BUITENLAND, BINNENLAND. WEEKBLAD VAN HAARLEMMERMEER NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Tweede Kamer: Waterverversching van 's Gravenhange. eene contributie slorten, waartoe ook belangstellenden buiten hunnen kring in de gelegenheid gesteld worden. Ai heeft de Stad Leiden heden ten dage geen last meer van opstuwing van het water uit het Haarlemmermeer, waaraan ech- ter het genot verbonden was, dat de lieden van den Apothekers- dijk en de Oude Vest in hunne woonhuizen de binnengespoelde stekelbaarjes konden verschalkenal hoort men thans niet meer in de vergaderzaal der Edelmogenden met hand en (and ijverig tegen de droogmaking van het Haarlemmermeer, op grond van het overoud eigendom der stad op een gedeelte van het visch- water; tocb ziet men nog vaak vele Leidsche beminnaars van hengelen den Rijn, de Zijl, het wijds afdwalen tot in de Ring- vaart en Hoofdvaart van hun drooggehouden Haarlemmermeer, om hun geluk te beproeven in het verschalken van het schub- big watervolkje, Ook dezen Zomer weder zag men de oevers van het eilandje tegenover den Leegwater omkranst met Heeren zoowel als Dames, die de zaligheid wenschte te genieten van het nop te hebben van het trillen, ind' open, onderduiken van den dobber, van het zien zuigen van een langwijlig aaltje, of het leuteren van een zeurig pootjen aan den onmerkbaren hoek. Het taai geduld van die echte liefhebbers verdient menigmaal bewondering, want al viel de regen niet bij druppels maar zelfs bij stralen uit den donkerbewolkten hemel, onverdroten bleven zij turen op den waarschuwenden dobber. Niet zelden werd de moeite en het geduld ruim beloond. Onlangs nog vingen drie peueraars, nu geene Leidenaars, maar bewoners uit Haarlem mermeer, in een nachtelijke vangst ruim 200 alen en palingen, ■en diende het geluk eene poos later aan twee Abbenessers°om in den tijd van 8 uur ongeveer 150 visschen te vangen, waar- -onder heerlijke sausbaarzen, die hunnen ouden roem op wichtige wijze handhaafden. Een van de schoonste wandelwegen in de omstreek van Abbenes verdwijnt meer en meer. Het is de oudsdijk, die den Huigsloterpolder, in vereeniging met den ringdijk van Haarlem mermeer, omringt. Als men van Abbenes of het roode pad langs, (aan weerszijden beplant met iepen, welke een fraaie laan vormen), het smalle, zwarte pad heeft bereikt, om vervolgens het eenpersoons bruggetjs over den Kagertocht te gaan, bevindt men zich weldra op den hoogen dijk van dat poldertje, door uitveening ontstaan. Een heerlijk gezicht heeft men van bier op het nabijliggende Abbenes met zijn landelijk kerkje en rijkdom van allerlei boomgewas. Als zoovele eilanden volgt het oog in deze onafzienbare luchtzee de menigte bouwhoeven aan den Sloterweg, den Lisserweg, het hoofdkanaal in den Ringdijk. De steenen wachtpost, die den ouden vijand van het droog- gernaakt Meer, hoewel verjaagd, niet vertrouwl, de polyp, die zijne vangarmen uitstrekt om te grijpen en te dooden, wat in zijne nabijheid hem belaagt, de Leegbwater! staat in het nevelig verschiet, vaak gehuld in een zwart pantser van donkere, dikke rookwolken, als bij voor korten tijd den kamp hernieuwt tegen zijn verslagen maar niet gedooden vijand. Met groote bochlen en diepe kronkelingen leidt de dijk ons onder allerlei verge- zichten in dezen eeuwig gedenkwaardigen p dder naar de Ring- vaart, kalm en koel bij stil weder en gestoffeerd met menigte van stoombooten, slepers, roeibootjes en een krans van langop- schietende riethalmen langs zijn boord, aan de Meerzijde, laag genoeg gelukkig om het schoone van de landstreek aan het oog te vergunnen, dat zich aan de overzijde verloont met zijne half in liout verscholen bouwhoeven, het grazend, talrijk vee, de dorpjes ler Ana, Rijpwetering en Aarlanderveen met hunne sterkuitkomende kerktorens. Die dijk wordt thans uitgeveend, in drie jaar moet bij verdwenen zijn. Hier en daar zijn er reeds groote bressen in gemaakt en komt de ongeschreven geschiedenis van eeuwen aan het licht. Op deze plaats was de dijk zeker zwakjes en eiscbte door bepuining en zandbeslorting ophooging en versterking tegen het booze Meer, juist tegenover Abbenes, over welk eiland de N. W. winden heenstieken. Hier vertoonen zich nog duidelijke sporen van eenen ouden weg, onder de ophooging, ruim 1 M. verdwenen. Nan waar die groote verzameling kersen- en pruimenpitten Hebben visschers of kloosterbroeders op deze plek hun middag- maal gebruikt? Jammer, dat die twee munten zoo versleten zijn, dat het opsclirift niet meer te herkennen is. De begeerigheid aasde op eene groote vondst, wie weet welk een schatbij onder- zoek bleek het opeengehoopt, gekleurd glas te zijn. Naar de Ringvaart loopende, aan den kant van de Wetering, waar de dijk zich aanmerkelijk verheft, ontdekt het oog in de grondlagen niets bijzonders. Ja hier welZand, puin, steenen, °ud hout, eene groote ton, nog half gevuld met kalk; niet ver van hier drie dikke roodkoperen plateneen ruw landhek, geheel door de veenbank ingesloten. Debt gij dat huis gezet oude Ger- maan! van wien ik mogelijk de beenderen hier vind fonda- menten, in deze streek opgegraven, dagteekenen echter niet uit uwen tijd. Voorzeker een wandeling langs dien ouden dijk met zijne schoone vergezichten en in den staat zijner verveening beloont de moeite. Jammer dat hij verdwijnen zal; doch eerst het nood- zakelijke, dan het nuttige en dan eerst het aangename, waartoe ook het schoone behoort. ENGELAND. Na het bezoek der heeren Kalnoky en Crispi te Friedrichsruhe wordt thans gesproken, dat ook Lord Salisbury zich naar den Duitschen Kanselier begeven zou. Twee socialistischo leiders Nicoll en Houghton werden te Lowestoft door een groote volksmonigte ernstig mishandeld. Bij den brand van de stoomboot »Napels" te Havanna zijn 5600 balen katoen deels door het vuur, deels door het water beschadigd. Uit Engelsch-IndiO wordt gemeld, dat men een aanvang zal maken met den Mu-Valley-Spoor weg in Opper-Birma. Dit is van belang omdat die lijn een deel zal vormen van den spoorweg, die in de toekomst Engelsch-Inditi met China zal verbinden. DUITSCHLAND. Zoowel Prins Bismarck als de Italiaansche ministerpresident Crispi hebben te kennen gegeven, dat het bezoek uitsluitend ten doel had een drievoudig vredeverbond op te richten. De liberale burgemeester van Berlijn de heer Von Forckenbeek, die bij de vorige verkiezing zijn zetel verloor, is thans met groote meerderheid verkozeu. De anarchist Neve is tot 15 jaren tuchthuisstraf veroordeeld, wegens voorbereidende handelingen en aansporing tot het plegen van hoogverraad en overtreding van de wet op ontplofbare stoffen. In Duitschland wordt in den laatsten tijd druk gesproken over het plan voor een kauaal van Antwerpen naar den Rijn, in aansluiting aan het Belgische Campinekanaal, dat weder aan- sluit aan de Zmd-Willimsvaart van Den Bosch naar Maastricht. De Duitsche kroonprins is nog niet geheeJ hersteld, hoewel de laatste berichten gunstig luidon. FRANKRIJK. De Duitscho gezant heeft den Franschen minister van Binnenlandsche Zaken 50,000 mark ter hand gesteld voor de weduwe van Brignon. Het grensgeschil is dus uit de wereld. Het op schandaal beluste Parijs kan zijn hart ophalen. Een der militaire grootheden, generaal Caffarel, onderchef van den Generalen Staf aan het Ministerie van Oorlog, een prot6g<5 van den generaal Boulanger, is gevangen genomen wegens het aan- nemon van geld of geschenken voor het bezoigen van ridderorden van hot Legioen van Eer, en allerlei andere oplichterijeu. Deze generaal hield van een weelderig leven en stak diep in schulden. Twee voorname medeplichtigen van hem zijn zekere Mevr. Limousin, in wier huis brieven van de generaals Boulanger en Thibaudin en van vele andere hoogheden gevondon zijn, en een Beierscbe Baron Kreitmayer. Er schijnen nog meer anderen in deze zaak betrokken te zijn. Generaal graaf d'Audlau, lid van den Senaat is reeds door den rechter van instructie ondervraagd en zelfs wordt de naam van Grevy's schoonzoon, den heer Wilson genoemd. Deze laatste heeft de beschuldiging met ver- ontwaardiging afgewezen. SPANJE. Naar men meent heeft op verlangen van den minister-president Sagasta de Spaansche regeeiing haar overhaastn militaire maatregelen gestaakt. Voorloopig schijnt er tusscheu Spanje en Frankrijk meer over- eensuemming te komen ten opzichte van het tegengaan van mogelijke onlusten in Marokko. ITALIE. Eerlang zal de Seizor van Oostenrijk een bezoek brengen aan kouing Humbert. Uit Massowah luiden de berichten ongunstig. Een overmacht Abessiniers zou de Italiaansche voorhoede tot den terugtocht hebben geDoodzaakt. De Popolo Romano spreekt van een vier-voudig verbond, dat Engeland, Italitj, Oostenrijk en Duitschland moesten aangaan, tegen mogelijke plannen van Frankrijk eu Spanje bij eventueel overlijden van den sultan van Marokko. De toestand van dezen potentaat schijnt echter werkelijk te verbeteren. De cholera is thans nagenoeg uit Italia verdwenen. RUSLAND. De heer van Giers zegt dat Duitschland berouw zal hebben over zijn staatkunde. Geen alliantie is in staat ver- goeding te geven voor de vijandschap van Rusland. Tegenover het drievoudig verbond kan Rusland een even sterk plaatsen, nl. Rusland, Frankrijk en de Balkan Staten. Men beweert dat Ejub-Khan, de Afgaansche troonpretendent te Ghazni is aangekomen. Tevens wordt gemeld dat de Emir Abdurraman ziek is. BULGARIJE. De uitslag der verkiezingen voor de Sobranja is een overwinning voor de regeering. Van do 292 verkiezingen zijn 258 gunstig voor de regeering nitgevallen. De vrede werd nagenoeg niet verstoordalleen te Plevna en Rahovitza hadden vechtpartijen plaats. AMERIKA. Te New-York zijn do socialisten en de volgers van den heer Henry George slaags geraakt. Vijftig personen zijn gekwetst. Te Minneapolis zal een groote vergadering van de »Ridders van den Arbeid" plaats vinden, waarop men verwacht, dat het hoofd, de heer Powderley, zijn ontslag nemen zal. MAROKKO. Niets dan tegen strijdige berichten over den ge- zondheidstoestand van den sultan. De Marokkaansche regeering heeft zich bereid verklaard 100,000 frs. schadevergoeding te betalen voor een moord gepleegd op een Franschen ofiicier, die op reis door de Arabieren werd omgebracht. EGYPTE. Hier wordt het cholerareglement toegepast op schepen komende van Madras, ZUID-AFRIKA. Volgens de Kreuz-Zeitung, zal de Duitsche W ust-Afrikaansche Maatschappij, die van den heer Luderitz diens bezittingen aan de baai van Angra Pequena heeft overgenomen, weldra souvereino rechten verkrijgen. De baai zal in het vervolg Luderitz-baai heeten, ter herinnering aan den eersten kooper, die eenigen tijd geleden verdween en voor dood gehouden wordt. Het gebied der Maatschappij krijgt verder de namen van Duitsch Damaraland van de Portugeesche grens tot do Swakop-rivier, en van Duitscb Namaland van genoemde rivier tot de Oranje rivier, om het te onderscheiden van het onafhankelijke binnenland. Verder heeft de Maatschappij van de heeren von Lilienlhal en Schmerebeck de concession gekocht, die deze heeren indertijd van Meharero, het opperhoofd der Hcrezoes, hadden verkregen, ten gevolge waarvan de Maatschappij ten eeuwigen dage uitsluitend het recht zal hebben om in de landstreek tusscben de rivieren Swakop en Omaruru delfsiotfen en kostbare steenen te zoeken en mijnen aan te leggen. Vijf Australisehe goudgravers hebben reeds toestemming om, op de gebruikelijke voorwaarden en op hun eigen kosten, goud te zoeken en zijn reeds aan het werk, overtuigd zijnde dat deze streek goudhoudende steenen bevat. Central Nems heeft een bericht van do Kaap ontvangen, dat de onderhande[ingen over eene vereeniging van de Transvaal met de Boeren-Republiek ten einde zijn gebracht cn de beide repnblieken thans vereenigd zijn. Pretoria wordt de hoofdstad en president Kruger hlijft aan het hoofd van den nieuwen Staat die in twee landdrostijen wordt verdeeld Dit tractaat behoeft de goed- keuring van Hr. Ms. regeering volgens de Londensche conventie. Johannesburg, de nieuwe stad in de Transvaalsche goud- velden viert haar eerste geboortefeest. In de Tweede Kamer is een begin gemaakt met de beraad- slagingen over de Grond wctsherziening. Miuister Heemskerk heeft uitdrukkelijk verklaard, dat de Regeering de herzienings-ontwer- pen als edn geheel beschouwt, en dat, mocht de Kamer ver- hinderen, dat de zaak zoo tot stand komt als zij nu is voorgesteld, het kabinet zou moeten aftreden. De tweede behandeling van de grondwetsherziening is aan de orde. Voor een onwettigheidsmotie van den heer Keucheuius stemde hij alleen. Alle hoofdstukken zijn achtereenvolgens met den meesten spoed behandeld en goedgekeurd. Den heer Heemskerk is het dus gelukt de vereischte twee derden stemmen voor zijne ontwerpen ter revisie te verkrijgen. Met op den na algemeene stemmen heeft de Tweede Kamer aangenomen het ontwerp tot verlenging van de overeenkomst met de Nederl. Handelmaatschappij tot 31 December 1894. Hij koninklijk besluit van 6 dezer is benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw, de heer dr. C. A. Pekelharing, hoogleeraar aan de Rijks universiteit te Utrecht. Aan de suikerfabriek der Maatschappij van Landbouw en Beetwortelsuiker-industrie te Zevenbergen en aan de fabriek »de Mark,'' te Oudenbosch, zijn de werkzaamheden begonnen. Ook do Neder-Betmvscbe beetwortelsuikerfabriek, te Gelder- malsen, is gisteren met haar 21ste campagne aangevangen. Aan de zaak Willink Ketjen wijdt het Vadcrland, een ar- tikel waarin het zich geen partij stelt, maar tot deze con- clusie komt Een van beide of de heer Ketjen heeft ongelijk, maar dan had men den onbeschaamden indringer de deur moeten wijzen, zijn beleedigingen niet langer moeten dulden, hem bij den straf- rechter moeten aanklagen, of de heer Ketjen heeft gelijk, maar waarom helpt men hem dan niet Volgens later bericht is de heer Ketjen gearresteerd. Een groot gedeelte der werkzaamheden voor de waterverversching van 's Gravenhage is reeds voltooid; in de ingraving in de duinen bij de zeesluis heerscht echter nog de grootste bedrijvigheid. Het stoomgemaal met kolenloodsen machinisten-woning is reeds lang gereed; het gasfabriek-stoomgemaal met 2 bruggen is evenals de schutsluis zoo goed als voltooid. De hoofden in zee zijn vol tooid. A lies is zoo ver gevorderd dat een proef met de water verversching in het voorjaar van 1888 zal kunnen plaats vinden. Als direct gevolg van de ververschiugswerken zal verder moeten worden overgegaan tot het uitdiepen der stadsgrachten. De kosten daarvan zullen, naar men verwacht, voor een goed deel godekt worden door de opbrengst der baggerspecie. Uit Nijmegen wordt ons van 7 October gemeld: Onder een grooten toevloed van belangstellenden had heden avond een tweede proefrit met het stoomrijtuig Noviomagum op de grindwegen plaats. Door den uitvinder; den heer P. van Rijn alhier, waren eenige ingenieurs en andere deskundigen uit- genoodigd de proefnemeng bij te wonen. Omstreeks lCB/g uur begon de heer Van Rijn zijne rit.ten rondom het Keizer-Karelsplein te maken, en eindigde met zijn proefstoomen ten liy3 uur. Ofschoon geen bepaald oordeel door deskundigen werd uitgesproken, daar men liever de Noviomagum eens op den langen weg wilde zien beproeven, keerde men toch hoogst voldaan over de vinding huiswaarts. Aan den voorgonemen tocht door de stad kon geen gevolg worden gegeven, wijl het gemeentebestuur geene toestem ming had willen verleenen om de keibestrating met de Noviomagum te berijden, daar het gevaar voor do veiligheid vreesde: Naar wij vernemen, heeft de heer Van Rijn reeds uit Oost- Inditi aanzoek ontvangen tot overzending van zijn stoomrijtuig, ten einde ook daar de bruikbaarheid voor het vervoer op den ge- wonen weg te kunnen beproeven. N. R. Ct.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1887 | | pagina 2