BUITENLAND, BINNENLAND, LANDB0UW. WEEKBLAD VAN HAARLEMMERMEER NIEUW S-kn A1) KIITENTIEBLA L>. I ranciscus de Geus van den Heuvel schepenjager, wonende C 0 aan de Nieuwemeer, werd Zondagmorgen dood in huis gevonden, naar men zegt. gestikt door sterkendrank. Het lijk is overgebracht naar het lijkenhuis te Hoofddorp, alwaar het gereclitelijk is geschouwd. BURGERLIJKE STAND van 19 tot 25 Oct. 1887. OnderlrouwdC. Mooij wedr. en C. M. Krauwer; J. W. Schneider, wedr. en J. C. NieuwenhuisenA. de Zeeuw en W. Pasmooij. Gehuwd-. B. Bos en N. Lievaart wedr. Gehoren Anlhonie Arie Johannes, zoon van K. Millenaar en A. van Wijk; Jacobus Gerardus, zoon van P. Keijzers en M. van Schooten; Margaretha Elisabeth, dochter van M. Breure en A. M. Koudijs; Erans, zoon van A. de Bante en K. Sterk; Elizabeth 1 etronella, dochter van J. H. van Son en M. Hoogeveen Stoifelina, dochter van G. Wilderom en M. VerweijCatharina, dochter van H. Meenderinck en E. Stoffijn; Maria, dochter van J. v. d. Heuvel en N. Bieinond; Cornelis Leonardus, zoon van J. de Groot en J. Hoogeveen; Johannes, zoon van R. A. Eland en R. De Zwart; Cornelia, dochter van F. Scluuring en N. Yreeken; Johannes, zoon van J. Wittekoek en W. Bakker; Hermanus, zoon van A. Kuiper en N. v. d. Tange; Floris' zoon van G. den llartog en A. J. van Wijk; Cornelis, zoon van A. Vellekoop en A. T. de Vries; Klaas/zoon van D. Ent- hoven en M. C. Kuijt; Pieter, zoon van Teuntje Muijlwijk wed.; Cornelia Mana, dochter van J. Nijssen en MP. van Bruggen Levenloos Geboren-. 1 kind van M. van To I en T. van To). OverledenCornelia Johanna Mulder, oud 70 ]aar, geh. met P. de Jonge; Cornelia Bras, oud 85 jaar, geh. met A. Versteeg; Mattheus, oud 6 maanden, zoon van G. Leunk en J. Grauwel- man; I ranciscus de Geus van den Heuvel, oud 51 iaar, wedr van G. de Kraaij. ENGELAND Was de vorige week de hoofdstad voortdurend het tooneel van optochten en bijeenkomsten der ..werkloozen", die bijna geregeld eindigden met kloppartijenthans schijnt er in dien toestand eenige verbetering gekomen te zijn. De Loid-Mayor van London heeft de leden der commissie, die verleden jaar ten behoeve der noodlijdeuden werkzaam was, nitgenoodigd tot een samenkomst ten einde te beraadslagen voor te nemen maatregelen tot leniging van de heerschende arm- moede. De beer Gladstone wekt de bewondering op, zelfs zijner tegen- standers, door de volharding, waarmee deze ijzersterke grijsaard zijne plannen voor Ierland op meetings ten aanboorevan duizen- den bepleit. Lord Randolph Churchill, de welbekende Torydemokraat, noemt evenwel Gladstone's programma „sentimenteel" en meent dat de eenheid tusschen Engeland en Ierland voor alles gehandhaafd worden moet. De eigenaar van het dagblad the If exford People, dat versla- gen der vergaderingen van opgeheven afdeelingen der Nationale Liga openbaar gemaakt heeft, is tot 2 maanden gevangenisstraf veroordeeld, waarvan ddn maand in dwangarbeid. Tusschen Turksche en Engelsche ambtenaren op Rhodus schijnt een botsing te hebben plaats gehad en in Constantinopol werd een Engelsche winkel wederrechtelijk door de poli'tie gesloten. DI ITSCHLAND. De grijze keizer is in zijn hoofdstad terug- gekeeid, daarentegon heeft de kroonprins zijn 57sten verjaardag in ItaliS gevierd, waar hij den geheelen winter zal moeteu ver- toeven. Beweerde een jaar geleden Prins Bismarck, dat hij niet zeggen kon of er niet binnen 14 dagen een oorlog zou uitbreken thans is men te Berlijn na „de innige aansluiting" van Italiti vast verzekerd dat de vrede in langen tijd niet gestoord zal wor den. Van die gunstige gelegenheid, door ItaliS's aansluiting aan- gebodeu, zal men in Duitschland en Oostenrijk ook voor economi- sche belangen partij trekken. Reeds onderhandelt Oostenrijk met ItaliS over het sluiten van een handelsverdrag terwijl ook Duitsch land waarschijnlijk niet veel moeite hebben zal om daartoe te kunnen komen. Do socialisten worden nog steeds vervolgd, in Leipzig zijn verleden Zaterdag weer zeven personen krachtens de socialisten-wet de stad nitgezet. I RANKRIJK. De zaak Caffarel is van de baangeneraal Boulanger houdt zich doodstil, maar des te meer gerucht wordt gemaakt over de vermoedelijke knoeierijen van den hr. Wilson. Eon ware veldtocht hebben sommige bladen tegen dezen geopend. Wat van al dio geruchten waar is, valt moeilijk uit te maken, maar de heer Wilson zal al een zeer gladde tong moeten hebben, als hij zich voor zijn kiezers te Tours, die hem hebben uitgenoodigd op een vergadering voor hen op te treden, voldoende zal weten te verantwoorden. Volgens de laatste berichten is hem dit ook niet gelukt. In die vergadering, waar het zeer onstuimig toe ging, werd een motie aangenomen, dat Wilson zich zijn mandaat onwaardig ha,d betoond. Bleek, met verwilderde haren sloop hij de zaal uit. Hij zal nu zijn ontslag wel dienen te nemen. Met een geruster geweten zal de hr. Rouvier voor de Pransche kamer verschijnen, otschoon de hr. Clemenceau hem, volgens zijn verklaring, zal blijven bestrijden op leven en dood Immers voor- eerst kan de hr. Rouvier er op wijzen dat alle moeilijkheden met Duitschland zijn verelfend en dat graaf Horbert Bismarck aan den Franschen gezant heeft verzekerd, dat Duitschland alles in het werk zal stellen om de gevoeligheid dor Franschen te ontzien erder kan hij melden dat de netelige quaestiSn over het Suez- kanaal en de Nieuwe Hebriden met Engeland geheel zijn opgelost. Wat dit laatste betreft, zullen de Fransche troepen vier maanden na de onderteekening der overeenkoinst de eilanden verlaten. Noch Frankrijk, noch Engeland mogen die annexeeren; maar, worden hunne onderdanen door de inboorlingen bedreigd, dan hebben beide staten het recht er een oorlogschip ter bescherming hunner onderdanen heen te zenden. Over de eerste quaestie is reeds vier jaar onderhandeld. Een der moeilijkste punten was het bepalen van de onzijdige strook aan weerszijde van de ocvers van het kanaal, Hoe en door wien zouden de grenzen worden vastgesteld? Volgens de aangenomen voorstellen strekt zich de neutraliteit uit tot aan het zoutwater-kanaal en zijn er tevens al de werken der Suez-maatschappij en al de havens in begrepen. Blokkade van het kanaal is verboden. Een internationale commissie, die minstens^ eens per jaar vergaderen moet, zal de grenzen waar binnen nimmer een gewapende macht verschijuen mag, afbakenen zoo noodig kan zij de hulp inroepen, eerst van den Khedive, daama van den .Sultan, ten laatste van de contracteerende mogend- heden. In de kamer der afgevaardigden is de urgentie aangenomen van het onderzoek naar de jongste schandalen aan het ministerie van oorlog. ITALIE. De redevoering van den minister-president Crispi, waarin hij verklaart, dat I tali.6 voortaan te land in overeenstem- ming met Duitschland en Oostenrijk zal handelen en ter zee met Engeland, heeft allerwege een gunstigen indruk gemaakt. Een Italiaansch smokkelaar is aan de Fransch-Italiaansche grenzen door Fransche douanen doodgeschoten. To Alexandria is een inrichting geopend voor de bewerking van goud en koper van de goudvelden in Zuid Amerika. Deze is de eerste van dien aard in Italic. De rijstoogst heeft ongeveer 6,675,000 H.L. opgebracht. RIJSLAND. Wederom blijkt het hoe weinig vertrouwen men in Rusland stellen kan op het ambtenaars-personeel. Elf beambten der geheime politic, onder welke zich de kolonel Mourvajeff, ex- hoofd der plaatselijke geheime politie, en majoor Nicolaas zijn adsistent bevonden, hebben te Moskou terecht gestaan en zijn naar Siberia verbannen. Te Kopenhagen zouden verschillende nihilisten gevangen zijn gonomen, die een moordaanslag op den Czaar in den zin hadden. Ook te Weenen is een nihilist Jassewitch gevat, die in den moord op Alexander Ilis betrokken geweest. Uitgebreide veiligheids-maat- regelen worden genomen voor de terugreis van den keizer. BELGlE. De heer Thonissen minister van Binnenlandsche zaken heeft zijn ontslag aangevraagd wegens redenen van gezond- heid. Zijn plaats zal de tegenwoordige minister van Justitie, de heer Voider innemen, die vervangen wordt door den heer Jules Lejeune. CONGO-STAAT. Volgens berichten uit Stanley-Pool is de hr. btanley het binnenland van Afrika dieper binnengedrongen dan ooit een blanke voor hem. Bij bevindt zich nog steeds op de Aruwine rivier, een zijtak van den Congo. De inboorlingen schenen zeer vredelievend gezind, maar om op alles voorbereid te zijn heeft Stanley zijn kampen versterkt. Zijn gezondheid en die zijner medgezellen was uitmuntend. ZUID-AFRIKA. Uit Zoeloeland komt het bericht, dat Dinizoeloe, de zoon van Cetewayo, een dreigende houding aanneemt. Een afdeeling cavalerie en bereden infanterie, die spoedig met twee escadrons dragonders en vier stukken geschut versterkt worden zal, is naar Zoeloeland opgerukt. De conference tusschen de afgevaardigden van de Trans vaal en den Oranje Vrijstaat kan als mislukt worden beschouwd, daar de Vrijstaat niet wilde treden in de voorwaarde, die door de Transvaal voor een verbond waren gesteld. De volksraad van den Vrijstaat heeft machtiging verleend tot het houden eener conferentie met de Kaapkolonie en Natal over het vraagstuk der tolrechten en dat der spoorwegen. Kriiger weigert er aan deel te nemen. Het rechtsgeding wegens den brand der Opera Comique, te I arijs, zal den 16en Nov. in behandeling komen. Carvalho, de directeur, de voornaamste beschnldigde, die eerst verklaard had zich alleen voor de rechtbank te zullen verdedigen, heeft, nu de akte van beschuldiging is openbaar gemaakt, zich ged'rongen gevoeld dat toch nu reeds te doen in een onderhoud met een redacteur van le Matin, Niet hij maar de overheid, zeide hij, is aansprakelijk voor de onvoldoende maatregelen tegen brand; hij had over de brandweer niets te bevelendat moest de commissaris van politie doen, en deze was den avond van den brand afwezigde Regeering had moeten zorgen, dat de decoraties onbrandbaar waren gemaakt, alle deuren waren open enz. Kortom, hij is overtnigd, dat alle beschul- digingen tegen hem te niet gedaan zullen worden, als hij volledige inlichtingen heeft gegeven voor het gerecht. Volgens de akte van beschuldiging, is de omvang, dien de brand genomen heeft te wijten aan bijna ongelooflijke nalatigheid en slecht bestuur. Twee brandweermannen waren niet op hun post (de een omdat hij meespeelde in het stuk)er was Diemand belast met het neerlaten van het ijzeren brandscherm verscheidene deuren waren gesloten, van een der nooddeuren was de sleutel zoek enz. De graaf van Parijs in Nederland. De derde koopstad van ons rijk, het schilderachtig gelegen Dordrecht, herbergt thans een doorluchtig personage. De uit 1 rankrijk verbannen graaf van Parijs wenscht hier eenige zijner politieke vrienden uit het Noorden van Frankrijk te ontmoeten evenals hij dat te St. Remy en te Vevey deed. Dat de reis met een politick doel in verband zou staan, zooals de Kreuz-Zeitung meldde, sprak de particuliere secretaris bij een onderhoud met den verslaggever der Dordrechtsche Courant tegen. Prof. Asser's jubilaeum. Op 20 Oct. jl. vierde de hoogleeraar mr. T. M. C. Asser zijn 25jarig professoraat. Geen onzer juristen is in het buitenland zoo bekend als hij, dat hij voornamelijk te danken heeft aan zijn onvermoeiden ijver om het internationale recht te ontwikkelen, d. w. z. om het toenemend verkeer der volken te bevorderen door tractaten en gelijkvormige regelingen vooral omtrent die ondcrwerpen, die het burgerlijk en handelsrecht betreffen. Her- haaldelijk werd prof. Asser vanwege het departement van buiten- landsche zaken, welks raad-adviseur hij is, met zendingen belast. als Nederlandsch vertegenwoordiger bij conferenties, o. a. die te Berlijn over het Congo-tractaat, te Bern over het Spoorweg-ver- voer en te Parijs over de bescherming der onderzeesche tele- graafkabel, en de neutraliteit van het Suez-kanaal. Moge het den bijna 50 jaren tellenden jubilaris gegeven worden met zijne groote gaven nog langen tijd het vaderland diensten te bewijzen. Generaal Smits. Op den leeftijd van 76 jaar is de generaal-majoor J. C. J. Smits oud-Commandant van het Koloniaal Militair Invalidenhuis te Bronbeek aan de gevolgen eener longontsteking overleden. Aangaande dezen generaal wordt nog het volgende medegedeeld: In 1831 werd hij tot 2en luitenant benoemd, in 1839 tot len luitenant bevorderd en in 1848 als kapitein bij het Indisch leger geplaatst. Hij klom in IndiS op tot den rang van majoor (11 lebr. 1885) en werd 19 October 1859 luitenant-kolonel. Op 28 Maart 1862 werd hij gepensioneerd en den 3en Juni 1862 tot commandant van het Koloniaal Militair Invalidenhuis op Bronbeek verheven. Die waardigheid verkreeg hij door 's Konings persoonlijke tusschenkomst. Z. M. toonde steeds de grootste genegenheid jegens den ontslapene, welke hij trouwens, door zijn roemwaardig gedrag in Indie, ten voile verdiende. Op Timor en op Borneo onderscheidde hij zich bijzonder. Als directeur van Bronbeek beantwoordde hij volkomen aan het in hem gestelde vertrouwenvooral wist hij de eigenaardig- heden van den gepensioneerden Indischen militair te vatten en steeds de orde in de inrichtiug te bowaren. Naar men verneemt hebben de Nederlandsche lucifersfabri- kanten onderling een overeenkomst aangegaan, waarbij is bepaald, dat slechts drie fabrieken zullen in werking blijven, nl. een te Eindhoven, een te Amersfoort en de Apeldoornsche. Tot lid van de Tweede Kamer voor het district Alkmaar vacature de Bruyn Kops is gekozen de heer Mr. J. A. Levy. De in Indie zoo bekende heer S. E. W. Roorda van Eysinga, Multatuli's vriend, die in 1864 als ingenieur in Indie werd ontslagen, is te Clarens in Zwitserland overleden. De Minister van Oorlog heeft bepaald, dat de remonte voor het volgend jaar zal bestaan voor de cavalerie en rijdende-artillerie uit paarden, die nit Ierland, en voor de veld-artillerie uit paarden, die in het binnenland zullen worden aangekocht. De commissie tot aankoop van remontepaarden zal in Februari de provincie Groningen bezoeken, teneinde aldaar vodr den krijgs- dienst geschikte paarden aan te koopen. De sneltrein van den Centraalspoorweg werd nabij Elburg plotseling tot staan gebracht, doordat een der reizigers in de 3e klasse gebruik had gemaakt van de noodrem. De conducteur, vergezeld van een inspecteur en den stationchef van Elburg, spoedden zich naar den waggon waar het signaal gegeven was. Het bleek, dat de oorzaak gezocht moest worden in eene oneenig- heid omtrent het al- of niet-sluiten van een der raampjes. Een der passagiers had met geweld zijn wil willen doordrijven en den anderen met zijn stok bedreigd, waardoor deze hot geraden vond van het noodsein gebruik te maken teneinde hulp te verkrijgen. De zaak zal nader onderzocht worden, teneinde te kunnen uii- maken of dit geval behoort onder degene, waarvoor het werktuig is bestemd. De reis werd voortgezet in gezelschap van een der beambtende eigenaar van den stok liet intusschen verdere bedreigingen varen. Door het uitvoerend comitC voor de Nationale Tentoon- stelliug van oude en nieuwe Kunstnijverheid. in 1883 te's Graven- hage te houden, is besloten de volgende wijziging te brengen in het programma. Terwijl aanvankelijk was bepaald, dat de bekroonden diploma s zouden ontvangen van verschillende waarden, is thans besloten dat die onderscheidingsteekenen zullen bestaan in gouden (verguld zilveren), zilveren en bronzen medailles, die geslagen zullen worden op den eigen stempel van het comity. De bekroonden zullen dus hnn medailles in natra ontvangen. De heer Rijder, Amerikaansch Consul te Kopenhagen, doet eene poging om de vraag te beantwoorden of Deensche boter achteruitgaat. iusschen 1870 en 1878 had de groote voor- uitgang in de boter-uitvoeren van Denemarken plaats. In den laatsten tijd wordt geklaagd dat de Deensche zuivelbereiders niet zulke goede boter meer voortbrengen. De exporteurs zeg- gen dat slechts 20 percent van wat hen bereikt werkelijk prima

Weekblad van Haarlemmermeer | 1887 | | pagina 2