KERKELIJKE BERICHTEN. RECHTSZAKEN. GEMENGDE BERICHTEN. WEEKBLAD VAN HAARLEMMERMEER. NIEOWS- £N ADVERTENTIEBLAD. boomen na de lezing onder de aanwezige leden verlnot waren, en de winner van den appelboom den heer Ide vrijheid gaf, dien boom zoo te snoeien alb hij zou doen, indien bet de zijne was. Vervolgens bad de voorzitter nog eene gunsti_ie mededeeling te doen omtrent de gebouden tuinbouwtentoonstelling. Daarvoor was de geheele kas beschikbaar iresteld, ofschoon men dacbt niet meer dan f 1500 te zullen noodig hebben. De uitkomst is, dat er niets noodig is van de door particulieren en corporation gewaarborgde bedragen en uit de kas der Vereeniging zelve slechts ongeveer 500 vereischt, wordt; de tentoonstellmg kan overigens hare eigen kosten dragen. De aflevering van pulpe is aan de drie suikerfabrieken te Rozendaal in vollen gang. Bij de groote schaarsehte aan vee- voeder vindt bet goeden aftrek, en zijn de prijzen liooger dan verleden jaar. Dairelijks ziet tnen lionderden karren van dit veevoeder vervoeren, waarvan eer. groot gedeelte voor Belgie hestemd is. Bij contract werd vroeger gemiddeld 2 per 1000 kilo betaald, tbans wordt echter aan de fabriek reeds f 3 gebo- den. Het is te voorzien dat de prijzen nog hooger zullen worden. Een Noordduitsch huis in kaas heeft 5000 pond Lim- burgscbe kaas als eerste proef naar Hongkong gezonden, omdat op Chineesche plaatsen een kaas uit Amerika ter markt gebracht en in zeer groote hoeveelheden veikocht wordt, die in vorm en sinaak geheel overeenkomt met de Limburger. Op het vetge- halle van de kaas wordt weinig gelet, en de kaas kan dus uit magere melk gemaakt worden; maar smaak en kleur moeten goed zijn. Elke kaas moet 1 KG. zwaar en in een blikken doos verpakt zijn; 50 van die busssen in e6n houten kist. Voor de etiketten der bussen moet uiislnitend de Engelsche taal ge- bezigd wordsn, zooals de Molkerei-Zeitnng schrijft, anders koopen velen het arlikel niet. Alg. Handelsbl. De Ensilage Society zal op de aanstaande //Smithfield Show" te Louden eene tentoonstelling houden van ensilage (inkuilen van groen voeder) en alles wat daarmede in betrekking staat. Prijzen worden uitgeloofd voor verschillende soorten van ensilage, voor boter van melk van koeien, die met ensilage ge- voed zijn, voor modellen en plannen voor silo's en ensilage-ber- gen, voor vee, dat met ensilage gevoed is, enz. Aangiften voor inzendigen moeten voor dsn 18en November ingekomen zijn bij den secretaris der Ensilage Society Salisbury Hotel, Salisbury Square, London E. C., die ook nadere bijzonderheden zal ver- strekken. Uit Sloten schrijft menOmtrent het plan, door sommige bladen toegeschreven aan de explotatie der veenderijen te Haarlem, om in 1888 het uitveenen der drie polders tusschen AmsterdamSloten (400 H.A.) te beginnen, kan met zekerheid gemeld worden, dat bij de Bestnren van den Osdorper-binnen- polder (520 H.A.) en van den Osdorperbovenpolder (150 H.A.) van dat voornemen niets bekend is. Dat men in den Midd. Akerpolder sedert 1875 bezig is met venen is volkomen waar, doch volgens de concessie kan nog aclit jaren nat geveend worden, zoodat van „eerlang uitgeveend" en van vruchtbaar bouw- en weiland vooreerst geen sprake is. De vraag betreffende den tegenwoordigen prijs van de voe- dingsstoffen in de voedingsmiddelen voor het vee, wordt door prof. Konig, in Munster, in dezen zin beantwnord, dat aardnoot-, sesam- en katoenzaadkceken op dit oogenblik de meeste waarde hebben voor het geld. Rogge is nog altijd duurder dan koeken, zemelen en rijstmeel, en het is diarom rationeeler die te verkoo- pen dan te vervoeren. Het duurst is haver, als specifiek paarde- voeder. Uit Zundert meldt men als eene bijzonderheid, dat op 15 October j.l. door de heeren Van Ginneken aldaar nog 500 pond frambozen werden ter markt gebracht. Men schrijft ons uit Leeuwarden Door den heer D. van Konijnenburg, voorzitter van de le afd. der Friesche Maatschappij van Landbouw en Veeteelt, is aan de Pr. Staten van Friesland een adres ingediend, waarbij hij de vraag stelt of de tijd niet is gekomen om met vast ver- trouwen op het energiek streven van onze veehouders naar ver- betering van de zuivelbereiding, door intrekking van het prov. reglement op de botervalen, een hinderpaal weg te nemen, die, zijns inziens, zcnder eenig voordeel te geven, dat streven be- lemmeren en den verkoopprijs der boter drukker. kan. De adres- sant wijst er op, dat, hoezeer deze verordening in het belang van Frieslands boterhandel voorschriften bevattende, omtrent aamenstelling, grootte en ijk der botervaten, het wegen op de waag, het toezicht van keurmeesters met strafbepaling tegen overtreding van deze voorschriften, geruimen tijd aan dien handel en aan de boterproductie in Friesland uitriemende diensten heeft bewezen, toch niet heeft kunnen verhoeden, dat de boter op allerlei wijze werd vervalscht, een en ander met het gevolg, dat beter bereide Deensche, Normandische, zelfs Iersche boter tot groote schade van een belangrijken tak van ons volksbestaan en van ons grondbezit, de Friesche boter op de wereldmarkt heeft verdrongen of achteruitgezet. Hij doet voorts uitkomen, dat het voor het Friesche fust voorgeschreven eikenhout, hoewel stevig, voor boter minder geschikt en te duur is. Voor een vat van 40 KG. kost het eikenhout vermoedelijk 80 cent meer dan beukenhout (Deensch model). Voegt men hierbij de kosten van ijk, weeg- en verkooploon A 50 cent per 40 KG., die wel door den boer wordt betaald, maar niet door den boterfabrikant, die, met terzijdestelling van het geijkte vaatwerk, de waag ont- gaat en zijn artikel verpakt of, op het voetspoor van de Denen, in fust van beukenhout 6f in kistjes van populierhout, tonnetjes, geschikt voor postverzending enz., al naar gelang de afnemers de verpakking verlangen, dan verkrijgt men, als nasleep van den ijk, voor een omzet aan de wagen in Friesland van 200,000 vierde vat per jaar, een bedrag van 2'/2 ton gouds. Opvolging van het reglement kost derhalve aan de veehou ders, die de boter naar de oude methode bewerken, een aan- zienlijk gelde'.ijk offer en verhindert bun bovendien den prijs te bedingen, die voor fabriekmatig bereide boter van gelijke hoedanigheid wordt verkregen. De verdediger mr. Van Os wijst er op, dat bekl. van haren man gescheiden werd zonder dat zij er iets van wist. PI. geeft ver- volgens eene schets van het ongelukkig huwelijksleven van bekl. en bestrijdt op verschillende rechtsgeleerde gronden de toepsssing van art. 279 Wetboek van strafrecht. De verdediger dringt daarom op vrijspraak aan. Na re- en dupliek uitspraak over 8 dagen. Ned. Herv. Kerk. Beroepennaar Baambrug A. Tap, te Hal; naar Rekken (cl. Zutfen) (toez.) A. E. L. W. Romer, te Buurmalsen; naar Vlissingen (vac. Klomp) A. v. Veen te Ter Neuzen naar Elspeet J. W. H. Kalkman, te Monster; naar Zwijndrecht C. Hattink J Pzn., te Apeldoorn; naar Sommelsdijk c. a. P. Segboer, te Nieuw—Lekkerlandnaar Harderwijk J. Post, te Charloisnaar Lollutn (Fr.) P. J. Wijnenga, cand. van de Vrije Universiteit te Amsterdam; naar Weert (Limburg) A. F. Kamp, te Heerenveen; naar Arnhem W. L. Welter, te Zwolle; naar Schiedam S. Ulfers, te Oldemarkt en Paas- loo; naar Zuijlen F. Kijftenbelt, te Hoevelaken; naar Windesheim J. Ph. Hattink Jr., cand. te Harderwijk. Bedankt: voor Herkingen J. Vinke, te Enter; voor lloorn- sterzwaag, cl. Heerenveen, M. van Eijk van Heslinga, te Kol- lumerzwaag (Fr.); voor Oude en Nieuwe Weteiing Van Korten- hoef; voor Nijega en Elahuizen J. Ph. Hattink Jr. cand. te Harderwijk; voor Barneveld W. de Lange, te Bruchen c. a. Aangenomennaar Opwierde J. Wessel Boer, te Kolmschate. R. C. Kerk. Benoemd tot kapelaan te Weesp C. P. Bom, van Zwaag. Chr. Ger. Kerk. Beroepen: naar Nijmegen M. Brouwer, te Amsterdam. Bedankt: voor Waddinxveen P. van Vlaanderen, te Ierseke. Boopgezinde Gemeente. Bedankt: voor den Horn, voor Edam en voor Leermens en Loppersum H. van Cleef, prop, te Uithuizen. Ontvoering van minderjarigen. Voor de rechtbank te Amsterdam, Kamer van strafzaken, stood terecht Elisabeth Boon, oud 32 jaren, wonende te Amster dam. De bekl. was gehuwd geweest met zekeren Thomas Geijssen, maar het huwelijk was op zijne vordering bij verstek door echtscheiding ontbonden. Een later door haar ingesteld verzet mocht niet bnten, zoodat de eenmaal op grond van over- spel uitgesproken echtscheiding gehandhaafd werd. Het uit den echt gesproten kind werd door den rechter aan den vader toe- gewezen, die het driejarige knaapje bij de echtelieden Buwalda, op den Niewendijk te Amsterdam, ter verpleging besteedde. Hij betaalde daarvoor een rijksdaalder in de week buiten de kleederen van het kind. De moeder de beklaagde was echter met voor goed van haar kind gescheiden. Zij mocht met toesteinming van haar gewezen man eens per week haar kind zien, en de echtelieden Buwalda maakten zelfs geen be- zwaar haar daartoe meermalen in de gelegenheid te stellen. Het scheen echter dat zij daarmede niet tevreden was; althans, toen juffrouw Buwalda op 12 September jl. met het kind op het Hekelveld wandelde, maakte de bekl., geliolpen door hare pleegmoeder en eenige andere bevriende vrouwen, zich van het ventje meester. Noch de tusschenkomst van een commissaris van politie, noch die van den officier van justitie mochten ba- ten. Zij weigerde hardnekkig het kind af te geven en heeft het tot deu huidigen dag onder hare hoede. Vandaar de terecht- zitting van heden. De beklaagde erkent de feiten volmondig. Op de vraag waarom zij het kind met zich voerde, antwoordt zij, dat het bij de echtelieden Buwalda verwaarloosd werd. Slechts in zoo- verre wordt deze bewering bevestigd, als uit de verklaringen van sommige getuigen blijkt, dat het ondergoed van het knaapje wel iets te wenschen overliet. Mr. B. Ort wees er in zijn requisitoir op, dat over deze ge heele zaak nog eenigermate eene schaduw lag. Op grond van beweerd overspe! was de echtscheiding bij verstek, d. w. z. zonder eenig bewijs hoegenaand, toegewezen, ofschoon de vader in zijn introductief request had vermeld, dat hij met twee getuigen zijne vrouw op heeter daad gesnapt had. Later bij den rechter-commissa- ris voor strafzaken geroepen, weigerde hij de nameu van die getuigen op te geven. Vandaar dat velen meenen dat de beschuldiging van overspel oneerlijk was, en de moeder het slachtoffer van denieu- were jurisprudence, dieiu zakeechtscheidingenbij verstek het ambts- halve bevelen van bewijs verbi'edf. Toch mocht de vrouw de echtscheiding niet betreuren, want het huwelijksleven was voor haar niet rijk aan lief, maar wel aan leed zij werd door haren man herhaaldelijk mishandeld en zelfs opgesloten, zoodat buren haar als aan eene gevangene eten en drinken moesten toerijken. Het O. M, betreurt het overigens, dat zij het kind niet heeft teruggegeven, want dan ware denkelijk deze vervolging achter- wegen gebleven. Alle omstandigheden in aanmerking genomen, requireert spreker slechts 14 dagen gevangenisstraf. Dezer dagen werd den leden van het Genootschap van genees- kundigen te Weenen bekend gemaakt, dat een overleden Portu- geesche dokter het Genootschap bedacht had met een legaat van 3Y* millioen Reis. Dit klinkt prachtig: maar goed uitge- rekend de geringe waarde der Reis en den lagen koers der Portugeesche Staatspapieren in aanmerking genomen blijkt het dat deze vmillioenen-erfenis" een waarde heeft van /9600. Een reeht moordenaarseiland heeft men dezer dagen ontdekt op den Donau, bij Giurgevo. Vele boeren en werklieden, die met opgespaard geld uit Bulgarije terugkeerden en niet in aanraking wilden komen met de Rumaansche tolbeambten, vermeden dit, door zich naar dat eiland te laten roeien, van waar men ge- makkelijk, langs verschillende wegen, onopgemerkt op Rumaansch grondgebied kon komen. Onlangs hoorde een soldaat, die langs de rivier liep, een luid moordgeschrei, dat blijkbaar van het eiland kwam. De politie, die er heen gezonden werd, bevond dat eenige menschen, die naar het eiland waren overgezet, bij hunne landing vermoord waren. En bij onderzoek bleek, dat honderden werklieden en boeren, die op het eiland landden, door de bewoners beroofd en vermoord waren. De Alpen hebben nog laat in het seizoen een stachtoffer geeischt, Een 40-jarige Engelsche dame wilde den 13den Oct. uil Protomontogno zich door het Bondasca-dal over de gletchers naar het Albigna-dal begeven. Een gemsjager en een gids ver- gezelden haar. Boven lag veel sneeuw, zoodat de gids den terug- tocht geraden achtte, maar de reizigster wilde daarvan niet weten. Uitgeput door vermoeienis viel zij dicht bij den top van de pas bezwijmd neder en kon niet weder bijgebracht worden. De gids droeg het lijk nog een eind terug, maar moest het eindelijk achterlaten en kwam 's avonds met de treurige tijding thuis. Den volgenden dag werd het lijk gevonden. In een stuk heideveld te Gieten heeft men een lijkoven of offerplaats ontdekt, welke uit vroegere eeuwen dagteekent en geheel uit kleisteenen is samengesteld. Bij de ontgraving, onder toezicht van het bestuur van het Provinciaal Museum van Oud- heden, kwainen stukken van beenderen, houtskool en asch te voorschijn. De steenen vormen een walletje, in den vorm van een hoefijzer. Rosa Bonheur, de welbekende schilderes, heeft, naar Parijsche bladen berichten, van den Russischen Grootvorst, Nicolaas Michailowitch, drie gedresseerde ijsberen ten geschenke ontvangen, welke haar tot modellen kunnen dienen. In de Doubletstraat te 's Gravenhage, is eene vrouw, be kend onder den bijnaam //Haagsche Leen", dood in hare woning gevonden. Haar dood moet te wijten zijn aan schromelijk mis- bruik van sterken drank. Een koopman, die te Barberton (Transvaal) zaken had gedaan, vorderde daar het hem toekomende geld in, tot op een kleine som na, reed naar een riviertje bij de stad, en zond van daar zijn zoontje, een knaap van 8 A 10 jaren, terug naar Barberton, om het overige geld op te halen. De knaap was weldra met het ontvangen geld op den terug- weg naar den wagen van zijn vader. Onderweg kwam hij een man te paard tegen. Deze stelde zich aan hem voor als een vriend zijns vaders en bood aan, hem mee te laten rijden op zijn paard. De jongen voldeed aan die uitnoodiging; maar toen zij een eindweegs voortgereden waren, dreigde de man hem te zullen dooden, als hij niet al het geld gaf, dat hij bij zich had. De knaap haalde zonder bedenken het geld te voorschijn, maar liet, bij het overreiken, het zakje vallen. Hij wilde het gaan oprapen; maar de man sprong van het paard, om het zelf te doen. Dat had de kloeke jongen wel gedacht; en hij reed nu met het paard in vollen draf heen, naar zijn vader, die zoo voor den diefstal van zijn geld ruimschoots schadeloos gesteld werd. Verscheidene Mormonen kwamen in de vorige week in Constantinopel aan en verzochten den Sultan om toelating in Turkije als leden van een erkend genootschap. Een der gron den, waarop het verzoek berust, is dat de Mahomedaansche wet- geving de veelwijverij toelaat en de leer der Mormonen eveneens. Niettemin heeft de Minister van Justitie het verzoek met groote reserve ontvangen, bevreesd als hij is voor de gevolgen van de invoerif.g eener nieuwe godsdienstige secte en het moreele effect, dat zulk een stap in de beschaafde wereld zou hebben. Het wordt dan ook onwaarschijnlijk geacht dat de Mormonen hun zin zullen krijgen. Een hooggeplaatst persoon in Turkije heeft aan prins Ferdinand van Bulgarije een geschenk gezonden, zijnde eene mooie jeugdige slavin, wier hoogste kunst bestaat in de berei- ding van echt Turksche koffie. De prins heeft het geschenk aangenomen, onder bepaling dat het meisje geen vslavin" mocht heeten of zijn. Zij is onder de naam van mej. Almare als r/kof- fiekookster" in het hofpersoneel opgenomen, met loekenning van een tractement, waarvoor zij niets anders heeft te doen dan voor den prins, en voor niemand anders, koffie te zetten.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1887 | | pagina 3