B1NNENLAND. LANDB0UW. WEEKBLAD VAN HAARLEMMERMEER. N1EUWS- en ADVERTENTIEBLAD Russischen gezant graaf Schouwaloff. De orde van den zwarten Adelaar is de hoogste Pruisische onderscheiding, die gewoonlijk alleen aan leden van regeerende stamhuizen verleend wordt. Overigens is het bezoek van den Czaar zeer kort geweestde gala-voorstelling schijnt op bijzonder verlangen van den hoogen gast niet te hebben plaats gehad. Een dicbte menschen massa bewoog zich van IInter den Linden tot het Lehrter station, waar de Czaar zou aankomen. De koninklijke prinsen en graaf von Moltke waren daar aanwezig om hem te verwelkomen. Keizer Wilhelm ontving den Czaar en zijne familie in het Russische gezantschaps-hotel. De grijze vorst schijnt geen nadeelige gevolgen te hebben onder- vonden van de vermoeienissen, die het bezoek hem veroorzaakt. Te San Remo werd den 21sten November de 47ste vcrjaar- dag van de Dnitsche kroonprinses gevierd. De toestand van haar gemaal blijft trenrig. Wei is er geen oogenblikkelijk gevaar, maar toch is er deze week weer een gezwel in de keel opge- komen, dat het slikken en de ademhaling belemmerde Ook dit is weer verdwenen maar Joor hoelang Bij den Bondsraad is ingekomen het veelbesproken wetsont- werp tot het verleenen van onderstand aan oude en gebrekkige werklieden Op niet minder dan 156 millioen mark wordt het gezamelijk bedrag der jaarlijksche kosten geraamd. Verder zal de Bondsraad zich terstond bezighoudeu met het voorstel van Pruisen tot verhooging der graanrechten. Tot dusver wordt het onderhoud tusscheu prins Bismarck en Czaar Alexander te Berlijn als het belangrijkste gedoelte van het geheele bezoek beschouwd. Wat er behandeld is, wordt heden door de Koln. Zeitung »uit volkomen bevoegde bron" medegedeeld. Over verbonden werd niet gesproken, maar wel bleek het, dat den Czaar een reeks brieven en telegrammen over de Bul- gaarsche quaestie waren voorgelegd, die van het begin tot het einde vervalscht waren en, zoo zij juist waren geweest, het wantrouwen des Czaars tegen Bismarcks staatknnde volkomen zouden hebben gewettigd. De vervalschers dier brieven werden spoedig opgespoord en misschien zulleu ze gerechtelijk worden vervolgd. Het Keulsche blad noemt de namen niet, maar zegt alleen dat de vervalsching uit Orleanistische bron" afkomstig is. Prins Bismarck overtuigdo nu den czaar spoedig van den wer- kelijken staat van zaken. Alleen hierom was dus het onderhoud reeds van groot gewicht, maar bovendien bleek het dat een deel der Berlijnsche hofkriugen had medegewerkt om den Czaar in den waan te brengcn, dat prins Bismark's politick volstrekt niet geheel door keizer Wilhelm wordt goedgekeurd. FRANKRIJK. Grooter verwarring dan thans in Parijs heerscht is moeilijk denkbaar. De Wilson-qnaestie is in zoover een slap vooruit gekomen, dat deze brave schoonzoon ten minste vervolgd zal kunnen worden. De vergaderzaal in het Paleis Bourbon, waarin dit besluit met bijna algemeene stemmen genomen werd, was eivol; alle tribunes waren bezet, bijna alle afgevaardigden opgekomen, alle ministers op het appel, uitgezonderd de minister van Justitie, de heer Mazeau. Deze heeft nl. voor de enquete commissie verklaard, dat de prefect Gragnon brieven van den heer Wilson op zijn bureau bee ft laten liggen. Die verklaring gaf aanleiding tot groote onaangenaamheden tusschen hem en den president-minister Rou- vier en eindigde met het aftreden van den heer Mazeau. Zijn opvolger is voorlooping de heer Fallieres, die den prefect van politie zijn ontslag gegeven en den heer Goron, onder-chef van den veiligheidsdienst, op wachtgeld gesteld heeft. Maar met dezen grooten schoonmaak schijnt het hoofd der radi- calen, de heer Cldmenceau nog niet te vreden geweest te zijn. Zijn aanval geldt eigenlijk den hoogsten staatsdienaar, den heer Grevy. Hij verzocht een interpellate te mogen richten aan de regeering over hare algemeene staatknnde. De heer Rouvier vroeg nitstel tot a. s. Donderdag, opdat de reeds begonnen con- versie der schuld niet gestoord zoude worden. Hierin wilde Clemenceau niet treden, daar de conversie wel terecht zou komen, maar Frankrijk thans in een regeeringloosheid verkeert, waarin ten spoedigste voorzien moet worden. De rechterzijde der kamer steunde Cldmenceau; en zoodoende werd met 328 tegen 242 stemmen het uitstel geweigerd, waarna het ministerie zijn ont slag indiende De uitslag der stemmen wekte algemeene ver- rassing. De senaat schorste op dit bericht zijn vergadering. De heer Grevy, dien men eigenlijk door de weigering van uit stel had willen treffen, wil dit blijkbaar niet inzien en tracht eon nieuw ministerie te vormen. De radicalen en de rechterzijde hopen, dat hem dit niet zal- gelukken. Inderdaad is het moeilijk. Twaalf ministeries zijn gedurende zijn presidentschap reeds versleten, wie zal thans de wonderdoener wezen, die in het labyrinth den Ariadne draad vinden zal? De voorzichtige Freycinet, met den populairen Boulanger als chef van den generalen staf Ferry, de ,,Tonkinees"? Goblet? Floquet, de voorzitter der kamer? Allen zijn reeds geraadpleegd, maar deinzen voor de onmogelijke taak terug. Maar Clemenceau dan, de eigenlijke bewerker der crisis Voor het eerst is thans ook hij op het Elysee ontboden, waar hij verklaard heeft niet voor de verantwoordelijkheid terug te zullen deinzen maar volgens hem en Brisson is dit geen ministoriSele, maar een presidentscrisis. Eerst moet die opgelost worden, eer Clemenceau aan het hoofd van een ministerie optreden wil. Zoo staat op het oogenblik alles op losse schroeven, en niemand weet waartoe dit leiden zal. Gelukkig blijft in Parijs alles rustig en bleef de beurs kalm. President Grevy gaat voort de verschillende staatslieden te raadplegen, maar heeft tot dusver niemand gevonden, die een ministerie wil of kan samenstellen. Volgens de laatste berichten wil hij aftreden zoo spoedig het hem gelukt zal zijn een Ministerie te vormen. 1TALIE Het oordeel der bladen over de troonrede luidt niet gunstigvooral de zinsneden over den financiSelen toestand en over de nieuwe belastingen, die noodig zullen zijn, maakten een pijulijken indruk. De hertog van Aosta, broeder van den koning van ItaliS, zal vermoedelijk als legeraanvoerder optreden in den strijd tegen de AbbessiniCrs. ZUID-AFRIKA. De Volksstem bespreekt de plannen tot het sluiten eener federatie tusschen den Oranje-Vrijstaat en de Trans- vaalsche republiek. Volgens het blad moet zich dit verbond beperken tot een of- en defensief verbond, een gemeenschappelijk tolverbond, het vereenvoudigen der rechtspleging. Do Afrikaner-bond heeft in zijn congres te Potcheffstroom ook gesproken over den toestand in Zoeloeland. Het congres besloot een verzoekschrift te richten tot koningin Victoria, waarin haar werd gevraagd de geschillen tusschen Boeren, Zoeloes en Engelschen in Zoeloeland door onafhankelijke scheidsreohters te laten beslissen. Het verongelukken der ,,W. A. Seholten''. Een vreeselijke ramp heeft plaats gehad, waardoor honderden in rouw zijn gedompeld. Het stoomschip »W. A. Seholten", kapitein Taat, van de Directie der Ned. Amer. Stoomvaart-maat- schappij, den 19en Nov. van Rotterdam naar New-York vertrok- ken met 160 passagiers en 54 man equipage, is Zondagochtend bij Dover gezonken, door aanvaring van het stoomschip Rosa Mary van Hartlepool. Bij den eersten schok vlogen de passagiers naar boven, waar een verschrikkelijke verwarring ontstond. De bemanning verloor ecbter het hoofd niet en bracht niettemin de booten in orde, maar zij kon er slechts twee uitzetten. Zoodra deze waren uitgezet en bemand, begon de boot te zinken en zonk zoo snel, dat aan de redding der personen, die nog niet in de booten waren, niet kon gedacht worden. Voor zoover bekend, zijn 85 menschen gered, die te Dover in het zeemanshuis een onderkomen vonden. De geredde matrozen verklaarden, dat de Seholten" juist bezig was het anker te laten vallen, daar de mist het raadzaam maakte de reis niet voort te zetten, zoodat volgens hen de geheele verantwoordelijkheid van de ramp, waarbij 130 menschen het leven verloren, rust op den kapitein der Rosa Mary. Aldus wordt aan de Ind^p. Beige uit Dover gemeld. Een der geredde passagiers, de heer Abbleby, deelde het blad mede, wat er aan boord gebeurde. Zaterdagochtend om tien uur was de Seholten" uit Rotterdam vertrokken en 's avonds om tien uur zonk de boot. Onmiddellijk werden onder de passagiers alle reddinggordels, die aan boord waren, verdeeld en daaraan had nog menigeen, die niet in de booten kon worden opgenomen, het leven te danken. Eenige passagiers waren toevallig met den gordel voorzien. Voor den grap hadden zij die 's middags omge- daan, ten einde anderen het gebruik er van te toonen, maar toen vermoedden zij niet, dat ze reeds zoo spoedig zouden gebruikt worden. Een andore passagier, de Engelschman Stepney, verklaart, dat de kapitein van de Seholten" zijn tegenwoordigheid van geest behield en onmiddellijk vuurpijlen afschoot, waardoor de Ebro, die tot vier uur in den ochtend bij de plaats des onheils bleef, van het gevaar word verwittigd en onmiddellijk ter hulp kwam. De heer Stepney werd gered in een der sloepen, doch toen de sloep wegvoer, zagen zij vele passagiers worstelen met de golven en toch konden zij niets voor hen doen, daar de sloepen reeds overladen waren en nu reeds elk oogenblik dreigden te zinken. De heer Stepney verzekert, dat de geheele stoomboot binnen 2 minuten is gezonken. Twaalf lijken zijn volgens later bij de directie der Ned. Ame- rikaansche Stoomvaart-maatschappij ontvangen bericht aangespoeld, waaronder dat van den kajuitspassagier Blanc, den In officier en den 4n machinist. In de nabijheid waren twee zeilschepen, zoo dat de mogelijkheid, dat nog meer personen zijn gered, niet uit- gesloten is. Eigenaardig is het nog te vermelden, dat de eigenlijke gezag- voerder van de Seholten" geruild had met kapitein Taat, die verdronken is bij het onheil, om nog wat langer aan wal te blij- ven. Eveneens is de 3de stuurman, die door bijzondere omstan- digheden te laat was gekomen zoodat het schip reeds vertrokken was, hoogstwaarschijnlijk daardoor van een wissen dood gered. Toen zijn vader op weg was om voor zijn zoon bij de Direetie verontschuldigingen aan te bieden, werd hij gefeliciteerd door personen, die reeds tijding van de ramp gekregen hadden. De heer baron van Wasseuaar van Catwijk, lid der Tweede kamer der Staten-Generaal, is overleden. Hij behoorde tot de antirevolutionaire partij en werd steeds tot voorzittor van die kamerclub gekozen. Drijvende drankwinkels. De Staatct. van heden bevat den tekst der internationale over- eenkomst, die jl. Dinsdag in Den Haag is onderteekend door de vertegenwoordigers van Nederland, Duitschland, Belgie, Dene- marken, Frankrijk en Groot-Britannit; en Ierlandtot het tegen- gaan der misbruiken, voortvloeiende uit den verkoop van sterken drank onder de visschers op de Noordzee, buiten de territoriale wateren". Nieuwe Geweren. Zooals uit de memorie van antwoord van den minister van oorlog blijkt, wordt een som van 350,000 aangevraagd, om onze infanterie spoedig in het bezit te stellen van een geweer met grootere vuursnelheid, zooals in andere rijken reeds is inge- voerd. De Heeren Goeman Borgesius, W. van Dedem, de Ruiter Zijlker, Gildemeester en Van der Goes van Dirxland hebben voor- gesteld op de Indische begrooting van 1888 te stellen een onder- afdeeling 48a. Buitengewone uitgaven ten behoeve van bij de koffie- cultuur ingedeelde huisgezinnen 1.000.000 De nieuwbenoemde burgemeester van Hemelumcr Olde- phaert en Noordwolde werd Donderdag jl. in het gemeentehuis te Koudum ge'installeerd door den oudsten wethouder, den heer J. U. van der Meulen, die als tijdelijk voorzitter fungeerde. Deze tijdelijke voorzitter begon met te zeggen, dat hij de benoe- ming met verontwaardiging vernomen had, en dat verreweg de meeste raadsleden er aldus over dachten. Zooals de Gemeenteraad hier zit, zijn wij achtbare heeren. Neen, mijnheerenaldus ging spreker met verheffing van stem voort, »dat zijn wij niet; op ons wordt geen acht geslagen, wij zij onachtbare heeren". De tijdelijke voorzitter ging ongeveer op de volgende wijze voort. raBovendien, hier is het gezegde van Keuchenius op zijn plaats: majesteits willekeur gaat boven majesteits recht, want men had gemakkelijk art. 61 der gemeentewet kunnen toepassen, dat voorschrijft zoo mogelijk den burgemeester uit de ingezetenen te benoemen". De nieuwe burgemeester, de heer P. van Nijmegen Sehonege- vel, aldus verwelkomt, nam wijzelijk eene afwachtende houding aan. Hit Driebergen wordt van 20 November aan het U. D. gemeld Ons anders zoo stille dorp was gisteren avond het toonbeeld van opgewondenheid en vechtpartijen. Sinds lang bestond er eene veete tusschen de hier wonende en de van elders komende weriieden van Hydenpark. Gisteren avond kwam het tot botsing, waarbij biljartballen, queues, vijlen, messen, enz. als wapenen gebruikt werden. Verschillende vechtersbazen kwamen er dan ook niet zonder bebloede koppen af. De politie nam een paar belha- mels in arrest, waarvan er een zoo toegetakeld was, dat hem door den geneesheer, den heer Meenk, in de gevangenis beelkun- dige hulp moest verleend worden. Voor heden avond is de politie aanmerkelijk versterkt, zoodat willicht alles ordelijk zal afloopen. Bij het boren van een put heeft onlangs te Baarn eene grondstorting plaats gehad, waardoor 3 personen bedolven geraak- ten. Een er van is een uur later lovend, doch zwaar gekwest, te voorschijn gehaaldde beide anderen bevonden zich echter op eene diepte van ruim 20 voet en konden niet zoo spoedig bereikt worden, zoodat ze dan ook levenloos naar boven werden gehaald. Een er van laat een vrouw en zes kinderen onverzorgd achter. Te Assen worden door een zekeren heer Van Petegem uit Veendam met eenige volgelingen, waaronder een paar jonge dames, bijbellezingen gehouden, in den trant van het »leger des heils". Een talrijk publiek woont c"e soiree" bij. De heeren, die met blauwe petten door de straten wandelen, zoeken blijkbaar in excentriciteit het middel om verstokte zondareu te bekeeren. De ziekte onder de varkens neemt in Denemarken en Zwe- den steeds in hevigheid toe. Ook te Nykoping kwamen nu ver sclieidene gevallen voor. In Noorwegen en op de Far-eidanden is de invoer van varkensvleesch uit Seeland (Denemarken) verboden. In Siberie koopt men de melk bij stukken. De melkboer laat zijn melk in vormen bevriezen en levert de bevroren melk in stukken, met een handvat voorzien, aan de huizen af. De kin- dereu te Irkoetsk vragen niet om een slok, maar om een stuk melk. De menschen zeggen er niet: "Pas op, dat je geen melk morst," maar: //Zorg, dat je de melk niet breekt. Uit Pernis wordt geschrevenNu de boeren de aard- appelen boven den grond hebben, blijkt het dat ze niet te ver- koopen zijn, kooplieden of schippers komen niet opdagen, en van de prijzen hoort men niels. De boeren zijn dus genood- zaakt ze in te kuilen. In de Tielerwaard heeft de vroeg invalleude winter voor menigen landbouwer vrij wat schade teweeggebracht aan de suikerbieten. Gelukkig worden deze nog door de fabrikanten in ontvangst genomen tegen 20 pCt. korting. Het delven van de beetwortelen in de Betuwe is thans weder geeindigd, zoodat het vervoer naar de suikerfabrieken spoedig afgeloopen zal zijn. Door de aanhoudende droogte was de opbrengst over het geheel genomen middelmalig en niet zoo groot als verleden jaar. Gemiddeld is overal besteed geworden van flO tot f 11 per 1000 Kg., zoodat de landman zeer te- vreden kan zijn. Te Nieuw Buinen, gemeente Borger, werd dezer dagen eene kleine boerenplaats verkocht voor f 9000. Dezelfde boerderij was voor zeven jaren aangekocht voor 14,000, terwijl er toen nog een huis op gebouwd werd voor 3000. In zeven jaren tijds is deze boerderij dus 8000 in waarde verminderd, ter wijl er bovendien nog een gedeelte van eenen waterweg bij werd gegraven en andere verbeteringen werden aangebracht. Volgens een brief uit Kalamazoo, bij Chicago, van den heer J. Kremer, vroeger uit Wildervank naar Noord-Amerika vertrokken, moet de aardappeloogst in den Staat Michigan ge-

Weekblad van Haarlemmermeer | 1887 | | pagina 2