NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. I VAN Bij dit Nommer behoort een Bijvoegsel. 28e Jaargang No. 41. Zaterdag 8 October 1887. Aan Landbouw, Gemeente- en Polder-Belangen gewijd. PLAATSELIJKE BERICHTEN. BUITENLAND. BINNENLAND. Abonnementsprijs .1- II. de BESSY, Rokin 60., Amsterdam. JPrijs der Advertentien WEEKBLAD Per jaar, met Bijvoegsel franco per post. f 6. a zonder Bijvoegsel n 3. Enkele Nommers IB Cent. ALLE TOEZENDINGEN, REDACTIE EN UITGAVE BETREFFENDE te adresseeren aan xlen Uitgever Hoofd-Agent: P. VAN C1TTERT ZONEN, te Haarlem. van l~ - 6 regels 75 Cent, elken regel meer 121/? Cent. Groote Letters naar plaatsruimte. Abonnementen en advertentien worden aangenomen door alie boekhandelaren, postlcantoren, brievengaarders en postboden. Den In dezer des morgens omstreeks 8 uur is bij de land- bouwers A. en G. van der Beek Aalsmeerderweg bij Vijfhui- zerweg JJ4 verbrand een schelft stroo, zijnde de opbrengst van 3 hektaren. Het verbrande was tegen brandschade verzekerd. Als oorzaak wordt opgegeven spelen met lncifers door een kind van 4 jaar. De schelft stond bij de boerderij en was omringd van andere schelften, doch met behulp van 2 spuiten zijn verdere onheilen voorkomen. Den 19 dezer zal te Hoofddorp de gewone jaarlijksche vee- en paardenmarkt worden geliouden. Op de weekmarkt te Hoofddorp zijn den On dezer aangevoerd 17 koeien, 1 kalf, 8 biggen. BURGERLIJKE STAND van 28 Sept. tot 4 Oct. 1887. Ondertrouwd: W, Brand en G. CominandeurP. Schellinger- hout en K. Bol. Gehuwd: Geene. Geboren Willem Karel, zoon van L. Kieviet en W. Buurman; Albertus Leendert, zoon van S. Boogerd en M. BoogerdWillem, zoon van G. Raams en J. de Peuter; Elsje, dochter van P. v. d. Linden, M, Brand; Pietertje, dochter van K. Gootjes en W. Bakker; Johannes, zoon van J. Spijker en A. TesselaarMaartje, dochter van G. Klomp en J. BoodJacobus Hendrik, zoon van C. G. van Gelster en A. G. van Winssen; Laurens, zoon van L. Silvis en A. de Koekkoek; Jan, zoon van P. J. C. van der Kwast en A. Dekker; Cornelis, zoon van A. Verschoor en A. Coenradie; Hendrika, dochter van W. Zwart en J. Smit. Overleden-. Mietje Fijnheer, oud 71 jaar, geh. met W. Brusse; Hendrikje, oud 2 dagen, dochter van C. Snijders en A. E. de Krijger; Lijntje Dogterom, oud 66 jaar, geh. met R. Boonstop- pelNicolaas, oud 9 dagen, zoon van C. van Heijningen en M. H. A. van Toorn. ENGELAND. Altijd blijft, Ierland een doorn in Engeland's vleesch al mocht ook de heer Chamberlain indertijd beweren, dat de Iersche beweging haar einde naderde. Te 'Arklow zijn weer bloedige gevechten geleverd. Niet alleen het Parlementslid O'Brien maar ook de Dublinsche burgemeester Sullivan wordt gerechtelijk, vervolgd wegens het houden van toespraken in een verboden samenkomst der Natio- nale Liga. In Hydepark te Londen werd een demonstratie van 4000 werk- lieden uit suikerraffinaderijen gehouden. Zij beweerden dat 50,000 arbeiders zonder werk zijn ten gevolge der suikerpremien. Het leven der 600,000 mijnwerkers heeft de regeering getracht te beveiligen door de zgn. veiligheidslamp van Davy te verbieden, die thans als aanleiding van veel ongelukken beschouwd wordt. De hoofdreden waarom de Hyderabad van Nizam 400,000 pond aan den onderkoning heeft aangeboden, blijkt nader uit een schrijven van hem, waarin Rusland genoemd wordt de eeuwen- oude vijand van het Mohammedanisme in Europa en Azi8. DUITSCHLAND. De jongeheer Schnaebele is op vrije voeten gesteld. Uit eigen beweging heeft de Duitsche regeering besloten aan de weduwe van Brignen, die bij het voorval werd dood geschoten, eene geldelijke schadeloosstelling te verleenen. De Italiaansche minister-president Crispi is plotseling naar Friedrichsruhe gereisd. Vermoedelijk een feit van politiek belang, dat wijst op nadere aansluiting van ItaliS aan Duitschland en Oostenrijk. De maatschappij tot lcolonisatie in Z-W-Afrika heeft een verslag uitgebracht over haar werkzaamheid. Zij heeft land aan- gekocht, vijf gondgravers uit Australia ontboden, omdat zij meende dat de bodem goud en diamanten bevat. Proeven tot kustbe- planting leverden nog geen resultaten op. Het kapitaal der Maatschappij bedraagt 1,500,000 mark: Inkomsten zijn er niet. Zij heeft in twee jaar bijna 200,000 mark verloren. FRANK1UJK. De burgemeester van Petersburg heeft Parijs bezocht en is op het staahuis zeer hartelijk ontvangen, bij welke gelegenheid redevoeringen werden gehouden overvloeiende van wederzijdsche sympathie tusschen Rusland en Frankrijk. Uit Berlijn wordt bericht dat Duitschland, Oostenrijk en ItaliB hunne bekrachtiging aan het voorstel der Fransche regeering hebben geweigerd. Genoemde staten wenschen dat aan Turkije het voorzitterschap van de Internationale commissie worde toe- gekend. De Italiaansche regeering is bereid de bemiddeling van Koningin Victoria aan te nemen in haar geschil met Koning Jan van Abessiniij. Men hoopt dat het antwoord van den Negus aan wien dit voorstel reeds is meegedeeld spoedig zal komenwant reeds maken de Italianen te Massowah zich gereed om een expe- ditie uit te zenden. De wijnoogst in Italid belooft voordeelig te zullen zijn. SPANJE. De regeering neemt maatregelen om tegen onvoorziene gebourtenissen gewapend te zijn bij het overlijden van Sultan Mnley Hassan van Marokko die ernstig ziek schijnt te zijn. De garnizoenen te Ceuta on Melilla zijn versterkt. Een vreeselijke storm heeft groote schade in de Provincie Guipuscoa aangericht. BELG1E. Te Gent hebben straatgevechten plaats gegrepen tusschen socialisten en anarchisten onderling BULGARIJE. De zending van een Russisch generaal naar Bulgarije schijnt nog niet opgegeven. De Russische regeering houdt hare eischen rustig maar dringend vol. MAROKKO. Het schijDt, hier te broeien. De sultan is of dood of doodziek. Spanje schijnt te vreezen, dat Frankrijk in troebel water wil visschen. De Spaansche regeering neemt geweldige voorzorgsmaatregelen. De Fransche blaaen houden zich naif onschnldig. ZUID-AFRIKA. Zeventig boeren uit Swaziland hebben 25 Sept. j.l. een bijeenkomst gehad, waarop zij tegen het bestuur van den heer Stepstone hebben geprotesteerd. ENGELSCH-INDIE. Volgens de Colonies and India is de beri-beri ziekte nitgebroken in de gevangenis te Mandalay en zijn reeds 200 gevangenen gezonden naar Burmah. In de gevan genis te Rangoon zijn reeds ongeveer -3500 misdadigers. Mocht de zeer besmettelijke en doodelijke ziekte nitbreken in de gevan genis te Rangoon dan zouden de gevolgen ernstig wezen. De gevangenen te Burmah zijn zoo opeen gehoopt, dat er geen geschikte plaats is om de zieken heen te brengen. Tweede Kamer. Het eindverslag over de voorstellen der Grondwets-herziening zal vermoedelijk den lOe e. k. in de Tweede Kamer worden ter tafel gebraeht. Departement van Marine. Bij dit departement bestaat het voornemen om de opleidings- schepen de Wassenaar te Amsterdam en de Anna Paulowna te Rotterdam buiten dienst te stellen en alleen maar een opleidings- schip te Vlissingen te stationeeren. Versterking onzer vloot. De minister acht het noodig dat vier groote schepen, gebouwd en gewapend volgens de tegenwoordige eischen, zullen worden uitgerust. Machinisten onzer zeemacht Onder de maatregelen om het lot der machinisten te verbeteren behoort de uitbreiding van het getal officieren-machinist tot een veertiental. Op groote schepen wenscht de Regeering een officier aan het hoofd der machinekamer te stellen. De antirevolutionaire kamerclub. Volgens de Standaard is de poging om de antirevolutionaire kamerclub uiteeu te doen spatten, mislukt. Verkiezing te Winschoten Gekozen Mr. J. W. J. baron de Vos van Steenwijk Ond-lid der Kamer. 325ste Ned Staatsloterij. De 100,000 is gevallen op No. 9552. Standbeeld Jan Pieterz. Coen, IJverige pogingen worden gedaan om niet alleen goud en zilver maar ook koperen pasmunt bij elkaar te breDgen tot het op- richten van een nationaal standbeeld van Batavia's beroemden grondvester. De zaak van dr. Smit De meeste Nederlandsche bladen zijn vol van beschouwiugen over het ontslag van dr. Smit als leeraar aan de Apeldoornsche Hoogere Burgerschool. Hem wordt vooral ten laste gelegd, dat hij, als vurig voorstander van algemeen stemrecht, overal als spreker optrad en door zijn radicale uitingen den bloei der school in gevaar bracht. Een Noodkreet De oud-minister van Kol. F. G. van Bloemen Waanders heeft een brochure geschreven, waarin hij de gevolgen van het beschermende en vrijgevige stelsel tegen over elkaar stelt. Onder het eersteEen welgevulde schatkist, aaDzienlijke kol. baten een uitgebreide handelsvloot, retour-lading verzekerd een bloeiende handel en een rijk voorziene koloniale markt. Thanseen ledige schatkist, aanzienlijke Indische te korten een bijna geheel te niet gegane vloot met luttel scheepsvervoer en een verloopen kolonialen handel. Hij ziet de toekomst somber in, vreest voor de suiker-cultuur en in de toekomst voorspelt hijHet einde der koffieveilingen van de Nederlandsche handelmaatschappij. De zaak Willink Ketjen. Men weet dat deze officier van het O.I. leger, daaruit verwijderd is door de Indische regeering. Men kent zijn beroep op de Tweede Kamer die geen termcn vond om het Indisch bestuur in het ongelijk te stellen. Onlangs nn schreef deze oud.-officier in het Vaderland een artikel waarin hij op de meest heftige wijze zich beklaagt door de regeering, die hem telken male betrekkingen beloofde, aan het lijntje te zijn gehouden, zonder dat er ooit iets van het beloofde geschiedde. Mr. J. L. de Bruijn Kops. De heer Mr. J. L. de Brnijn Kops, het bekende staathuishoud- knndige lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal is overleden. Na zijne promotie verwierf hij zich grooten naam door zijn populaire Handleiding voor de Staathuishoudkunde. Ook was hij hoogst gezien als ijverige redaetenr van De, Economist. In 1863 werd hij door Thorbecke benoemd tot hoogleeraar aan de Polytechnische school en van 1868 tot aan den dag van zijn dood was hij een der ijverigste leden der Tweede Kamer, waar

Weekblad van Haarlemmermeer | 1887 | | pagina 1