BUITENLAND. BINNENLAND. LANDB0UW. WEEKBLAD VAN HAARLEMMERMEER NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. GehuwdD. Huisman en R. Out; F. B. Duwel en M. Slij- kerman. Geboren Teunis, zoon van J, Blitterswijk en C. Kool; Dirkje, dochter van J. A. Schmidt en D. Visser; Huibert, zoon van H. van Arkel en P. J. M. Lanser; Barend, zoon van P. de Haan en J. Alewijn; Jan, zoon van J. Verdoes en A. van Wijk; Cornelis, zoon vau K. Vreeken en G. Roskenspriet; Thomas, zoon van T. v. d. Maas en C. Kieviet. Overle/ien: Dirkje Visser, oud 37 jaar geh. met J. A. Schmidt; Carel Alphonsus Antonius, oud 7 weken, zoon van B. J. Tresoor en J. Meijer; Lijsje, oud 3 maanden, dochter van J. Jansenen K. RoodenburgHarmen, oud 9 maanden, zoon van C. Schel- lingerhout. en G. Vriesman. ENGELAND. De berichten uit Engeland loopen meerendeels over optochten van werkeloozen en vechtpartijen bij inhechtenis- nemingen in Ierland. Schandelijk hebben o.a. de werkeloozen hnisgehouden in de Westminster-abdij te Londen, waar opeen- gepakte scharen met do hoeden op en pijpen in den mond, spnwende, vloekende, tierende, sissende en fiuitende den dienst trachtten te verstoren. Men had gerekend op den eerbied, dien het eerbiedwaardige gebouw en de dienst zouden inboszemen en daarom geen groote politiemacht te hulp geroepen. Eveneens is het ruw toegegaan bij de gevangeneming van den Ierschen afgevaardigde O'Brien, die in hooger beroep is veroor- deeld tot drie maanden gevangenisstraf. Een heftig tooneel had in het gerechtsgebouw plaats, toen O'Brien dit wildo verlaten en hij door de politie verhinderd werd. Hij en zijn vrieuden beweerden, dat er eerst een bevel tot gevangeneming moest worden nitgevaardigd, terwijl de ambtenaar van het 0. M. dit bestreed en de voorzitter die bewering juist achtte. Eindelijk werd O'Brien door de politie gevat en onder militair geleide naar de gevangenis te Cork gebracht. Ook te Louth verdedigde zich een pachter, die door de politie nit zijn woning gezet moest worden, met steenen en kokend water, maar gaf zich ten slotte op aanmaning van den pastoor gewonnen. Bij al die binnenlandsche ellende blijkt het dat de Amerikaansche Ieren zich eveneens blijven roeren. Er is ml. een moordaanslag ontdekt, die zij beraamden tegen den Staats-secretaris van Ier land, den heer Balfour. Uit het onderzoek in die zaak blijkt insgelijks, dat de Amerikaansche Ieren werkelijk ook een aanslag hadden willen plegen op koningin Victoria, toen deze haar gou- den feest vierde. Een meervredelievend karakter draagt een mededeeling, van den Minister Baron de Worms, dat afgevaardigden van alle mo- gendheden znllen verschijnen ter conferentie, die in Nov. te Londen over de suikerpremiSn zal gehouden worden. DUITSCHLAND. Dat het ambt van staats- on krijgsman niet ongezond is, daarvan levert Duitschland een voldringend bewijs, om maar bij de bovenste personages te blijvende ne- gontigjarige keizer, hoewel af en toe verkouden, heeftnogzoo'n vaste haud, dat hij zeven herten, zeven roen en twaalf zwijnen op een onlangs gehouden jachtpartij doodde; de veldmaarschalk von Moltko vierde een paar dagen geleden zijn 87sten verjaardag en de ijzeren kanselier is, trots zijn zeventig jaren en zijn rheuma- tisme wakkerder en ijveriger dan ooit aan het werk om den Europeeschen vrede in stand te houden. Een der moeielijkheden, die dozen in gevaar zouden kunnen brengen, is volgens Bismarck's orgaan de Norddeutsche Alg. Zeit. door de Fransch-Engelsche conventie over het Zuez-Ivanaal uit den weg geruimd. Welstaarshalve zal de Russische Czaar nu hij zijn terugreis over land moeten nemen, vermoedelijk een bezoek bij zijn oom te Berlijn afleggen. De gespannen verhouding tusschen Duitschland en Rusland zal er wel niet door verminderen. Een kleine wenk dienaangaando is het bericht dat de Russische regeering bij de verhooging der invoerrechten Engeland en Frankrijk zal bevoor- deelen boven Duitschland. FRANKRIJK. De storm, in Frankrijk opgestoken naar aan- leiding van Wilson's knoeierijen, dreigde in zijn vaart twee pre sidents zetels om te werpen en een grenzelooze politieke verwarring te veroorzaken. Want de heer Grevy, die hartstochtelijk gehecht is aan ziju kleiukinderen, wilde in het begin niets hooren van een scheiding tusschen hem en zijn schoonzoon. Werd het voor- stel van den Bonapartist Cunoo d' Ornano aangenomen, n.l. hot onderzoek naar de kwanselarijen, porto-ontduikingen enz. enz dan zou hij zijn ontslag nemen, en de minister-president Rouvier hem gevolgd zijn. Wie kon in dat geval zijne plaats innemen? Er zijn maar drie noemeuswaardige candidaten Freycinet, Ferry en Boulanger maar tegen de kens van elk hunner bestaan bewaren. Gelukkig is dit gevaar nu voorloo- pig weer afgewend. Grdvy schijnt zich te znllen schikken in het onder zoek en maakt alleen eenig voorbehoud wat de wijze betreft, waarop dit geschieden zal. Dat Wilson's geweten niet zuiver is, blijkt uit het feit, dat hij 40,000 francs aan het Ministerie van finan- ciSn heeft gezonden als vergoeding voor ontdoken porto's door gebruikmaking van het zegel van zijn schoonvader. Of hij op het Elysie zal blijven wonen is niet zeker, wel, dat hij reeds een aantal bundels zijner papieren naar zijn hotel in de Aveiiue Jena heeft laten overbrengeneen woning, waaraan reeds jaren gewerkt is en waarvan de kosten geraamd worden op de kleinigheid van 41/, millioen francs. Een der bekwaamste diplomaten in Europa, Lord Lyons, die Engeland gedurende ruim 20 jaar in Frankrijk vertegenwoordigde, heeft zijn ontslag gevraagd. Zijn laatste werk was de Suez- regeling. Lord Lytton, de gewezen onderkoning van Britsch- Indiii zal hem vervangen. De. Fransche begrootingscommissie verwierp het door de regeering aangevraagde crediet ten behoeve van het gezantschap bij den Paus. ITALIE. ItaliS is niet gelukkig in Afrika. Te Massowah is thans weer een dynamietfabriek verbrand. Volgens een telegram van de Populo Romano, zou de Engelsche majoor Blecher, zoo even te Massowah aangekomen, ia last heb ben als bemiddelbaar op te treden tusschen den Negus van AbessiniS en ItaliS. Wil dit iots geven, dan moet hij zich haasten, want de opperbevelhebber der Italiaansche expeditie, generaal San Marzano, is reeds met zijn staf uit Napels vertrokken. BULGARIJE. Prins Ferdinand heeft de Sobranje geopend met een redevoering, waarin hij verklaart, dat orde en veiligheid volkomen zijn hersteld. Dat hij echter nog niet op rozen slaapt, bewijzen de voortdurende geruchten omtrent samenzweringen en moordaanslagen, die tegen hem op touw worden gezet. TURKIJE. In Constantinopel is men, in weerwil van Orispi's verklaringen, niet gerust omtrent ItaliS's plannen, en meent men dat Tripolis door die mogendheW meer dan ooit bedreigd wordt. Ter bereiking van haar doel zou de Italiaansche regeering een legercorps van 100.000 man in gereedheid brengen. ZUID-AFRIKA. Dinizulu en Undabuko hebben geen gehoor gegevon aan de oproeping van Sir A. E. Havelock, gouverneur van Natal, om te Ekowe te verschijnen en opheldering te geven van hun weerspannigheid. De Engelsche troepen rukken op naar de verblijfplaats der Zoeloehoofden en een gevecht wordt binnen korten tijd verwacht. De Volksraad in den Oranje-Vrijstaat is verdaagd, nadat hij een besluit genomen had, waarbij een federatie met de Transvaalsche republiek werd aanbevolen. In de volgende zitting in Mei zal de Raad het plan nog eens overwegen. Volgens laatst aangekomen berichten uit Bechuanaland heeft Lobenzula, koning van Matebaland 900 zijner lieden gedood. AMERIKA. De Chineesch-Amerikaansche bank, waarvan reeds dikwijls sprake is geweest, schijnt werkelijk tot stand te zullen komen. Men deelt mede dat zij wordt opgericht met een kapitaal van 10,000,000 dollars en onder toezicht en bescherming zal staan der regeeringen van China en der Vereenigde Staten. Van- derbilt zal tot president der bank in de Vereenigde Staten benoemd worden met een vice-president in China. Dat de betrekkingen tusschen China en Amerika vermeerderen blijkt ook nit een leverancie eener Amerikaansche firma aan het Chineesche gouvernement van oorlogsmaterieel ter waarde van drie millioen dollars. De Amerikaansche ijzermarkt is de barometer van de welvaart daar te lande. Er wordt thans te groote vermeerdering van pro- ductie gevreesd, vooral omdat een aantal nieuwe ijzerfabrieken in het »nieuwe zuiden" gedurende het laatste halfjaar werden opge richt de jaarlijksche productie van ruw ijzer met ongeveer een millioen ton zal vermeerderen. Tegen die te haastige productie waarschuwt terecht de vakpers. Ofschoon navraag on behoefte belangrijk vermeerderden, was het aanbod reeds nu veel te groot. Blijkt het, dat er voortdurend meer ruw ijzer wordt voortgebracht dan zelfs onder de gunstigste voorwaarden kan worden gebruikt, dan moeten de slechte ijzerprijzen een »krach" veroorzaken. Jubileum vau Prof. Buys Ballot. Bij dit feest, dat op 16 November a.s. zal plaats hebben, wordt den jubilaris een gouden, zilveren en bronzen medaille aangeboden met toepasselijk opschrift benevens een oorkonde van de stichting eener Buys Ballot-medaille, die iedere tien jaar zal wor den uitgereikt aan den binnen of buitenlandschen geleerde, die zich op het gebied der meteorologische wetenschap het meest verdienstelijk zal hebben gomaakt. Lokaal-Spoorweg Hoorn-Medemblik. Woensdag 2 Nov. wordt de dienst op den lokaal-spoorweg Hoorn-Medemblik met een feostrit geopend. eenvoudig. Des morgans te halfacht staat hij op, en begeeft zich des avonds betrekkelijk vroeg, men gelooft te 10 uren, reeds ter ruste. Omtrent het doel zijner komst hi er te lande wordt men natunr- lijk niets wijzer. Zondag zal de Graaf over Vlissingen de terug reis naar Engeland aanvaarden." Nog schrijft men »Het aantal personen, dat den Graaf van Barijs komt bezoe- ken, neemt steeds toe en bedraagt minstens 40. Eenige hunner zijn dan ook gisteravond genoodzaakt geweest, ten einde logies tejbekomen, met den laatsten trein naar Rotterdam te vertrekkeu en heeft een Fransch R. Catholiek priester, die eveneens zijno opwachting bij den Graaf kwam maken, bij een ambtsbroeder alhier gelogeerd. Als curiositeit deelen wij mede, dat twee personen op audiSn- tie bij den Graaf gingen, die als heer gekleed waren doch klomp- schoenen aan hadden." Omtrent het spoorwegongeluk van Zaterdagmorgen 11te Rozen- daal (N.-B.) bevat het Rott, Nbl. de volgende bijzonderheden De schok was ontzettend, de slag werd tot ver in denomtrek gehoord. De locomotief reed de wagens eenvoudig tot een onken- bare massa saamtoch heeft de machine betrekkelijk weinig ge leden, als zijnde van st.erker bouw dan de goederen-wagens, waarop zij inreed. De locomotief zelf sprong bij den eersten schok op, doch de achterwielen bleven in het spoor, zoodat het stoompaard op de rails terugviel en zich in de verbrijzelde wagens vastwerkte. Hoeveel wagens, op het hoofdspoor staande, tot gruis gereden zijn, is niet op te geven. Van den veetrein zijn verschillende wagens op elkaar geloopen, bij de telling ontbraken er negen stuks, die zich gedeeltelijk tegen den tender hadden te pletter gereden, waartegen meerdere waren opgeloopen. Het gelooi van het vee was ontzettend. Hoeveel beesten gewond zijn is niet na te gaan36 stuks werden doodgedrukt, sommige doorboord door de wandlatten der veewagens. Van het overige vee is veel los gebroken, zoodat de treinen nabij Rozendaal be- hoedzaam moeten rijden, daar tot Wouw en op de andere zijde tot Oudenbosch zich vee op den weg bevindt. Persoonlijke ongelukken zijn niet te betreuren. Een talrrjk personeel was Zaterdag den geheelen dag en nacht aan de opruiming bezig. De dienst was Zaterdag vrij ongeregeld. Treinen voor Breda en verder gelegen stations liepen over Zwa- luwe, waardoor vele reizigers op andere stations de aansluiting misten. Die voor Parijs kwamen te laat te Brussel aan en konden eerst des nachts verder reizen Het verongelukte vee is door een handelaar uit Breda opge- kocht, waarheen het denzelfden nacht is vervoerd. Het min of meer beschadigde is te Rozendaal gestald en zal waarschijnlijk publiek verkocht worden. Thans is de lijn weder vrij en rijden de treinen als gewoonlijk. De veelbesproken kapelaan van Hoensbroek is eindelijk jl. Woensdag van Hoensbroek naar zijn vader te Sittard vertrok ken. Ook de Wed. S. is dien dag verhuisd en woont thans te Roermond. Bij beider vertrek uit Hoensbroek losten de boeren aldaar 's morgens te zes uren reeds vreugdeschoten. Do ketelmuzikan- ten hebben de muziek geBindigd. Zondag jl. was aan de vogel- stang aldaar eene lat genageld, waaraan een aantal zweepen, ketels, gieters, enz. waren opgehangenhierbij was ook een brief, onge- fveer van dezen inhoud»Nn beideu vertrokken zijn, staken wij jde muziek leveren onze instrumenten hierbij in, en verleenen :voor het overige amnestic." Zondag woedde in ons land evenals in BelgiS, Frankrijk en Engeland een zwaren storm, die veel onheil veroorzaakte. Boomen werden ontworteld, daken van de huizen gerukt nieuw aangebouwde woningen ingestort, ruiten ingedrukt, schoorsteenen, schuttingen, wagens, menschen waaiden omschepen, die op d e rivieren aan hunne ankers lagen, rukt.en zich los en werden tegen kaden of andere schepen gedreven en havenden zich en andere bodems of wel zonken. Op zee ging het niet minder toe, en kwamen berichten van het vergaan binnen. Van vele zijdon ont- vingen wij bericht van dit een on ander; doch plaatsgebrek ver- hindert ons die berichten op te nemen. De fabriek van verduurzaamde Levensmiddelen van den Heer W. Sepp, te Frederiksoord, zal opgeheven worden. Dit is voor die streken een groot verlies, daar menigeen zijn verdiensten daaraan te danken had. De hoofdingenieur Snethlage, die zich in de Transvaal bevindt wegens den spoorwegbouw, keert op 1 November naar Nederland terug. De hr. Ketjen heeft in een openbare vergadering der ITnie zijn grieven tegen de regeering nogmaals kenbaar gemaakt. Maar tot een conclusie is men niet kunnen komen. Uit Dordrecht schrijft men »Nog steeds houdt de Graaf van Parijs in het hotel Bellevue verblijf en wordt hij dagelijks door onderscheideno Franschen be- zocht. Het onderhoud duurt echter in den regel zeer kort en vertrekken de heeren weder onmiddellijk na de verleende audiSn- tie. Men schat het aantal bezoekers op ongeveer honderd. »Van den Graaf zelf wordt niets bijzonders vernomen. Des morgens schijnt hij veel behagen te scheppen om op het balcon van zijn hotel eenige oogenblikken te vertoeven, ten einde de fris- sche lucht en het schoone gezicht over de rivier te genieten. Bijna elken dag maakt hij eene wandeling door de stad en blijft hij hier en daar voor de winkels staan, doch zijn verschijnen baart volstrekt geen opzien bij de bnrgerij. >Voor zoover men heeft kunnen nagaan leeft de Graaf zeer De Friesche Tuinbouw—Vereeniging hield Dinsdag te Leeu- warden, onder leiding van den heer Corbelijn Battaerd, eene gewone vergadering, waarin door den penningmeester de rekening en verantwoording over het afgeloopen vereenigingsjaar werd aangeboden. Hieruit bleek, dat het saldo 3467.22% bedraagt. Door den heer A. Ide, hoofd der G. A. v. Swieten Tuinbouw- school te Frederiksoord, werd een lezing gehouden over de behan- deling der steen-en pitvruchtboomen. Hij stelde als 't ware bij de vraag, of snoeiing al dan niet noodig is, voorop, dat op de wortels kleine haarwortels groeien, die alles uit den grond halen en opvoeren naar de bladeren; daar worden de sappen verwerkt, sommige deelen dampen uit, andere keeren in de plant terug, waar zij de wortels, den stam, de takken en de vrucht voeden. Hieruit leidde hij af, dat door doelmatige snoeiing de vruch- tengroei bevorderd wordt en de vruchtzetting geheel geleid kan worden. De behandeling verschilt bij steen-en pitvruchten. Spreker behandelde inzonderheid den perzikboom en daarna de abrikoos en pruim, om vervolgens de appel- en pereboomen terhand te nemen. Het bestuur had een paar boomen laten bezorgen, en zoo kon de spreker practisch en aanschouwelijk de doelinatigste wijze van snoeien aantoonen. Dit was vooral het geval, toen die

Weekblad van Haarlemmermeer | 1887 | | pagina 2