M A A It LEMME NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Li Bij dit Nommer behoort een Bijvoegsel. 28e Jaargang No. 40. Zaterdag 1 October 1887. VAN I Aan Landbouw, Gemeente- en Polder-Belangen gewijd. PLAATSELIJKE BERICHTEN. BUITENLAND. BINNENLAND. Abonnementsprij s 1 1 J. II. de llUSSY, Bokin 60, Amsterdam. Prigs der Advertentien Tweede kamer WEEKBLAD Per jaar, met Bijvoegsel franco per post. i, zonder Bijvoegsel Enkele Nommers 15 Cent. so m ALLE TOEZENDINGEN, REDACTIE EN UITGAVE BETREFFENDE te adresseeren aan den Uitgever Hoofd-Agent: P. VAN CITTERT ZONEN, te Haarlem. van 1- -0 regels 75 Cent, elken regel meer 121/s Cent. Groote Letters naar plaatsruimte. Abonnementen en advertentien worden aangenomen door alle boekhandelaren, postkantoren, brievengaarders en postboden. Vrijdagavoud te 10 ure is afgebrand het huis van L. van Alphen mbij Halfweg B 13 huisnr. 109. Op den Sloterweg werd G. W. v. D. van Hoofddorp door een nog al grooten hond aangevallen, hij schoot een weinig te ver door, zoodat de velicopede over hem heen ging. v. D. tuimelde op den weg, waardoor hij genoodzaakt is zijn arm in een doek te houden. Zaterdag 1 October zal in de school te Hoofddorp het tweede gedeelte (mondeling) van het vergelijkend examen plaats hebben ter benoemiug van een Hoofd voor de school nr. 2. Bij de verkiezing van twee Hoofd Ingelanden van den Haar- lemmerineerpolder op 28 September 1887 te Haarlem zijn ge- kozcn de Heer R. W. J. C. van den Wall Bake met 358 van de 391 uitgebrachte geldige stemmen (wit stembriefje)en de heer Mr. M. G. P. del Court van Krimpen met 232 van de 396 uitgebrachte geldige stemmen (blauw stembriefje), terwijl op den heer D. Kr.ibbe 156 stemmen waren uitgebracht. BURGERLIJKE STAND van 2127 Sept. 1887. Ondertrouwd. J. Nieuwenhuizen en M. A. van der Maas. Geliuwd. W. van Houten en G. Wagenmaker. GeborenPieterneila, dochter van P. Out en S. Serlier; Christiaan, zoon van A. van Wijk en J. A. BiesheuvelEgbert, zoon van A. Bonsing en N. G. van Egmond; Dina Maria, dochter van L. Stockhof en A. van Gog; Petrus, zoon van P. Blokker en W. Winters; Jan, zoon van S. Kooiman en G. BenjaminNicolaas, zoon van C. van Heiningen en M. H. A. van ToornLena Antonia, dochter van A. Smits en J. van Beusekom; Paulus Adrianus, zoon van P. Wezenbeek en J. C. PetersHendrikje, dochter van C. Snijders en A. E. de Krijger; Teuntje, dochter van H. W. Groeneveld en K. Koetsier; Barend, zoon van D. den Ouden en S. Biesheuvel; Jacob, zoon van M. Sleggers en A. Ligthart; Fhilippus Willem, zoon van K. J. den Dekker en A. Tur. Overleden-. Adriana Cornelia, oud 7 maanden dochter van J. Kort en G. Visser; Hermanus van Braak, oud 72 jaar geh. met A. van Nieuwland; Antje, oud bijna 4 maanden, dochter van H. van Leempt en J. Groeneveld; Gezina van der Vliet, oud 66 jaar geh. met C. Dekker; Anthonius, oud 15 dagen, zoon van H. Kluck, en J. Stipdonk. ENGELAND. Het voornaamste nieuws wordt weder door Ierland geleverd. De afgevaardigde O'Brien is veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf en een pachter, Maudevillo, tot twee maanden. Een ernstige botsing had plaats in het graafschap Cork. Rails werden opgebroken en telegraafdraden doorgesneden. Vele gewonden vielen aan beide zijden. De president van de Amerikaansche Knights of labor", Pow- derly, is op reis naar Ierland om aan de home-rule beweging deel te nemen en de Iersche werklieden voor zijne vereeniging te winnen. De Nigam van Hyderabad (Hindostan) heeft de Engelsche Re- geering eene bijdrage aangeboden van 200,000 gedurende twee jaren tot bestrijding van de kosten voor de verdediging van Indie's noord- westelijke grenzen. DUITSCHLAND. Prins Bismarck heeft zijn 25 jarig jubile gevierd als pruisisch minister. Het feest was niet olficieel, maar daarom niet minder hartelijk en opgewekt. Een onaangenaam incident heeft zich voorgedaan aan de duitsch- fransche grenzen, waar een fransch officier op de jacht werd gewond en diens bediende dood geschoten door duitsche jachtop- zieners en soldaten, die hen voor stroopers aanzagen. Hoe de vork in den steel heeft gezeten is nog niet uitgemaakt. Het schijnt dat de franscheu onwillekeurig op duitsch grondgebied jaagden en geen acht hebben geslagen op het bun toegeroepen Werda"! Te Berlijn trekken de spoorwegplannen in de Transvaal- sche Bepubliek zeer de aandacht. Men is de hollandsche con- cessie zeer welgezind en zal vermoedelijk de leening, die weldra aan de markt komt, in Dnitschland veel steun ondervinden. FRANKRIJK. Natuurlijk zijn de couranten alien opgevuld met beschouwingen over de verwonding van een franschen luite- nant en den dood van diens bediende door geweerschoten van duitsche jachtopzieners. (Zie Duitschland). Men is echtor gelukkig vrij kalm, daar de Duitsche Regeering verklaard heeft het gebeurde zeer te betreuren en zich bereid heeft verklaard tot voldoening, bijaldien van duitsche zijde verkeerd mocht zijn gehandeld. He Ministerraad beraadslaagt of men zal overgaan tot verban- ning van de nog niet uit Frankrijk uitgewezen prinsen. Het onlangs door den graaf van Parijs verspreide manifest heeft veel ergernis gegeven aan de Republikeinen. De Burgemeesters, die het aauplakken van dit manifest hebben toegelaten, zullen worden vervolgd. Op het eiland Corsica is de cholera uitgebroken. Het tabaksmonopolie heeft over 1885 ruim 2 millioen minder baten en ruim 2 millioen meer onkosten opgeleverd dan over 1884. SPANJE. Op het eiland Ponape is een opstand uitgebroken, waarbij de Spaansche Gouverneur, een officier van gezondheid en 48 manschappen zouden gedood zijn. Een oorlogschip is daarheen gezonden om de orde te herstellen en de zaak tc onderzoeken. BULGARIJE. Sommigen beweren dat de Czar prins Waldemar van Denemarken tot candidaat stelt voor den Bul- gaarschen troon. De Porte heeft ook weer nieuwe voorstellen gedaan, maar zoolang de Bulgaren zelve geen voldoende voor- wendsels geven tot vreemde tusschenkomst zal het wel bij voor stellen en plannen blijven. De inzichten der groote Mogendheden zijn blijkbaar op dit punt zeer verdeeld en Ferdinand van Coburg heeft onder hen eenige warme vrienden. BELGIE. De Etoile meldt dat de Regeering op nieuw een voorstel zal indienen tot invoering van den persoonlijken dienst- plicht. EGYPTE. De Nijl is gelukkig aan het vallen en het gevaar voor de Delta waarschijnlijk geweken. De rivier laat heel wat slib achter, dat goede hoop geeft voor een volgenden oogst. CONGO. Naar gemeld wordt zijn de Arabieren in den omtrek van de Stanley-watervallen in verzet gekomen tegen het gezag van den Congo-Staat, die, zooals men weet, Tippo Tib tot Gouverneur van die streek had aangesteld. Een bericht van majoor Bartholot maakt gewag van groote verwoestingcn, door de Arabieren aldaar aangericht. ZDID-AFRIKA. Volgens den Cape Argus gaan de zaken voor- uit, is het spoorwegverkeer toegenomen, zijn de rechten en de ontvangsten uit de posterijen vermeerderd en is de invoer van specie ook verbeterd. Na een lang tijdperk van gedruktheid schijnt er goede reden te bestaan om een gunstige reactie te verwachten. In de Transvaal is deze, dank zij de levendigheid in de mijndistricten, reeds begonnen, en het gouvernement heeft ver- een aaraig surplus in nanaen. urj ae opening van aen jueia baai-spoorweg kunnen wij zoo iets als een Zuid-Afrika-ftoom wachten. De premier der Kaapkolonie, Sir Gordon Sprigg is blijkbaar niet ingenomen met den uitweg voor de Transvaal naar de Delagoa-Baai. Deze haven behoorde volgens hem in de handen der Britsche Regeering te zijn. HIJ. MM. de Koning en Koningin zijn den 27e dezer met een extra-trein langs den Rijnspoorweg des ochtends te 9 uren 19 min. van den Haag, vertrokken om te 11 uren 20 min. op Het Loo aan te komen. Het koninklijk gezin zal tot December e. k. op bet Loo ver- toeven. In het voorjaar van 1888 bestaat het voornemen ter wille van de gezondheid des Konings tot een verblijf aan het meer van Geneve. De Heer Cremers is weer opgetreden als president, met eene zeer bezadigde rede, waarin recht werd gedaan aan de verschillende bezwaren, die bij vele leden tegen het tot stand komen van som- mige artikelen der Grondwetsherziening bestaan. Volkomen bevre- digd werd vermoedelijk niemand. Maar toch is het goede waar schijnlijk overwegend en acht hij de aanneming gewenscht. Het einde dezer rede verdient opzettelijke vermelding. ,,Laat ous dan met den meesten ernst, zoo eindigt de heer Cremers, de ons aangeboden voorstellen overwegen. Laat ons vragen welke nadeelige gevolgen, zoowel bij verwerping als bij aanneming daarvan, te vreezen zijn. Laat ons daarbij zorgvuldig onderzoeken, of, wat in strijd met onze inzichten is aangenomen, niet meer dan opgewogen wordt door de voorgestelde verbete- ringen. En als de vereischte meerderheid in de beide Earners tot de overtuiging mocht komen, dat het min goede door het betere wordt overtroffen, en als dan later de op breederen grondslag gekozen Kamer meer tot heil des volks zal mogen tot stand brengen, dan zullen wij alien, ook zij die niet hier zullen terug- keeren, ons oprechtelijk verheugen en, naar ik hoop en vertrouw, het bewuslzijn in ons omdragen, dat wij zoolang het dag was, naar ons beste weten, met ijver en toewijding, 's lands zaken hebben behartigd." Het volgende adres van antwoord is door de Tweede Kamer aangenomen en aan den Koning overhandigd S i r e 1. De Tweede Kamer der Staten-Generaal waardeert het ten hoogste, dat de zitting wederom door U we Majesteit mocht worden geopend. »2. Innig gehecht aan Uwe Majesteit en Hoogstdeszelfs Huis, herdenkt zij met ingenomenheid hoe de geboortedag van Uwe Majesteit door het geheele Nederlandsche volk met geest- drift werd gevierd". »3. Bovenal geroepen tot overweging der vastgestelde voor stellen tot verandering in de Grondwet, hoopt zij dien gewich- tigen arbeid zoo spoedig mogelijk te volbrengen. »4. Voor de mededeelingen betreffende onderscheidene andere belangrijke aangelegenheden betuigt zij Uwer Majesteit haren eerbiedigen dank. j> 5. Mogen de werkzaamheden van Uwe Majesteit en van de Staten-Generaal, onder Gods onmisbaren zegen strekken tot wel- zijn van het vaderland." De Minister van Financien heeft zijne milioenenrede gehouden en zijne begrooting ingediend. De algemeene toestand der rijksmiddelen wordt gunstig voor- gesteld en de verwachting uitgesproken dat de Indische middelen over 1887 een vrij belangrijk overschot zullen opbrengen, die als vergoeding voor gedane uitgaven" aan de algemeene kas ten goede zal komen, en o. a. het geraamde tekort van

Weekblad van Haarlemmermeer | 1887 | | pagina 1