KERKELIJKE BERICHTEN. RECHTSZAKEN. GEMENGDE BERICHTEN. r 40 WEEKBLAD VAN HAARLEMMERMEER. NIECWS- en ADVERTENTIEBLAD. dden ver- ar, is t den loral r de istig zoo- Is in zou ven- vien vee, de roj aar- ▼an leen :en; tig- ioor iche leen mist het van :tee- Jlijk van /ens :ien, eeft, tige- met i in dat ieer- and- slijk sgis- s bij om den rivi- i liet van- vee- rden toe- tand :ver- isol- ,eke- iker, ptel- win- e de it te inge elijk lge- ware ayer. 1, te i tot jezin king ouw- blad )ost- van emie •emie iverij izijn- stel) behaald door Anna, eigenaar Jan de Wit berijder dezelfde; De le premie (sigarenstel op zilveren voet) door Wilhelmina, eigenaar P. Zuurbier, berijder dezelfde; de 2e premie (sigaren stel op zilveren voet) door Meijer, eigenaar Jabob Bommer, berijder K. Molenaar. Aan de harddraverij werd door 14 paarden deelgenomen. Van bevoegde zijden vernemen wij, dat bij ons te lande de beetwortels sterk geleden hebben door de aanhoudende regens der laatste weken. Qnantitatief nemen zij toe, qnalitatief sterk af. Ned. llerv. Kerk. Beroepen: naar Puttershoek (toez.) D. A. Mets, te Giesen Nieuwkerk; naar Nieuwerkerk aan den IJsel (cl. Gouda) A. J. van Wijngaarden, te Ter Aa (cl. Utrecht); naar Biggekerke (Zeel.) C. Plug, cand. te Amsterdam; naar Oosterwierum (toez.) R. Wierenga, te Boylnaar's Heer Hendrikskinderen J. Z. Schuurmans Stekhoven. cand. te Katwijk Binnen; naar Noordc-loos J. G. Dekking, te Zijderveldnaar Nes, Ballum en Hollum op Ameland, als liulpprediker, J. Kreukniet, te Giesen- dam; naar Pesse H. C. Speckman, teNoordwijk;naar Varik (Geld.) A. S. Talma, cani. te Dordrecht; naar Buurse (cl. Deventer). Aangenomen naar Idsega J. Schuurmans Stekhoven teExmorra. Bedankt: voor Zuiderwoude en Uitdam (cl. Edam) C. Plug, cand. te Amsterdam; voor Haulerwijk N. H. Kuiper, te Tinallingen; voor Hoenderloo (toez.) Dr. A. J. Ih. Jonker, te Rotterdam; voor De Wijk (cl. Meppel) J. W. de Vries, te Beusichemvoor Sprang, J. Bolkestein, te Ter Aar. (toez.) Kerk. Wechgelaar, cand. Dirkshorn J. W. Wechgelaar, cand. te Aalten. Bedanktvoor St. Anna Parochie R. lluls, te Nieuw Amsterdam. R. C. Kerk. Benoemd: tot professor aan het collegie te Weert J. A. Geurts, priester uit het Seminarie; tot pastoor te Geijsteren J. Jan- sen; tot id. te Papenhoven R. Loijens; tot id. te Beegden P. Litjens; tot id. te Linne J. Engelstot id. te Baaksem M. Peters; tot id. te Wijnandsrade J. Lambreeht, alien thans kapelaan. Doopsgezinde Gemeente. Beroepen: naar Rottevalle (Fr.) J. F. Knipscheer, prop, te Amsterdam. Ook de hh. C. A. Leendertz en P. Zondervan hebben het le gedeelte van het Proponents-examen met geed gevolg afgelegd. Christ. Ger. Beroepen: naar Dirkshorn J. W. Aangenomennaar Mishandeling. Onder toevloed van een groot aantal nieuwsgierigen werd voor de rechtbank te Amsterdam behandeld de zaak contra Adrianus Petrus Mutsaer, 18 jaren oud, van beroep metselaar, beklaagd op 29 Augustus I. j. den hear Tyler, kapitein van het Legers des lleils, moedwillig twee slagen te hebben toe- gebracht. De heer Tyler was in den tuin van de woning van den heer Guvaerts en hoorde dezen roepen, blijkbaar om hulp; toesnellende, zag hij den beklaagde, die een kaart voor de mee ting verlangde en zich niet wilde verwijderen, hetgeen tot een woordenwisseling aanleiding gaf, bij welke gelegenheid beklaagde den heer Tyler met de hand twee slagen in het aangezicht heeft toegebracht. De toedracht van het voorgevallene werd bevestigd door de heeren Tyler, Govaerts en Palstra, officieren van het Leger des heils, die op de in Engeland gebruikelijke wijze, met het kussen van den bijbel den eed atiegden. Getuigen ver- klaren, in strijd met den beklaagde, die dronkenschap tot zijne verontschuldiging aanvoerde, dat deze op gemelden datum niet beschonken was, hetgeen ook nog verklaard wordt door de getuige juffrouw "Van der Matten, weduwe W. F. Jansen. Het O. M. eischt wegens mishandeling 8 dagen gevangenisstraf. Uit- spraak over acht dagen. Vervolgens had zich te verantwoorden Coenradus Jansen, 30 j., stukadoor, reeds vroeger veroordeeld, die op 14 September den heer Tyler voornoemd met een hambeen op het hcofd heeft geslagen. Op gemelden datum zat kapitein Tyler te eten, toen er gebeld werd en afkomende op het geroep van /■/Captain come here" zag hij drie personen, die wilden binnendringen, onder het vertoonen van hambeenderen, zeggende: udat zijn beenderen ge- zonden door de socialisten om soep te koken". Op de aanma- ning om zich rustig te verwijderen, volgde ongenoegen, waarna bekl. den heer Tyler met zijn hambeen zoodauig op het hoofd heeft geslagen, dat hij neerviel en eenige dagen onder genees- kundige behandeling is geweest. De beklaagde beroept zich ook op den staat van dronkenschap. Den avond vdor den dag van het gebeurde zou bekl. de bijeenkomst verstoord hebben door zijn gedrag. In deze zaak werden gehoord de getuigen Tyler en Govaerts, Van der Hilst en juffrouw Van der Matten. Het O. M. eischte veroordeeling tot 45 dagen gevangenisstraf. Uit- spraak over acht dagen. Voor de arrondissements-reehtbank te's Gravenhaote stond een visscher terecht uit Leiden, die onder de gemeente Oost- geest getracht had, in vereeniging met een of meerdere perso nen, een vastgemeerd liggende vischkaar, 250 pond paling be- vattende, van hare ligplaats los te maken en mede te voeren. Op heeterdaad betrapt door den eigenaar der kaar en twee zijner knechts, liet hij den buit en zijn roeiboot achter, waardoor 't natuurlijk gemakkelijker werd den dader te vinden. Verschillende getuigen herkenden hem als den persoon, die zich in de roeiboot had bevonden en die zij op de verschillende uren juist de tijdstippeu waartusschen de diefstal plaats had te Leiden hadden aangetroffen. Een van hen, een soldaat op post, die hem om half elf des avonds in 't plantsoen had gezien, ver- klaarde bovendien nog dat bekl. later had getracht hem om te koopen, om eene andere verklaring voor de rechtbank af te leggen dan hij voor den rechter van instructie had gegeven. Tegenover al deze verklaringen stelde beklaagde een hardnek- kige ontkentenis. Mr. baron De Vos van Steenwijk, subst.-officier van justitie, achtte bekl.'s schuld wettig en overtuigend bewezen en vorderde vooral met het oog op het ongunstig verleden van den bekl., die reeds verschillende vonnissen o. a. voor stroopen (9 maal), achter den rug heeft een gevangenisstraf van 6 maanden. Uitspraak a. s. Donderdag. Voor de arrond.-rechtbank te Maastricht stond terecht J. W. W., oud 25 jaren, metselaar, wonende te Meersen, beschul- digd van verzet tegen een ambtenaar gedurende de rechtraatige uitoefening van zijne bediening. Volgens de akte van beschul- di"ing had de beklaagde zich in den nacht van den 2en op den 3en Juli 1887, in het Limmelderveld, onder de gemeente Meersen, met geweld verzet tegen den onbezoldigden rijksveld- wachter Wijckmans, die aldaar met nog twee rijksveldwachters op surveillance was en hem op jachtovertreding had betrapt. In zijne vlucht voor den rijksveldwachter had hij zich omgekeerd en op dien ambtenaar opzettelijk een schot uit zijn met hagel en kruit geladen geweer gelost, door welk schot die veldwachter aan zijn rechterhand zoodanig werd verwond, dat de duim bijna geheel is weggeschoten. De beklaagde bekende het hem te laste gelegde feit, doch gaf voor slaapdronken geweest te zijn en geen besef van zijne han- deling te hebben gehad. Door het 0. M. is eene gevangenistraf van 2 jaren geeischt. Uitspraak Maandag a. s. Beleediging. In hooger beroep stond heden voor hetzelfde hof terecht ze- kere Cornelis Waaier, uit Edam. Op zekeren dag passeerde de veldwachter door de hoofdstraten van Edam en bemerkte hij, dat Waaier bezig was zijn vrouw en kind met een houteu lat af te ranselen. De veldwachter kwam er natuurlijk bij en maande den zonderlingen man en vader geen opstootje op de openbare straat te maken. vMaak jullie maar weer valsche stukken tegen mij op, dat kan jullie, doen"was het lang niet malsche antwoord. lieswege werd hij door de rechtbank te Haarlem tot 5 dagen gevangenisstraf veroordeeld. Hiermede bezwaard, was hij bij 't hof in hooger beroep gekomen. Hij ontkende de bewuste woorden tegen den veldwachter geuit te hebben en meende dat deze zich niet mocht bemoeien met een twist tusschen hem en zijne vrouw, die hem zonder reden ver- laten had. De adv-gen. mr. Op ten Noort achtte het echter noodig zijn geheugen eens op te frisschen, door hem in herin- nering te brengen dat hij door het hof te Amsterdam wegens mishandeling van zijn vrouw tot 15 dagen wa^ veroordeeld. //Ja," zei bekl., //maar zonder bewijs", Het 0. M. achtte het vonnis van den Haarlemschen rechter in alle inzichten juist en eischte dus bevestiging daarvan. De adv. gen. jhr. mr. De Savornin Lohman, heeft in de gehouden zittiug van den Hoogen Raad, tot verwerping gecon- cludeerd van het beroep van den boterkoopman en wiukelier te Leeuwarden, die door het Ilof aldaar in hooger beroep veroor deeld werd tot 6 maanden gevangenisstraf, wegens het bedriegen van den kooper in de hoeveelheid van het geleverde, door middel van listige kunstgrepen. De uitspraak is bepaald op 31 October. Behandeld werd o. a. de voorziening van een veldwachter der gemeente Best, die met bevestiging van een vonnis der recht bank te VHertogenbosch, door het Gerechtshof aldaar werd veroordeeld tot 45 dagen gevangenisstraf, wegens opzettelijk en wederrechtelijk van de vrijheid berooven van een persoon door gebruik te maken van de macht hem als veldwachter geschon- ken. De veroordeelde had in den avond van 6 Dec. met zijn collega te zamen een ander persoon vastgegrepen, hem aan beide hauden geboeid en daarna, zonder dat daartoe eenige wettige grond bestond, opgesloten in het voor bewaarplaats van dron- ken lieden te Best bestemde lokaal en hem daarin tot den volgenden morgen opgesloten gehouden. Advocaat mr. Patijn droeg een drietal cassatiemiddelen voor, ter ondersteuning van het beroep. Ook werd behandeld het beroep van een rietdekker uit Lei- muiden, die, met vernietiging van een vonnis der rechtbank te Haarlem, door het gerechtshof te Amsterdam veroordeeld is tot 14 dagen gevangenisstraf ter zake van diefstal van een eend. In deze zaak werden door den advocaat mr. L. Wr. Van Gigch uit Amsterdam, drie middelen aan het oord/el van den Raad onderworpen. Moeder Maria Theresia, overste van de Zusters van Liefde in dat rijk. De troepen stonden op het kleine plein der stad in een vierkant geschaard, en omringden een tribune, waarop zich de gouverneur-generaal met zijn staf bevond. Toen een adjudent gezonden werd om de non te halen, vond hij haar in een hospitaal, waar zij een soldaat troostte wiens been juist afgezet werd. Zij wilde het bed van den ougelukkige niet verlaten, voor de operatie gedaan was, en volgde daarna den officier naar het plein, waar zij door den generaal in persoon ontvangen en onder de vreugdevolle hoera s der soldaten naar de tribune geleid werd. De generaal gebood toen stilte, en sprak haar op plechtigen toon volgenderwijze toe: //Moeder Maria Theresia, toen gij 34 jaar oud waart, hebt gij van een kanonskogel een wonde ontvangen, terwijl gij een verwonde verpleegdet op het slagveld van Balaklava (Russische stad in de Krim; bedoelde slag werd geleverd in 1854). In 1859 werdt gij in de eerste gelederen op het slagveld van Magenta (in N. Ilalie) neergeworpen door de bom eener mitrailleuse. Sedert dien tijd zijt gij in Syrie, China en Mexico geweest, en indien gij niet gewond werdt, is het niet, omdat gij u niet bloot- gesteld hebt aan het geweer- en kanonvuur en de sabels en lansen van den vijand. In 1870 werdt gij te Reichshofen onder een hoop doode kurassiers opgenomen, overdekt met talrijke sabelhouwen. Zulke daden hebt gij eenige weken geleden bekroond met een der heldhaftigste feiten, waarvan de geschiedenis melding maakt. Een granaat viel op de ambulance, die onder uw toe- zicht stondde granaat barstte niet, maar kon dat ieder oogen- blik gedaan hebben, daardoor nieuwe wonden toebrengende aan de reeds gekwetsenmaar gij waart daar gij naamt de gra naat in uw armen, gij glimlachtet tegen de gewonden, die u met een gevoel van vrees, niet voor hen zelven maar voor u, aanzagen, en gij bracht het moordtuig op een afstand van tachtig meters. Toen gij het neerlegdet, zaagt gij dat de granaat op het punt stond van te berstengij wierpt u op den grondzij berstte, gij waart in een oogenblik met bloed bedekt; maar toen personen tot uw hulp kwamen toesnellen, stondt gij, zooals gij gewoon zijt, lachende op en zeidet: «/Dat is niets Nauwelijks waart gij van uw wonden hersteld, of gij keerdet terug^ naar het hospitaal, van waar ik u zoo even heb doen roepen. Gedurende deze lofspraak hield de non haar hoofd bescheiden naar beneden gericht, terwijl haar oogen rustten op het crucifix, dat aan haar zijde hing. Toen gebood de generaal haar neer te knielen, en, zijn zwaard trekkend, raakte hij er zachtjes drie- maal haar schouder mede aan en hechtte het kruis van het Legioen van Eer op haar borst, terwijl hij met bevende stem sprak //In den naam van het Fransche volk en het 1' ransche leger hecht ik op uw borst het kruis der dapperenniemand heeft het meer verdiend door heldendaden, noch door een leven, geheel en al in zelfverloochening doorgebracht, voor het welzijn van uw broeders in den dienst van uw vaderland. Soldatenpresenteert de wapenen De troepen salueerden, de trommen werden geslagen, de horens geblazen, de lucht was vervuld met een algemeen vreugderoep, iedereen jubelde en juichte, toen moeder Maria Theresia blozend opstond en vroeg. //Generaal zijt gij klaar met mij?" ,/Ja zeide hij. //Welnu, dan keer ik terug naar mijn armen soldaat in het hospitaal". Onlangs kwamen te New—York berichten aan omtrent het treurig lot der bemanning van de bark Napoleon, welke in 1885 in de IJszee verging. Vincent, de eenig nog overgeblevene, ver- haalt, dat hij met 17 anderen, drie en dertig dagen op het ijs had doorgebracht. Na verloop van dien tijd stierven 9 der schipbreuke- lingen van koude en uitputting. De overige uegen werden, na nog drie dagen van vreeselijk lijden, eindelijk te Port Clarence, Alaska, aan land gebracht. Vijf der ongelukkigeu, wier voeten afgevroren waren, stierven den dag daarna, en drie anderen over- leden na eenige maanden, ondanks de zorgvuldige verpleging der inwoners van die plaats. Vincent bleef te Port Clarence wonen. Hij is nu zeer gezond. De lijstervangst in de kreupelboschjes op het eiland Texel levert dit jaar aanvankelijk goede uitkomsten op. Voor de lijsters, die in strikken van paardenhaar gevangen worden, maakt men thans 5 h 7 ct. per stuk; zij worden bij duizenden naar den vasten wal verzonden. Enkele boschjes zijn uitsluitend voor de lijstervangst verhuurd. geraken en Ook Eene heldin. De gouverneur-generaal van Tonking heeft onlangs in tegen- woordigheid van alle Fransche troepen, die Hanoi, de hoofdstad, be- zetten, het kruis van het Legioen van Eer geschonken aan een non, Uit Gaasterland (Fr.) schrijft men ons Het lijstervangen is hier in vollen gang. Ofschoon deze lieve zangers bij duizendtallen in de strikken verwaard afgemaakt worden, is de vangst betrekkelijk nog gering de prijs, ongeveer 7 cent per stuk, is laag te noemen. Met de vangst van hazen is het in deze streken voordeeliger gesteld. Door twee jagers werden op eer. dag 35 hazen ge- schoten, en door elkaar verkocht a 1,65 per stuk. Eenige dagen geleden wondde een jongen te Alkmaar zich spelende aan de hand. Op aanbeveling van een anderen jongen werd tabak op de wond gelegd, tengevolge waaraan de jongen thans is overleden. Wenschelijk zou het zijn, dat de „Voorschriften tot voorloo- pige hulpverleening bij plotselinge onge vallen, bewerkt vanwege den Geneeskundigen Raad voor Noord-Holland" meer verspreid en bekend werden. N. v. d. D. 4

Weekblad van Haarlemmermeer | 1887 | | pagina 3