KERKELIJKE BERICHTEN. RECHTSZAKEN. GEMENGDE BERICHTEN. WEEKBLAD VAN HAARLEMMERMEER. N1EUWS- en ADVERTENTIEBLAD. weg leggen en onderling wel gezegen zijn, mag men ze echter gerust aanbevelen. Grootere inrichtingen moeten evenwel tegenover de kleine in eene gunstige verhouding staan, omdat de exploitatiekosten er tot een minimum bedrag gebraeht worden, grootere partijen ge- lijkmatige produkten kunnen aangeboden worden en aan de mannen, wien de leiding der zaken wordt toevertrouwd, hoogere eischen gesteld worden, dan aan de bestuurders der kleine in richtingen. Men houde steeds in het oog, dat een goed be- stuurder voor eene boterfabriek veel beteekent en bij de keuze er van dient ieder belanghebbende van het gewicht zijner taak doordrongen te zijn. Men mag van ieder bestuurder eischen de noodige vakkennis en ontwikkeling te bezitten oin een zelf- standig oordeel te kunnen vellen, waar het de zaken zijner inrichting geldt. Men stelle de resultaten der onderneming niet alleen afhankelijk van hem maar evenmin van het toeval of de machines. Men hoort wel eeus zeggen //'k kan mij niet begrijpen dat de inrichting van fabrieken den landbouwer tot voordeel kan zijn." 't Is waar, ieder week heeft. zoo'n inrichting belang- rijke uitgaven. Door de hoeveelheid inelk evenwel bedragen de onkosten voor ieder boer betrekkelijk weinig, zoo men den arbeid en de onkosten op waarde stelt; indien hij zelf de melk had verwerkt zal men zien dat de fabriek goedkooper fabriceert dan ieder boer op zich zelf. De kracht der fabriek bestaat hoofdzakelijk in de hooge prijzeu, die zij voor hare producten kan bedingen en daarom zal een landbouwer, al krijgt hij eerste keur, met voordeel zijn melk door de fabriek laten verarbeiden. En buitendien. Al kregen alle boeren eerste keur, wat een schat gaat er dan jaarlijks nog nutteloos verloren, door dat wij lagere prijzen bedingen dan onze buren. Daarom laat landheer en landbouwer elkander de hand reiken, elkander helpen, opdat aan dien toestand een einde kome. De positie der boeren, die tegenwoordig alles behalve benij- denswaardig is, zal verbeteren; de eischen, die men redelijkerwijze aan de huishouding en aan het leven mag stellen, zullen bij haar beter tot hun recht komen en de invloed daarvan kan niet anders dan heilzaam zijn. Lekk. H. B. HULK EM A. Mais, als groen voeoer. Van alle voedergewassen, die in ons klimaat geteeld worden, is er geen, die de opbrengst van Ma'is evenaart, of daaraan bij komt; ofschoon in onze koudere luchtstreek de zaden dezer plant hoogst zelden tot volkomen rijpheid komen, zoo geven toch de Stengels en bladen een zoo groote opbrengst van groen voeder, en wel juist in een tijd dat gras en klavers niet meer voldoende zijn, om vooral werkpaarden genoegzaam en doel- matig te kunnen verzorgen. Van half Mei tot half of einde Juni gepoot of machinaal gezaaid (niet eerder, omdat de zaadkorrel en de jonge plant uiterst teergevoelig is voor koude) is de groeikracht dezer plant zoo verbazend, dat zij met October of eerder dikwijls een lengte bereikt van 4 a 5 meter en alsdan afgesneden en machinaal als haksel gesneden, is zij vooral voor werkpaarden een bijna onmisbare vervulling, daar zij met graagte door deze wordt gegeten en volgens haar scheikundige samenstelling in voedings- waarde gelijk staat met best gras, waarbij noch in aanmerking komt de korte tijd, die het dier noodig heeft, om zich genoeg- zaam te verzadigen. Dit maakt dan ook dat deze plant voor Landbouwers, die gedurende den herfst druk werk hebben met ploegen en zaaien, en dikwijls in dezen tijd geen grooten voor- raad gras meer voorhanden hebben, een bijna onmisbaar voeder is. Aangevuld met eenig hard voeder, als boonen of erwten, maakt dat men de paarden dagelijks, bijna den geheelen dag kan gebruiken, als zij maar een paar uren daags zich aan ma'is kunnen te goed doen. Ook bij koud najaarsweer is het een zeer voortreffelijk en tevens gezond voeder voor kalveren, die er veel beter mee zullen zijn, dan bij dikwijls koude nachten scbaarsch gras in het weiland. Het zaaizaad bedraagt onzeveer 1 kilo op 6 Voornsche roeden; men zij indachtig dat het beste voor dit doel is de groote witte Virginische ma'is. De gewone bruine of bonte bezit minder eiwit en suikerdeelen en blijft ook veel korter van stroo. Wanneer men 30 roeden grond met ma'is beplant, kan men daarmede twee paarden 6 k 8 weken zeer voldoende voederen. Zij neemt elke soort grond voor lief, als deze maar niet al te koud en nat is, op gescheurd weiland of bosch wordt zij dikwijls uitstekend lang en zwaar. Bij het uitpooten van het zaad heeft men veel last van de vogeis, die er op gesteld zijn. De te gebruiken hoe veelheid zaad vermengd met koolteer en dan weer met droog zand om op te droogen is een uitstekend middel om van deze plaag bevrijd te zijn. Aangenomennaar Baambrug A. Tap te Hal (Geld.); naar Groningen Dr. A. S. E. Talma te Nichtevechtnaar Rottevalle J. Mouthaan, te Egmond aan Zee. Bedankt: voor Scherpenisse en Westkerke (cl. Zieriksee) Dr. J. W. E. Gobius du Sart te Nieuw en St. Joostland (cl. Mid- delburg)voor Weesp Ph. J. Hoedemaker. oud-Hoogleeraar der Vr. Univ., te Amsterdam; voor Tolen (cl. Zieriksee) en Hindeloopen (cl. Sneek) dr. H. Franssen te Ankeveen (cl. Am- sterd.)voor Ferwerd (toez.) J. Schuurman Stekhoven cand. te Groningen; voor Zegveld J. J. Kuvs te Mijnsheerenland van Moerkerken; voor Benthuizen J. Krull Azn., te Edens en Spannum; voor Harderwijk J. Post te Charlois (cl. Rotterdam); voor Foudgum en Raard J. E. 8chuurman Stekhoven cand. Groningen. Ned. Ger. Kerk. Beroepen(Doleerende). te Velp (Geld.) Dr. L. H. Wagenaar te Heeg (Fr.) Bedankt: voor Klundert G. Barger te Driebergen. Chr. Ger. Kerk. Beroepen: te Nijmegen (2e maal) A. H. Gezelle Meerburg te Baarn. Bedankt: voor Sliedrecht Brouwer, te Amsterdam. Doopgezinde Gemeente. Beroepen: te Drachten H. van Cleef prop, te Uithuizen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Harlingen J. Barger, te Garmondte Sprang P. Bongers te Ameide; te Stavoren J. Van Lennep, cand.; te Winterswijk L. C. Schuller tot Peursum, te Alkmaar; te Arnemuiden J. C. W. Gobius du Sart, cand. te Nieuw- en St. Joosland; te Hoenderloo (Geld.) G. J. A. Jonkercand. te Heerde; te Wapenvelde (toez. P. S. Niemeijer te Ochten; te Rokkanje (toez.) (cl. Brielle) C. G. M. Quack cand. te Raven- stein (Geld). Beleediging des Konings. Wegens opzettelijke beleediging van Z. M. den Koning stond voor de flaagsche rechtbank terecht de 21-jarige Cohen, die op 16 September, toen de Koning bij zijne aankomst te 's-Gravenhage in een rijtuig den Stationsweg passeerde, zoodat Z. M. en het publiek op straat 't konden hooren, zou hebben uitgeroepen//Leve Domela Nienwenhuis, weg met Koning Gorilla", of //Weg met de gekroonde Gorilla." De inspecteur van politie, die beklaagde onmiddellijk na zijn uitroep bij den kraag pakte en hem nog tegen het verontwaardigde publiek moest beschermen en de tweede getuige a charge verschilden op het punt of bekl, //gekroonde" dan wel //koning" Gorilla riep, maar ontkenden dat hij alleen //weg met Gorilla" en ook //leve de socialisten" schreeuwde. Cohen beweert dat hij riep //leve Domela Nieuwenhuis //Leve de socialisten!" //Weg met Gorilla!" en ware hij niet beetgepakt, dan had hij willen uitgalmen //leve Willera III". Drie vrouwen, getuigen h decharge, bevestigden dit. Hij wilde den Koning niet beleedigen, doch Z. M. een ovatie brengen voor de gratie, kort te voren aan Domela Nieuwenhuis verleend, en bezigde de uitdrukking //weg met Gorilla" als contrast tegenover zeker boekje. Zich aldus hoofdzakelijk ver- dedigende, verweet bekl. het 0. M. majesteitsschennis, door de aan het //weg met gekroonde of koning Gorilla" gehechte betee- kenis en het door de justitie tusschen Gorilla en koning Wil- lem III gelegde verband. Hij gaf alleen zijn hart lucht wegens de door Z. M. den Koning met de volkszaak betoonde sym- pathie. De subst.-officier mr. De Vos van Steenwijk hield den uitroep voor een ernstige beleediging, hetgeen ook bleek uit de veront- waardiging van het publiek, achtte het opzet gelegen in het woord //gekroonde" of //koning" Gorilla en vorderde gevangenis- straf van edn jaar. Thans wordt bericht dat de beklaagde Cohen veroordeeld is tot 6 maanden gevangenisstraf. Eender veroordeelden in zake den onlangs voor de rechtbank te 's-Hage behandelden diefstal van horloges bij eenen horlogemaker aan den Zuidwal daar ter stede, stond voor de rechtbank terecht wegens mishandeling van den cipier in de strafgevangenis in de Duinen nabij Scheveningen, alwaar hij zijne straf onderging. De cipier deelde de rechtbank mede, dat hij, den 8en Oct. jl. beklaagde's eel, n°. 65, binnentredenae, eensklaps van den gevangene eenen hevigen slag met eenen ijzeren liniaal ontving. De bekl. erkende den bewaker den slag te hebben toegebracht, doch zeide zulks niet met opzet, doch in drift te hebben gedaan, tengevolge van eene vermeende onrechtvaardige behandeling, door hem van den cipier, met betrekking tot zijne gevangeniswerk- zaamheden, ondervonden. Het bleek dat deze gevangene zich tot dusver overigens orde- lijk en goed in de gevangenis gedragen had, welke omstandig- heid aanleiding gaf tot de vraag aan den cipier, of het waar was wat bekl. zeide dat hij door hem steeds gesard werd. Was dit zoo, dan ware dit onwaardige handeling, zeide de pre sident. De bewaarder ontkende dit echter bepaaldelijk. Substituut-officier van justitie, mr. baron De Vos van Steenwijk, vorderderde, in aanmerking nemende dat bekl. ove rigens geen last in de gevangenis had veroorzaakt, 2 maanden gevangenisstraf. De Hoofdcommissaris van Politie te 's-Gravenhage vestigt de aandacht op een man, naar gissing 40 jaar, niet groot en vrij gezet van gestalte, die Nederduitsch met Vlaam- schen tongval spreekt, donkergrijze heerenkleeding en een zwa- ren gouden horlogeketting en een dito zegelring draagt en geldstukken in de broekzakken deed rammelen. Dezer dagen heeft hij zich vervoegd aan woningen van inge- zetenen te 's-Gravenhage, vermoedelijk met het doel om jonge dienstboden het land uit te lokken en aan prostitutie over te geven, daar hij haar na eenige voorafspraak het vervelende betoogde voor jonge meisjes om hier te lande te leven, en aanraadde naar Brussel, waar het veel aangenamer is, te komen. Voor de reis daarheen bood hij zijn geleide aan. Voorts beloofde hij mooie japonnen enz. en desnoods de zorg voor de terugreis herwaarts op zich te zullen nemen. Hij stelde zich wijders beschikbaar tot het aangaan van een huwelijk. Hij wenschte de overweging zijner voorstellen, gaf het voornemen te kennen terug te zullen komen, en vroeg bij het heengaan een handdruk. Te 's Gravenhage is naar bedoelden man tevergeefs onderzoek gedaan. Inlichtingen omtrent hem wordt door voornoemden Hoofd commissaris van politie verzocht. Vermoedelijk nog voordat Generaal Booth zijn bezoek aan het //Leger des Heils" alhier hervat" zullen andere overzeesche vrienden komen, en wel uit Afrika. In de eerste week van December worden namelijk van daar verwacht: de kolonel Thurman, vergezeld van een Kaffer en drie Afrikaansche officieren thans voor het leger in de binnen- landen van Afrika werkzaam. De moordenaar van de bemanning van het Russische schip Johannes is dezer dasen te Kopenhagen aan boord van dat vaar- tuig gebraeht, waar hij zeer berouwvol een volledige bekentenis van de misdaad aflegde. Hij zal nu spoedig naar Rusland gebraeht worden, om daar terecht te staan. Te Rotterdam is een persoon uit Vlaardingen wederom eens het slachtoffer geworden van een drietal kwartjesvinders, die hem in een bierhuis ongeveer f 250 hadden afhandig gemaakt. De man was, zooals tegenwoordig de tactiek is, door een handlan- ger, onder aanbieding van een glas bier in eene herberg binnen- getroond, waar dan een paar personen zitten kaart te spelen en hij uitgenoodigd wordt om mede te spelen. Als zoo iemand be- willigt is hij spoedig zijn geld kwijt en in den regel kan de politie eerst gewaarschuwd worden als het te laat is en de gauwdieven zich reeds uit de voeten hebben kunnen maken. Den Haag heeft, aldus schrijft men van daar, een van zijne meest bekende straattypen verloren. //Blinde Jeannet" behoort niet langer tot de levenden. In het register van den burgerlijken stand werd gisteren opgetee- kend dat Sara Nathan in den ouderdom van 86 jaren is over- leden. Vergeten zal men haar niet spoedig, want de ouden van dagen herinneren zich hoe ze haar reeds in 't Haagsche Bosch hoorden zingen, haren lang niet onberispelijken zang op een guitaar begeleidende, toen ze nog kinderen waren. En de kin- deren kennen bijna alien de arrae blinde vrouw, die, op gevor- derden leeftijd gekomen, steeds hare talenten in het flaagsche Bosch bleef ten toon spreiden. Een reeks van jaren leefde Jeannet van de giften der liefda- dige Hagenaars. Vooral onder de gefortuneerden had ze haar vaste klanten. Bijna elken morgen zong ze haar klein reper toire aan den ingang van 't Hotel Paulez of voor dien van den Doelen. En menigmaal onving ze uit vorstelijke beurs aldaar milde giften. Eens ontving ze zelfs van een Nederlandschen vorst een geschenk van groote waarde. Toen de blinde nog pas als straatzangeres haar brood moest verdienen, begiftigde koning Willem I der arme met het onmisbaar instrument, de guitaar, ditmaal naar men beweert met zilveren snaren. Dat die zilveren snaren reeds lang hebben moeten springen om in den nood der tijden te voorzien is wel aan te nemen. Maar de guitaar en de vrouw verlieten elkander niet tot de dood ze scheidde. Een paar dieven te Genua hebben zich dezer dagen van een geheel nieuw vervoermiddel voor hun buit bediend. Zij had den zich namelijk van een lijkbaar voorzien, waarmede zij zich na er de geroofde voorwerpen op over te hebben gebraeht en met een rouwlaken te hebben bedekt, langzaam in beweging zetten. Hun list gelukte dan ook volkomen; de nachtwachts zagen hen voor doodgravers aan, en lieten hen ongehinderd huns weegs gaan. In een der bladen wordt medegedeeld, dat de heer J. Oortman te Utrecht, die voor meer dan een half millioen aan legaten vermaakte, zijne huishoudster, die hem vijf-en-twiutig jaar trouw en eerlijk diende, en het bij den zeer zuinigen man zeer zuinig- jes had, vijf gulden toedacht. Dit herinnert de Arnh. Grt. aan het legaat van den erfoom, met wien jaren lang, avond aan avond, een zijner neveu een partij schaak kwara spelen, met opoffering van alle genoegens zijn leeftijd eigen, en weer en wind trotseerende. In zijn testa ment kreeg de neef het schaakbord met de stukken en niets meer. De erflater had er bij aangeteekend, dat zijn neef, die zulk een hartstochtelijk schaakspeler was, zeker niets aangenamer kon wezen, dan deze herinneriug aan hunne genoeglijke avondjes.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1887 | | pagina 3