RECHTSZAKEN. GEMENGDE BERICHTEN. WEEKBLAD VAN HAARLEMMERMEER. NIEOWS- en ADVERTENTIEBLAI). Pneumatische dynamiet-kanonnen Evang. Lulh. Kerk. Aangenomennaar 's-IIertogenbosch F. Meijer te PvieuHe Pekela. Doopgezinde Gemeente. Door den heer M. van Geuns, sedert 1850 pred. te Leeu- warden, zal na 40-jarigen dienst emeritaat worden aangevraagd. De veedrijver E. K. te Leeuwarden, die door de rechtbank alhier bij verstek was veroordeeld lot 2 maanden gevangennisstraf, omdat hij een veiilen gescbopt en geslagen en zijn vuist in den bek van een paard gestoken, de long er uit gehaald en links en rechts gescheurd had, is tegen dat vonnis in verzet gekoraen. Hij beweerde, dat hem door een koopman opgedragen was den bek van dat paard te onderzoeken, zoodat hij, om de. achtersie kiezen te voelen, de tong wel op zij duwen moest. Waar was die koopinan? Ja hij kent niet alle vreemde kooplui, er komen zooveel op de markt. De rechtbank bekrachtigde het vonnis, zoodat E. K. zyne straf heeft behouden. Een merkwaardig geval van bedrog bij een scbietwetstrijd is voor de rechtbank te Berlijn behandeld. De koffiehuishouder M., in wiens lokalen verschillende scliietvereennigingen hun oefe- ningen en wedstrijden hielden, was zelf lid van die bonden en behaalde gewoonlijk de fraaiste prijzen, ofschoon hij bij de ge- wone oefeningen zich al zeer weinig onderscheidde. Dit ^wekte achlertocht: men kwarn op het vermoeden dat M., als t zijn beurt was, met de pneumatische telegraaf, die de standplaats der schutters met de schijf verbond, een of ander teeken gaf aan de personen, die de behaalde cijfers op te nemen hadden en din valsche cijfers opgaven. Men lette bij een volgenden keer op en bemerkte inderdaad, dat juist toen M. zou schieten, de^ man bij de schijf, oogenschijnlijk toevallig, zich naar den telegra- phischen toestel begaf. Het bedrog werd nu bewezen geacht en volgens de gehoorde getuigen, had M. denzelfden dag inderdaad bekend en een der leden zelfs gebeden hem te sparen. Ook gaf hij de behaalde prijzen van den laatsten wedstrijd terug. Voor de rechtbank ontkende echter zoowel hij als de medeplichtige alle schuld. De rechtbank achtte evenwel althans poging tot bedrog bewezen en veroordeelde den bek 1., onder aanneming van verzachtende omstandigheden, tot een boete van 120 mark en zijn medeplichtige tot een kleinere boete. Te Petersburg werd in de vorige week het proces behandeld tegen achltien jonge ofticieren, die beschuldigd waren van mede- plichtigheid aan het smeden van de omwentelingsplannen der nihilisten. Het gerechtshof was samengesteld uit vier slrafkolonels, door grootvorst Wladimir zelve aangewezen uit het garnizoen der hoofdstad, met een voorzitter en een rechtsgeleerde. De debatten werden met gesloten deuren gevoerd en behalve enkele officieren en de directeuren van eenige militaire academien kreeg niemand toegang. Zoolang de zittingen duurden had een com- pagnie soldaten op het voorplein post gevat. Ilet openbaar ministerie toonde zich uitermate streng. Een der hoofdpunten van beschuldiging was dat zij, hoewel besloten hebbende niet deel te nemen aan de eventueel uit te breken omwenteling, toch waren overeengekomen zoo min mogelijk mede te werken om haar te onderdrukken, en dus feitelijk te bevorderen door hunne onverschilligheid. Onder de beschuldigden bevinden zich een officier van de be- reden grenadiers en vijf zeeofficieren. Allen werden veroordeeld: Acht tot zes of acht jaren dwangarbeid, zes tot verbanning naar verafgelegen oorden in Siberie en vier tot verbanning naar dichterbij liggende plaatsjes in die provincie. Het gebeurt niet alle dagen, dat ieinand, die voor de rechtbank is gedaagd, zijn advocaat vindt in den voornaamsten getuige. Zulks had te Parijs aan de rechtbank plaats. Vincent, arbeider in een papierfabriek, sedert zestien jaren gehuwd met een flinke en werkzame confectionneuse, had zich zelven en zijne vrouw het leven vergald door zich nu en dan te bedrin- ken. In zijne dronkenschap was Vincent zeer ougemakkelijk en sloeg hij zijne vrouw bij de minste aanleiding tot twist. Voor een week of wat had hij haar weder een vuiststoot in het gelaat gegeven en besloot madame, ten einde raad, zich te wreken. Ze ging een revolver koopen en loste vijf schoten op haar //in kennelijken staat" verkeerenden echtgenoot; gelukkig schoot ze al de vijf keeren mis. Maar voor justitia was dit geen reden om haar ongemoeid te laten en zoo stood madame Vincent gisteren voor de heeren van den gerechle, beschuldigd van //dadelijkheden" op den persoon van haren echtgenoot. Mevrouw huilde warme tranen, maar meneer was niet minder ontroerd. Als eerste en eenige getuige, begon hij zijn verklaring met een aanklacht tegen zich zelf! //Ik ben een dronkaard, een luiaard, een ellendeling, een lomperd," zoo klaagde hij be- rouwvol en ofschoon de president hem uitnoodigde zijne boete- doening voor ditmaal te staken, herhaalde hij: //Ja, een luiaard, een dronkaard, brutaal en lomp; ik heb tnijn vrouw mishandeld en ze heeft volkomen juist gehandeld door op me te schieten; ze verdient te worden vrijgesproken Nu viel mevrouw Vincent manlief in de reden: //Het is de eerste maal," zei ze zalvend, //dat mijn man gelijk heeft." Men begrijpt, dat deze verklaring tot geen geringe vroolijk- heid aanleiding gaf, maar het recht moest zijn loop hebben en madame Vincent werd veroordeeld tot 25 frs. boete. Daar het echtpaar nog altoos een is en de boete dus betaald zal moeten worden uit de gemeenschappelijke kas, krijgt de zelfbeschuldiging van monsieur Vincent al den schijn van een poging tot bezuiniging. Een zeldzaam voorbeeld van brutaliteit voor stroopers had eenige dagen geleden plaats bij gelegenheid eener groote drijf- jacht op de Clesse bij Lochem. Drie stroopers zaten verborgen met hunnen hond nabij een bosch, dat gedreven werd. Terwijl een der heeren eenen haas schoot, liet de strooper zijn hond los; deze greep den haas op het vlakke veld en een ander der stroo pers greep den haas en verwijderde zich daarmede snel, in tegenwoordigheid van alle jagers en zonder dat men hem kon inhalen. a Hoe gevaarlijk voor de omgeving inricbtingen zijn, waar poklijders worden verpleegd, blijkt thans wederom te Aubervil- liers, alwaar ten gevolge der oprichting van het pokken-hospi- taal 14 werklieden in de nabijgelegen gasfabriek van La illette door de pokken zijn aangetast Een bewijs te meer, dat inrich- tingen, waar poklijders worden verpleegd, niet in de steden, maar daarbuiten behooren opgericht te worden. Te Parijs vertoeft thans een Oostersche vorst uit Engelsch Oost-Indie, de maharadjah van Baroda, een man, die schier onmetelijke schatten bezit. Een schilder van naam heeft hij de taak opgedragen zijn levensgroot portret te vervaardigen en dagelijks bezoekt hij hem in zijn atelier in galacostuum, dat met diamanten en brillanten, ter waarde van ruira 6en millloen p. sterling is versierd. Gelijk uit Parijs wordt verineld, wordt het atelier, dat zich in een der voorsteden van de Fransche hoofdstad bevindt, door eenige agenten van politie bewaakt tijdens hij zich aldaar bevindt. Een VERGIFTIGING DOOR ARSENICUMHOUDENDE KUNSTTANDEN Een Amerikaan had een vrouw, die zich verheugde in een goede gezondheid en zulks ook door haar blozend voorkomen scheen te bewijzen. Zij begon evenwel op eens te kwijnen, en vermagerde, ofschoon zij voortdurend verzekerde zich wel te gevoelen. Eindelijk werd de hulp ingeroepen van een beroemd geneeskundige, hoewel de gewone huisdokter zich daartegen sterk verzette. Na verloop van eenigen tijd werd uit de diagnose opgemaakt, dat de vrouw lijdende was aan de gevolgen van een arsenicum-vergiftiging. Het vergif was gebezigd bij de ver- vaardiging van een goedkoop stel valsche tanden, welke de vrouw zich had aangeschaft, ongeveer een week voordat zich bij haar de eerste ziekteverschijnselen vertoonden. Men had het arceni- cum in het email gedaan, om daaraan de schitterend witte kleur te geven, en nu hadden zich bij het kauwen deeltjes er van met de spijs vermengd en waren aldus in de maag gekomen, waar het vergif op verraderlijke wijze noodlottige gevolgen zou hebben gehad, zonder de nog bij tijds verleende hulp. Het //goedkcop duurkoop// is hier dus weer bewezen. [Maandblad tegen Vervalsching Eerstdaags zal te Christiania, de hoofdstad van het vrij- zinnige Noorwegen, op Spaansche mar.ier een brandstapel opge richt worden voor een boek. De roman Albertine van Christiaan Krohy is n. 1. door het gerecht voor zedebedervend verklaard en veroordeeld in zijne geheele oplage in het openbaar verbrand te worden. Het meerendeel der inwoners ziet dat autodafe half met een mengeling van spot en ergemis tegemoet. De roman toch, waariu krasse dingen worden verhaald, is volgens bevoegde beoordeelaars, o. a. George Brandes, niet onkiesch, maar met de beste zedelijke bedoelingen geschreven. En men kan den schrijver geen ongelijk geven, als hij uitroept: //Die ergerlijke dingen mogen dus wel gesehieden, maar men mag er niet van spreken Uit Groenloo wordt aan de Arnh. Ct. gemeld: Enkele heeren worden hier tegenwoordig op eene aardige wijze geexploiteerd. Er hebben zich nl. in de afgeloopen week een paar gevallen van den volgenden aard voorgedaan. Wanneer het 's avonds donker begint te worden, sturen sommige menschen hunne jongens op straat met den last om wanneer ze een heer tegenkomen hem tegen het lijf te loopen. De jongens doen dit, krijgen een pak slaag voor hun ongepsste brutaliteit, beginnen dan een keel op te zelten, en vervoegen zich met vader of moeder bij den burgemeester, met verzoek om tegen dien //meneer" proces-verbaal op te maken wegens mishande- ling. Den volgenden dag echter, wanneer de zaak onderzocht wordt, geven de verbolgen ouders te kennen (bijwijze van gunst dat ze de zaak wel tegen eene billijke schadevergoeding willen afmaken. De jongen moet beleefd voor //meneer" zijn pet af- nemen, en de zaak is in den doofpot. In de groote meelfabriek te Hameln (in Hannover) heeft eene ontploffing plaats gehad, waarbij een groot gedeelte van het kolossaal gebouw werd vernield. Van een huis met twee verdiepingen, op 10 meters afstand van het ingestorte gedeelte, werd een muur letterlrk door midden geslagen, met het gevolg dat drie der in huis aanwezige personen onder de daarbij in- stortende bovenverdieping werden verpletterd. Het ongeluk gebeurde 's morgens te 7 uur. Daar het zeer moeilijk viel de puinhoopen op te graven, om te beproeven of de daaronder bedolven werklieden nog konden worden gered, werd er naar Minden getelegrafeerd, vanwaar onmiddellijk per extra spoortrein 80 sappeurs werden afgezonden. Tot 's avonds 7 uur waren er elf dooden en gekwetsten uit het puin opgehaald. Verleden week is nabij Rozendaal (N.-Br.) geduelleerd door een gewezen Beiersch officier Karl Hartmann en den heer Edgard Jette, een Belgisch dagblad-corespondent. Op grond van den groote schade, door het steeds toenemend getal wilde varkens onder de gemeente Posterholt (Liraburg) veroorzaakt, hebben Maandag 33 jagers met 40 drijvers een drijfjacht daarop gehouden. Ofschoon de sporeu een grootaan- tal dier wilde zwijnen bevestigden, is men er toch niet in ge- slaagd £6n te bemachtigen. Binnen weinige dagen zal men opnieuw een drijfjacht beproeven. Als het jongste voorstel van den Franschen Minister van Financieti wordt aangenomen, wat waarschijnlijk is, zal men in Frankrijk ook pasmunt van nikkel krijgen in plaats van de leelijke, zware, bronzen stukken van 5 en 10 centimes, en van de schaarsche zilveren 20 centimes-stukjes. Er zal dan worden geslagen voor 10 millioen aan 20 centimes-stukjes, voor 35 millioen aan stukken van 2 sous en voor 25 millioen aan stuk ken van 1 sous. Het gehalte der nieuwe muntstukken zal zijn j nikkel op koper; het gewicht 4>\, 3£ en 2^ gram en de diameter 24, 22 en 20 millimeter. Er zal eene prijsvraag worden uitgeschreven voor den fraaisten stempel. De omtrek van Constantinopel wordt tegenwoordig weder zeer onveilig gemaakt door roovers, en van verschillende kanten wordt daarover bij de Porte geklaagd. Er gaat bijna geen dag vootbij zonder roofaanvallen, welke vaak met afschuwelijke wreed- heden gepaard gaan. Te Candiki, aan den Bosporus, b.v., heb ben onlangs eenige roovers, als soldaten gekleed, drie mannen met petroleum overgoten en toen in brand gestoken. De Engelsche gezant te Constantinopel heeft reeds over een en ander klachten ingediend. Op de nacht van Donderdag en Vrijdag heeft de politie te Amsterdam eene goede vangst gedaan. Een brigadier, die aan de Lijnbaangracht zijne ronde deed, bespeurde fn een wijnpakhuis van de firma Toekamp Lammers, in welke localiteit tevens eene slijterij is gevestigd met aangren- zend kantoor, verdachte beweging. Toen de politie-man versterking bad gekregen, drong men in het kelderhuis binnen door de openstaande voordeur, door welke inbrekers kennelijk met geweld zich toegang hadden weten te verschaffen. In het kantoortje gekomen, vonden de agenten eenen man kalm op eenen stoel gezeten, en den anderen onder een tafeltje verschojen. De geldlade was reeds opengebroken, maar daaruit hadden de inbrekers dank zij de voorzichtigheid der eigenaars, die vroeger reeds het slachtoffer van inbraak waren geweest en 's avonds het geld medenamen slechts eenig kopergeld kunnen ontvreemden. De ruime voorraad wijnen en likeureu was geheel onaangeroerd gelaten; alleen vond men bij visitatie van het huis nabij de opengebroken geldlade een half leeggedronken glaasje bitter staan. De inbrekers waarvan een zich reeds eene veroordeeling wegens diefstal van een kar op den hals hralde waren dus blijkbaar in hun nachtelijken arbeid gestoord. De menschen, die boven het wijnpakhuis wonen, hebben niets verdachts ge- hoord. Te Zug, in Zwitserland, hebben zich weder onrustwekkende verschijnselen vertoond. In de nabijheid van het regeeringsge- bouw hebben er namelijk zulke groote verzakkingen plaats, dat men het noodig heeft geacht, de archieven er uit te halen en naar eene veilige plaats over te brengen. Het gemeentebestuur heeft het bewonen van eenige huizen aldaar verboden. Bij de dadelijk aangevangen boringen is men daar overal in eene ge ringe diepte op slijk en moeras gestuit, zonder er ergens steen- grond te vinden, zoodat men verdere verzakkingen te gemoet ziet. van Luitenant Zalinsky. Omtrent eene proefneming omtrent het bovenvermelde kanon deelen wij verkort uit de Deutsche Heeres-Zeit. het volgende mede. Tot doel diende een afgekeurde schoener. Deze lag op 2400 M. van de standplaats. Het eerste schot met een gevulde granaat sloeg naast den schoener in het water, ontplofte en deed eene dikke kolom water en schuim ongeveer 30 M. hoog opstijgen. De schoener schom- melde hevig en zijn groote mast viel om. Een onmiddellijk ingesteld onderzoek toonde aan, dat het schot wel niet direct goraakt had, doch dat daarin door de kracht der ontploffing een lek geslagen en hij tot een wrak gemaakt was. Het tweede scherpe schot trof juist onder den spiegel en de schok der ont ploffing hief den geheelen schoener met eene menigte water in de hoogte° en liet hem geheel verbrijzeld neervallen. Het waterreservoir was uit het ruim op het dek geslingerd; voor- en groote mast waren geheel weggerukt. Om de trefzekerheid van het kanon aan te toonen, werden nog twee schoten gedaan, waarvan het eerste het takelwerk van den voormast trof en het schip van het anker sloeg. De bij de proef gebezigde projectielen hadden een kaliber van" 8 Eng. dm. (ong. 20 cM.) en bevatten eene springlading van 55 Eng. pond dynamiet-gelatino. Het vraagstuk om projectielen met sterk brisante lading te schieten, waardoor eene belangrijke omwenteling in den oorlog ter zee en vermoedelijk ook in dien te lande (vestingoorlog) teweeggebracht zal worden, schijnt dus nu opgelost zijn. De Pneumatic Dynamite Gens Coheeft dan ook niet alleen reeds dergelijke vuurmonden aan de Amerikaansche regeering tot bewa- pening van kruisers verkocht, maar ook in Europa vasten voet gekregen.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1887 | | pagina 3