BINNENILAND. LANDBOUW. KERKELIJKE BERICHTEN. WEEKBLAD VAN HAARLEMMERMEER. N1EUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Prijsvragen is er aan de coraplotten aldaar geen einde. Ten huize van een apotheker zijn weer dynamiet-bommen en andere vernielingswerk- tuigen gevonden. AMERIKA. Den llden November zullen de wegens het oproer te Chicago ter dood veroordeelde Anarchisten worden tercchtge- gesteld. Uitgebreide maatregelen worden genomen, ten einde rustverstoring te voorkomen. 1500 soldaten, een batterij artille- rie en rnim 1100 politiedienaren znllen de orde trachten te handhaven. De rechter Waite, voorzitter van hot hooggerechtshof, dat het hoogor beroep der Anarchisten verwierp, ontving een helsche machine in den vorm van een bnek, die gelukkig niet ontplofte. TRANSVAAL. Binnen kort zal de regeering der Z. A. Repu- bliek een protectoraat over Metabele-land afkondigen. President Kruger is van zijn reis naar Bloemfontein terugge- keerd. Hij verklaarde een Unie van alle Z, A. Staten en kolo- niSn onnitvoerbaar, maar een verbond tnsschen de Transvaal en den Vrijstaat zeer goed mogelijk en tot dit doel zullen aan den volksraad weldra voorstellen worden voorgelegd. Uit Durban wordt gemeld, dat Undakubo op weg is om sir Arthur Havelock te Ekowe te ontmoeten, maar dat Dinizulu, die naar 't schijnt een groot aantal volgelingen om zich verzameld heeft, niets van zich hooren laat. CONGO. Den 16de Augustus, melden de laatste berichten, heeft Stanley het kamp verlaten, dat hij op acht dagreizen afstands van Mabodi had opgeslagen, en trok hij rechtstreeks door naar den westelijken oever van het Albert-meer. Vele moeielijkheden vermoeidheid zijner manschappen en gobrek aan levensmiddelen had hij te overwinnen, maar toch hoopt hij weldra in gemeenschap to komen met Emir-Bey. Gr ondwe tshe rziening. De Eerste Kamer heeft achtereenvolgens de negen hoofdstukken en de additioneele artikelen met groote meerderheid van stemmen aangenomen. Daarna zijn de voorstellen tot grondwetsherziening door den Koning bekrachtigd. De plechtigo afkondiging er van zal einde November of begin December plaats hebben. Ook heeft de Eerste Kamer de verlonging van de overeen- komst met de Nederl. Handelmaatschappij aangenomen. Voor de Eerste Kamer uiteenging heeft de hr, Elout van Soeterwoude medegedeeld dat hij tegen 5 December a. s. zijn ont- slag als lid der Kamer nam. Naar het Haagsche Dagblad verneemt, is de heer 0. baron Van Wassenaer van Catwijck, die van eene crnstigo ziekte aanvankelijk herstelde, weder ingestort, en is zijn toestand op dit oogenblik zelfs zorgelijk. Het hoofdbestuur van de /.Maatschappij tot Nut van't Alge- meen" heeft uit zijn midden den heer A. C. Wertheim tot voorzitter benoemd. Volgens den Haagschen croniekschrijver van de A'". Groti. Ct. is een instructie geopend tegen den oud-Indischen kapitein illink Ketjen, wegens zijn scherpe uitingen tegenover de regeering. Een honderdjarige. In het Burgerweeshuis, te Amsterdam, waar de dag moge nog zoo grauw en triestig zijn, als een Hollandsche Novemberdag kan wezen altijd een vriendelijk zonnetje schijnt, omdat het licht der menschenliefde u er bij elke scbrede voorgaat, was het feest. Een merkwaardig feest ook, zoo merkwaardig, dat het voortreffelijke gesticht van de vrome Haesje Claesz- dochter er geen tweede zoo in zijne jaarboeken heeft aan te wijzen. Het „weesmeisje" Alida Maria Prumers viert haar lOOsten verjaardag. Eerbiedwaardige leeftijd, voor welken ieder het hoofd ontbloot, als hij gepaard gaat aan de schat van wereld- wijsbeid, ondervinding en menschenkunde, dien men gelegenheid heeft in een eeuw te verzamelen. Daatje", zooals de oude vrouw gewoonlijk met beminnelijke vertrouwelijkheid genoemd wordt, heeft jonge weesjes het »Huis zien binnenkomen, zoo teeder en hulpbehoevend, dat honderd armen gereed waren hen door het leven heen te dragen. Zij heeft diezelfde kleinen het »Huis" zien verlaten als krachtige, veelbelovende jonge mannen, als flinke deugdzame meisjes. Daatje" heeft een reeks vau geslachten zien geboren worden en sterven en zelve is zij voor ons een levende herinuering aan lang ver- vlogen tijden. Toen Daatje" op negenjarigcn leeftijd in het »Huis" kwam, mag men veronderstellen, dat de regenten er Diet aan dachten, dat deze kleine in het eind der volgende eeuw nog in het gesticht zou vertoeven. Maar omtrent de openiug van Alida Maria Pru mers is niets bekend en men mag er bij herhalen: »hiervaltde veder der historie de grijze fabel in den schoot. Daatje' moet het bijgewoond hebben, dat het Burgerweeshuis door de Franschen werd bezet, die er een kazerne van raaakten en de verpleegden in de kelders lieten slapen. Daatje" moet het beleefd hebben, dat de groote Napoleon het gesticht heeft bezocht en misschien heeft het oog van den geweldigen man wel op het jonge meisje gerust, dat toen reeds den gewonen leeftijd bad overschreden waarop de meisjes het gesticht verlaten. Toen reeds was zij dus eene bijzouderheid in het »Huis". Ook heeftDaatje" dien jongen droomer in het gesticht gezien, die zich van de spelen zijner makkers afzonderde, om in een hoekje de heldendaden onzer vaderen na te lezen en wiens oog bliksems schoot, als hij hoorde van Tromp en Bestevaer. Daatje" heeft Van Speyk gekend en deze held heeft de »oude Da" toegesproken. Maar van dat alles berinnert Daatje" zich niet de schaduw van een bijzonderheid. De herinneriug aan het verleden is sinds lang in haar geest uitgebluscht. Daatje" leeft nog in den lijve, maar haar geest heeft zich reeds lang verzameld met die van de tweede helden, wier tijdgenooten zij is geweest en die zij van aangezicht tot aangezicht heeft gezien. Immers de historie zegt er niets zekers van maar er is eene overlevering, dat Daatje", tegen den tijd dat zij het gesticht zou verlaten, een arm brak. De geneziDg duurde lang en daar het meisje toen al niet bijster verstandelijk ontwikkeld was, besloot men haar in het »Huis" te houden, te meer daar zij zich toch wel door huiselijke bezigheden kon nuttig maken. Zoo geschiedde het en Daatje" heeft den tijd getrotseerd, al heeft deze haar niet onaangetast gelaten. Te harer eere is er heden feest in het Burgerweeshuis". De honderjarige kreeg allerlei geschenken van haar medeverpleegden, van de moeders en vaders van het huis, van 16 weesjes, die te zamen nog niet zoo oud zijn, als het oude „Daatje" allddn. Die geschenken zijn bloemen, lekkernijen, kortom alios, waarvan men kan denken, dat de oude kindsche vrouw eenige genieting zal smaken. En zij is er wat verheugd mede, want zij weet heel goed, dat zij jarig is en dat Da", zooals zij zelve zich zoo gaarne noemt, eigenlijk het »troetelkind" van „Huis is. De verpleegden kregeu alien een welgelijkend portret van de honderdjarige ;/Zus", dat ook, met een aardig versje, als bij voorbeeld dit: De kalme glimlach op dit honderdjarige gezicht Getuigt van trouwe liefde en zorg in dit gesticht, in de zalen is opgehangen. De keizerin Eugdnie, reizende onder den naam van)gra- vin De Pierrefonds, met haar gewone gevolg, is alhier aangeko- men. Zij heeft in het Amstel-Hotel haar intrek genomen. Tusschen de Omvalbrug en Schollenbrug, nabij Amster dam, is een heer door eenen goederentrein van den Nederland- schen Rijnspoorweg overreden. Het lijk zat bij aankomst van den trein onder de locomotief vastgeklemd. Uit Amsterdam wordt ons gemeld »Generaal" Booth, komende van Zweden en Denemarken, leidde eene godsdienstoefening van het leger des heils, dat hem met geestdrift en een »leve do generaal!" begroette. Booth is lang, heeft eeDe flinke honding en weelderigen baard en haardos, en eene sympathieke stem. Alleen door een bijzon- der teeken aan de jaskraag is hij van eenen gewonen heilsoldaat te onderscheiden. Na eene verklaring te hebben van Jezus' last aan de elfapos- telenpredikt het evangelie aan alle creaturenschetste hij het ontstaan en het doel van het heilsleger. niet voortgekomen uit persoonlijke eerzucht, maar uit medelijden met medezondaren, voor wier bekeering spreker eindigde in een vurig gebed. De orde bleef ongestoordde toegang was trouwens alleen voor genoodigden en leden opengesteld. De zoogenaamde generaal vertrekt naar Londen. Op eene landbouwvergadering der afd. Borkuloo, waarin ver- slag gedaan werd van de werking der Sack s ploegen welke in eene vonge vergadering aan twee leden der afdeeling waren ten deel gevallen is gebleken, dat deze soort van ploegen, in die streek nagenoeg nog niet in gebruik, zeer goed aan de eischen voldoet, vooral bij het diep ploegen. De voorzitter, de heer De Tourton Bruijns, gaf als afgevaar- digde naar de tentoonstelling te Tiel, verslag van het aldaar op de vergaderingen behandelde, nadat hij met nadruk gewezen had op den achteruitgang van den boterhandel en de middelen om dezen te verbeteren. Naar aanleiding van het heerschen van besmettelijke longziekte onder het rundvee op de Duitsche grenzen te Heger- hof bij Vorst, heeft de Commissaris des Konings in Limburg de veehouders aldaar gewaarschuwd tegen het toelaten van vreemde kooplieden in hunne stallen en tegen het frauduleus invoeren van rundvee van het buitenland. Men schrijft uit de Hoekschewaard: De handel in aardappelen is in de afgeloopen week minder levendig geweest en de prijzen waren gedrukt. Toch werden nog belangrijke partijen omgezet. Men besteedde tot H 2.15 per II.L., voor poters van 60 tot 75 ct. per H.L. Het hoofdbestuur der Maatschappij van landbouw in Limburg heeft zich bij adres tot den minister van waterstaat gewend, met het verzoek bij de wetgevende macht eene voor- dracht in te dienen tot het verlcenen, voor een bepaald aantal jaren, aan den Nederlandschen landbouw en aan de veeteelt, bij wijze van buitengewone tegeinoetkoming, van eene jaarlijk- sche subs die van 2 tot 2 ton, te verdeelen onder de verschil- lende provincien van het rijk en het beheer en de beschikking over die gelden, onder hooger toezicht en controle, toe te ver- trouwen aan de besturen der provinciate maatschappijen van landbouw daartoe al dan niet bijgestaan door speciale commissien. uitgeschr even door de Nederl. Maatschappij ter bevordering van Nijverheid 1887. Beschhijvingen van Landbouw. Er bestaan belangrijke beschrijvingen van den landbouw in eenige gedeelten van Nederland; dewijl deze afzonderlijke opstel- len niet anders kunnen worden beschouwd dan als bouwstoffen voor eene algemeene wetenschappelijke beschrijving van den landbouw in Nederland, zoo vraagt de Maatschappij: //Eene nauwkeurige landhuishoudkundige beschrijving van eene provin- cie van Nederland of van een genoegzaam belangrijk gedeelte van deze, waarvan in de laatste 15 jaren geene beschrijving is gegeven. Voor elk voldoond en ingeval van inededinging best gekeurd antwoord looft de Maatschappij hare tweede gouden medaille en honderd gulden uit. Gedroogde spoelinq als veevoeder. De Maatschappij looft hare Gouden Medaille uit aan den Nederlandschen veehouder, die een uitgebreide en volledige proef neeint met het voederen van gedroogde spoeling, en de resul- taten daarvan, vooral met het oog op de zuivelbereiding, vdor 80 Sept. 1888 mededeelt. Uit Zevenwolden schrijft men: De naweeen van het te lang in het land houden van het rundvee komen alde zuinigheid begint de wijsheid al te bedriegen. Nam het melkgeven in het land met den dag af evenals het goede uitzicht van het vee, nu het op stal is, houdt menige koe geheel op met melk geven en moet de boer geduldig zoolang wachten tot het beest weer kalft. Het schijnt wonderlijk, maar al is het weer buiten nog zoo guur en nat, als de beesten op stal komen, vermindert in den eersten tijd hun melkgeven altijd. Dit duurt gewoonlijk 4 it 8 dagen en wordt toegeschreven aan de omstandigheid, dat het vee in den eersten tijd niet aan het hooi gewoon is, hoewel het dit met graagte eet. Langzamerhand begint het melkgeven beter te worden en na eene week is het beest weer //op streek Om eenigszins tegemoet te komen aan dit veriies van melk, voereu sommige boeren in de eerste dagen op stal koeken bij, waar- door tevens het vee wat gladder wordt en beter toont, bij even- tueelen verkoop. Zelden werd het vee onder zoo ongunstige omstandighedeu op stal gezet dan dezen keer, want de runderen, die ic het land niet werden bijgevoederd, hebben in de laatste agen bepaald honger geleden. Bij het op stal zetten begon somtijds het vee het "stroo te eten, dat in den mest van hunne ligplaats annwe- zig was. Maar heel royaal kan de boer niet met zijn hooi zijn, de" oogst is dit jaar met best, in tegenstelling van 86, toen deze schitterend was, en daarom wordt nu er zuinig mee gehandeld. Niet graag wil de boer zich genoodzaakt zien om later hooi aan te koopen, dat nu f 80, maar wellicht in het vroege voor- jaar 100 het koe'seten, dat is 2500 pond, kost. Op enkele plaatsen voert de boer haverstroo, waarin de korrel nog zitandere boeren laten dit graan dorschen, bet malen en zoo het vee toedienen, dat naar hun oordeel beter is, omdat bij het voeren van ongedorscht stroo, te veel graan op den koestal verloren gaat, want de meeste stallen zijn zoo ingericht, dat men niet van voren het voedsel het vee kan toedienen, maar van achter op den stal moet stappen en tusschen het tweetal door, dit moet vvoorwerpen". De keuringen van stiereu in de Drentsche dorpen nemen thans weer een aanvang. Zij worden op sommige plaatsen van gemeentewege, op andere door landbouwvereenigingen gehouden. Te Zweeloo behaalden verleden week B. Geerts en de wed. Klin- kenberg, de Ie en 2e premie. Te Assen wordt den 16 November een keuring gehouden door de 2e afdeeling van het Genootschap van Landbouw, In den Haarlemmermeerpolder zijn dit jaar meer suiker- bieten verbouwd, zoo voor veevoeder als voor de fabrieken, dan in de laatste jaren het geval was. Grootendeels staat dit gewas nog op het veld, daar er gebrek is aan arbeiders om de bieten te rooien en te vervoeren; indien de winter vroeg invalt, zal groote schade hiervan het gevolg zijn. De prijzen, die voor het rooien en het schoonmaken der bieten betaald worden, zijn reeds hooger dan in andere jaren; toch kunnen slechts die land- bouwers geholpen worden, die de hoogste loonen betalen. Ned. Herv. Kerk. Beroepente Utrecht J. H. L. Roozemeijer te Arnhemte Oosterzee en Echten (Er.) J. H. Bange te Lreterp (Er.); te Oud- Alblas c. a. S. Dijkstra te Hilversumte Gouda L. Hel- dring O. Gzn. te Zandvoort (met wien op het drietal stonden 1 G. W. Heezen te Winterswijk en L. C. Schuller tot Peursum te Alkmaar; te Kuinre A. Lagerwey te Hoogeloon; te Bunnik D. Bax cand. te Doornspijk. Aangenomen: naar Poederooien L. Kan de Boer te Hei en Boeicop: naar Neerlangbroek (cl. Wijk b''j Duurstede) P. J. Hopman te Ouderkerk a/d. IJsel; naar Hogebeintum A. de Jong te Surhuisterveen; naar Roswinkel (toez.) P. Zuidema te Horsten. Bedanktvoor Zuid-Beierland H. Pop te Hagesteinvoor Schiedam (cl. Rotterdam) S. Ulfers te Oldemark en Paasloo (cl. Kampen); voor Ee (cl. Dokkum) J. Doorenbos te Oosterbierum (cl. Eraneker; voor IJlst (cl. Sneek) J. W. H. Kalkman te Monster (cl. 's-Gravenhage)voor Kuinre A. Lagerweij te Hoogeloon. Chr. Ger. Kerk. Beroepen: te Sint Anna Parochie W. Wolsink te Harlingen. Aangenomen: naar Zaamslag H. J. Kouwenhoven te Schoo-1 nebeek.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1887 | | pagina 2