1 IA A 1 L E M M E B M E E li. NIEUWS en ADVERTENTIEBLAD. VAN Bij dit Nommer behoort een Bijvoegsel. 28e Jaargang No. 4-2. Zaterdag 15 October 1887. Aan Landbouw, Gemeente- en Polder-Belangen gewijd. PLAATSELIJKE BERICHTEN. Abonnementsprijs: J. II. de HUSSY, Rokin 60, Amsterdam. Prijs der Advertentien Cornelia en Sophia Naai- en Itreiscliool, te Abbenes. WEEKBLAD Per jaar, met Bijvoegsel franco per post. n zonder Bijvoegsel Enkele Nommers 15 Cent. 6.- ALLE TOEZENDINGEN, REDACTIE EN UITGAVE BETREFFENDE te adresseeren aan den Uitgever Hoofd-Agent: P. VAN CITTERT ZONEN, te Haarlem. van 1- 6 regels 75 Cent, elken regel meer 12Vs Cent. Groote Letters naar plaatsruimte. Abonnementen en advertentien worden aancjenomen door al\e boekhandelaren, postkantorenbrieoengaarders en postboden. Den 8 October 1887 werd ten huize van den kastelein C. Slikker Jr. in het koffiehuis i/de Nederlanden" te Hoof.ldorp de gewone jaarlijksche huishoudelijke vergadering van C( ncordia gehouden; 20 leden waren tegenwoordig. Tot nieuwe leden werden met algemeene stemmen toegelalen de heeren J. R. Nieuwen- hnizen J. G. Mattbes en L. Harder. De rekening over het afgeloopen jaar was als volgt: ontvangstenf 134.005 uitgaveu124.25 Batig saldo. 8.75 Van het door den bibliothecaris J. Eggink, ingediende ver- slag omtrent de boekerij werd voorlezing gedaan en voor kennis- geving aangenomen. Door de heeren C. Slekker en J. de Vries waren verzoek- schriften ingediend om de vergaderingen in Ren a. s. winter te hunnen huize te houden, de laatste ook op grond dat de ver- eeniging 25 jaren geleden daar is opgericht. Bij stemming werd evenwel bepaald dat de vergaderingen bij Slikker zullen worden gehouden. Tot leden van het bestuur werden met bijna algemeene stem- men herbenoemd de heeren: H. P. Bultman, President, H. J. van Batenburg, vice President, A. Stoel, Penningineester, J. A. Pijnappel Secretaris, D. Eggink en T. Folmer Commissarissen. Eindelijk werd bepaald dat het 25-jarig bestaan van Concordia op den 29n October a. s. feestelijk zal worden herdacht en dat oud-leden zich als lid zonder ballotage kunnen voorslellen bij het bestuur voor den 29n dezer. Introductie van personen buiten de gemeente woonachtig kan op den 29n a. s. plaals hebben tegen betaling van 1.50 voor beer en dame. Ten slotte deelde de voorzitter mede dat de heer Pijnappel op den 29n dezer 25 jaren, secretaris dezer vereeniging zal zijn geweeit. Deze vereeniging telt 69 leden. De dorpsgronden zijn door de gemeente verpacht voor 4 jaren tegen/' 350,75 per jaar, zijnde f 49,50 meer dan bij de voor- gaande verpachting. Belanghebbenden worden herinnerd dat voor den In Novemb. e. k. alle vergunningen om te Haarlemmermeer met honden- karren te rijden behooren te worden verlengd. Daartoe vervoege men zich ter secretarie met de hondenkar ten einde te laten zien of bet nummer er behoorlijk op te lezen staat, benevens de vergunning en de kwitantie van betaalde hondenbelasting over 1887. (Dit laatste heeft geen betrekking op personen buiten deze gemeente woonachtig). Aan den Ringdijk bij Aalsmeer zijn bij verschillende personen zelfs bij den Rijksveldwachter omstreeks 30 konijnen gestolen. Bij C. van Zijverden aan den IJweg een paardendek, en van de wed. Raveiisbergen, Ringdijk bij Bennebroek, een roeiboot welke voor 2,50 is verkocbt aan S. C. aan de Vijfhuizen. Deze boot is door den Gemeente-veldwachter Visser in beslag genomen. Middel tegen ontvluchting. Toen de veldwachter op den dag van de harddraverij te H. een w*erspannige moest in bewaring nemen, verzncht bij aan iemand assistentie om de tweede handboei aan te leggen. Deze vergiste zich in de hand en sloeg de boei om den pols van den veldwachter tot groot vermaak der omstanders. Het middel was praktisch. Uitslag der op den 11 dezer door het Gi'ineentebestuur ge houden aanbesteding van steenkolen ten dienste der scholen en het Raadbuis. per hektolieer grove, gruis. W. Bierhaus, te Haarlemmermeer 0.78 0.65 ct. P. Klomp u 0.78 0.67% u Gebr. Bos, n u 0.865 0.665 P. van Daalen, u u 0.88 0.68 Gegund aan den laagsten inschrijver W. Bierhaus. Zaterdag jl. werd C. J. Gerritsen, op bet erf van de wed. C. de Koning aan den IJweg, door diens zoon H. de Koning met een juk een slag op het hoofd toegebracht, welke bloedstorting tengevolge had. Men bad verschil over f 2,50 werkloon. Van 't voorgevallene is proces—verbaal opgemaakt. Voordracht ter benoeming van ten hoofd aan school no. 2 te Haarlemmermeer: Rangnuminer: 1 Meurs, Reijer, Hoofd der school te Andijk; 2 van Meerkerk Pieter, onderwijzer te Dordrecht; 3 van Ek, Jacob, onderwijzer te Dinteloord4 Bruin Teunis, onderwijzer te Amsterdam; 5 Klinkenberg Gijsbertus Marinus, onderwijzer te Egmond a/Zee. Aan den IJweg heeft men de brutaliteit gebad om ten nadeele van een werkman C. V. in &hi nacht p, m. 4 hekloliter aard- appelen te rooien en te ontvreemden. Naar de daders wordt onderzoek gedaan. Bij de op 13 October 1887 door Dijkgraaf en Heemraden van den Haarlemmermeerpolder geliouden aanbesteding voor het vernieuwen van zes stoomkelels en van de stooinkast aan den Ciuquius werd ingeschreven doorH. Bollinckx te Brussel voor 61500.als hoogste inschrijver, en Van den Honert &Punt te Amsterdam voor f 29956.als laagste inschrijver. Door het Dagelijksch Bestuur van den Haarlemmermeerpolder werd heden aan M. Verkirijl, stoker le klasse aan bet stoom- tuig //den Lijden" een zeer fraaie in nette lijst gevalte diploma, benevens een geldelijk bedrag ter hand gesteld wegens zijn veertigjarigen diensttijd bij den polder en bij de voormaiige coin- missie van beheer en toezicht over de droogmaking van het Haarlemmermeer. BURGERLIJKE STAND van 5 tot 11 Oct. 1887. OnderirouwdB. Bos en N. Lievaart, wed. GehnicdM. C. van Rijen met P, SpijkerJ. Nieuwenhuizen met M. A. v. d. Maas. Geboren C. Cazina, dochter van P. K. Hekman en C. van Tilburg; Lambertus, zoon van N. Burghont en A. de Haan; Hermanus, zoon van N. Burghout en A. H. Knoop; Cornelis, zoon van G. van Loon en A. Duivenvoorde; Helena, dochter van C. van der Meer en J. de Roode; Cornelis; zoon van J. van Oudenaaren en M. Vermeer; Pieter, zoon van M. de Vries en M. Vlaar; Marinus, zoon van J. Langereis en M. J. Verbeek; Jacob, zoon van A. van Dijk en L. van Oosten. OrerledenClaz'na Cafe, oud 73 jarpn, geh. met H. Hoog- moed; Anthonia, oud 7 weken, dochter van L. Vermeer en A. Smits; Cornelia de Koter, oud 79 jaar, wed. van J. Witte; Maria Geertruida, oud 6 mianden, dochter van P. Eilander en A. Eigenhuis; Marinus, oud 8 maandon, zoon van M. Korsuize en 0. Iirianse; Jan, oud 10 weken, zoon van T. R. van Ga- meren en C. Blonk; Rieuwert, oud 14 jaar, zoon van J. Deugd en J. van Gulik; Anthonia, oud 3 maanden, dochter van A. van der Voet en J. de Graaff. De lessen op deze school gedurende den Zomer aan 26 meisjes gegeven, zijn den eerston October geeindigd. Het Gemeentebe- stuur stood hiervoor het schoolgebouw ten gebruike af, waarin van 'snamiddags 4 uur tot 6^ our onderwijs werd verstrekt. Menig stuk goed werd afgewerkt, en alzoo eeningszins tegemoet gekomen aan de velerlei bezwaren in eene drukke huisbouding. Het onderwijs omvatte: naaien, breien, stoppen, verstellen, haken en merken. Voor elk kind bedroeg het schoolgeld 15 cent per week, waarvan 10 cent vergoed werd aan de leerlingen, die gedeeltelijk kosteloos onderwijs ontvingen. Het b drag daarvan ruim 34 werd gevonden uit de rente van het kapitaal door wijlen Dr. Ileije c. s. aan deze school vermaakt. Het school- verzuim was betrekkelijk gering; vier meisjes, die geen enkelen schooliijd verzuimd hadden, ontvingen op het feest, waarmede de lessen geeindigd zijn, ieder eenen prijs in geld, welke van twee hunner op de spaarboekjes ingeschreven werden. Het aan- tal leerlingen bedroeg: van 18 April4 Juli 9 geheel en 18 gedeeltelijk betalenden; ii 4 Juli 3 Oct. 9 ii n 17 n n Evenals ten vorigen jare vierden de meisjes op rerht pret- tige wijze het feest, waarvoor de Heer W. Zervas, te Keulen, administrateur van het legaat, op onbekrompen wijze de noodige middelen had geschonken. Het achttiende leerjaar der Cornelia en Sophia naai- en breischool, te Abbenes, werd hiermede ge- sloten. Ter berinnering aan een groot man, vdor twee jaren in Haar lemmermeer overleden, vaak miskend tijdens zijn leven en scbijn- baar spoedig vergeten na zijn dood, volgt hier het afschrift van eenen brief, door den eigenaar in eere gehouden. Postadres Sloten Noord Holland 23 April 1884. Den Heer Boekel te Abbenes. Geachle Heer! Uw brief van 21 April '84, behelzende betuiging van deel- neming in mijne ziekte, heeft ii ij veel genoegen gedaan. Het werktuig dat mijn lichaam heeft voortgedreven sedert 1817, heeft altijd nog al veel stoom gebruikt; het scbijnt dat de ketel en de stoompijpen in den laaisten tijd gebiekkig zijn geworden; zij schijnen niet bersteld te kunnen worden, maar met halve kracht miscliien nog eene poos te kunnen weiken, tot algeheele rust en slooping hun deel zal zijn. Het is mij aangenaam ie vernemen, als zij, die mijnen werk- kring gekend hebben, getuigen dat ik mijne kolen niet vruchte- loos verstookt beb. Ik dank Uwe eclitgenoote en U bij deze gaarne voor de vele blijken van vriendschap ons dikwerf betoond. Hoogacbtend Geheel de Uwe (is geleekend) Amersfoort. Bij het besluit van het Provinciaal Kerkbestuur van Zuid- Holland is Jakobus Mostert, ouderling van de gemeente Kage- Abbenes, wegens afval van de kerkelijke verordeningen, uit zijn ainbt ontzet en vervallen verklaard van zijn lidmaatschap van de Hervorinde kerk. Sedert het jaar 1885 was deze zaak bij het Provinciaal Kerkbesluur in behandeling. Daar de afgjzette ouder ling ook de betrekking van kerkvoogd in de kerk te Abbenes bekleedde, heeft hij ook deze verloren wegens zijn vervalling- verklaring als lid van de Nederlandsche Hervormde kerk. Door de dames Van der Kamp en Van Maanen is dezer dagen met eenige meisjes te Abbenes eene vereeniging opgericht onder den naam van Dorcas. Deze vereeniging stelt zich voor, voor- loopig om de 14 dagen, bij elkander le komen, des avonds, 1 en einde door gezamenlijken gezelligen en nuttigen arbeid allerlei handwerken te vervaardigen, welke dienen zulien voor prijzen in verlotingen ten bate der stichling eener Bewaar Naai-en Brei school le Abbenes, als voor uitdeeling aan behoeftigen in dit deel van Haarlemmermeer. De werkeude leden zullen bovendien elk

Weekblad van Haarlemmermeer | 1887 | | pagina 1