij, waarop een prijs van 10,000 frank was trevallen, die eerst over 10 jaren zou worden uitbetaald. Daar hij evenwel behoefte aan geld had en niet zoo lang wilde wachten, was hij bereid, dat lot ver onder de waarde te ver- koopen. Bij verscheidene personen meldde hij zich daarvoor aan, vertoonde hun het lot en liet hun tevens de trekkingslijst zien, waaruit werkelijk bleek, dat de zaak geheel in orde was. Eindelijk vond hij iemand, die hem 100 ter hand stelde ruil voor het lot en de lijst, terwijl men overeenkwam dat kapitein werd belet, die zijn paard dwars voor dat van den boer gespannen voor eene tilbury, stelde. De boer legde de z^p over het paard en, daar de kapitein zijne standplaats behield ook over 's kapiteins rug. De officier trok de sabel en diende den boer met het plat een paar slagen toe. Andere boeren scho- ten toe en daarna ook andere veldartilleristen, en zeker ware er eene flinke vechtpartij ontstaan, als met de pohtie tusschen- beiden ware gekomen en den boer in hechtems had genomen. In de Vereenigde Staten hebben weer twee ernstige spoor- wegongelukken plaats gehad. Op den Chicago-Milwaukee en St.-Paul-spoorweg zijn bij Dubuque twee Ueinen in botsing gekomen, waardoor vijf menschen werden gedood. En te Spring field, op de lijn Pittsburg-Fort Wyne-Chicago reden twee goedertreinen tegen elkaar. Door den schok ontplofte een parti] dynamiet in een der wagens, en tengevolge van die ontplofting werden vijf menschen gedood en vijf gewond. De „staf" van het //leger des heils" heeft besloten, kleine verkenningsafdeelingen naar de verschillende provincien van ons land te. zenden. Deze hebben in last alleen daar op te treden, waar de overheid den publieken verkoop der geschnften van het leger toelaat. Hoewel deze dclaireurs volkomen vrij in hunne //bewegingen" en het terrein voor hunne operatien zelf kunnen kiezen, zijn zij verplicht den //staf" voortdurend op de hoogte te houden van hetgeen zij //op marsch" ondervinden. Zekere A. Ladru, afkomstig uit de kolonien der Maatschappi] van weldadigbeid, zal als gids in de Noordelijke provincien dienst doen. De geschiedenis van den moord in de Rue Montaigne te Parijs is, na Pranzini's terechtstelling, nog niet uit. Bij de politie te Cahors is een man zich komen aangeven als Geissler, de langgezochte medeplichtige van Pranzim. Er wordt een onderzoek ingesteld omtrent de waarheid van zijn verklaringen. Men kan echter niet altijd aan op die zelfbeschuldigingen. Verscheidene menschen toch hebben in de biecht, waarvan het geheim toch niet geschonden mag worden, bekend, medephchtig te zijn aan dien moord, alleen met het doel van den geestelijke geld te krijgen, om zich uit de voeten te maken. Toen het koninklijk rijtuig den Stationsweg te's-Graven- ha^e passeerde, veroorloofde een socialist zich eenen hoogst oneerbiedigen uitroep. Toevallig stond een ambtenaar van politie in zijne nabijheid, die hem terstond verwijderde. Hierover ont- stond eene woordenwisseling, die een volksoploop veroorzaakte. De socialist vluchtte nu in een poortje en riep, daar de menigte dreigende houding tegenover hem aannam, de bescherming der politie in, onder wier geleide hij zich naar Walhalla begal. Het volk wierp den man op weg daarheen met allerlei voorwer- pen, die voor de hand lagen. Te Utrecht heerschte onlangs eenige beweging in dat deel der stad, waar acht dagen geieden de bekende oploop plaats had. Aanleiding daartoe gaf het gerucht, dat eene vergadering van socialisten zou gehouden worden. Dat gerucht bleek echter on ge grond te zijn, en in den namiddag was alles tot de gewone kalmte teruggekeerd. Dwergen. Een der agenten van den jeugdigen Congo—Staat, de heer Ludwig Wolff, heeft in het noordelijke gedeelte van dat uitge- strekte gebied een zonderlinge ontdekking gedaan. Van ouds was het bekend, dat in het hart; van Afrika dwergen bij gansche stammen woonden, indien geloot mocht worden gehecht^ aan losse verhalen van dien aard. Thans is men beter ingelicht sedert de genoemde agent van den Congo-Staat in Das Ausland mededeeling heeft gedaan van zijn ontdekking. Op zijne tochten door het noordelijke gedeelte des lands heeft hij een menigte dorpen aangetroffen, bewoond door een ras van dwergen, aldaar bekend onder de benaming van Batoeas. Er bestaan Verschillende stammen, waarvan mannen en vrouwen, enkele uitzonderingen daargelaten, geen hoogeren wasiom ver- krijgen dan 1.40 meter, zoodat zij onder den uitgestrekten arm van een man van middelbare lengte kunnen doorgaan. Zij hou den geen 'gemeenschap met de naburige bewoners, zijn krachtig van gestel, kroeSbarig, baardeloos, bruinachtig geel van huid- kleur, vlug en behendig, waartoe hun leVenswijze veel zal bijdra- gen, want zij zijn geboren jagers, klimmen als apen zoo vlug in 't geboomte en vinden op die wijze in velden en wouden levensbehoeften in overvloed. Als drank gebruiken zij lieist palmwijn. Ill ILtll 'W1 J hij een week later het overige van de vastgestelde som zou ont- vangen. Maar toen twee dagen verloopen waren, was O. nergens te vinden en had de kooper de overtuiging verkregein dat de trekkingslijst op een zeer slimme wijze was vervalscht. En weder een paar dagen later kwam hij tot de ontdekking, dat de bakker de hem ontfutselde f 100 gebruikt had, om vocrtaan in het land, waar het Amerikaansche koren groeit, zijn beroep te gaan uitoefenen. (Maasb.) De bekende Japaneezen, het paar straatvogels, waarvan de man vedelt en de vrouw, zijn zuster, danst, gaan naar het hbl. v. Nedmeldt,, den Duivelshoek, waar men het hun in den laatsten tijd bijzonder onaangenaam maakte, verlaten en zich metterwoon vestigen op deKeizersgracht bij de Prinsen- straat, of liever niet op, maar in de Keizersgracht. Van den heer Van Es, schoenwinkelier op de Prinsengracht, hebben ze namelijk een daar liggende schuit gekocht voor den prijs van 950, van welke koopsom reeds f 150 is afbetaald, terwijl het restant zal worden voldaan van het geld, dat de muzikanten successievelijk aan de Spaarbank hebben gebracht. Uit Utrecht wordt aan de N. E. Ct. gemeld: Het scheelde weinig of op de Maandagmorgen alhier gehouden paardenmarkt ontstond eene ernstige botsing tusschen een grooten trein van de oefening tetugkeerende veldartillerie en eenige boeren. Een boer wilde door den trein heenrijden, wat hem door een Met 1 October a. s. worden in locaalverkeer op den Ned. Rijnspoorweg op de stations der lijn Amsterdam-Emmerik gewij- zigde vrachten voor het personenverkeer ingevoerd. Bij Doncaster heeft tusschen twee pleiziertreinen eene botsing plaats gehad, waardoor 20 personen gedood en 70 per sonen gekwest werden. Het onderzoek naar den brand in den schouwburg te Exeter is afgeloopen. De jury verklaart, dat de dood der slachtoffers aan toeval moet geweten worden, maar laakt niette- min op strenge wijze de overheden en den bouwmeester van den schouwburg, onder bijvoeging dat zij aan hun plicht zijn te kort gekomen. Een Antwerpenaar werd geplaagd door het aanhoudend pianospelen van zijn buurman. Hij liet tegen den muur tus schen beide huizen een orgel plaatsen en dat uren achtereen, door een daarvoor opzettelijk gehuurd man, draaien. De buur man diende een aanklacht in, eischte verwijdering van het orgel en schadevergoeding. De Antwerpenaar eischte daarentegen, dat de piano slechts eenige uren per dag zou worden bespeeld en ook schadevergoeding. De rechtbank weigerde uitspraak te doen, maar drong op een minnelijke schikking aan, daar het burgerlijk wetboek in een zaak als deze niet voorziet. In Midden-Rusland, zoo verhaalt een Duitsch blad, wordt op eigenaardige wijze gespeculeerd op de domheid van de platte- landsbevolking. Er wordt ill. druk handel gedreven in donker cekleurde glazen plaatjes, die tegen verminderde prijzen worden ver- kocht door speculanten, die ze bij groote hoeveelheden hebben laten maken. Der landelijke bevolking worden ze verkocht onder voorwena- sel dat de zonsverduistering, daar die de laatste maal niet gelukte, herhaald zal worden. Men deelt ons uit de Bommelerwaard medeEr gaan siuds eenige dagen zeer ernstige gernchten door de dorpen van de Tielerwaard. De notaris S. te W. moet zich hebben//verwijderd en een te kort van p. m. 4 ton hebben achtergelaten met nog eenige andere herinneringen.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1887 | | pagina 3