11A A l» LEMME ISM E E11. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Bij dit Nommer behoort een Bijvoegsel. 28e Jaargang No. 46. Zaterdag 12 November 1887. VAN Aan Landbouw, Gemeente- en Polder-Belangen gewijd. PLAATSELIJKE BERICHTEN. BUITENLAND. v V' Abonnementsprijs 6.- 3. J. II. de RUSSY, Roldn 60, Amsterdam. Prijs tier Advertentien 8 biggen. Er is dus voor de gegageerden geen reden meer om zich voorschotten op hunne gagementen te doen geven tegen beleening van hnnne gagementstukken, daar zij voortaan het hun toe- komende bedrag rechtstreeks van het Gouvernement kunnen ontvangen omstreeks dienzelfden tijd, waarop zij tot dusver van anderen, tegen betaling van renten en kosten een voorschot tot dat bedrag ontvingen. WEEKBLAD J* Per jaar, met Bijvoegsel franco per post. p zonder Bijvoegsel Enkele Nommers 15 Cent. ALEE TOEZENDINGEN, ItEDACTIE EN UITGAYE BETREFPENDE te adresseeren aan den Uitgever Hoofd-Agent: P. VAN CITTERT ZONEN, te Haarlem. van 1- -6 regels 75 Cent, elken regel meer 12Vs Cent. Groote Letters naar plaatsruimte. Abonnementen en advertentien worden aangenomen door alle boekhandelaren, postkantoren, brievengaarders en postboden. Den 10 dezer is aan de Vijfhuizen uit het land vermist een bruin aftandsch merriepaard, met een dek op, waarop vermeld J. v. Ophem, mist voor een ijzer, en heeft van achteren .■-trijk ijzers. Op de vee en paardenmarkt te Hoofddorp zijn den JO dezer aangevoerd. 40 paarden en hitten. 16 runderen. In de gedrukte circulaire van den Commissaris dee Konings in de provincie Noordholland, verz. no. 38 van 1887, is het volgende schrijven van den Minister van Koloniiin opgenomen. 's Gravenhage, den 24 October 1887. Bij Koninklijk besluit van 8 September 1887, no. 24 is bepaald dat, te beginnen met het jaar 1888, de gagementen van gewezen militairc-n van het leger in Nederlandsch Oost- en West-Indie, door het Departement van Kolonien niet meer zooals tot dusver, na afloop van elk kwartaal, maar in den aanvang van elk kwartaal zullen worden betaalbaar gesteld. De benoodigde op getint papier gedrukte formulieren van attes- tatie de vita en quitantie, uitsluitend tot de ontvangst van het gagement over het eerste kwartaal 1888, zullen UHoog Edel- Gestrenge zoo spoedig mogelijk worden toegezonden. Tegen overlegging van die stukken, behoorlijk ingevuld en ondertee- kend en van de vereischte legalisatie voorzien, kan het gagement door den gegageerde of uit zijnen naam door een geraachtigde tenzij door een ander volgens de wet recht op de uitbetaling mocht zijn verkregen worden opgevorderd ten kantore van denzelfden ambtenaar alwaar en op hetzelfde tijdstip waarop het gagement over het vierde kwartaal 1887 is betaalbaar ge- steld. Ik heb de eer. Enz. Bij den landbouwer F. de B. is pm. 200 pond vleesch be- naderd wegens vcrzuimde aangifte voor den accijns. Het vleesch is bij den Rijksontvanger gedeponeerd om publiek te worden verkocht. Naar men zegt is hij door een uit zijn dienst ont slagen knecht verraden. Een tweejarig kind van H. Bockhoven aan den Sloterweg bij den Kruisweg is te water geraakt en verdronken. Door iemand te Haarlemmermeer werd in de vorige week aan den heer V., te Langerak, een aangeteekende brief ver- zonden met ongeveer /400. Bij de opening bleek er echter een bankbiljet van /100 te weinig in te zijn, en zag men dat de enveloppe op zijde geopend was geweest en daarna met gom zeer netjes dichtgemaakt, zoodat het bij oppervlakkige beschou- wing niet in het oog liep. De landbouwer J. v. d. B. te Haarlemmermeer kocht eene hoeveelheid meel om varkensvoer te bereiden. Van de daarmede gevoerde varkens werden er terstond acht ziek en een dezer stierf nog denzelfden dag. Er is een onderzoek ingesteld naar de bestanddeelen van het meel. De afdeeling Haarlemmermeer van de Hollandsche raaatschappij van landbouw, overtuigd van het groote belang, dat de polder bij goede ploegers heeft, schrijft nu en dan ploegwedstrijden uit, Ook nu werd er weder een dergelijke wedstrijd gehonden op het land van den heer Biesheuvel. De prijs in de le afdeeling, oudere ploegers, werd behaald door Enthoven, die van de 2e afdeeling, jonge ploegers, door J. Biesheuvel. BURGERLIJKE STAND van 2 Oct. tot 8 Nov. 1887. Geloren. Theodora dochter van J. F. de Vijlder en J. de Groot; Maria Magdalena dochter van P. de Jong, en K. Snel Jan zoon van J. van Es, en L. Maat. Elisabeth dochter van J. Blokker en J. Varkevisser. Antje Cornelia dochter van H. de Rijk, en E. C. Burgersdijk. Antonius zoon van W. Loogman, en E. v. d. Enden. Elisabeth dochter van D. de Hoog, en J. Westbroek. Johannes Teunis zoon van W. Wakker, en G. de Vries. Maatje dochter van M. H. de Bonte, ongehuwd. Cor nelia dochter van A. Cornelisse, en Z. Twigt. Petrus zoon van C. Bokhorst, en L. Spruijt. Cornelia dochter van G. Strik en J. M. v. d. Sielt. Aafje Jakoba dochter van L. Verhulst en J. Ligthart. Ondertrouwd. K. van Ophem wedr. en T. van Tiel, wed. C. van Leeuwen en P. van Waterschoot. Gehuwd. A. de Zeeuw met W. Pasmooij. J. W. Schneider wedr. metj[J.J C. Nieuwenhuijsen. Overleden. Laurens oud 2 j. zoon van H. Bockhoven en H. v. d. Linden. Neeltje Wilhelmina oud 4 j. dochter van A. Koppenaal en J. M. Comfferman. ENGELAND. De regeering is voornemens krachtiger op te treden dan tot nu toe tegen de bijeenkomsten, die voortdurend op Tra falgar Square gehouden worden en meer en meer een oproerig karakter beginnen aan te nemen. Sir Charles Warren, het hoofd der politie, heeft gewaarschuwd, dat die meetings voortaan als rnstverstoringen beschouwd en de belhamels gevangen genomen zullen worden. Vier Iersche parlementsleden zullen gerechtelijk worden vervolgd. Tegen Cox, die O'Brien's vootstappen schijnt te willen drukken, is een bevel van inhechtenisneming uitgevaardigd. Deze laatste is in 't geheim des naehts uit de gevangenis te Cork naar die van Tullamore overgebracht, omdat de burgemeester van Cork hem iederen dag van zijn straftijd in vol ornaat wilde bezoeken. Ierland zelf blijft het tooneel van bloedige misdaden, waarin de gemaskerde maneschijnbende haar treurige rol blijft spelen. Zestien gewapende mannen drongen 's nachts te Tralee het huis van een pachter, die eene geboycotte vrouw een dorschmachine geleend had, binnen en vermoordden hem in tegenwoordigheid van zijn huisgezin. De minister van Ierland, sir Balfour, die te Birmingham ver- toeft en daar zjjn Iersche politick verdedigt, wordt door een eerewacht van Tories tegen moordaanslagen beveiligd. Wat nu de Torypolitiek omtrent Ierland betreft, bevat de Freemans Journal een merkwaardige mededeeling. De regeering zou nl. aan Ierland een soort van Home-rule willen verleenen. Deze regeling moet bestaan in een gecentrali- seerd uitvoerend bestuur, onmiddellijk afhankelijk van de regeering te Londen, benevens een parlement, bestemd om de binnelandsche zaken te behandelen, maar dat geen controle mag uitoefenen op het nitvoerend bewind. Met veel plechtigheid werd den 5den November het nieuwe gebouw der Nederlandsche club in Regentstreet ingewijd in tegenwoordigheid van den Nederlandschen gezant, den consul- generaal, den consul en vele aanzienlijke heeren en dames. DUITSCHLAND. In den rijksdag, die den 24sten dezer maand te zamen komt, zal de verhooging der graanrechten waar- schijnlijk tot 6 mark per Doppelzentner, dus nog eens zooveel als het tegenwoordig bedrag ter sprake komen. Yolgeus den Weener Correspondent van de Times zou vorst Bismarck tot de overtuiging zijn gekomen, dat de positie van Prins Ferdinand van Bulgarije minder wankel geworden is, dan zij scheen. Hoewel van erkenning als vorst door Duitschland nog geen sprake is, zal de Duitsche staatkunde tegenover hem voortaan vriendelijker worden. OfficiSel heeft Czaar Alexander door zijn gezant graaf Schuwaloff een bezoek laten aankondigen bij keizer Wilhelm te Berlijn. 's Ochtends zal de Czaar te Berlijn komen om 's avonds weer te vertrekken. Het schijnt louter een beleefdheidsvisite te zijn, want de Rus- sische politiek en die van het drievoudig verbond (Oostenrijk, Duitschland en ItaliS) blijven, blijkens allerlei wedtrkeerige po- gingen om elkanders handel te benadeelen, tamelijk vijandig. De gezondheid van den Duitschen kroonprins wekt nog steeds bezorgdheid. Mackenzie's assistent Dr. Howell, die den kroonprins vergezelt, moet weer een sterke zwelling in de keel hebben waar- genomen, waarop de Engelsche geneesheer per telegram naar San Remo is ontboden. Daar zal een consult plaats hebben met twee Duitsche specialiteiten. De oude keizer Wilhelm, die onge- steld was, schijnt daarentegen onsterfelijk. Langzaam maar zeker neemt hij weer in krachten toe. FRANKRIJK. Het ministerie Rouvier heeft een overwinning behaald. De poging der radicalen, om Rouvier, bij de behandeling van het Conversie-ontwerp, om de 4]/2 pCt. rente in 3 pCt. om te zetten, te doen vallen, is mislukt. Met een meerderheid van 100 stemmen werd de conversie goedgekeurd in een rumoe- rige zitting, die ook door den Duitschen gezant werd bijgewoond. De Senaat hechtte er insgelijks met overgroote meerderheid zijn zegel aan. Daarentegen werd tegen den zin der regeering het enquete voorstel van den heer Cuneo d'Ornano aangenomen omtrent de jongste schandalen. Zelfs werd met een kleine meerderheid een amendement goedgekeurd om de commissie te machtigen een onderzoek in te stellen naar alle feiten van af 16 Mei 1877, waarbij de overheid betrokken was en die afkeuring of straf mochten schijnen te verdienen. Een ware mer a boire 1 Tevens werd aan de commissie de meest uitgebreide volmacht verleend. Vele Fransche bladen betreuren die besluiten ten zeerste, en wel omdat de schandaalkroniek nu geen einde zal nemen, terwijl bovendien het onderzoek nu zoo uitgebreid is geworden, dat het op den langen duur geen resultaat zal kunnen hebben. Onder een ontzaglijken toeloop is Dinsdag het proces tegen generaal Caffarel c. s. voor de correctione'ele rechtbank der Seine begonnen. Nergens op de tribune was meer een plaats te bekomen. De verslaggevers moesten zich behelpen met een plaatsje op de bank der beschuldigden, Mevrouw Ratazzi hield haar onschuld vol evenals mevrouw de Courteuill, en Caffarel ontkende zijn ver- standhouding met Limousin. OOS J ENRMK. Behalve in Rnsland is men algemeen met de redevoering van graaf Kalnoky ingenomeD, waarin hij over de Bulgaarsche quaestie en de verhouding tusschen Oostenrijk en Rusland zijn meening uitsprak. Engeland, ofschoon niet feitelijk met Oostenrijk, Duitschland en ItaliS verbonden, volgt toch, naar het oordeel der gezaghebbende organen, de staatkunde van het drievoudig verbond. Ook in ItaliS beschouwt men deze redevoe ring als een vervolg op die van den minister Crispi, want er blijkt uit de woorden van Oostenrijks premier, dat laatstgenoemd rijk evenmin als ItaliS kan gedogen, dat een der groote mogend- heden op het Balkan-schiereiland handelend optreedt. SPANJE. Galeote, de moordenaar van den Bisschop van Madrid is, na onderzoek van wege de Academie van goneeskunde, volslagen krankzinnig verklaard. RUSLAND. .Zfeventien officieren zijn te St. Petersburg ver- oordeeld wegens sympathie voor Nihilistische woelingen. Toch

Weekblad van Haarlemmermeer | 1887 | | pagina 1