ssmm KERKELIJKE BERICHTEN. RECHTSZAKEN. GEMENGDE BERICHTEN. WRLKULAU VAX HAARLEMME1U1EER. NIEUYVS- en ADVERTENTIEBLAD. WWW Ned. Herv. Kerk. Beroepennaar Harmelen P. S. Bartstra, te Wassenaar; naar Hoorn op Texel (toez.) J. v Dijk, cand. te Vlaardingen naar Uitwijk J. A. S. Talma, cand. te Dordrecht; naar Engelum K. J. Mulder, te Eert; naar Garderen (Geld.) J. W. H. Kalkman, te Monster (cl. 'sGravenh.); naar de Bilt (cl. Utrecht) E. A. Lasonder, te Oosterwolde (Geld.); naar De Wijk c. s. (cl. Meppel) H. C. Speckman, te Noordwijk; naar Kortenhoef cl. Amsterdam (toez.) J. Ph. Hattink Jr., cand. te Harderwijk; naar Hijkersmilde en Kloosterveen J. Vonk, te Oldebroek; naar Kats B. Mantz, te Breskens; naar Bent- huizen (toez.) John. Krull Az., te Spannum en Edens; naar Borger (Dr.) H. J. Eisveld de Witt, te Oldehove; naar Dinteloord, Leenmans, te Staphorst. Bedankt: voor Utrecht, C. B. Oortmans, te Katwijk aan Zee; voor St. Annaland R. Bokma, te Krabbendijke; voor Gar deren J. W. H. Kalkman, te Monster. Aangenomen: naar Avezaat (toez.) M. Rutgers van derLoeff, te Almeloo (cl. Deventer); naar Amsterdam J. H. Wiersma, te Reden; naar Drimmelen (cl. Breda) G. J. Brummeler Andriesse J. Czn., te Hyppolitushoef c. a. (Eiland Wieringen). Christ. Ger. Kerk. Beroepennaar Maria Hoorebeke (Belgie) E. S. Postma, te Bevrewijk. Bedanktvoor Haulerwijk T. Bouma, te Langerak. VjSCHTPARTIJ TUSSCHEN DOLEERENDEN EN SYNODALEN. De ongeregeldheden, welke 16 Juli jl. te Wotis in en bij de kerk, aldaar op het kerkhof, hebben plaats gehad, tusschen de doleerenden en de synodalen, werden Maandag in 12 strafzaken voor de Leeuwarder rechtbank behandeld. Als stukken van overtuiging waren aanwezig, een sabel en een groote bijl, als stomme getuigen, waartoe het zou zijn gekotnen of misschien reeds gekomen is, voor dat zij op het kerkhof zijn in beslag genomen. In geen der behandelde strafzaken is evenwel ge- bleken, dat ze werkelijk gebruikt zijn. De strijd is begonnen in de kerk, waarin zich de landbouwer M. W. Tilstra bevond met den wiukelier E. Algra en den koemelker H. Elzinga, otn de klok op te winden, terwijl de hooier J. Dijkstra, die op last van M. W. Tilstra 2 dagen in de pastorie geweest was en daar zijn tabaksdoos vergeten had, aan Tilstra vroeg dezen terug te mogen halen. Zij hadden de kerkdeur niet gesloten en daar- door konden Jurjen Reinsma, landbcuwer te Wons, Karst Reinsma, landbouwer te Gaast, en Jan Fabel, boerenknecht te Piaam, ook het gebouw binnen gaan. Tilstra verzocht hen driemalen de kerk te verlaten, en toen hieraan niet voldaan werd, duwde hij Karst tegen den schouder om dezen te ver- wijderen. Daarop greep Jurjen met beide handen Tilstra van achteren aan. Algra en Elzinga dit zieude, wilden Tilstra te hulp komen, maar nu beet Jurjen zoo in de onderlip van Algra, dat het bloed er uit liep, tervijl hij hem met een klomp tegen den buik schopte. Ze geraakten buiten de deur, de een valt op den ander; Elzinga wil Jan Faber er af trekken, maar Jurjen pakt hem beet, rukt hem een stuk uit zijn baard en schopt hem tegen de beenen. Het raadslid D. de Jong, landbouwer te Makkum, die uit de raadsvergadering te Witmarsum in vliegende galop op een sjees kwam aanrijden, sprong er af, drong door de aaugroeiende menigte op het kerkpad heen naar H. Tilstra, wien hij bij de keel grijpt, den halsdas omdraait en met de vuist slaat. Een der zoons ontzet zijn vader en nu vliegt De Jong in galop naar Makkum, vanwaar hij met een hooiwagen vol arbetders terugkeert, doch toeu was de burge- meester er. De strijd was echter aan den gang en ging zoover, dat zwager tegen zwager vocht, schoonvader en schoonzoon el- kaar mishandelden. Met me6sen en knuppels werd gevochten, en een vrouw zelfs haalde een voetebankje uit de kerk om er mee te slaan. Noch de subst.-off. v. justitie, mr. J. P. v. Outeren, noch de verdediger der beide Reisma's en Faber, mr. J. Tjebbes, noch de verdediger van De Jong, mr. J. v. Leeuwen, trad in beschou- wing over de aanleiding en de vraag wie recht had, omdat ze het sterk afkeurden dat men in den tegenwoordigen tijd in ons land om verschil in godsdienstige meeningen zoo tegen elkaar woedde. De eisch van het O. M. is tegen alien gevangenisstraf, tegen Jurjen Reinsma 3 maanden; tegen Karst Reinsma en J. Faber ieder 2 maanden, tegen D. de Jong 6 weken, tegen J. Postema, timmermansknecht, 1 maand, tegen diens vader H. J. Postema 6 weken, tegen den gewezen kweekeling A. C. Floor, 1 maand, tegen H. Karsten 14 dagen, tegen den hooier J. Dijkstra van Sexbierum 2 maanden, tegen W. H. Tilstra 1 maand, tegen de vrouw van H. Postema 3 weken, tegen H. Tilstra 6 weken en tegen S. Dijkstra 1 maand. {Zw. Crt.) Eene belangrijke verhandeling werd onlangs voor de recht bank te Waldenburg gehouden. Verleden jaar werd een burger aldaar door zijn buurman aangeklaagd, daar hij een haan had, die den ander in zijn nachtrust stoorde. De haan werd weggedaan. Dit jaar kwam er een andere, maar deze was evenals zijn voorganger; hij kraaide ook. Nu wendde de buurman zich nogmaals tot de politie, die den eigenaar be- val den haan te verwijderen of er ten minste voor te zorgen, dat hij de nachtrust niet meer stoorde. De haan bleef echter vn kraaide nog altijd. Het gevolg daarvan was een nieuwe aanklacht, waarop de eigenaar een kleine boete kreeg, waartegen hij evenwel in hooger beroep kwam bij de rechtbank. Hier was de uitspraak geheel anders; ten eerste was het niet duidelijk dat juist de haan van den beschuldigde de nachtrust van den aanklager had verstoord; verder werd bewezen, dat de stal, waarin de vermoedelijke rustverstoorder de nachten doorbracht, volgens het politievoorschrift behoorlijk afgesloten was en eindelijk werd nog in aanmerking genomen, dat het kraaien in de natuur van den haan lag. De verdediger van den aangeklaagde had o. a. gezegd, dat hij tot nog toe slechts van twee personen ge- hoord had, die het hanengekraai niet konden verdragen, nl. Napoleon I en den aanklager. De aageklaagde werd vrijgesproken. De ongeregeldheden te 's Gravenhage in den nacht van 2 op 3 September j. 1., na afloop van eene bijeenkomst in i/Wal- balla," waar de Haagsche afdeeling van den sociaal-democratischen bond en eenige andere vereenigingen het ontslag uit de gevangenis van den heer Domela Nieuwenhuis hadden gevierd, werden eenige dagen geleden in herinnering gebracht door detereclitstelling van een der personen, behoorende tot een troep, die zich op de Veenkade tegen de politie verzette, toen deze een arrestant naar het politie- bureel trachtte over te brengen, bij welke gelegenheid een hoofd- agent van politie zoodanig door steenworpen gekwetst werd, dat hij een bloedende hoofdwonde bekwam. Uit dit groepje werd slechts herkend de timmerman E., en wel als. de wederspannige, die getracht had een arrestant uit de handen der openbare macht te bevrijden en geroepenvgooit ze maar dood." Tot zijne verdediging voerde hij voor de rechtbank aan, dat hij dien nacht noch in Walhatla noch in de Westerbaenstraat was geweest, doch op de Veenkade een menschenmenigte ont- dekkende, door nieuvvsgierigheid gedreven, ging kijken. Van verzet tegen de politie kou hij zich niets herinneren, wijl hij beweerde zwaar beschonken geweest te zijn, zdo zelfs dat hij, toen de politie ook hem naar het bureel bracht, den volgenden ochtend ontwaakte zonder te weten waar hij was. De hoofdagent sprak echter die bewering tegen. De bekl. verkeerde wel onder den invloed van geestrijk vocht, doch was zeer goed meester van zijn daden. Overigens herkeude deze beambte in bekl. pertinent den wederspannige. De substituut-officier van justitie, Mr. Baron de Vos van Steenwijk, vorderde, onder opmerking dat men hier niet te doen had met een gewoon verzet van een beschonken persoon tegen de politie, doch met een volledige bemoeilijking der openbare macht door vereenigde personen, tegen beklaagde een gevangenis straf van 4 maanden. Een der drie bekende gebroeders Kuiper, alien in hechtenis, is te Leeuwarden tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld. De geestelijken te Soerabaja, wier vergiftiging onlangs werd gemeld, zijn buiten gevaar. Het Soer. Hand, schrijft er o. a. over. Dat de vergiftiging der pastoors plaats had ten einde te kunnen stelen, zooals De Locomotief in een telegram mededeelde, lijkt niet aantiemelijk. Naar alle waarschijnlijkheid heeft men hier met het toedienen van ketjoeboeng te doen. Doch de dader? De soepwijnsoep die de vergiftiging teweegbracht, is geprepareerd in de keuken van de zusters, door eene zuster- kokkin, welke het zoogenaamde Europeesche eten alleen gereed maakt en daarbij geen hulp heeft van inlandsche bediende. Even voordat de soep de deur van het klooster uitging, bij het over- scheppen in de terrine, is zij door de zuster-kokkin geproefd, en was zij in orde. Daarna nam een huisjongen der pastoors de terrine op en bracht die over. Onder weg moet die jongen het vermengen van de soep met het vergif hebben gepleegd. Aan ketjoeboeng was gemakkelijk te komen. Zij groeit op het erf der pastoors in prachtige exemplaren. En de aanlei ding? Deze is niet gemakkelijk te vinden. Slechts is bekend, dat de zeer vermoedelijke dader een dag te voren van pastoor Wenneker nog al een kras standje had opgeloopen, omdat het overblijvende eten buiten's huis verkocht werd. Hem werd gezegd, dat de bedienden van het restant spijzen konden eten zooveel zij willen, maar dat het verkoopen ten ernstigste verboden werd. Dit verbod moet nog al in straffe bewoordingen zijn uitgebracht. Eene andere aanleiding dan deze tot het hebben van wraakzuch- tige ideSn is niet te vinden. Onderweg moet dus die bediende het vergif door de soep hebben gemengd. Hij ontkent echter harddekkig, en hoe groot de verdenking op hem ook zijn moge, het is zeer te betwijfelen of hij schuldig zal kunnen worden bevonden. De pastoors zijn zoo goed als hersteld. De oude heer Terwindt was eerst niet buiten gevaar, maar thans wel. De dienst ging door; alleen bleef de preek achterwege. De doctoren Beije en Eisinger 6chrijven de verschijnselen der patienten toe aan ketjoeboeng. Van de soep kon niets tot onderzoek worden overgegeven aan de chemische faculteit; alleen een weinig van het braaksel wordt onderzocht. Onlangs is onder de gemeente St. Oedenrode de vrouw van Lambertus Verhoeven, te Vechel woonachtig, vermoord. Van dezen moord wordt verdacht zekere L. G. oud 50 jaren, teUdenwo- nende. Deze was even vo<5r den moord in gezelschap van zijn slachtoffer en is voortvluchtig. Nadere bijzonderheden zijn nog onbekend. De justitie van 's Hertogenbosch heeft zich tot het doen van onderzoek naar St. Oedenrode begeven. Van Mei tot October 1888 zal te 's-Gravenhage een Nationale Tentoonstelling van Oude en Nieuwe Kunstnijverheid worden gehouden, in een elftal groepen verdeeld, die de kunst zal omvatten toegepast op: de versiering van gebouwen, de stof- feeririg van gebouwen, de bewerking der edele metalen en ge- steenten, glas- en aardewerk, stoffen voor kleedingen huishoudelijk gebruik, vervoermiddelen, voorwerpen van allerlei aard: ivoor, perle d'amoer, schelpen enz. grafische kunsten, lederwerk enz. De inzendingen op het terrein omvatten kunst toegepast op versiering van tuinen en parken, en teekeningen van aanleg van parken en tuinen van vroegeren en lateren tijd. De tentoonstelling zal plaats hebben in de Koekamp, daartoe door de Regeering afgestaan, terwijl de Gemeenteraad een subsidie schonk van /5000. Het waarborgfonds ad 70,000 is met meer dan 1100 deel- nemers ruim volteekend. Door de justitie te Maastricht zijn twee personen gearresteerd, beschuldigd van ontvoering van een minderjarig meisje. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. In Amsterdam heeft de politie een valschen munter ge arresteerd. Waarheid bevatte dit gerucht niet, doch het volgende voorval heeft het vermoedelijk doen geboren worden: Een heer kocht van een der tramkaartjesverkoopers op den Dam twee kaartjes. Hij gaf een gulden in betaling en na geld terug ontvangen te hebben, stapte hij op een tram. Nauwelijks staat bij er of de kaartjesverkooper kwam hem achterop en eischte kaartjes en geld terug, daar de heer hem een valschen gulden zou gegeven hebben. Deze wilde daar niets van weten, maar de man hield aan en de politie kwam er bij te pas. Een politie-agent achtte het noodzakelijk den heer in een rijtuig naar het bureau in de Oudebrugsteeg te brengen en daar werd de gulden onderzocht. Het muntstuk bleek al spoedig niet valsch, maar alleen spiksplinternieuw te zijn! Dat had bij den kaartjes verkooper het denkbeeld van valschheid doen ontstaan en den heer, die dadelijk daarop kon vertrekken, heel wat tijdverlies berokkend. Uit Haarlem schrijft men: Onder geleide van denheer C. Leguit Cz. van Uithoorn hebben de Hollandsche werklieden heden de reis naar het zuiden van Frankrijk aanvaard om daar in nieuw-drooggemaakte en nog droog te leggen polders, voor de compagnie Agricole du dessechement des marais de Fos werk- zaam te zijn. Hollandsche paarden en werktuigen vinden zij te Fos en zullen daarmede volgens de plannen en voorsahriften van den heer Herman F. Bultman, voorzitter van de droogmakerijen in den Middelpolder en directeur van de Maatschappij tot droogmaking van het zuidelijk deel der Legmeerplassen, werken. Bij J. F. Ronchetti, fabrikant van vogelkooien in de Dirk van Hasseltsteeg, vervoegde zich onlangs een persoon, die hem mededeelde, dat hij ten spoedigste zich moest vervoegen aan het kantoor van de heeren Hoyack Co., Keizersgracht No. 71, met een voorraad van de prachtigste kooien, daar een Engelsch stuurman, die zich op dat kantoor zou bevinden, een keus daaruit wenschte te doen. In de hoop goede zaken te doen, spoedde de koopman zich naar het opgegeven adres, voor- zien van drie fraaie en kostbare vogelkooien, ter gezamenlijke waarde van ongeveer /70. Hij werd daar aan de deur ont vangen door een ander dan dengene, die de bestelling had ge- daan, doch hij kreeg terstond ten autwoord dat de Engelsche stuurman zich juist boven bevond; de koopman ziet de kooien een voor een naar boven dragen; hij moest maar een oogenblik wachten, dan zou hij den uitslag vernemen. Na een tien minuten wachtens, werd hem gezegd, dat de Engelschman nog zulke drukke zaken met de heeren Hoyack had te bespreken, dat het doen van een keus uit de kooien nog wel een poosje zou duren hij moest dus nog maar eens over een half uurtje terugkomen. Niets kwaads vermoedende, vervoegde de man zich andermaal aan het bekende adres, doch tot zijn niet geringe verwondering vernam hij toen op 't kantoor, dat daar geen Engelschman was geweest, dat daar geen vogelkooien waren bezorgd. Noch van die kooien, noch van de beide mannen, die in die zaak be- trokken waren, was een spoor te vinden; hij kwam dus tot de overtuiging, dat hij de dupe was geweest van twee behendige oplichters. Het is zeer te wenschen, dat de politie, die natuurlijk met de zaak onmiddellijk in kennis is gesteld, zal slagen in de aan- houding van de daders, want het geldt hier eene oplichting, waarvoor men zich nauwelijks kan wachten. Op het natuurvorschers-congres te Wiesbaden, heeft Prof. Virchow twee jonge katjes zonder staart vertoond, welke dit lichaamsgebrek geerfd hadden van hunne moeder, die door een ongeluk haar staart verloren had. Zullen nu ook de jongen van deze katten zonder staart ge boren worden? Om deze voor de kennis van het ontstaan der soorten zeer belangrijke vraag te beantwoorden, zal Dr. Hermes de diertjes in het Aquarium te Berlijn verplegen en desbetreffende proeven met hen nemen. Eenige vreemdelingen, die het eiland Marken eenige dagen ge leden met zijn gedeeltelijke overstrooming bezochten, verklaren, dat zulk een tochtje buiten verwachting belangwekkend is. In plaats van den gewonen weg te voet, moet men nu met een roeibootje van de haven- naar de kerkbuurt gebracht worden.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1887 | | pagina 3