LANDB0UW. KERKELIJKE BERICHTEN. RECHTSZAKEN. WEEKBLAD VAN HAARLEMMERMEER. NIECTWS- en ADVERTENTIEBLAD. Tentoonstelling te Loosduinen. Tentoonstelling van voedingsniimlelen te Amsterdam. f 2.256,795, znllen dekken. Geraamd wordt een verkoop van 400.000 pikol koffie. Tot rapporteurs over£ de Indische kegrooting zijn in de af- deelingen benoemd de heeren van Gennep, Kielstra, W. van Dedem, Kenchenius en A. van Dedem. De afdeelingen der Tweede kamer hebben het onderzoek over de Grondwetsvoorstellen reeds geSindigd. Tot rapporteurs over deze ontwerpen zijn benoemd de heeren Van der Schrieck, Van Osen- braggen, Gleiohman, De Beauffort en Schaepman. De prins en prinses von Wied verlieten den 28en des mid- dags per Rhrjnspoor van 4 ure 25 met hunne kinderen en gevolg de residentie, om over Amsterdam, waar de familie eenige dagen denkt te vertoeven, naar Neuwied terug te keeren. Een groot en aanzienlijk gezelscbap dames en heeren deed ben uitgeleide. Ten vervolge op hetgeen reeds omtrent de tentoonstelling der voortbrengselen van akkerbouw, tuinbouw en zuivelbereiding, alsmede van bloeinen, thans te Loosduinen gehouden, voorloo- pig is mede gedeeld, kan worden gemeld dat, alvorensde deu- ren van het schoollokaal heden voor het publiek ontsloten wer- den, de genoodigden door den burgemeester van Loosduinen, jhr. inr. Van de Velde, in het feestelijk getooide Raadhuis welkom werden geheeteu. De minister van binnenl. zaken, de heer Heemskerk, was daarbij tegenwoordig, voor welke eer de burgemeester hem hartelijk dank zeide in een rede, die eindigde met een dronk op den Koning, het Vorstenhuis, de Nederland- sche regeering en alle belangstellenden in de tentoonstelling. De Minister gaf het sein tot een Leve de Koning! Hij nam daarna het woord om te verztkeren dat de Regeering niets zal verzuimen om de landbouwbelangen te bevorderen, en dronk op den goeden uitslag der tentoonstelling. In het tentoonstellingslokaal, waarheen het gezelschap zich inmiddeis begeven had, sprak de heer Waldeck, voorzitter der tentoonstellingscommissie, een waardeerend woori tot den Mini ster, namens de Westlandsehe afdeeling der Maatschappij van Landbouw. Hij herinnerde daarbij met groote dankbaarheid aan hetgeen deze Minister tot krachtige beteugeling van de vee- en longziekte had gedaan en hoopte dat de tentoonstelling inocht bijdragen tot verineerdering van de kennis van land- en tuinbouw, van welks vooruitgang in bet Westland, deze ten toonstelling getuigenis mocht afleggen. In antwoord hierop gaf de heer Heemskerk te kennen, dat het te boven komen van het kwaad behalve aan menschelijke krachten, ook aan de na- tuur en een hoogere macht te danken was. Onder al de klachten over den toestand van den landbouw, noemde ZExc. 't een lichtpunt dat uitstekende land- en tuin- bouwproducten als hier te bewonderen waren, een zeer belang- rijke bron van bestaan opleveren. Deze expositie noemde hij een succes te meer veil een der afdeelingen van de zoo kos- telijke Hollandsehe Maatschappij van Landbouw. Het V. B. verneemt, dat reeds sedert eenige weken een ontwerp van wet gereed is, waarbij maatregelen worden vast- gesteld om bedrog in den boterhandel tegen te gaan. Dat ontwerp gaat lang zoo ver niet als de commissie van advies voor de landbouwzaken heeft voorgesteld. De fabricage van kunstboter, of de hatidel in dat artikel, wordt niet aan belero- merende bepalingen onderworpen, maar alleen wordt genaakt, dat geen kunstboter worde verkocht voor natuurboter: o. a. door voorschrifteu te geven voor de verpakking van kunstboter, en door te eisehen dat bij het voorhanden hebben van kunst boter in winkels, de naam van het artikel duidelijk worde aan- gewezen, zoodat de kooper zich in den aard daarvan niet kutme vergissen. Van de acht tegen heden aangekondigde tentoonstellingen had alleen die plaits, welke onder a. Vruchten in den catalogus was opgenomeri, en waarbij een diploma voor Gouden Medaille was uitgeloofd aan den inzender der meest volledige verzameling BoomvruchtenPitvruchten (Pomeae), als appelen, peren, kweeen, mispels, enz. Van de Luntersche Tuinbouw-vereeniging werden ontvangen: 100 soorten zaailing-appels, alle van hoogstam waaiboomen, ge- plant in drogen, schralen zandgrond, en te zamen ongeveer 500 stuks. De coliectie is, naar verzekerd wordt, ook voor kenners bewonderenswaard. Er dient echter bij opgemerkt te worden, dat de vruchten, door de droogte van eenigen tijd geleden, vrij wat hebben geleden, terwijl er ook bij zijn, die tot de „late soort" behoorende, nu te vroeg geplukt moesten worden. De afd. Enkhuizen en omstreken van de Nederl. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde is er verder door een gezamenlijke inzending peren, appels, morellen, mispels enz. vertegenwoordigd, terwijl de Heer van Heteren, te Harmelen, mede appelen en peren, uit zaad gekweekt ongeveer vijftig soorten tentoon- stelt, enz. Deze vruchten waren tot en met 30 Sept. achterin het hoofd- gebouw te zien. (N. v. d. D) Met het delven der aardappelen wordt te Roon een begin ge- rnaakt. De quantiteit is zeer verschillend, dequaliteit wordt algemeen geprezen. De handel heeft nog weinig te beteekenen. De prij- zen zijn over het algmeeen laag. Bij de gehouden verpachting van weiland, werden niet de prijzen geboden, door de eigenaars verlaagd. De hoogste bieder was 33 per /2 H. A., terwijl de verlangde som was f 40. Bij den landbovwer C. W. d. J. te Bruinisse is Zater- dag 24 dezer eene beste inelkkoe gestorven door het eten van door dauw bevochtigde klaver. Bij den landbouwer J. E. te Ooesterland moeten de vorige week 4 beesten dezelfde ziekte eehad hebben, doch door den aldaar fungeerenden veearts H. Verhoek genezen zijn. Ook bij den landbouwer J. J. B. aldaar moet toen dezelfde ziekte voor- gekomen zijn, waarvan de afloop nog niet gerneld kan worden. De landbouwers mogen er derhalve wel op bedacht zijn, hun vee niet te vroeg in den morgen op klaver te doen weiden. In de meesle Drentsche dorpen zijn de verdiensten der arbei- ders, die landbouwwerk verrichten, in den laatsten tijd aanmerke- lijk gedaald. Terwijl voor zes of acht jaren de arbeider in der. drukken tijd, nl. in r/hooibouw en intrekken", 18 tot 21 verdiende, is deze dienst thans tot 14 a 16 gedaald. Ook in den aardappeloogst wordt aanmerkelijk minder verdiend. Thans houden velen zich onledig met het lijsterstroppen en andere be- drijven, waarmede meer voordeelen bekomen worden dan met landbouwwerk. Ter aanmoediging tot het bezoeken der paardenmarkt te Woudrichem op 6 Oct. a. s., wordt ieder, die een paard of veuien aan de lijn brengt, kosteloos een lot uitgereikt in eene verloting van een veuien en landbouwvoorwerpen. Met het rooien der late aardappelen te Sleewijk en de werken is men druk in de weer. De opbrengst is dooreen geno- rnen goed, nl. 140 a 150 HL. per HA. Is de quantiteit goed, ook de qualiteit laat niets te wenschen over. De prijzen zijn thans: blauwe 2. bergsche 2.50 per HL. De bekende ziekte heeft zich op enkele akkers voorgedaan, doch is te weinig beteekenis. Met den hooioogst 2e snede in de omstreken van Deventer is men druk bezig. De opbrengst is zeer gering, en de hoe- danigheid laat te wenschen over. Het eikenbrandhout, dat kort geleden onverkoopbaar was, gaat thans vlug weg. Geheele ladingen werden tot voor 6.35 per 104 bos naar Holland verzonden. In schors gaat weinig om. Twee groote ladingen werden tot vorige prijzen verzonden. De boter productie is weer toegenomen. De prijzen blijven voor lste soort boter hoog en zij zullen vooreerst, wijl er veel vraag naar spurrieboter is, die weldra in den handel komt, niet lager worden Uit Ooijen wordt gemeld dat de verpachtingen van nagras inde vorise week gehouden niet veel opbrachten, hoewel anders de hooivoorraad gering is. Men schrijft dit toe aan de lage prijzen van het vee, zoodat de boeren er geen winst in zien veel op te stellen. Met den aardappelbouw is men reeds ver gevorderd, en deze valt althans wat de witte soorten betrefl veel mede. Onder de roode aardappelen zijn er echter veel, die doorgeschoten zijn. De tabaksbouw is buitengewoon goed gelukt. De veestapel is gezond. De handel in varkens te Renkum ter verzending naar Enge- land, heeft weder eenen aanvang genomen. Men besteed 34 a 36 c. per kilo (ruw). Ook op de Veluwe worden thans weder geregeld een groot aantal elke week opgekocht, die geslacht, in kisten verpacht, naar Engeland gezonden worden. Door den Heer J. E. Scholten te Groningen, zijn als blijk van belangstelling in de veredeling van het paardenras, weder 2 prijzen, ad 200 en 100, beschikbaar gesteld voor eene in 1888 te houden tentoonstelling van Twenter hengsten. Te Schagen is door boeren uit den ointrek eene coopera- tieve vereeniging opgericht tot aankoop van veevoeder, mest- stoffen, enz. Uit Hoogvliet wordt gemeld dat het vlasrepen overal is afgeloopen, met het roten en drogen is dit nog niet het geval, ofschoon het meeste in de schuren geborgen is; menig partijtje is door regen beschadigd. Met het aardappelen delven is men bezig, over de uitkomst hoort men verschillend spreken, maar met den prijs is het heel stil. Te Eraneker had de keuring plaats van veulendragende mer- rien met veulens, uitgeschreven door de Friesche Maatschappij van landbouw. Van de 18 aangegeven paarden met veulens, waren 17 ter mededinging opgekomen. De uitslag was, dat de le prijs van 150 werd ingehouden, terwijl 3 premien van J 100 ieder, zijn toegekend nl. aan H. M. Dijkstra te Menal- dum, voor zijne zwarte merrie met hengstveulen aau F. v. d. Zee te Dronrijp, voor zijne bruine merrie met bruin hengstveulen, en aan S. S. Koopal te Dongjum, voor zijne zwarte merrie met zwart merrieveulen. Twee premien van 75 ieder werden toe- gewezen aan: D. M. Anema te Achlum, voor zijne bruine mer rie met bruin merrieveulen, en aan D. Kiestra te Terzool, voor zijne zwarte merrie met zwart hengstveulen. De Woensdag te Leeuwarden met den eersten prijs be- kroonde zwarte inlandsche hengst van den Heer J. P. van der Sluis, te Hemrik, is dienzelfden dag verkocht aan de Vereeni ging ter verbetering van de paardenfokkerij te Dokkum. Zondag zijn te Breda de aangekondigde Najaarswedrennen gehouden. le. Harddraverij (onder den man) voor paarden uit Noord- Brabant. le prijs Sofie, 2e pr. Apollo, 3e pr. Kob-Vitesse, 4e pr. Roza II. 2e. Ginneken stakes. Nationale handicap voor officieren en gentlementridders uit Nederland. le prijs Demi-Dieu, 2e prijs Banderolle. 3. Poneyprijs. Harddraverij (onder den man) voor ponevs. le pr. Elisaketh. 2e pr. Rosa. 3e pr. Rigolo. 4e. Najaarsprijs. Hordenrennen van officieren en gentlemen- ridders uit Nederland, le pr. Banderolle. 2e pr. Antar. 3e nr. No Name. 5e. Military, Hurdle-race voor officieren van het Nederlandsch of Nederlandsch-Indische leger. le pr. Bambin, luit. Meteler- kamp, Araersfoort, 2e pr. Esmeralda, kapt. Hinlopen, Breda. Na afloop van de rennen werd een wedstrijd gehouden voor tuigpaarden ez voor tweespan, voor ponneys en bovendien nog een snipperjacht door officieren van verschillende wapenen. Het weder was fraai, het aantal toeschouwers groot. Uit wageningen schrijft menIn de Betuwe is met het rooien der suikerbieten een aanvang gemaakt. Het gewas is rederlijkalleen op land, waar vroeger ook bieten zijn ge- teeld, valt het zeer tegen. Nabij Wageningen wordt met het rooien eerst de volgende week een aanvang gemaakt. In alle omliggende plaatsen werden de laatste jaren een aantal hectaren land verhuurd aan de Oosterbeeksche Suikerfabriek. Onder Echtheld werd voor die fabriek reeds 40 H.A. land gehuurd voor de campagne van 1888. In de IJpolders is men druk bezig met het delven der beetwortelen, voor de beetwortelsuikerfabriek n Holland" te Houtrijk en Polanen. Over 't algemeen is door de langdurige droogte de plant meer in blad dan in wortel ontwikkeld. Donderdag is de eerste scheepslading beetwortelen aangekomen. Volgen officieele opgaven, zijn te Hamburg tot dusverre 70 gevallen van trichineuziekte voorgekomen, waarvan 8 met doodelijken afloop. De trichineuse varkens moeten uit Dene- marken zijn ingevoerd. Ned. llerv. Kerk. Beroepen: Naar Rilland Bat, Dr. J. Z. Schuurmans-Stek- hoven, cand. te Katwijk; naar Haulerwijk N. H. Kuiper te Tinallinge; naar Makkum en Kornwerd W. v. Sloten, te Zeerijp; naar Renkum (cl. Arnhem) J. Vonk, te Oldebroek (Geld.); naar Garderen (Geld.) J. W. H. Kalkman, te Monster (cl. 5s Gravenhage); naar St.-Annaland R. Bokma, te Krabbendijke Aangenomen naar Arkel Van Wijhe, te Oosterdijk (N.-H.) naar Vollenhove H. Zeijdner j naar Oudewater H. Wildeboer Jz., te Benthuizen; naar Valkenburg (Z.-H.) C. R. Rijnenburg, te Dantumawoude. Bedanktvoor Baambrug H. G. van Endt, te Lexmondvoor Hogebeintum, van Berkum, te Odoornvoor Bergambacht (cl. Gouda) C. IJnzonides. Evang. Luth. Kerk. Beroepennaar Vlissingen IT. K. Snijder, te Medemblik. Aangenomen naar Tiel H. R. Snijder Pzn., te Medemblik. 11. C. Kerk. Benoemd: tot pastoor te Limbricht H. Wijnen, rector te Maastricht. Te Tilburg zal de nog onafgewerkte parochiekerk op den Heuvel aangebouwd worden. Her werk zal binnenkort worden aanbesteed. De raming is 125,000. Ned. Ger. Kerk. (Doleerende.) Te Augustinusga (Fr.) wordt een kerk gebouwd voor de doleerende gemeente. De benoodigde grond is door den eigenaar kosteloos afgestaan. Boopsgezinde Gemeente. Aan het Doopsgez. Seminarium te Amsterdam, is het le ge- deelte van her. proponents exameu met goed gevolg afgelegd door de hh. G. A. Appeldoorn, A. van der Goot en M. L. Hartog. Christ. Ger. Kerk. Beroepen: naar Vroomshoop G. Goris. te Holten (met wien op het drietal slonden W. Folkerts. te Rouveen, en H. J. Kouwen- hoven, te Schoonebeek). Bedaukt: voor Noordwijk aan Zee, A. Voogel, te Zalk Veekaten; voor De Leek, G. v. Halsema. Kwartjesvinders. Voor het gerechtshof te Amsterdam stonden heden in hooger beroep terecht Salomon Fransman en Barend Vet, die, gelijk men zich herinneren zal, door de rechtbank wegens diefstal respectievelijk tot 2 en 2^ jaar gevangenisstraf waren veroor- deeld. In den morgen van 11 Juli kwamen nl. twee boeren- lieden met de Zwolsche boot in de stad aan. Zij liepen de Prins Hendrikkade langs en ontmoetten daar Vet, die hun me- dedeelde dat hij een Fries was en in boter en kaas handelde. Men knoopte dus gereedelijk kennis aan en samen wandelde men voort. Plotseling bukte Vet zich en raapte hij klaarblij- kelijk iets van den grond ophij had een kwartje gevonclen Gul als hij was, stelde hij voor dat men het gevonden geld

Weekblad van Haarlemmermeer | 1887 | | pagina 2