LANDBOUW. KERKELIJKE BERICHTEN. RECHTSZAKEN. GEMENGDE BERICHTEN. vVEEKBLAD VAN HAARLEMMERMEER. NIECJWS- en ADVERTENTIEBLAD. Onze Londensche correspondent schrijft: Niet in liet vee, waarvan de inzendingen dit jaar eer minder befeekenis hadden dan vorige jaren, heeft zich de gesloten ten- toonstelling der Vereeniging van Britsche zuivelbereiders gunstig van bare voorgangsters onderscheiden, maar in de boterklassen, waarin Engelscben met Ieren gewedijverd hebben in bet inzen- den van natnurboter, welke door de prijsrechters tereeht verklaard is geworden te zijn de beste, ooit te Islington op deze tentoon- stellingen uilgestald. Vooral de Ieren hebben zichzelven over- Ned. Herv. Kerk. Beroepen naar Boven-Smiide (toez.) 11. C. Speckmaii te Noordwijk (Gron.); naar Kornhorn (Gron.) H. Iluls cand. te Kampen naar Drimmelen G. J. ten Brummeler Andriesse J. Czn., te Hypolitushoef op Wieringen: naar Chide en Nieuwe Wetering, J. Ph, Ilattink Jr., candidaat, te Harderwijk; naar Gouda (toez.) Dr. J. Th. de Visser, Alineloonaar Wervers- hoof (el. Hoorn) C. J. A. Bosch, cand. te Leiden; naar Mak- kum J. Doorenbos, te Oosterbierum naar Hotwerd (toez.) H, Nieweg, te Dievernaar Loon op Zand (cl. Heusden) J. Bolke- stein, te Ter Aarnaar Wijngaarden en lluibroek (cl. Dord recht) J. G. Dekking, te Zijderveld (cl. Gouda.) Aangenomen: naar Makkum en Kornwerd W. v. Sloten, te Zeerijp; naar Oosterwierum (toez.) R. E. Wieringa, te Boijl naar Nes, Hollum en Ballum, (als hulpprediker) j Kreukniet, onderwijzer te Giesendam; naar Arkel G. van Wijhe, te Oos- terdijk (N.-H.)naar Harderwijk H. ten Kate, te Wapenvelde. Bedankt: voor Biggeuerke (cl. Middelburg) C. Plug, cand.te Amsterdam; voor Broek-op-Langendijk (cl. Alkmaar) J. W. H. Kalkman, te Monster (cl. 's-Gravenhage); voor Morra c. a., W. Cannegieter, te Bija (Er.)voor Vroomshoop C. J. Plug, cand. te Amsterdam voor Scherpenisse en Wesikerke E. Loen, te Grijpskerkevoor Altforst en Appeltern (Geld) Johs. Vinke, te Enter (cl. Deventer). Ned. Ger. Kerk. Beroepen naar Harderwijk (Geld) J. C. Sikkel, te Hijlaard (Er.). Bedankt: voor Makkum J. Sikkel, te Hijlaard. Christ. Ger. Kerk. Beroepen naar Haarlemmermeer G. W. H. Esselinck te Broek op Langendijknaar Waddinxveen c. a. P. van Ylaanderen, te Yerseke. Aangenomen naar Munnikerzijl A. Geuchies, te Weerdinger- mond. JJoopsgezinde Gemeente. Beroepennaar Woudsend J. E. Knipscheer, prop., te Am sterdam; naar Midwolda c. a. H. Cleef (prop.) te Uithuizen; naar Leermens en Loppersum H. van Cleef, prop., te Uithuizen. In den nacht van Zaterdag op Zondag 1.1, lieeft te 's Graven- hage in bet Lange Voorhout een diefstal met inbraak en inklim- ming plaats gehad, die met zeldzame vermetelheid is ondernomen. Men heeft nl. door het uitsnijden of uitstooten van een ruit uit een venster van het soustrerain der onbewoonde helft van bet huis van uievr. de dousariere jhr. S. zich toegang verschaft tot dit afzonderlijk genummerd perceel, No. 23. De inbreker is daarna naar den zolder gegaan en heeft zich over het dak begeven naar de woning van genoemdedame, die uit de stad was. De dienst- boden waren echter in huis en een harer heeft in 't hoile van den nacht alles gehoord. Zij war echter dermate verschrikt, dat zij haar kameraad niet durfde wekken. Zij hoorde den nachtelijken bezoeker door het geheele huis gaan; eerst later toen het onraad scheen geweken, waagden de dienstboden zich aati een onderzoek en 't bleek daarbij, dat de inbreker het dienstbodenvertrek uit voorzorg had afgesloten. Vermoedelijk niets van zijne gading vindende, heeft de dief alleen een kleine werkdoos van een der dienstboden meegenomen en langs denzelfden weg, dien hij bij zijn komst had gekozen, verder begeven. Over het dak van 't huis No. 25. van baron v. D. v. VV. bereikte hij het dak van No. 27, de woniug van jhr. Q. v. U. Hij glipte daar door een dakvenster op de zolderverdieping en \ond eenige kleedingstukken, die waren opgehangen om te worden schoongemaakt. Met dezen buit sloop hij weder door het dakraam en bereikte over de per- ceclen 25 en 23 weder het ledige huis no, 21, waaruit hij vervolgens door de gebroken ruit in het onderhuis schijnt te zijn ontkomen. De politie doet tot nog toe te vergeefs pogingen om den brutalen inbreker op het spoor te komen. (Fad.) Voor de rechtbank te Leeuwarden heeft tereeht gestaan P. M. T. Dethmers, oud 49 jaren, geboren te Zuidlaren, gefailleerd koopman te Sueek, ter zake dat hij als president-boekhouder van het stadswerkhuis te Sneek, een bedrag van /460 verduistcrd heeft. Lit de behandeling bleek, dat bekl. een algemeen geeerd man was in Sneek, voorzitter der kamer van koophandel, notabele van het kerkgenootschap, waarvan hij lid is, president-directeur van het werkhuis, en dat hij het volste vertronwen genoot. Door speculates geraakten zijn zaken fout en is hij den 16den Juni jl., 6 kinderen achterlatende, naar Belaie gevlucht, waar hij zich uitgaf voor II. Lieftinck, geboren te Groningen en wonende te Rotterdam. Na eenigen tijd keerde hij terug en gaf zich bij de justitie aan. Hij bekende het feit, doch ontkende opzet. De subst. oficier van justitie, mr. J. P. van Outeren, vorderde zijn veroordeeling tot 2 jaren gevangenisstraf. De verdediger, mr. VV. W. Wichers Wierdsma, bestreed de qualificatie, daarna het bewijs voor opzet en eindigde met het verzoek, de preventieve hechtenis in aanmerking te nemen. De persoon, die den goudsmid S. in de Schoolstraat te 's-Cravenhage voor een paar gouden horlogekettingen heeft op- gelicht, is bekend. Ilij is zekere S., vroeger wonenie in de Princes Mariestraat, maar thans zoek. Door de rechtbank te Amsterdam werd uitspraak gedaan in de verleden week behandelde zaak tegen de drie vrouwen, die beschuldigd werden van mishandeling, beleediging en vrij- heidsberooving, gepleegd jegens een agent van politie, door hem, onder voorgeven dat hij dronken was, op te brengen naar een politiepost,. Negen getuigen d charge waren toen gehoord, geen a, decharge. De eisch was 21 dagen. De verdediger, mr. VV. A. Paap, pleitte niet ontvankelijk verklaring van Openb. Min. Heden werd in dien geest beslist en de olfic. van justitie niet ontvankelijk verklaard in zijn vordering. In de zitting van den Hoogen Raad werd o. a. behan- deld de voovziening van twee aannemers te Utrecht, die met be- vestiging van een vonnis der rechtbank aldaar door het gerechts- liof te Amsterdam veroordeeld werden ieder tot 14 dagen ge vangenisstraf, de eerste wegens valscheid in geschriften, en de tweede wegens het gebruikmaken van het valsche stuk. Het beroep werd toegelicht door mr. D. Simons, advocaat te Amster dam, die van gevoelen was dat in deze geen slrafbaar feit was gepleegd en tot vernietiging van het arrest concluceerde. Het 0. M. zal in deze zaak 31 October conclusie nemen. Nog werd behandeld het beroep van den president der afdeeling 's Gravenhage van den Sosiaal-democratischen Bond, die, met een bevestiging van een vonnis der rechtbank, door het gerechtshof te 's-Gravenhage veroordeeld is tot 1 maand gevangenisstraf voor het schrijven en in het blad Recht voor Allen doen plaatsen van het stuk getiteld: //De leugenpers en Schermbeek's dronken agenten." Ter ondersteuning van deze voorziening was eene memorie ingediend, doch de. adv.-gen. jhr. mr. De Savornin Lohman was van meening dat op deze memorie, daar zij te laat was ingediend, geen acht kon worden geslagen; bij concludeerde tot verwerping van het beroep. De uitspraak is bepaald op 7 November. Tot nog toe kwam het zeker zelden voor, dat dames als wilddieven moesten vervolgd worden. Te Ruthin, in Walis, is het echter gebeurd. Twee politieagenten, die reden hadden te vermoeden dat een troep wilddieven zekeren weg zouden langs komer., posteerden zich daar en onderzochten de inannen, toen zij aankwamen, zonder echter iets te vinden. Daar het echter door den staat hunner kleederen merkbaar was, dat de mannen uit stroopen waren geweest, verschuilden de agenten zich opnieuw, en spoedig zagen zij drie vrouwen aankomen, die zij nu ook wilden onderzoeken. Het bleek toen, dat de vrouwen 27 konijnen aan drie touwen hadden gebonden, die zij onder hare kleederen verborgen hadden. Tevens vond men daar twee lange stukken konijnennetten. Eerst beweerden de vrouwen, dat zij slechts tournures droegen, maar ten slotte kwamen de 27 konijnen toch voor den dag. oor de rechtbank te Amsterdam verscheen een dienst- ineisje, dat uit den Franschen Bazaar in de Reguliersbreestraat te Amsterdam vijf porte-monnaies, een stukje zeep, een paar broches en een blikken spaarpot zou ontvreemd hebben. 't Meisje had in den bazaar een klein voorwerp gekocht en betaald. Daarna had zij eenige afdeelingen van den winkel doorwandeld en hier en daar een der opgenoemde voorwerpen tot zich geno- men. De bedienden lieten haar begaan, oindat het meermalen gebeurt dat iemand in verschillende afdeelingen iets koopt en dan ten slotte alles tegelijk betaalt. Maar toen het meisje den winkel wilde verlaten, hield men haar tegen en leverde haar aan de politie over Het O. M. requireerde hare schuldig verklaring aan diefstal en milsdien veroordeling tot 3 maanden gevange nisstraf. Daarna werd behandeld de zaak tegen den 37-jarigen letterzelter E. A. Lichtelein, tegen wien, daar hij niet versche- nen was, verstek werd verleend. Hij had nl. een brief opgesteld, waarin een beroep op de weldadigheid werd gedaan ten behoeve van iemand die aan rheumatische aandoeningen zou lijden en derhalve niet in staat om voor zich en zijn gezin 't brood te verdienen. De brief werd valschelijk met den naam van mej. M. Croockewit onderteekend en bij eenige ingezetenen, o. a. bij den emeritus-predikant ds. J. P. Hasebroek, aangeboden. Ver schillende personen teekenden op de lijst en verrijkten alzoo den schrijver. Op de bank der getuigen merkte men o. a. den huis- vader, ten wiens behoeve de valsche bedelbrief zou opgesteld zijn. De man wist niets van de zaak af en scheen van rheuma- tiek in 't minst geen last te hebben. Tegen den afwezigen bekl. werd 5 maanden gevangenisstraf geeischt. De school met den bijbel te Monnikendam, die in geen zes weken, tengevolge van onderlinge verdeeldheid, was schoon gemaakt, bood een aardig tooneeltje aan. Een der leden van het bestuur de noodzakelijkheid inziende van het schoonmaken van het locaal, ging, nadat hem den sleutel door het hoofd der school gewei- gerd was, bij het eindigen der school naar binnen, en gelastteeen be gin daarmede te maken. Het hoofd der school bracht dit ter kennis van het naar zijn oordeel rechtmatig bestuur, wat tengevolge had, dat het bestuurslid met eenige andere personen werd opgesloten. Jammer dat de achterdeur open was, zoodat er nog gelegenheid bestond om te ontkomen. In bet Journ. fur Buchdruckerkunst wordt een kunst- greep bericht, welke een Engelsch oogarts toepaste, om een be- drieger te ontmiskeren. Een werkman, die beweerde aan het linker oog verblind te zijn door een stukje ijzer, eischte voor de rechtbank schadevergoeding van den eigenaar der fabriek, waar hij werkte. De oogarts, die hem nauwkeurig onderzocht had, was echter overtuigd, dat den man niets mankeerde. Om nu het bedrog te bewijzen ging de dokter aldus te werk. Steunende op het feit dat de vermenging van groen en rood zwart oplevert, legde hij den man, die beweerdfe eenoogig te zijn, een zwarte kaart voor, waarop met groene letters eenige woorden geschreven waren, en zette hem een bril op, met twee verschillende glazen: een rood voor het gezonde oog en een ge- woon kleurloos glas voor het oog dat blind moest verbeelden. De man kon de letters aanstonds lezeu, en bewees daardoor dat hij zeer goed zien kon met zijn linkeroog. Want had hij alleen door het roode glas kunnen zien, dan had hij de groe ne letters op den zwarten grond onmogelijk kunnen iezen. Natuurlijfc werd nu de eisch afgewezen en de eischer in de kosten veroordeeld. Op het kerkhof te Mantua is eene inrichting voor doo- denverbranding lot stand gekomen, welke geheel schijnt te be- antwoorden aan de eischen, die men eene zoodanige inrichting mag stellen, namelijk dat zij zooinin het gevoel als de zinnen der tegen woordigen onaangenaam aandoet. Het altaar, dat in het midden staat is geheel afgezonderd en op zoodanige wijze ingericht, dat men zoomin iets bemerkt van den aanvoer van de overblijfselen der verbranding, welke bovendien in het altaar reukloos worden geinaakt. Het lijk wordt uit de zaal, waarin het zich bevindt, op een licht ijzeren karretje, met een zwart laken overdekt, naar het altaar vervoerd en daarop door een middel van een onzichtbaar mechaniek overgebracht. De verbrandings-toestel met oliegas, die zich in 't sousterrain bevindt, beweegt zich op wielen en ontwikkelt uit de brandstof, welke hij door middel van een tremel ontvangt, het voor de verbranding benoodigde gas, en deze kunstbewerking geschiedt op zoodanige wijze dat, terwijl tegelijkertijd een gegeven hoeveelheid lucht wordt verwarind, zich uit de vereeniging dier twee elementen de schitterende, bijna zou men zeggen, poetische vlam ontwikkelt, die het lijk omgeeft om het tot asch te verteeren. De overblijfselen worden in een schoorsteentje opgenomen dat zich in een der pilaren bevindt, opdat het geen afbreuk zou doen aan 't aesthetische van 't geheel. Deze inrichting, waarbij rekening is gehouden met al de verbeteringen, welke jarenlange proefnemingen hebben aan de hand gedaan, moet een der beste zijn van geheel Italie. troffen. Op 488 inzendingen waren 238 van hen alleen afkom- stig; en niet enkel in den aanmaak, ook in de verpakking en in de verzending hunner waren. hadden de rechters belangrijke vorderingen te constateeren. Zonder twijfel hebben de vele prijzen, door Iersche heerenboeren uitgeloofd, eene rol ge=peeld in den ijver, door //Pat" bij deze gelegenheid ontwikkeld. Maar men moet ook iets op rekening stellen der onverdroten bemoei- ingen van kanunnik Bagot en zijne wakkere medehelpers, ter wijl de invloed van het bezoek der Britsche zuivelbereiders aan Ierland dit jaar ook te merkbaar is, om niet er op te wijzen. Doe dan ook, de Ieren zijn met een massa prijzen en eervolle vermeldingen gaan strijken, doch de Engelschen hebben ook hun deel gekregen. Kaas heeft een merkwaardig en treurig contrast met boter opgeleverd. De inzendingen waren onbeduidend, daarbij zwak van gehalte. Het schijnt dat de prijzen niet hoog genoeg zijn, om ernstige kaasmakers toi deelneming te prikkelen. In vreemde kazen was Jubal Webb de eenige inzender, en hij kreeg eene loffelijke vennelding. In deze afdeeling alleen kon men nog door eenige Edammerfjes en Goudsche kaasjes bespeuren, dat er ook in Holland zuivelproducten bestaan. Ouder gewoonte is deze tentoonstelling vergezeld gegaan van wedstrijden. Vooral die in het karner. en botermaken was be- langwekkend, te meer dewijl jonge vrouwen daarbij de zege- praal behaalden. De opbrengst der rogge op de zes landbouwhoeven van de maatscbappij van Weldadighe'd te Erederiksoord, Wilhemina's- oord en Willemsoord is dit jaar uitmuntend. Van 1866, toen voor het eerst volgens het gereorganiseerde landbouwstelsel ge- oogst werd, tot 1886, is niminer de uitkomst van dit hoofd- product z<5o gunstig geweest. De gemiddelde opbrengst van 1887 is 32 HL. van de hectare terwijl die over de genoemde 21 jaren 23 bedroeg. De hoogste opbrengst was 29 HL. in 1872 en in 1885 de laagste 18 in 1871. Te Zwolle is het water zoodanig gewasssen, dat vele hooi- landen zijri ondergeloopen. - Verscheidene ingezetenen waren druk in de weer met het plaatsen van damplanken voor hunne woningen en het stoppeu van riolen. Ook van stadswege werden de damplanken voorloopig aangevoerd.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1887 | | pagina 3